„Santaka“ / Kybartietis į dangų kyla savo paties pagamintu lėktuvu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Dovanoja 2,5 mėn. gražius kačiukus. Tel. 8 615 34 429.
Galioja iki: 2020-08-06 16:53:00

Reikalingas jaunas darbuotojas nuolatiniam darbui (prižiūrėti ir tvarkyti sodybos aplinką bei joje gyventi). Tel. 8 633 22 410.
Galioja iki: 2020-08-13 08:15:48Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-03-25 15:42

Dalinkitės:  


V.Butauskas su aviakonstruktoriumi A.Kučinsku – prie bendro abiejų kūrinio.

Kybartietis į dangų kyla savo paties pagamintu lėktuvu

Eglė MIČIULIENĖ

Kybartuose gyvenantis Vytautas Butauskas skraidyti svajojo seniai. Jo svajonė išsipildė. 49-erių metų vyriškis gali didžiuotis, jog skraido ne bet kuo, o savo pagamintu lėktuvu.Veržėsi į dangų

Norą pakilti į dangų V.Butauskui įkvėpė jo motina Sabina Strimaitytė-Butauskienė.

Ji buvo sklandytoja, skraidžiusi dar Smetonos laikais ir turėjusi geriausią – C klasės – sklandytojo ženklelį. V.Butauskas išlaikė savo mamos skaitytus Smetonos laikų žurnalus apie aviaciją, ANBO lėktuvus gaminusio A.Gustaičio aerodinamikos konspektus.

A.Butauskas yra šokęs su parašiutu, Sasnavoje mokėsi sklandyti bei skraidyti. Vyriškis žiemą prie Kauno nuo Netonių kalno šokdavo su Marijampolės aeroklubo parasparniu. Skraidė ir su skraidykle Šeduvoje.

Visgi už paskraidymą su svetimais prietaisais reikia brangiai mokėti, be to, nė vienas iš jų Vytautui ypatingai ir nelipo prie širdies.

Galiausiai radiotechniko specialybę turintis kybartietis sugalvojo pasigaminti savo lėktuvą. Svajonę įgyvendinti jam padėjo netikėta pažintis su sklandytoju ir savamoksliu konstruktoriumi Algirdu Kučinsku, gyvenančiu gražioje vietoje, vienkiemyje prie Balbieriškio.

Vasarą pas šį žmogų vyksta parasparnių, lėktuvų, skraidyklių, sklandytuvų aistruolių sambūriai.Nuo Balbieriškio iki Kybartų

A.Kučinskas jau buvo pagaminęs keletą lėktuvų ir sutiko padėti kybartiečiui. Kiekvieną savaitgalį V.Butauskas važinėjo į Balbieriškį ir kartu su konstruktoriumi gamino lėktuvą.

– Mintys, brėžiniai buvo jo, o mano – darbas, – pasakojo V.Butauskas. – Aš juk vienas nieko nemokėjau padaryti. Kas, kad knygų prisiskaitęs – juk knygas skaitydamas nė dviračiu važiuoti neišmoksi. Be to, vienas pasislėpęs lėktuvo nepadarysi. Reikia rodyti, kad kas patartų, pakritikuotų. Mano, pavyzdžiui, lėktuvo ratai nulūžo. O juk A.Kučinskas jau ne vieną lėktuvą buvo sukonstravęs.

V.Butausko lėktuvas buvo pradėtas gaminti 2003 m. vasaros pradžioje, o žiemą jo, dar neaptraukto, rėmus šeimininkas pargabeno į Kybartus. Čia, kybartiečio Stasio Pakalkevičiaus dirbtuvėse, aptraukė aviacine drobe ir nutepė specialiu sutvirtinančiu laku. S.Pakalkevičiui, padėjusiam be jokio atlygio, Vytautas iki šiol jaučiasi dėkingas.

Įdomu, jog kybartiečio lėktuve nėra starterio. „Dėl lengvumo ir patikimumo. Nesulūžta tas, ko iš viso nėra“, – juokėsi Vytautas. Variklis užvedamas rankomis sukant propelerį, po to užtraukiamas virve.Variklis „Trabant'o“

Be abejo, pagaminti lėktuvą kainavo pinigų. V.Butauskas ėmė iš banko 5 tūkst. litų paskolą. Širdį būsimam savo kūriniui parsivežė iš Vokietijos: tai buvo senas, 50 eurų kainavęs legendinio vokiško automobilio „Trabant“ motoras. Aviacinis variklis būtų kainavęs apie tris tūkstančius eurų. Lėktuvai su tokiu varikliu pakyla greičiau, bet ima dvigubai daugiau benzino, jau nekalbant apie didžiulę kainą.

– Sparnai kainavo tris tūkstančius, prietaisai – per tūkstantį, – skaičiavo V.Butauskas. – Kiekvienas varžtukas kainuoja, nes jis ne bet koks, o aviacinis. Į parduotuvę nuėjęs tokio nenusipirksi.

Dabar savo lėktuvą V.Butauskas vertina 7–8 tūkstančiais eurų, bet sako, jog jo nė už ką neparduotų.

Kad galėtų užsiimti savo pomėgiu, V.Butauskas mėgins užsidirbti svetur. Vyriškis išėjo iš darbo Kybartų malūne, nes ten smarkiai sumažino algas.Žemiau – įdomiau

Pirmą kartą į dangų lėktuvas pakilo pernai, gegužės pradžioje, prie Balbieriškio. Pirmasis jį išbandė jo konstruktorius A.Kučinskas.

Koks apima jausmas, kai matai danguje savo rankomis pagamintą lėktuvą? „Pirmą sykį pamatęs, kaip jis pakilo, beveik ir apsiverkiau. Juk tai viso mano gyvenimo svajonė...“ – neslėpė Vytautas.

Pasimokęs po kokio mėnesio į lakūno vietą sėdo pats lėktuvo šeimininkas.

Per vasarą kybartietis skrajojo Balbieriškio padangėje. Rudenį, parsigabenęs lėktuvą namo, V.Butauskas dvi dienas skraidė ir virš Kybartų. „Tada dar dirbau malūne.

Vadovas S.Čepas išleido iš darbo, tai specialiai kelis ratus apsukau virš malūno, praskridau ir virš S.Pakalkevičiaus.“

V.Butausko lėktuvo greitis siekia 90–100 km per valandą, maksimalus – 130 km/val.

Savadarbė oro transporto priemonė gali pakilti į 2 km aukštį, bet taip aukštai V.Butauskas neskraido, nes, anot jo, tokiame aukštyje šalta ir neįdomu.

Kybartiečio lėktuvas, kaip transporto priemonė, atrodo labai lengvutis: tuščias, su pilnu baku benzino, tesveria 145 kg. Keleivių svoris taip pat ribotas, nes lėktuvo skridimo (bendroji) masė – 320 kg.Saugiau nei mašinoje

Kartą skrendant dėl drėgmės ir šalčio užšalo V.Bukausko lėktuvo karbiuratorius.

– Na, ir kas, kad užšalo. Mano lėktuvo kokybė labai gera, jis puikiai sklendžia, – savo kūriniu didžiavosi V.Butauskas. – Variklis dar nesustojo, burzgė, bet tas burzgimas jau nieko nereiškė. Propeleris nebetraukė. Netraukė – ir nereikia. Kaip tik buvau virš aerodromo – ir nusklendžiau. Dar įdomiau buvo.

V.Butauskas tvirtino, kad dėl lėktuvo konstrukcijos jokiu būdu neužsimuši, tik dėl piloto klaidos. Tokie lėktuvai, anot Vytauto, yra saugūs.

– Aviacijoj viskas saugu, saugiau negu važiuojant su automobiliu ar motociklu. Juk kiekvieną kartą prieš skrisdamas pačiupinėji visus varžtukus, paklibini sujungimus. Tik reikia neprarasti greičio, nes kuo aukščiau ir greičiau skrendi, tuo saugiau, – dėstė V.Butauskas. – Jei greitis bus mažesnis nei 60 km/val. – nupulsi. Ir nereikia vaidinti, cirkų ore daryti. Yra toks A.Žerolis, jis ant „fūrų“ leidžiasi. Bet kiek kartų jau nupuolęs! Jau stuburas, kojos operuotos. Juk taip ir avarijos įvyksta – per vairuotojų „kietumą“.

Tiesa, vyriškis kartą buvo išsigandęs dėl besibaigiančio benzino. Kai pirmą kartą pakilo Virbalyje, įsipylė mažai benzino, nes manė tik apskristi ratą ir nusileisti. Bet pajutęs skrydžio malonumą Vytautas užsimiršo ir nulėkė tolyn. Staiga į galvą šovė mintis – o benzino tai mažai! Skrisdamas V.Butauskas vis žvilgčiojo į benzino kiekį rodančią žarnelę. Degalų grįžti pakako. Tačiau lakūnas mėgėjas pripažįsta, jog taip elgis negalima.Skrenda su sūnumi

Nors Vytautas Butauskas net per nago juodymą neabejoja savo kūrinio saugumu, jo žmona Janina į lėktuvą nė už ką nesėda ir ateityje nežada sėsti. „Na jau ne, aš bijau, – rankomis sumosuoja moteris. – Jei jis taip nori užsimušti – tegu važiuoja, juk nesustabdysi. Va, kai į Vokietiją dideliu lėktuvu skridau – tai visai kas kita.“

Vytautas su žmonos nuomone kategoriškai nesutinka. Jo manymu, skristi keleiviniu lėktuvu – tas pats, kaip važiuoti traukiniu – nuobodu ir neįdomu.

Janina nenorėjo leisti skristi ir sūnui, bet šis į orą vieną dieną pakilo jos net neklausęs. Išvažiavo tėvą palydėti į Balbieriškį, o ten mamos akys juk nesiekė...

Pirmasis lėktuvą išbandęs A.Kučiauskas skraidindavo tik savo sūnų, o Vytauto vaiko į kabiną neimdavo. „Jei nori – pats savo sūnų ir skraidink. Jeigu kas atsitiks, tavo žmona mane po teismus užtampys“, – sakydavo jis kybartiečiui, kai vos ne pro ašaras tuomet vienuolikos metų Ričardas prašydavosi į lėktuvą.

Kai tėvas pasiėmė Ričardą į lėktuvą, šis pirmą kartą šiek tiek bijojo. Dabar berniukui skraidyti labai patinka, įsitaisęs už tėvo jis su kamera filmuoja vaizdus apačioje. „Viskas labai gražu ir įdomu, tik daiktai daug mažesni. Žmogus atrodo kaip skruzdėlė“, – įspūdžiais dalijosi dvylikametis.Vienas iš devynių

Žiemą kybartiečio lėktuvas stovi Virbalyje, viename kluone. Vytautą atsitiktinai priėmė visai nepažįstamas žmogus. Tiesa, „būstas“ siaurokas, todėl įstumiant lėktuvą jam numontuojami sparnai. Kad to daryti nereikėtų, V.Butauskas žada pasistatyti didesnį angarą.

Šią vasarą Vytautas jau skraidys savo krašte, į Balbieriškį nuskris tik aplankyti draugo.

V.Butauskas yra Lietuvos aviakonstruktorių federacijos narys.

– Tikrasis narys, – aiškina Vytautas, – nes turiu lėktuvą ir skraidau. Yra tokių, kurie tik daro lėktuvus arba moka skraidyti, bet neturi kuo. Tikrasis narys, turintis balsavimo teisę, privalo turėti lėktuvą ir skraidyti.

Kybartietis buvo davęs skelbimą, kad norėtų įkurti aeroklubą mūsų krašte. Atsiliepė tik Keturvalakiuose gyvenantis profesionalus lakūnas Vytautas Eidukaitis. Jis taip pat išbandė V.Butausko lėktuvą.

Šiuo metu, V.Butausko žiniomis, Lietuvoje yra 9 skraidantys savadarbiai lėktuvai.
Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Situacija pasienyje grasina koronaviruso protrūkiu
* Gyventojai jau dabar gali rinktis elektros tiekėjus
* Tarp kraštiečio vadovaujamo orkestro pasiekimų – net trys „Grammy“ nominacijos
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar taupote lėšų galimam finansiniam sunkmečiui?
Santaupų turiu visada.
Pradėjau atsidėti pinigų.
Planuoju pradėti.
Taupyti neturiu iš ko.Kalbos patarimai

„Potraukis į“ ar „potraukis prie“?
Abu pasakymai bendrinėje kalboje vartojami kaip lygiaverčiai normos variantai, pvz.: Potraukis į narkotikus (arba prie narkotikų ) atsiranda greitai.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas