Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.
Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)
Redakcijos darbo laikas: Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.
|
„Santaka“ / 2007-07-20 17:45
Kęstutis Dambrava gyvena trimis aistromis: matematika, muzika ir šachmatais. Autorės nuotr. Treneris būgštauja dėl šachmatų ateities Vilkaviškyje
Vakar minėjome Tarptautinę šachmatų dieną. Šia proga pakalbinome Kęstutį DAMBRAVĄ – šachmatų entuziastą, apie kurį Vilkaviškyje sukasi ši sporto šaka. „Širvintos“ šachmatų klubo treneris sakė: „Kad šachmatais žaistum, turi būti ir geru matematiku, ir poetu. Turi sugalvoti kažką ypatingo, ko nesitiki priešininkas. Bet kartais tas ypatingumas į smegenis trenkia.“
|
–„Širvintos“ šachmatų klube kabo gausybė medalių, puikuojasi ne viena taurė. Kokia buvo pirmoji pergalė, kaip sekasi dabar?
– Prieš 30 metų Vilkaviškio komanda pirmą kartą dalyvavo Lietuvos šachmatų varžybose. Netikėtai respublikoje užėmėme trečią vietą. Iš karto ėmė kalbėti apie mus, kviesti į rinktines.
Šiemet Lietuvos nacionalinėje šachmatų lygoje užėmėme antrą vietą. Pirmoji atiteko vilniečiams, trečioji – Plungei. Dvi respublikos komandos (I ir II vietos laimėtojos) iškovojo teisę vykti į Europos klubų pirmenybes Turkijoje. Tačiau mes oficialiai atsisakėme. Vis tie pinigai... Išvyka būtų kainavusi daugiau kaip 10 tūkst. litų. Vietoj mūsų vyko plungiškiai.
– Kokią pergalę laikote svarbiausia?
– Didžiausias mūsų pasiekimas buvo 1992 metais. Lietuvos moterų rinktinė, kurios narėmis buvo mano dukros Asta ir Rita Dambravaitės bei Renata Murauskienė ir Kamilė Baginskaitė, dalyvavo pasaulio šachmatų olimpiadoje Maniloje (Filipinai).
Lietuvos komanda buvo apdovanota medaliais už didžiausią progresą, kadangi iš paskutinių vietų pakilo į šešioliktą tarp maždaug aštuoniasdešimties pasaulio pirmenybių dalyvių.
– Ar šachmatai Vilkaviškyje – merginų žaidimas?
– Iš pradžių buvo surinkta gera berniukų komanda. Tačiau Dambravaitės subūrė moterų komandą. Asta ir Rita keturis kartus buvo respublikos moterų čempionėmis. Vilkaviškio rajono moterų komanda Europoje buvo užėmusi šeštą vietą. Nors, aišku, galėjome užimti ir ketvirtą. Tik kaip studentams prieš egzaminus pritrūksta vienos nakties, taip mums pritrūko pusės taško.
– Ar ir toliau planuojate aktyviai žaisti?
– Vargu. Juk už keliones iš savo kišenių tenka mokėti. Ne verslininkai esame. Anksčiau kitaip buvo – jei gerai žaidi, tai visi keliai atviri. Rita Dambravaitė (Lietuvos jaunučių, jaunių ir triskart moterų čempionė) žaidė Bulgarijoje, Norvegijoje, Turkijoje... Šiandien viskas ant žaidėjų pečių... Kaip sakoma, skęstančiųjų gelbėjimas – jų pačių reikalas.
Kartais atrodo, kad Vilkaviškyje šachmatus jau pražudėme.
– Ar moksleiviai šiandien domisi šachmatais?
– Dabar su moksleiviais kiek prasčiau. Šachmatų klube „Širvinta“ tėra keturiolika mokinukų. Kadaise mokyklose antroje klasėje buvo įvestas privalomas mokymasis žaisti šachmatais. Nueidavome į mokyklas, atsirinkdavome perspektyviausius žaidėjus.
Ne visi vaikai ilgai žaidžia. Kai kurie po kiek laiko randa kažką įdomiau: krepšinį, futbolą ar kompiuterius. Iš tų besiblaškančių nieko nebeišeina. Ilgamečiai sportininkai žaidžia sėkmingai. Pavyzdžiui, dešimtokas Tautvydas Bakas šiemet Vilkaviškio rajono pirmenybėse tapo čempionu tarp suaugusiųjų.
– Kas kaltas, kad mažėja šachmatais žaidžiančio jaunimo?
– Nuo šeimų tai priklauso. Nėra tėvų, kurie domėtųsi šachmatais. Juk tai ne itin vaizdingas sportas. Ką ten vaikas sėdės – kuprą augins... Geriau jau tegu kamuolį paspardo. Nors ir dėl futbolo šiandien nelabai kas dega.
– Kuo dar, be šachmatų, domitės?
– Dar dviem dalykams esu neabejingas. Tai – muzikai ir matematikai. Muzika mūsų šeimoje lyg įgimta. Mano tėtis buvo Juozo Naujalio mokinys. Aš pats 1996 metais buvau Vilkaviškio choro subūrimo iniciatorius. O matematika traukia todėl, kad esu baigęs jos mokslus ir man patinka mokytojo darbas.
Taigi visa mano gyvenimo bėda ta, kad iš šių trijų dalykų niekaip neišsirinkau vieno. Kitaip gal būtų daugiau pasiekta. Nors ir taip daug kas pavydi. Mano mokiniai net keturis kartus dalyvavo Pasaulio šachmatų olimpiadose (tris kartus vyko Rita Dambravaitė, vieną – Asta Dambravaitė).
– Ką mieliau renkatės: matematiką ar šachmatus?
– Gėda pasakyti, bet matematiką. Šachmatai tik padeda matematikai. Ugdomas nestandartinis mąstymas. Kas gerai žaidžia, tas ir matematikas geras. Pavyzdžiui, gera šachmatininkė, pernai „Aušros“ vidurinės mokyklos abiturientė Simona Kascėnaitė valstybinio matematikos egzamino gavo 99 balus.
– Kuo Jums šachmatai yra ypatingi?
– Vienas įdomus nutikimas įvyko 1963 metais. Tada teko žaisti su Šakių rajono komanda. Susipažinau su viena jos žaidėja, kuri tais pačiais metais tapo mano žmona.
– Ką malonaus prisimenate iš savo patirties ?
– Prieš dešimt metų dalyvavau keliuose pasauliniuose turnyruose susirašinėjant. Gan neblogai sekėsi. O susirašinėti įdomu, yra proga pramokti užsienio kalbą. Varžovų turėjau Anglijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Olandijoje – beveik visose Europos šalyse. Siųsdavome atvirukus. Būdavo įdomu: vienuose – jūra, kituose – architektūros paminklai. Dabar su šiais atvirukais žaidžia vaikai.
– Ką manote apie šiandieninius turnyrus internete?
– Tai irgi susirašinėjimas. Tačiau išsigimęs, kadangi geriau žaidžia tas, kas turi galingesnį kompiuterį. Dabar padaryta taip, kad atidėtų partijų nebėra. Kadangi tokias partijas analizuoja ne šachmatininkai ar treneriai, o kompiuteriai, tai nebėra prasmės žaisti. Šiandieninis šachmatų žaidimas internete reglamentuojamas taip, kad būtų žaidžiama viskas iš karto.
– Kokios šachmatų prognozės Vilkaviškyje?
– Šachmatai – nepopuliarus žaidimas. Šiandien Vilkaviškyje šachmatai apmirę. Gal į Kybartus persimes aktyvi žaidžiančiųjų banga...
Simona ŠTRIMAITYTĖ
Publikuota: 2007-07-20 17:45:08
Komentarai:
Jūs naršote standartinę svetainės versiją. Perjungti į mobiliąją versiją?
|
 
* Padangų kultūros paveldo
pastate nebeliko
* Gimnazijos sienas papuošė išskirtiniai stendai K. Donelaičio poemos tema * Kotrynai Jogailaitei istorijoje teko
itin svarbus vaidmuo
Laikraštis leidžiamas antradieniais ir penktadieniais.
Šaltis ir šalna Šalna – dirvos paviršiaus arba oro atvėsimas iki 0 °C ir žemiau, kai vidutinė paros oro temperatūra yra virš +5 °C. Kitu atveju neigiama temperatūra vadinama šalčiu, o ne šalna.
Šūksniai
Statistika
|