„Santaka“ / Vėluodami ūkininkai rizikuoja netekti ES paramos

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda traktorius MTZ-82 ir T-40 (dvitilčiai), 500 l purkštuvą, lentą žemei lyginti, 2 m volą, lovius kiaulėms šerti, betonines pralaidas tiltui, vežimą guminiais ratais, 3 m kultivatorių, T-40 dvi šonines pavaras ir dvi padangas (9/16), 3 m kultivatorių. Tel. 8 691 00 109.
Galioja iki: 2020-10-02 13:57:03

Perka 1 kambario butą su patogumais Vilkaviškyje. Tel. 8 656 91 131.
Galioja iki: 2020-10-03 13:57:34

Parduoda žemės ūkio paskirties sklypą (2,0589 ha) Vilkaviškio r., Šeimenos sen., Simanėliškių k. Tel. 8 621 28 324 .
Galioja iki: 2020-10-04 10:49:03

Parduoda pašarinius runkelius, bulves „Laura“ ir „Vineta“, žieminius česnakus (1,50 Eur už kg). Tel. 8 608 63 512.
Galioja iki: 2020-10-08 10:20:24

Išsinuomotų arba pirktų butą su patogumais Vilkaviškyje (I aukšte). Domina ir sodo nameliai su šildymu ir patogumais. Tel. 8 645 69 231.
Galioja iki: 2020-10-08 14:45:32Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-04-29 16:37

Dalinkitės:  


Pilviškių seniūnijoje duomenis valdos registrui atnaujinti iš Balčiūnų kaimo ūkininko Zigmo Pikštilingaičio priima seniūnijoje dirbanti specialistė Aldona Mackevičienė. Prie antro stalo pasėlių deklaracijas ūkininkams padeda užpildyti Angelė Mauručienė.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Vėluodami ūkininkai rizikuoja netekti ES paramos

Algimantas GUDAITIS


Šį pavasarį, be sėjos ir sodinimo, žemdirbiams reikia atlikti dar du svarbius darbus – deklaruoti žemės ūkio naudmenas ir pasėlius bei atnaujinti valdos registracijos duomenis Žemės ūkio ir kaimo verslo registre.Padeda seniūnijų specialistai

Šie darbai, kaip ir sėja, terminuoti – į vasarą ar rudenį juos nenukelsi. Naudmenų ir pasėlių deklaravimas trunka nuo balandžio 1 iki birželio 1 d., valdos duomenų registre atnaujinimas – nuo kovo 1 iki birželio 15 d. Deklaravimas ir registro atnaujinimas susijęs su žemių matavimu, žemės nuosavybės ir nuomos dokumentų tvarkymu, skaičiavimais, įvairių formų pildymu ir pan. Žemdirbiai tokius darbus vadina „popieriniais“, tačiau juos laiku ir tvarkingai atlikti ne vienam ūkininkui būna sudėtingiau nei lauką suarti ar dirvą apsėti. Žemdirbiams padeda kiekvienoje seniūnijoje dirbantys du papildomi specialistai ir seniūnijose dirbantys žemėtvarkininkai.

Seniūnijoje vienam ūkininkui sutvarkyti deklaravimo ir registro dokumentus užtrunka nuo pusvalandžio iki pusės dienos. Jei visi ūkininkai ateitų deklaruoti pasėlius ir tvarkyti registrą besibaigiant nustatytam terminui, daug kam šie darbai liktų neužbaigti. Ūkininkai turėtų įsidėmėti Europos Sąjungos geležinę taisyklę – kas nustatytu laiku nedeklaruos žemės ūkio naudmenų ir pasėlių bei neatnaujins valdos duomenų registre, tie praras teisę į ES paramą.


Rajono Savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vyr. specialistų, administruojančių pasėlių deklaravimą ir valdų registro duomenų atnaujinimą Valentino Gražulio ir Linos Grygelaitės duomenimis, iki šios savaitės vidurio pasėlius rajone deklaravo 43 proc. deklarantų, valdų duomenis registre atnaujino 41 proc. ūkininkų.

Sparčiausiai pasėlius deklaruoja Šeimenos, Klausučių, Bartninkų seniūnijų žemdirbiai, atsilieka Kybartų ir Pilviškių seniūnijų ūkininkai. Daugiausia, nuo turinčių atnaujinti valdas, reikiamus duomenis pristatė Gižų, Gražiškių, Virbalio seniūnijų žemdirbiai, labiausiai atsilieka Kybartų ir Pilviškių seniūnijų valdų savininkai, kur duomenis pateikė 23–24 proc. turinčių valdas atnaujinti ūkininkų.Reikia nuosavybės dokumentų

Kai lankėmės Pilviškių seniūnijoje, čia dirbantis Žemėtvarkos skyriaus specialistas Darius Bozys naudmenų ir pasėlių ribas jau buvo įbraižęs į 280 ūkininkų žemėlapius.

Pasak žemėtvarkininko, ūkininkai pasėlius deklaruoja ne pirmi metai, jie žino savo laukų plotus, jau rudenį pasimatavo kur, ką ir kiek pasės. Kai ūkininkas turi visus duomenis, įbraižyti jo laukų ribas žemėlapiuose užtrunka apie 15–30 minučių.


Pilviškių seniūnijoje deklaracijas ūkininkams užpildyti padeda Angelė Mauručienė. Šį darbą ji atlieka antri metai. Ketvirtadienį žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaracijas jau buvo pridavę 238 ūkininkai. Pernai Pilviškių seniūnijoje pasėlius deklaravo 750 ūkininkų. Jei dauguma jų deklaruoti žemes ateis tik po sėjos, susidarys eilės. „Tuomet ūkininkai pyksta ant mūsų, mes ant ūkininkų, dirbame viršvalandžius, poilsio dienomis, visiems būna negerai“, – sakė seniūnijos specialistė.

Sudėtingiau ūkininkams atnaujinti duomenis žemės ūkio ir kaimo verslo registre. Šį darbą Pilviškių seniūnijoje tvarkanti Aldona Mackevičienė sakė, kad iki balandžio 28 dienos pateikė duomenis valdoms registre atnaujinti 266 ūkininkai, o laukiama, kad iki birželio 15 dienos dėl šių dokumentų turėtų ateiti apie 970 šeimininkų. Pasak A.Mackevičienės, pirmą kartą atėjęs ūkininkas dažniausiai neturi visų duomenų valdai atnaujinti.

Ypač sudėtinga tiems, kurie nuomoja žemes iš kelių savininkų. Atnaujinant valdos duomenis registre, reikia turėti ne tik savos žemės nuosavybės dokumentą – VšĮ Registrų centras Marijampolės filialo pažymą apie čia įregistruotą nuosavą žemę, bet ir tokią pat pažymą apie žemės nuosavybę to žmogaus, iš kurio žemę nuomojate. Nuomojamai žemei turi būti sudarytos nuomos arba panaudos sutartys. Jei ūkininkas nuomoja 5 plotelius žemės, tai iš Registro centro reikia penkių pažymų, kad nuomotojai tikrai tą žemę turi. Pažymoms surinkti, nuomos sutartims sudaryti ūkininkas dažnai sugaišta kelias savaites.
Prašo paskubėti

A.Mackevičienė tvirtino, jog valdos atnaujinimo duomenims surašyti, kai ūkininkas dirba 3 ha žemės ir daugiau jos nenuomoja, užtrunka 10–15 minučių, o kai dirba 300–500 ha žemės, išsimėčiusios keliolikoje gabalų, registrui atnaujinti prireikia ir 2–3 valandų. Didžiausias specialistės prašymas – nelaukti paskutinių savaičių ar dienų, o kuo skubiau ateiti į seniūniją.

Pilviškių seniūnas Vytautas Judickas aiškino, kad žmonės visais būdais raginami paskubėti deklaruoti pasėlius, atnaujinti duomenis valdų registre. Gyventojams išnešiojami raštiški priminimai, iškabinti skelbimai seniūnijoje, pieno supirkimo punktuose, kitose gyventojų susibūrimo vietose. A.Mackevičienė pridūrė, kad pasėlių deklaravimas ir registro duomenų atnaujinimas tarpusavyje nesusiję. Pasėliams deklaruoti dar galima rasti priežastį laukti sėjos pabaigos, bet atnaujinti duomenis registre niekas netrukdo.

Seniūnijoje sutiktas Opšrūtų kaimo ūkininkas, dirbantis 17,7 ha nuosavos žemės, Juozas Mačiulaitis sakė jau balandžio pradžioje deklaravo žemės ūkio naudmenas ir pasėlius, atnaujino duomenis valdų registre. Jis rūpestingai tvarko žemės nuosavybės, pasėlių deklaravimo, gyvulių apskaitos dokumentus, todėl pasėliams deklaruoti ir registrui atnaujinti jam pakako poros dienų.Laikosi grafiko

Sparčiau juda žemių deklaravimo ir registro duomenų atnaujinimo darbai Gižų seniūnijoje. Deklaracijas padedanti pildyti Skaidutė Vidūnienė šį darbą dirba jau antri metai. Laukiama, kad deklaruoti pasėlius ateis apie 280 ūkininkų. Iki balandžio 29 d. deklaracijas pristatė 153 žemdirbiai, registrą atnaujino 187 ūkininkai.

Prasidėjus deklaravimui seniūnas Romas Kučiauskas su deklaracijas ir registrą tvarkančiomis specialistėmis sudarė gyventojų priėmimo grafiką, kiekvienam ūkininkui išsiuntinėjo pranešimus, kada jie turi atvykti į seniūniją. Seniūnas tvirtino, kad dauguma gyventojų grafiko laikosi. Kas negali nustatytą dieną atvykti, praneša seniūnijos specialistėms arba susitaria, kad vietoj jo ateis kitas ūkininkas.
Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Kalnai padangų iškeliavo pas perdirbėjus
* Tarybos posėdyje apsvarstyti rajonui aktualūs klausimai
* Kalbėjo apie darbus, planus ir pinigus
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kada balsuosite Seimo rinkimuose?
Iš anksto.
Rinkimų dieną.
Dar nežinau.
Visai nebalsuosiu.Kalbos patarimai

Ar taisyklingas junginys „dėkingos aplinkybės“?
Perkeltinė būdvardžio dėkingas reikšmė „palankus, tinkamas, geras“ lietuvių kalbai nebūdinga. Sakytina palankios aplinkybės, sąlygos, gera proga, tinkamas laikas.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas