„Santaka“ / Darželyje ugdome laisvą ir kūrybingą asmenybę / Švietimas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Švietimas

Dalinkitės:  


Pakutkų šeimos ūkyje vaikai pamatė, kaip auginami galvijai.

Odetos ŽILINSKIENĖS nuotr.


Darželyje ugdome laisvą ir kūrybingą asmenybę


Nuolatinis tobulėjimas Vilkaviškio r. Kazimiero Baršausko mokykloje-daugiafunkciame centre atneša vis daugiau gerų idėjų, projektų, pokyčių. Vienas iš jų – darželio programos ir filosofijos atnaujinimas. Šis pokytis dar nepraėjus net metams davė daug teigiamų rezultatų.

Trijų pedagogikos sistemų principai

Darželio išskirtinumas tas, kad vaikučiai ugdomi pagal atnaujintą programą, kuri paremta lauko, Valdorfo ir humanistine pedagogikomis.

Lauko pedagogika pasižymi veiklų gryname ore, kai vaikai ne tik juda, bet ir stebi gamtos reiškinius, kurie formuoja jų išgyvenimus, vertybines nuostatas. Lauke sudarytos sąlygos tyrinėti išradingai panaudojant įvairius gamtos elementus: žemę, smėlį, vandenį, augalus, vėją ir kitus.

Valdorfo pedagogika padeda vaikui formuotis savąjį aš, siekti grožio ir gėrio. Vaikai į pasaulį ateina kaip individualybės, tokie jie turi išlikti: nesuvienodinti, laisvi bei kūrybingi, viskuo besidomintys ir gerbiantys save, kitus ir pasaulį, kuriame gyvena. Todėl darželyje nuolat rūpinamasi supančia gamta, ugdomi darbiniai įgūdžiai (suaugusiųjų pamėgdžiojimas).

Humanistinė pedagogika užtikrina asmenybės vystymosi vientisumą, stengiamasi nestabdyti vaiko, nukreipti jo energiją tinkama linkme.


Nors programa taikoma tik pirmus metus, tačiau pastebimi akivaizdūs rezultatai. Vaikai ramesni, nes sukurta namų aplinka, ramios spalvos jų neįaudrina, išmaniųjų technologijų nebuvimas leidžia daugiau bendrauti tarpusavyje, spręsti problemas, ugdytis kūrybiškumą. Ugdytiniai patys pradeda geriau atskirti dienas (laukia ketvirtadienio, kada gamins valgyti, ar antradienio, kai vyks eksperimentai bei žygiai lauke), noriai keliauja į darželį.

Išskirtiniais tampa ir atliekami projektai. Rudenį vaikai įgyvendino savaitės projektą „Obuolio kelias“. Mažieji kartu su mokytoja keliavo į sodą, patys rinko obuolius, juos plovė, pjaustė, vėliau stebėjo obuolienės virimo procesą, gamino etiketę savo stiklainiui, o vėliau, per susirinkimą, šias konservuotas gėrybes įteikėme tėveliams. Šiuo būdu ugdoma daugelis kompetencijų, o svarbiausia – supratimas, iš kur ant mūsų stalo atkeliauja maisto produktai, nes vaikams dažnai atrodo, kad viskas „auga“ prekybos centre, todėl tampa sunku įvertinti kitų žmonių darbą.



Bendradarbiavimas ir vienybė dėl vaiko ūgties

Vasario mėnesį darželyje vyko projektas „Ką dirba mano mama ir tėtis?“. Jo tikslas buvo supažindinti ugdytinius su įvairiomis profesijomis bei skatinti komunikaciją tarp vaiko, tėvų, mokytojo ir kitų darbuotojų. Per šį projektą vaikai susipažino bei galėjo patys išbandyti kirpėjo, teisėjo, prekių pakuotojo ir kroviko, kasininko, vairuotojo, virėjo, bibliotekininko, muzikanto, šokėjo, gydytojo, vaisių skynėjo, ūkininko, konditerio profesijas, prisiliesti prie amatų – keramikos, nėrimo.
Vaikai turi išlikti nesuvienodinti, viskuo besidomintys ir gerbiantys save, kitus bei pasaulį.


Projekto rezultatai pranoko lūkesčius. Vaikai ne tik pagerino kalbinius įgūdžius, praplėtė žodyną, sužinojo įvairesnių profesijų, jas išbandė. Jie patys pradėjo svajoti, rinktis norimą profesiją. Šeimose atsirado stipresnis vaikų ir tėvų ryšys, kadangi mažieji jautė didelį pasididžiavimą savo tėveliais, laukdavo jų pristatymų, apie tai kalbėdavosi namuose.

Tėvų susirinkimai taip pat vyksta kitokiu principu. Tėveliai susirenka prie arbatos puodelio, ragauja vaikų pagaminto pyrago, kalbasi kaip šeima, diskutuodami, aptardami aktualius reikalus. Šiais mokslo metais per susirinkimą vyko vilnos vėlimo edukacija – tėvai patys gamino darželinukų grupei vilnonius sensorinius kamuoliukus. Suaugusieji pripažino, kad tai buvo puiki galimybė ir jiems patiems atsipalaiduoti, išmokti šį tą naujo, laiką praleisti maksimaliai naudingai. Mokytojos jau svarsto apie kitus susirinkimus, kuriuose galėtų vykti molio edukacija.



Ugdymas ankstyvajame amžiuje

Anot psichologų, darželyje vaikas geriausiai adaptuojasi sulaukęs vienų arba trejų metų. Sunkiausiai nuo motinos atsiskiria 8 mėnesių arba 2 metų sulaukęs mažylis, kadangi tuo metu jis yra psichologiškai labiausiai prisirišęs prie mamos. Ugdymo prasme pats svarbiausias laikas yra iki 3 metų – tuo laikotarpiu formuojasi pamatiniai aspektai, kurie turės reikšmės vaikui visą likusį gyvenimą.


Remiantis tokiomis žiniomis šiais metais Gižų darželyje buvo naujai įrengta ir suformuota lopšelio grupė mažyliams nuo 1 metų amžiaus.

Dar nesibaigus mokslo metams buvo įsitikinta šios grupės nauda, suvokta, jog auga naujos kartos – kitokie vaikai. Daugeliui gali būti susidariusi nuostata, kad tokio amžiaus vaikai mažai ką supranta ar geba, tačiau auklėtojų įdirbis parodė, jog mažyliai sugeba sustoti į ryto ratą, pranešus, kad atėjo pusryčių metas, jie patys nueina atsisėsti prie stalo į savo vietą, daro darbelius (klijuoja, piešia), iki galo išklauso pasakas, išbūna darželio spektakliuose, susipažįsta su įvairiomis temomis. Tokiu būdu jie kur kas sparčiau tobulėja, ugdo savo kompetencijas bei patenkina smalsumą.



Odeta ŽILINSKIENĖ

Kazimiero Baršausko mokyklos- daugiafunkcio centro ikimokyklinio ugdymo mokytoja





Publikuota: 2023-04-18 11:54:12

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai