„Santaka“ / Už negyvenamą sodybą vilkaviškietė mokėti nesutinka / Nuomonės

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Nuomonės

Dalinkitės:  



Už negyvenamą sodybą vilkaviškietė mokėti nesutinka

Eglė MIČIULIENĖ


Į žurnalistus dėl atliekų tvarkymo paveldėtose sodybose, butuose, kuriuose niekas negyvena, besikreipiantys žmonės jau ne vieną kartą uždavė klausimą: „Kodėl turiu mokėti už paslaugą, kurios negaunu?“ Gyventojai įsitikinę, kad tuščioje vietoje šiukšlės nesikaupia, todėl pinigų rinkliavą tokiu atveju laiko įteisintu „reketu“.



Tebesiunčia mamos vardu

Vilkaviškietė Albina Morkeliūnienė į redakciją atvyko gerokai susierzinusi. Moteris piktinosi, kad beveik prieš metus mirusios jos mamos vardu vis dar ateina atliekų mokesčio kvitai.

Pilviškiuose esančioje A. Morkeliūnienės mamos sodyboje šiuo metu niekas negyvena, tad, anot dukros, ir jokių atliekų nesusidaro. Paveldėtoja atsisakė netgi konteinerių, tad niekaip nesupranta, kodėl turi mokėti mokestį už paslaugą, kuria nesinaudoja. Vilkaviškietė tvirtino apvaikščiojusi visas institucijas, kreipėsi į patį Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centrą (MAATC), į seniūniją, Savivaldybę, į Seimo narį.

„Mums sako – čia jūsų paveldas! Bet iš jo kol kas tik vieni nuostoliai, reikia kas mėnesį lakstyti žolę pjauti. Tegul man primoka už tai, kad tvarką palaikau“, – pyko pašnekovė.



Argumentas, kad sodyba dabar – jau pačių paveldėtojų turtas, kuriuo naujiesiems savininkams ir priklauso rūpintis, moters neįtikino.

„Aš pati gyvenu sodų teritorijoje, kur yra daug apleistų sklypų. Jų niekas netvarko, dar ir prišiukšlina aplink – ir nieko, nei kas baudžia, nei kas dėmesį kreipia“, – kalbėjo vilkaviškietė.



Už vieną ketvirtį neskaičiavo

Sodyba, dėl kurios kreipėsi A. Morkeliūnienė, po mamos mirties priklauso ne tik jai, bet ir jos broliui, seseriai bei brolio vaikams, t. y. paveldėtojams padalyta į keturias dalis.

„Bet mes visi savo valdose turime savus konteinerius ir už juos mokame. Kodėl iš mūsų reikalaujama mokėti už tuščią tėviškę, kurioje net konteinerių nėra?“ – piktinosi moteris.

A. Morkeliūnienė pasakojo, kad iš pradžių, mamai mirus, dar mokėjo už atliekas sodyboje, nes viską reikėjo sutvarkyti, išmesti tai, kas nereikalinga. Vėliau, jau bandant atsikratyti atliekų tvarkymo mokesčio, prasidėjo „kryžiaus keliai“ per visas instancijas.

„Turėjau įrodyti, kad ten niekas negyvena. Laksčiau visą savaitę, susirinkau dokumentus. Padėti pažadėjo Seimo narys Algirdas Butkevičius – ir nuo šių metų sausio iki kovo, t. y. už pirmąjį metų ketvirtį, iš tiesų už atliekas mokėti nebereikėjo“, – dėstė pašnekovė.



Tačiau neseniai ir vėl atėjo sąskaita, išrašyta mirusios mamos vardu, o joje nurodyta sumokėti už II metų ketvirtį: kintamosios atliekų tvarkymo mokesčio dalies – 3, 24 Eur ir pastoviosios dalies – 3, 09 Eur. Taigi iš viso – 6, 33 Eur už tris mėnesius.

Rinkliavos prievolė

Dėl situacijos kreipėmės į UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro (MAATC) administraciją.

Įmonės Klientų aptarnavimo skyriaus vadovas Saulius Šimonėlis atsiuntė ilgiausią biurokratinį raštą, kokiais teisės aktais vadovaujantis skaičiuojamas mokestis paveldėjus nekilnojamąjį turtą.

O jo esmė ta, kad pagal bendrą taisyklę vietinę rinkliavą ar kitą mokestį už atliekų tvarkymą turi mokėti asmenys, valdantys nekilnojamąjį turtą, nepriklausomai nuo to, ar šiuo metu juo naudojasi, ar ne. Tai, anot S. Šimonėlio, pripažįstama Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo praktikoje.

„Asmens pripažinimas vietinės rinkliavos mokėtoju nėra siejamas su individualaus komunalinių atliekų konteinerio turėjimu ir naudojimu, todėl argumentai, kad jis atsisakė konteinerio atliekoms šalinti, nepaneigia jo prievolės mokėti rinkliavą“, – teigiama redakcijai atsiųstame rašte.



Vis dėlto savininkams, kuriems priklausantis nekilnojamasis turtas yra fiziškai sunaikintas arba avarinės būklės, taip pat tas turtas, kurio baigtumas pagal Nekilnojamojo turto registro duomenis ir faktiškai yra mažiau kaip 40 proc., pateikus administratoriui tai įrodančius dokumentus, įmoka už komunalinių atliekų tvarkymą neskaičiuojama.



Pagal individualias sąlygas

Mirus nekilnojamo turto savininkui, vietinę rinkliavą ar kitą mokestį už atliekų tvarkymą atitinkamame objekte turėtų sumokėti asmuo arba asmenys, paveldėję tokį nekilnojamąjį turtą.

S. Šimonėlis priminė, kad, pagal Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos patvirtintą sprendimą, mokestis už atliekų tvarkymą skaičiuojamas dvinare įmoka, susidedančia iš pastoviosios ir kintamosios dalių. Pastovioji įmokos dalis gyvenamosios paskirties objektams skaičiuojama pagal gyventojų skaičių, jei nėra deklaruotų asmenų, skaičiuojama vienam savininkui, o kintamoji dalis – pagal Registrų centro teikiamus Gyventojų registro duomenis.

„Kalbant apie paveldėtas sodybas, butus, kuriuose niekas negyvena, gali būti neskaičiuojama kintamoji įmokos dalis. Savininkai turi pranešti, kad tam tikrą laikotarpį (ne trumpesnį kaip vienas metų ketvirtis ir ne ilgesnį kaip vieneri metai) nebus naudojamasi nekilnojamojo turto objektu, ir pasirašyti su MAATC komunalinių atliekų tvarkymo sutartį pagal individualiai aptartas sąlygas, o praėjus sutartam periodui turi pristatyti objekto nenaudojimą pagrindžiančius dokumentus (pažymą apie elektros energijos sunaudojimą objekte)“, – teigė MAATC atstovas.



Paveldėtojams siūlo tartis

Dėl mūsų konkrečiai minimo atvejo S. Šimonėlis paaiškino, jog po A. Jankauskienės mirties sodybą 2019-ųjų gruodį paveldėjo keturi asmenys. Lietuvos Respublikos Civiliniame kodekse numatyta, kad paveldėjimo dokumentai turi būti sutvarkyti per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos, todėl 2020 m. I ketvirčio mokėjimo pranešimas nebuvo suformuotas ir mokestis už atliekų tvarkymą šiuo laikotarpiu nebuvo skaičiuojamas. Tad trims mėnesiams mokestis buvo sustabdytas ne dėl Seimo nario ar dar kažkieno prašymo, o dėl to, kad tuo metu buvo tvarkomi paveldėjimo dokumentai.

„Pagal standartines komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų teikimo sutarties sąlygas už atliekų tvarkymo mokesčio mokėjimą atsako kiekvienas iš paveldėtojų. Į MAATC vasario 10 d. kreipėsi viena iš paveldėtojų Albina Morkeliūnienė. Jai buvo pasiūlyta sudaryti sutartį pagal individualiai aptartas sąlygas, sudarant sutartį už visus bendrasavininkius. Praėjus 45 dienų numatytam terminui, jei sutartis nepasirašoma, laikoma, kad sudaryta sutartis pagal standartines sąlygas ir mokestis pradedamas skaičiuoti visiems nekilnojamojo turto objekto savininkams. Kadangi pasiūlymo pateikimo terminas dar nebuvo praėjęs, mokestis už atliekų tvarkymą 2020 m. II ketvirtį buvo skaičiuojamas Agotos Jankauskienės vardu. Objekto savininkai patys turi nuspręsti, ar sudaryti sutartį pagal individualiai aptartas sąlygas, ar nesudaryti ir mokėti mokestį už atliekų tvarkymą pagal standartines sąlygas“, – teigė Klientų aptarnavimo skyriaus vadovas.



Atsakymą į paprastą klausimą, kodėl reikia mokėti už paslaugą net ir tada, kai ja nesinaudoji, painiuose biurokratiniuose paaiškinimuose žmogui rasti, ko gero, sunku.

Tačiau šiuo atveju aišku tai, kad jei sodybą paveldėję žmonės nesudarys su MAATC individualios sutarties, jie ne tik turės mokėti atliekų surinkimo mokestį, bet šis dar ir gerokai išaugs, mat bus skaičiuojamas jau ne vienam, o keturiems gyventojams.



Publikuota: 2020-07-01 08:21:04

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pacientų artimieji pasirengę sklaidyti kaltinimus
* Poveikį puviniui tyrusi gimnazistė pakviesta į talentų forumą Šveicarijoje
* Turistams patrauklių objektų pas mus yra, o kai kuriuos rasti ir pasiekti – iššūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai