„Santaka“ / Vartotojai kreipiasi ir dėl riebaus faršo, ir dėl pasenusių produktų

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2023-06-05 16:34

Dalinkitės:  


Labai svarbu, kad vartotojams patiekiamas maistas būtų ne tik išvaizdus, bet ir kokybiškas.

Autorės nuotr.


Vartotojai kreipiasi ir dėl riebaus faršo, ir dėl pasenusių produktų

Eglė MIČIULIENĖ


Nusipirkote įtartinos išvaizdos žuvies? Atidarytas varškės pakelis kelia įtarimą? Manote, kad porcija ligonio lėkštėje turėtų būti didesnė? Tokiais ir panašiais atvejais, ypač jei nepavyksta situacijos išspręsti vietoje, turite teisę kreiptis į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą.


Vilkaviškiečiai skundžiasi mažiau, bet pagrįstai


Praėjusiais metais visoje Marijampolės apskrityje Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai užregistravo ir išnagrinėjo 84 vartotojų skundus dėl maisto produktų ir viešojo maitinimo paslaugų. Patikrinus iš jų pasitvirtino kiek mažiau nei pusė – 38 (45 proc.). Ankstesniais, 2021 m., vartotojai kreipėsi 59 kartus, atitinkamai pagrįsti buvo 23 skundai (38 proc.).

Tai – gana nedideli skaičiai lyginant su didžiaisiais Lietuvos miestais (pavyzdžiui, Vilniuje per metus sulaukiama 800–900 skundų, pasitvirtina apie 28 proc., Kaune – apie 500, pasitvirtina apie 23 proc.), tačiau pagrįstų pranešimų procentas – didesnis.

Dėl maisto ir viešojo maitinimo paslaugų vien Vilkaviškio rajone VMVT pernai sulaukė 12 pranešimų, iš jų 6, t. y. pusė, buvo pagrįsti.

Tad galima pajuokauti, jog Suvalkijoje žmonės kantresni, bet jei jau skundžiasi – dažniausiai tam yra priežastis.




Ne visada pasiteisina


Anot VMVT Marijampolės departamento direktoriaus Gedimino Gvazdaičio, žmonės į tarnybą kreipiasi dėl įvairių dalykų: maisto kokybės ir saugos, pasibaigusių tinkamumo vartoti terminų, bendrų higienos reikalavimų pažeidimų, blogų produktų laikymo sąlygų, netgi netinkamo ženklinimo.

Vienais atvejais pačiam vartotojui nesunku identifikuoti pažeidimą (pvz., kai ant etiketės užrašyta data rodo jau pasibaigusį galiojimo terminą), kitais atvejais remiamasi tik intuicija.

Pavyzdžiui, buvo atvejis, kai pirkėjas kreipėsi į VMVT dėl, jo nuomone, per riebaus parduodamo mėsos faršo.

„Tokiu atveju imame mėginį ir tiriame. Tą kartą vizualiai tikrai galėjo atrodyti, kad mėsoje daug riebalų. Vis dėlto ištyrus paaiškėjo, kad produkto riebumas atitiko tą, kurį deklaravo gamintojas“, – pasakojo G. Gvazdaitis.


Maisto nelegalai


Iš vilkaviškiečių pernai buvo gauti skundai dėl dviejų viešojo maitinimo įstaigų: vienoje buvo nustatytos per mažos porcijos, kitoje – higienos normų neatitinkančios sąlygos. Pranešimams pasitvirtinus, nubausti atsakingi asmenys, taikyta administracinė atsakomybė ir nurodyta pašalinti trūkumus.

Vienoje rajono parduotuvėje užfiksuotas nusižengimas prekiaujant produktais su pasibaigusiu galiojimo terminu. Anot G. Gvazdaičio, pastarieji atvejai beveik visuomet nustatomi nedidelių miestelių prekybos centruose, kaimo parduotuvėlėse, o miestuose tokių problemų beveik nepasitaiko.



Mūsų rajone pernai pričiupti ir nelegaliai mėsos produktus gaminę asmenys.

„Būna, gauname pranešimą, kad kažkoks asmuo prekiauja maisto produktais, interneto svetainėje siūlo įsigyti rūkytų dešrų, lašinių. Panašiai buvo ir šįkart. Nustatyta, kad ūkio subjektas vykdė veiklą neturėdamas leidimo, gamino ir pardavinėjo mėsos gaminius. Buvo skirta nemaža bauda, o mėsos produkciją teko utilizuoti“, – pasakojo departamento direktorius.

Sugauti tokie nelegalūs smulkūs gamintojai teisinasi, jog nepardavinėjo dideliais kiekiais, tik tyrė rinką ir pan. Tačiau inspektoriai turi savą tyrimo metodiką, prireikus pasitelkia slaptąjį pirkėją – ir tiesa išaiškėja.

VMVT specialistai visuomet rekomenduoja nesislapstyti ir įsiregistruoti veiklą.

„Esu girdėjęs ne vieną atsiliepimą, kai nelegaliai prekiavęs žmogus įregistruoja veiklą kaip ūkio subjektas ir paskui pats stebisi, kodėl anksčiau to nepadarė. Nereikalaujame nieko įspūdingo – tiesiog laikytis švaros, higienos, kad teiktum saugų maistą vartotojui“, – kalbėjo G. Gvazdaitis.


Pasitikrina ir klientai


Anksčiau mielai įvairius pyragėlius ir sumuštinius pas pavienius gamintojus užsisakinėdavę vartotojai dabar ir patys jau neretai pasitikrina, ar toks verslininkas dirba legaliai.



„Pranešimų apie galimai be leidimo dirbančius ūkio subjektus esame gavę nemažai. Pati mūsų tarnyba taip pat vykdo viešosios erdvės stebėseną. Pamatę internete skelbimus apie gaminamus tortus, vieno kąsnio užkandžius patikriname, ar šis ūkio subjektas yra įtrauktas į mūsų sistemą. Šia veikla be leidimo užsiimančius žmonės pirmiausiai informuojame, kad jie dirba nelegaliai, ir patariame kreiptis į mūsų tarnybą. Inspektoriai atliks patikrinimą ir, jei sąlygos tinkamos, išduos leidimą darbui. Jei subjektas nereaguoja, piktybiškai nesitvarko dokumentų ir reklamuojasi toliau, tada jau taikoma administracinė atsakomybė“, – teigė Marijampolės departamento vadovas.

Anot G. Gvazdaičio, tokie nelegalūs gamintojai ne tik pažeidžia vartotojų teises (yra nekontroliuojami, todėl gali dirbti ir antisanitarinėmis sąlygomis), bet ir yra nesąžiningi konkurentai. Mat tie, kas veiklą vykdo legaliai, turi laikytis higienos reikalavimų ir standartų, dėl to patiria daugiau išlaidų nei tas, kuris dirba neregistravęs veiklos. Todėl pastarasis savo produktus gali pardavinėti pigiau ir iškreipia rinką. Dėl to skundus apie tokius „nelegalus“ VMVT neretai gauna iš tų ūkio subjektų, kurie dirba tvarkingai.


Teko pakeisti vadovai


Daugelis atkreipė dėmesį, kad šių metų pradžioje pasipylė atvejų, kai VMVT nustatė pažeidimų dėl maitinimo viešosiose įstaigose – globos namuose, mokyklose, darželiuose. Buvo užfiksuota, kad maistas slepiamas, į patiekalus žaliavų įdedama ne tiek, kiek priklauso pagal receptūrą.

Šiais metais VMVT Marijampolės departamentas gavo 27 skundus, iš jų 11 buvo pagrįsti. 4 nuskambėjo ypač plačiai ir buvo aprašyti spaudoje – tai buvo skundai dėl viešojo maitinimo įmonių (tarp jų – ir Vilkaviškio rajone). Visais šiais atvejais pradėti ikiteisminiai tyrimai, nuo pareigų nušalinti atsakingi asmenys, pasikeitė netgi įstaigų vadovai.

Nors įtarimus maisto slėpimu ir net vagyste įrodyti nėra lengva, VMVT departamento direktorius įsitikinęs, kad išvadas padarys tiek pačios įstaigos, tiek savivaldybių administracijos, ir piktnaudžiavimo šioje srityje sumažės.


Turite teisę grąžinti


Pagal bendrą tvarką, nusipirkę netinkamos kokybės ar nesaugų maisto produktą, turite teisę reikalauti, kad prekė būtų pakeista į tokią pat, bet tinkamos kokybės. Taip pat galite grąžinti prekę pardavėjui ir atgauti sumokėtus pinigus.

Svarbu atsiminti, kad tokiomis teisėmis vartotojas gali pasinaudoti, jei turi prekės pirkimo čekį, ir tol, kol nesibaigė prekės tinkamumo vartoti terminas.



Vis dėlto jeigu pardavėjas ar paslaugų teikėjas nesutinka su vartotojo reikalavimais, jis privalo per 14 dienų pateikti išsamų, motyvuotą rašytinį atsakymą.

Nepavykus susitarti vartotojas turi teisę kreiptis į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą trumpuoju telefono numeriu 1879 arba užpildyti elektroninę skundų pildymo formą VMVT interneto svetainėje http://vmvt.lt/

Gavę ir įvertinę skundą inspektoriai tikrina pranešimo formoje paminėtą įmonę, produktų, patiekalų ir kitų reikalavimų atitiktis, jei reikia, atliekami laboratoriniai tyrimai. Nustačius pažeidimų, taikomos sankcijos, o vartotojas, jei kreipėsi ne anonimiškai, informuojamas apie tyrimo rezultatus.





Galerija: VMVT_2023




Publikuota: 2023-06-05 16:34:02

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Teikdami GPM deklaraciją paremiate tą patį ar vis kitą paramos gavėją?
Kasmet remiu tą patį.
Paremiu vis kitą.
Elgiuosi įvairiai.
Paramos neskiriu niekam.
Pajamų nedeklaruoju.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai