„Santaka“ / Pirmieji debatai: kandidatai į Seimą skaudžiai nesikapojo / Seimo rinkimai 2024

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 2,25 ha dirbamos žemės Lakštučių kaime. Tel. 0 615 26 489.
Galioja iki: 2024-11-15 09:30:48



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Seimo rinkimai 2024

Dalinkitės:  


Padiskutuoti apie verslo perspektyvas regione į susitikimą su Vilkaviškio verslo bendruomene atvyko (iš kairės) konservatorių atstovas Vytautas Adomaitis, demokratams atstovaujantis Algirdas Butkevičius ir socialdemokratas Joris Juškauskas.

Eglės MIČIULIENĖS nuotr.


Pirmieji debatai: kandidatai į Seimą skaudžiai nesikapojo

Dangyra APANAVIČIENĖ


Ketvirtadienį Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centre buvo surengti pirmieji kandidatų į Seimą debatai. Deja, iš septynių renginyje turėjusių dalyvauti politikų atvyko tik trys: vilnietis pedagogas Vytautas Adomaitis (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), dabartinis parlamentaras Algirdas Butkevičius (Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“) ir Savivaldybės vicemeras Joris Juškauskas (Lietuvos socialdemokratų partija). Kiti keturi kandidatai, Seimo nario kėdės bandysiantys siekti Vilkaviškio vienmandatėje rinkimų apygardoje, diskusijoje nepasirodė.



Daugiau nei pusė neatvyko

Atvykti į susitikimą su rinkėjais nerado laiko nei vilniečiai Arvydas Akstinavičius (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga) bei Robert Puchovič (politinė partija „Nemuno Aušra“), nei meilę regionams deklaruojančios Lietuvos regionų partijos atstovas širvintiškis Egidijus Dragūnaitis, neatvyko net ir vietinis kandidatas – vilkaviškietis Sergiejus Valinskas, kurį į rinkimus pasiuntė Tautos ir teisingumo sąjunga.

Kaip susitikimo pradžioje sakė debatus organizavusių Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Vilkaviškio atstovybės vadovas Aloyzas Beržanskis bei Turizmo ir verslo informacijos centro direktorius Vitas Girdauskas, tokį kandidatų pasirinkimą teįvertins patys rinkėjai. O debatus vedęs dr. Artūras Jakubavičius, Lietuvos inovacijų centro atstovas, tai pavadino tiesiog nepagarba organizatoriams ir visiems renginio dalyviams.



Debatai vadinosi „Regiono verslo vizija“, tad ir visi klausimai, kuriuos kandidatams pateikė moderatorius dr. A. Jakubavičius, buvo susiję su regioninio verslo plėtra, mokesčių politika, investicijų pritraukimu, trumpųjų maisto tiekimo grandinių skatinimu, energetine nepriklausomybe, kt.

Ne į visus kausimus politikai atsakinėjo aiškiai ir konkrečiai, kartais išsisukdami nuo tiesaus atsakymo temą pakreipdavo link tos srities, kurią labiausiai išmanė. Visgi salėje susirinkę renginio dalyviai turėjo progos susidaryti bendrą įspūdį apie kandidatus, sužinoti, kuo jie kvėpuoja.



Kritika mokesčių reformai

Pavyzdžiui, konservatoriaus V. Adomaičio šių rinkimų „arkliukas“ yra mokesčių sistema, kurią jis, net ir atstovaudamas valdantiesiems, ne kartą kritikavo ir prie kurios diskusijų metu vis sugrįždavo. Mokesčių sistemoje jis pasigenda teisingumo, progresyvumo ir paprastumo. Politiko nuomone, yra neteisinga, kad vienodas pajamas gaunantys žmonės moka skirtingus mokesčius. V. Adomaičio teigimu, visi turi mokėti tokius pačius mokesčius, tik tie, kurie uždirba daugiau – didesnius, o kurie mažiau – mažesnius. Taip pat jis siūlo supaprastinti pačią mokesčių sistemą, kuri dabar esą per daug sudėtinga, susidedanti net iš 72-ų apmokestinamųjų pajamų skaičiavimo būdų. V. Adomaitis pasisako ir už mokestinių lengvatų panaikinimą, nes jos, pasak kandidato, smulkiuosius verslus skatina tik išlikti, bet ne augti.



Opoziciniams demokratams priklausantis A. Butkevičius kaltino dabartinę valdžią, kad „mokesčių reformos ji taip ir nepadarė“, o valdančiųjų pateikti pakeitimų pasiūlymai liko gulėti stalčiuje. Parlamentaras pasidžiaugė, jog tinkamai neparuoštą ir kritikuotiną mokesčių reformą pavyko sustabdyti, tačiau pripažino, kad nuo ateinančių metų žūtbūt reikės reformuoti mokesčių sistemą, nes kai kurie mokestiniai įsipareigojimai pareikalaus papildomų finansų. A. Butkevičius taip pat akcentavo, kad dabartiniai kapitalo mokesčiai yra per maži ir ateityje jie turės būti didinami.

Socialdemokratams atstovaujantis J. Juškauskas sakė abejojantis, kad naujasis Seimas patvirtins tam tikras lengvatas verslui, nes viešųjų paslaugų (švietimo, sveikatos, socialinės apsaugos, gynybos) poreikiai didėja ir jų finansavimą būtina užtikrinti. J. Juškauskas sakė, kad jis, kaip ir Socialdemokratų partija, pasisako prieš didesnį nekilnojamojo turto apmokestinimą, tačiau tikisi valstybės paramos jaunam verslui.



Požiūris į regioninę politiką

Kalbėdamas apie regioninę politiką A. Butkevičius pabrėžė atskiros strategijos sukūrimo rajonams, kurie ribojasi su Kaliningrado sritimi, Baltarusija, svarbą. Mat sudėtinga situacija dėl Rusijos vykdomo karo Ukrainoje, kandidato teigimu, atbaido investuotojus nuo pasienio regionų. „Aš manau, kad savivaldybių merai ir mes, politikai, turime stipriau bendradarbiauti ieškodami būdų, kaip pritraukti viešąsias investicijas į tokias teritorijas kaip Vilkaviškio rajonas“, – sakė A. Butkevičius.



J. Juškauskas pabrėžė, kad regionai tolsta nuo didžiųjų miestų. Jo teigimu, vystant regioninę politiką trūksta glaudesnio bendradarbiavimo tarp vietos savivaldos ir nacionalinės valdžios. Kandidato nuomone, Vilkaviškio krašto poreikiai turi būti labiau atliepiami nacionalinėje politikoje. To J. Juškauskas sakė ir sieksiąs būdamas Seimo nariu.

V. Adomaitis kaip vieną iš regionų gyvybingumo aspektų mato susitelkimą į kurią nors konkrečią 2021–2030 metų regionų plėtros programos gairę. Pasak jo, žemdirbiškas Vilkaviškio kraštas turėtų vystyti maisto pramonę, o siekiant sukurti didesnę pridėtinę vertę šioje srityje, reikėtų bendradarbiauti ne tik tarpusavyje, bet ir su kaimynais lenkais.



Nuomonės kardinaliai išsiskyrė

Diskusijose buvo paliesta trumpųjų maisto tiekimo grandinių skatinimo problema. Vaizdingai šia tema kalbėjo V. Adomaitis. Trumpąsias maisto tiekimo grandines jis pavadino nesusipratimu, kaliause, kurią „galima valkioti ir tvirtinti, kad atrasime kažkokį stebuklingą sprendimą“. Pasak jo, trumposios tiekimo grandinės iš esmės nieko neišspręs.

„Tai tarsi mantra, kurią politikai kartoja kaip burtažodį: jeigu užtikrinsime trumpąsias grandines, tai sulaužysime didžiųjų centrų monopolį, nes jie nuolat pelnosi Lietuvos gyventojų sąskaita. Šita mantra nuvaryta kaip senas kuinas, ir aš net nežinau, ar vertėtų kažką komentuoti. Trumposios tiekimo grandinės egzistuoja ten, kur yra smulki turgaus prekyba. Prekybos centruose pasirinkimas kur kas didesnis, nei galėtų užtikrinti trumposios tiekimo grandinės. Todėl nedarykime iš to panacėjos, nes tai nėra panacėja“, – sakė V. Adomaitis.

J. Juškauskas buvo priešingos nuomonės ir teigė, kad liko nesupratęs tokios V. Adomaičio pozicijos. Jis patikino, kad rajone šis modelis veikia. Pasak jo, ne viena rajono ugdymo įstaiga tiesiogiai perka iš vietinių ūkininkų daržoves, uogas, kitus produktus, ir toliau matomos teigiamos šio proceso tendencijos. „Įvardyčiau kitą iššūkį – tai iniciatorių, telkiančių lyderių grupės, kuri koordinuotų šį procesą, nebuvimas“, – sakė J. Juškauskas.

A. Butkevičius buvo įsitikinęs, jog trumposios maisto tiekimo grandinės yra daugiau vietinių bendruomenių klausimas. Jo nuomone, problema ta, kad bendruomenėms stinga verslumo įgūdžių, mažai jų dalyvauja versle, neaktyviai sąveikaujama tarpusavyje. Bendruomeniškumo klausimas, pasak parlamentaro, yra labai svarbus, todėl reikėtų inicijuoti daugiau susitikimų, diskusijų, išsiaiškinti šį procesą trikdančias problemas, jas išspręsti ir gal net įtikinti bendruomenes trumpųjų maisto tiekimo grandinių nauda bei skatinti aktyviau veikti.



Klausimai iš salės

Kita tema – grynųjų pinigų ir šešėlinės ekonomikos sąveika. Šiuo kausimu visų kandidatų nuomonė buvo panaši. Jų teigimu, grynųjų pinigų kol kas atsisakyti nereikia – nors jie ir yra vienas iš šešėlinės ekonomikos slėpimo būdų, problemą būtina spręsti kitais būdais.



Toliau kandidatams buvo pasiūlyta užduoti po du klausimus vienas kitam. Šioje diskusijų dalyje vėlgi daugiausia kalbos sukosi apie mokesčius, investicijas, darbo našumą, bet buvo nukrypta ir į kiek lengvesnes temas – baseino Vilkaviškyje atsiradimą, buvusio Kybartų kalėjimo patalpų panaudojimą, regioninius verslo „Spiečius“, kelius, kt.

Taip pat buvo sulaukta keleto klausimų ir iš salės. Verslininkai piktinosi nedarbą šalyje skatinančiomis išmokomis „etatiniams“ bedarbiams, kurie veltui gautus pinigus prageria ir nesistengia ieškotis darbo. Priekaištavo dėl dabartinės valdžios arogancijos. Klausė, ar tikrai buvo reikalinga tokio didelio masto šiuo metu rajone vykdoma pėsčiųjų perėjų pertvarka. Kėlė viešosios pirties Vilkaviškio mieste kausimą ir kitas problemas.

Netrukus vyks dar vieni debatai, skirti plačiajai visuomenei. Juose bus kalbama ne tik apie verslą ir ekonomiką, o diskutuojama įvairiomis temomis. Spalio 4 d. debatus surengti planuoja nešališkas politikos stebėsenos tinklas „Žinau, ką renku“. Susitikimas su, tikėkimės, visais kandidatais į Seimą vyks Vilkaviškio kultūros centre, pradžia – 18 val.





Galerija: Debatai




Publikuota: 2024-09-18 13:39:16

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pagarbos kitataučiams ženklai trauks turistus ir piligrimus
* Poliklinikoje – nauji medikai ir dienos stacionaras
* Ūkininkė negalėjo gyventi be karvių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kiek šį sezoną šildysite savo būstą?
Negaliu to reguliuoti.
Tiek, kad gyvenčiau šiltai.
Šildysiu kuo mažiau.
Aš tuo nesirūpinu.



Kalbos patarimai

Dėl konstrukcijos „tai yra apie“
Dažnai girdime sakinius „Apie ką šis gyvenimas?“ ar „Demokratija yra apie tai.“ Tai yra pažodiniai vertiniai iš anglų kalbos, tokios konstrukcijos nebūdingos lietuvių kalbos gramatikai. Mūsų kalboje esama kitų priemonių prasmės ar tikslo reikšmei nusakyti, pvz.: „Kokia šio gyvenimo prasmė?“ arba „Demokratijos esmė yra...“.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai