„Esu girdėjęs daugybę istorijų. Kai kurios galėtų išties padrąsinti kitus ieškoti šviesos ir atsakymų“, – sako kunigas, poetas Benas Audrius Martusevičius, socialiniuose tinkluose geriau žinomas Beno Lyrio slapyvardžiu. Beveik šimtas tūkstančių sekėjų kunigo mintyse ieško ramybės ir įkvėpimo. Naujausioje Beno Lyrio knygoje „Kunigo širdies dienoraštis“ nugulė jo paties tarnystės patirtys, susitikimai ir susidūrimai su įvairiais žmonėmis, jų gyvenimo istorijos, iššūkiai, dvasinės traumos, skausmai ir laimės blyksniai.
Nedalina iliuzijų
„Neretai kunigui atsiveriama dar labiau nei psichologui ar psichiatrui, – sakė rašytojas. – Ši mano knyga – tai dešimt metų trukusios kelionės, einant kapeliono pareigas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikose, fragmentai, Evangelijos apmąstymai, įspūdžiai iš susitikimų su žmonėmis. Mačiau daug nevilties, sunkumų, patiriančiųjų nereikalingumo jausmą. Suvokiau, kokia vertinga šiandienė gydytojo, kunigo, psichiatro, psichologo, tiesiog kitus mylinčio ir jų gyvenime dalyvaujančio žmogaus misija. Ir kokios vertingos patirties pats gali išsinešti iš tokios tarnystės.“
Kunigas sako, kad aprašydamas sutiktų žmonių istorijas ir situacijas, kuriose pačiam teko dalyvauti, jis labiausiai nori gydyti atviras visuomenės žaizdas ir kviečia mus mokytis jautriau vertinti kitų žmonių istorijas.
„Į mano širdies dienoraštį kviečiu žvelgti tarsi į paveikslą, kurio dalimi kiekvienas esame. Galbūt ši knyga įkvėps tapti drąsiam, nebijoti sunkių akimirkų. Juk tik drąsus gyvena ten, iš kur kiti nori pabėgti“, – teigė rašytojas, įsitikinęs, kad abejingumo atmosferą, kurioje taip dažnai atsiduriame, gali perkeisti tik tikėjimo nepraradusios mūsų širdys.

„Mes vis klausiame – kodėl karas? Kodėl sunkumai? Kodėl liga? Kodėl žmonės tokie abejingi? Kodėl bijau? Kodėl abejoju? Ir turime dar daugybę tokių – kodėl. Į visus klausimus yra paprastas atsakymas ir išeitis: neatstumti Dievo artumo. Dievas vienintelis mums lieka ištikimas iki galo. Ši knyga nedalija iliuzijų, tuščių vilčių, kad viskas bus gerai. Viskas jau yra gerai, kai iš̌ bet kokios, net pačios blogiausios situacijos sugebi ištraukti troškimą būti, kurti, mylėti, troškimą apkabinti kiekvieną dieną, kiekvieną akimirką kaip vienintelę ir nepakartojamą. Viskas yra gerai, kai visose žmogiškose patirtyse, kurias dažnai norime ignoruoti, atrandame gyvenimo grožį ir dovanojame jį kitiems“, – savo patirtimis dalijosi kunigas Benas.
Sunku neišsekti
Jis drąsiai kalba ir apie tai, kad ir kunigai, ir gydytojai, ir psichiatrai dažnai išgyvena silpnumo akimirkų, kad jiems taip pat reikia pagalbos. Juk taip sunku liudyti viltį, šviesą, džiaugsmą ir neišsekti pačiam.
„Kauno klinikose man tenka matyti daug medikų, personalo darbuotojų, patiriančių̨ perdegimo sindromą̨. Vaikų gydytojas, profesorius Rimantas Kėvalas yra pasakęs: „Niekam nereikalingi perdegę gydytojai, perdegę kunigai, perdegę̨ slaugytojai ir socialiniai darbuotojai.“ Būdamas ligoninėje, stengiuosi padrąsinti ir nuraminti gydytojus, kurie ateina pas mane, žinau, kad ypač nelengva tiems, į kuriuos sudėti dideli žmonių̨ lūkesčiai, nors juos išpildyti gali tik Dievas. Sakau: na taip, ne jūs išganote pasaulį, bet jūs galite padaryti ką tik įmanoma geriausia. Kartais to užtenka, kad tai perkeistų mus pačius ir išgelbėtų̨ žmogų̨, – sakė kunigas ir pasakojo, kad tarnystės ligoninėje, anoniminėje užsikrėtusiųjų ŽIV grupėje, o ir parapijoje įsuka į užburtą ratą. – Vienu metu pradėjo drebėti rankos, jaučiausi išsekęs, kartais apimdavo pyktis dėl to, kad negaliu būti visose vietose, į kurias esu kviečiamas. Norėdamas susidoroti su savo ribinėmis patirtimis, savo nerimu ir baimėmis, pradėjau lankyti psichoterapijos seansus. Susidūręs su savo paties beviltiškumu stengiuosi sau visada priminti, kad esu tik žmogus. Nurimstu suvokęs savo psichologines bei fizines ribas ir prisiminęs savo psichiatrės patarimą: „Kunige, ne jūs išganote pasaulį.“ Raginu save, gydytojus ir slaugytojus prisiminti, kad esame krikščionys, dalytis su kitais ir nebijoti savo silpnumo įvardyti.“
Viešpaties galia
Kunigas Benas Audrius Martusevičius įsitikinęs, kad šių dienų krikščioniui trūksta vieno labai svarbaus dalyko – adekvataus realybės suvokimo. Supratimo, kad visi sunkumai, mūsų buvimas kūne ir netgi mirtis, netektis nėra joks prakeiksmas, bausmė ar mums atsiųsta išbandymų virtinė. Tai – įprastas žmogaus gyvenimo režimas.
„Jeigu nuolat skundžiatės, kad viskas blogai, kad niekas nepavyks, taip ir bus. Jeigu manote, kad neturite jėgų̨, tiesiog priimkite šį neturėjimą̨, bet širdyje saugokite viltį. Man patinka per vidinio išgydymo pamaldas tariami kunigo žodžiai: „Dabar aš atsisakau, Viešpatie Jėzau, Tavo vardu bet kokio minties programavimo, bet kokio įpročio jausti neviltį, baimę, liūdesį̨, visko, kas galėtų paveikti mano dabartį, mano ateitį ir mano likimą̨. Pasitikiu Tavimi, kiekvieną akimirką gyvenu su Tavo Apvaizda, kuri vienintelė gali mane vesti per gyvenimą, suprasdamas, kad kai į šiandieną̨, į dabartį sudedu savo širdį kaip galiu geriausiai, Tu, Viešpatie, suteiki man galios eiti pačiu gražiausiu savo pašaukimo keliu. Keliu, kuriame nėra baimių̨, pesimizmo, nevilties, tik pasitikėjimas Dievu.“
Laisvė RADZEVIČIENĖ

Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.