„Santaka“ / Riešutų sezonui įsibėgėjus gydytoja įspėja – prieš juos valgydami turite atlikti vieną veiksmą

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 2 kambarių tvarkingą vidinį butą Maironio g., Vilkaviškyje (49 m², IV a., namas renovuotas, pilnai išmokėta renovacija, langai plastikiniai, pakeisti radiatoriai, įstiklintas balkonas, kambariai nepereinami, durys šarvuotos, dvigubos, signalizacija, 56 000 Eur). Tel. 0 614 82 403.
Galioja iki: 2024-10-19 16:04:57

Parduoda dirbamą žemę Sausininkų k., Bartninkų sen. Tel. 0 614 06 069.
Galioja iki: 2024-10-20 08:58:54

Parduoda atjunkytus paršelius. Tel. 0 614 11 665.
Galioja iki: 2024-10-20 14:10:20



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2023-11-15 09:15

Dalinkitės:  


rimi.lt nuotr.


Riešutų sezonui įsibėgėjus gydytoja įspėja – prieš juos valgydami turite atlikti vieną veiksmą


Riešutai užima svarbią vietą mūsų mityboje: jų galima rasti ant užkandžių stalo, salotose, kepiniuose ar mėgstamuose saldėsiuose. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė primena, kad riešutai vertinami dėl juose esančių organizmui svarbių mineralų, baltymų ir antioksidantų, todėl jie turėtų atsirasti kasdieniame mitybos racione.



Mažina širdies ligų riziką

Nors didžioji dalis riešutų į Lietuvą atkeliauja iš tolimų kraštų, rudenį jų galima rasti ir mūsų šalies miškuose. Gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės teigimu, labiausiai riešutai vertinami dėl juose esančių sveikatai palankių riebalų, folio rūgšties, skirtingų mineralų bei antioksidantų.

„Riešutai naudingi dėl juose esančių mononesočiųjų riebalų, mažinančių širdies ligų riziką, organizmui svarbių mineralų, baltymų ir antioksidantų. Visos riešutų rūšys yra įtrauktos į sveikatai palankaus maitinimosi piramidę, todėl kasdieniame mitybos racione šis produktas turėtų rasti savo vietą“, – teigia dr. E. Gavelienė.

Pasak gydytojos dietologės, riešutus galima įtraukti į daugybės patiekalų gamybą, pradedant pusryčiais, tęsiant užkandžiais ir užbaigiant pagrindiniais patiekalais ar desertais. Tai natūralus būdas praturtinti savo mitybą naudingais ingredientais: „Visuose riešutuose galima rasti kalio, magnio, seleno, kalcio, folio rūgšties bei skaidulinių medžiagų. Taip pat juose esama ir augalinių sterolių, tai – organizmui reikalinga medžiaga, veikianti kaip antioksidantas bei mažinanti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad riešutai – sotus produktas, tad bendra jų dienos norma neturėtų viršyti 30 gramų.“



Prieš valgant pataria nuplauti

Dažnai kyla klausimas, ar prieš valgant riešutus juos būtina nuplauti. Gydytoja rekomenduoja juos nuplauti arba nuplikyti karštu vandeniu. Taip bus sumažinamas toksinų ar kitų žalingų medžiagų kiekis, kuriais riešutai galėjo būti užteršti transportuojant. Plauti patariama jau išgliaudytus riešutus, taip nuo jų bus pašalinti nešvarumai, luobelės ir riešutai šiek tiek suminkštės. Be to, pašalinus išorinę riešuto luobelę sumažinamas skaidulų kiekis, tad tokius riešutus gali skanauti ir dažnai pilvo pūtimo varginami asmenys.

Nepaisant visų riešutų naudingųjų savybių, dr. E. Gavelienė įspėja, kad riešutais gali mėgautis ne visi. Kai kuriems jie gali sukelti stiprią alergiją, todėl alergiški žmonės savo mitybos racione turėtų vengti arba visai atsisakyti šio produkto bei atidžiai skaityti etiketes, nes riešutų pėdsakų galima aptikti ir kituose produktuose.

Nuo įprastų – iki egzotinių rūšių

Skirtingos riešutų rūšys džiugina įvairiais skoniais. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pastebi, jog artėjant žiemos šventėms, riešutų pardavimai išauga beveik dvigubai. Žmonės juos mėgsta dėti ne tik į šventinius kepinius, bet ir dovanoti artimiesiems. Be to, populiariausius riešutus – pistacijas – tuomet pralenkia graikiniai riešutai bei migdolai.



„Savo asortimente turime įvairių rūšių riešutų iš skirtingų pasaulio šalių: anakardžiai atkeliauja iš Vietnamo, graikiniai – iš Kinijos, lazdynų – iš Sakartvelo, kokoso traškučiai – iš Ganos, karijų riešutai – iš Jungtinių Amerikos Valstijų, kedrinės pinijos – iš Danijos, makadamijos – iš Zambijos. Tad kiekvienas pirkėjas riešutų rūšį gali pasirinkti pagal savo skonį“, – pasakoja specialistė.



Kalakutų krūtinėlės su grybais ir riešutais

Patiekalui reikės:

1, 2 kg kalakutų filė;

30 g džiovintų grybų;

250 g kreivabudžių arba pievagrybių;

40 g sviesto;

3 šaukštų alyvuogių aliejaus;

1 vnt. svogūno;

70 g graikinių riešų;

2 skiltelių česnako;

3 vnt. džiovintų datulių;

3 vnt. džiovintų slyvų;

2 šaukštų petražolių;

1 a. š. karadomono;

1 a. š. maltos paprikos;

100 g duonos;

100 g vytinto kumpio.

Padažui reikės:

500 g vištienos arba grybų sultinio;

2 v. š. sviesto;

1 v. š. miltų;

1 žiupsnelio muskatų riešutų;

Druskos ir pipirų pagal skonį.

Garnyrui reikės:



2 v. š. sviesto;

1 v. š. džiūvėsėlių;

Druskos ir pipirų pagal skonį;

500 g žiedinio kopūsto.

Gaminimo eiga:

  1. Įdaras. Nuplaukite džiovintus grybus ir užpilkite 200 ml šalto vandens, palikite per naktį mirkti. Vandenį su grybais užvirkite, pavirkite 5 minutes, grybus nusausinkite ir susmulkinkite.
  2. Keptuvėje ištirpinkite sviestą ir alyvuogių aliejų, suberkite nuluptą ir susmulkintą svogūną ir pamaišydami kepkite. Suberkite susmulkintus grybus. Maišydami kepkite apie 3 minutes, tada suberkite susmulkintus graikinius riešutus, smulkiai supjaustytą česnaką, sukapotas datules ir slyvas, petražoles, kardamoną ir papriką bei sutrintą duonos minkštimą. Įdarui leiskite atvėsti. Įmuškite kiaušinį, išmaišykite.
  3. Paruoškite kalakutienos filė. Kalakutienos filė nuplaukite ir nusausinkite, padėkite ant lentos ir perpjaukite skersai, pradėdami nuo ploniausios dalies. Atverskite mėsą kaip knygą (neperpjaukite filė iki galo).
  4. Mėsą pamuškite muštuku, kad jos storis būtų apie 1 cm. Pabarstykite druska, šviežiai maltais juodaisiais pipirais ir uždėkite vytinto kumpio, tada ant kumpio dėkite grybų įdarą.
  5. Filė sandariai susukite, pradėdami nuo trumposios pusės, ir suriškite medvilniniu siūlu. Pritvirtinkite galus keliais smeigtukais. Apvyniokite aliuminio folija.
  6. Įkaitinkite orkaitę iki 180 °C. Paruoštą kalakutienos filė dėkite į skardą, įpilkite 1 stiklinę vandens. Kepkite 55 minutes. Išimkite iš orkaitės ir padėkite 15 minučių atvėsti. Nuimkite siūlą, išimkite smeigtukus, kepsnį supjaustykite griežinėliais ir patiekite su keptu žiediniu kopūstu ir padažu.
  7. Gaminkite padažą. Miltus kepkite su sviestu, įpilkite sultinio ir maišydami virkite apie 2–3 minutes, kol padažas sutirštės. Suberkite prieskonius.
  8. Žiedinį kopūstą apvirkite vandenyje 5 minutes, supjaustykite. Dėkite į kepimo indą. Ant žiedinio kopūsto užpilkite lydyto sviesto, apibarstykite džiūvėsėliais ir kepkite įkaitintoje iki 180 °C orkaitėje 5 minutes.
Skanaus!



Publikuota: 2023-11-15 09:15:46

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Debatų dalyvius užklupo nepatogūs klausimai
* Sodai ūkininkus nustebino gausiu šiemetiniu obuolių derliumi
* Dienos kaime: tarp neįprastų agurkų ir... nuotaikingų eilėraščių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar šį sezoną skiepysitės nuo gripo ir nuo kovido?
Būtinai.
Nuo kovido jau pasiskiepijau.
Skiepysiuosi nuo gripo.
Taip, bet tik kovido skiepu.
Nesiskiepysiu nė viena vakcina.



Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „piaras“?
Vadinamasis piaras (iš angl. PR – public relations ) pas mus yra įgijęs neigiamą konotaciją. O pats žodis vertinamas kaip nevartotina svetimybė. Piarą reikėtų keisti terminais ryšiai su visuomene, viešieji ryšiai, savireklama.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai