„Santaka“ / Erkių aktyvumas nemažėja. Sužinokite, kaip veiksmingai apsisaugoti / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  



Erkių aktyvumas nemažėja. Sužinokite, kaip veiksmingai apsisaugoti


Erkių aktyvumas Lietuvoje nemažėja. Kaip praneša Nacionalinio visuomenės sveikatos centras, per pirmąjį šių metų pusmetį mūsų šalyje užfiksuoti 792 Laimo ligos ir 99 erkinio encefalito ir atvejai.

Lietuvoje erkės yra paplitusios visuose regionuose – tiek miškuose ir laukuose, tiek miestų parkuose ar tiesiog vietose, kuriose yra aukštų žolių, krūmų.

Nors erkės aktyvios beveik visus metus, vasarą leidžiame daugiau laiko gamtoje, tad ir įsisiurbimo rizika gerokai padidėja. Todėl šiandien kalbame apie tai, ką daryti, kad apsisaugotume nuo šių parazitų ir jų nešiojamų ligų.



Erkių platinamos ligos

Užkrėstos erkės platina tokias rimtas ligas kaip Laimo liga ir erkinis encefalitas. Laimo ligos simptomai gali būti įvairūs, įskaitant odos bėrimą, sąnarių skausmus, karščiavimą ir kitus negalavimus. Erkinis encefalitas gali sukelti centrinės nervų sistemos infekciją, pasireiškiančią karščiavimu, galvos skausmais, raumenų skausmais ir kitais simptomais.

2020 m. duomenimis, pagal užkrečiamumą erkiniu encefalitu Lietuva Europos sąjungoje buvo pirmoje vietoje su 24, 3 atvejais 100.000 gyventojų. ES vidurkis yra 0, 9 atvejo.



Įsisiurbus erkei, ligos simptomai pasireiškia ne iš karto. Ligos inkubacinis laikotarpis trunka apie 7–14 d., tačiau gali užtrukti ir iki mėnesio. Žmonės dažnai nesikreipia į gydytojus, nes iš pradžių simptomus palaiko peršalimu arba gripu. Tačiau jei įtariate, kad jums įsisiurbė gydytojai padės visiems, taip pat paskiepys nuo erkinio encefalito.



Kaip apsisaugoti nuo erkių?

Erkės yra pavojingos ir gali sukelti rimtų sveikatos problemų, todėl svarbu būti budriems ir stengtis sumažinti erkių įsisiurbimo riziką. Norint sumažinti erkių ir jų ligų sukeliamą riziką, svarbiausi yra prevenciniai veiksmai. Vadovaudamiesi šiais paprastais, tačiau veiksmingais patarimais, apsaugosite ir save, ir artimuosius. Apsilankykite šioje svetainėje ir sužinokite daugiau: https://dropsclinic.lt/seimos-klinika-vilniuje/

  • Repelentų naudojimas. Vykstant į gamtą rekomenduojama naudoti repelentus nuo vabzdžių, kurie padeda sumažinti erkės įsisiurbimo riziką. Rinkitės priemones, sukurtas ne tik uodų, bet ir erkių atbaidymui ir ilgai būdami gamtoje jas naudokite kelis kartus.
  • Tinkami rūbai . Kelionei į pvz. mišką grybauti apsivilkite rūbais ilgomis rankovėmis, sukiškite kelnių klešnes į batus, dėvėkite kepurę. Geriau rinkite šviesius rūbus, nes taip erkes geriau pastebėsite.
  • Dažnas apžiūrėjimas . Grįžus iš gamtos ar parko būtina atidžiai apžiūrėti visą kūną. Tai padės laiku pastebėti ir pašalinti erkę, jei ji įsisiurbė.
  • Žolėtų vietovių vengimas. Itin daug erkių būna žolėtose vietovėse, kur nuo žolių jos patenka ant žmogaus. Jei įmanoma, venkite tokių vietų arba naudokite stiprias apsaugos priemones.
  • Gyvūnų kontrolė: Gyvūnai, ypač šunys, gali būti erkių nešiotojai, todėl būtina reguliariai juos tikrinti bei naudoti tokias erkes atbaidančias priemones kaip specialūs antkakliai ir pan.
Jei erkė visgi įsisiurbė, o toje vietoje atsirado paraudimas, patinimas, ją skauda, būtina kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą, kuris padės laiku diagnozuoti galimas ligas.





Skiepai nuo erkinio encefalito

Vienas efektyviausių būdų apsisaugoti nuo erkinio encefalito yra skiepai. Jie yra ypatingai rekomenduojami tiems, kurie gyvena ar dažnai vyksta į gamtą, ypač į miškus, kaimus, laukus.

Erkinis encefalitas yra virusinė infekcija, galinti paveikti centrinius nervų sistemą, įskaitant smegenis ir smegenų dangalą. Ši infekcija gali pasireikšti karščiavimu, galvos skausmais, raumenų skausmais, vėmimu ir kitais nemaloniais simptomais. Rimtesniais atvejais ji gali sukelti pavojingą uždegimą smegenyse, galintį sukelti ilgalaikę ar netgi negrįžtamą žalą.

Žmonėms, sergantiems šia sunkia liga, gali prireikti ilgalaikės medicininės priežiūros, jiems taip pat gali likti ilgalaikių neurologinių ar kitokio pobūdžio pasekmių. Kai kuriais atvejais e rkinis encefalitas yra mirtinas .



Veiksminga ir saugi

Skiepai nuo erkinio encefalito padeda organizmui sukurti apsauginį imunitetą nuo viruso, todėl, net įsisiurbus užkrėstai erkei, organizmas yra pasiruošęs jam atsispirti.



Erkinio encefalito vakcina yra gerai ištirta ir laikoma saugia ir veiksminga. Ji yra taikoma keliomis dozėmis ir suteikia ilgalaikį apsauginį imunitetą nuo šios ligos.

Galiausiai, didelė vakcinuotų asmenų dalis padeda sumažinti erkinio encefalito paplitimą bendroje populiacijoje. Tai prisideda prie visuomenės imuniteto, kuris net nevakcinuotus asmenis apsaugo nuo ligos.

Taigi, skiepai yra svarbi prevencinė priemonė nuo erkinio encefalito, ypač tiems, kurie yra labiau linkę į riziką dėl savo gyvenamosios vietoje ar veiklos.





Publikuota: 2023-08-11 15:14:26

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kaimynų konfliktas tęsiasi 20 metų
* Bendruomenė turi vieną norą – gyventi patogiau
* Arklinio pašto laikai Vilkaviškio krašte
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Apie žodį „rinkiminis“
Žodžio „rinkiminis“ daryba buvo vertinama kaip nebūdinga (priesagos -inis vediniai paprastai nedaromi iš abstraktų). Tačiau žodžio „rinkimai“ reikšmė sukonkretėjo ir vediniai „rinkiminis“, „priešrinkiminis“, „porinkiminis“ vertintini kaip galimi.
Atkreiptinas dėmesys, kad termininiuose junginiuose vartojamas nusakomasis kilmininkas, pvz.: rinkimų apygarda, rinkimų apylinkė, rinkimų komisija, rinkimų programa.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai