„Santaka“ / Kartą ir visiems laikams – plauti ar neplauti rūšiuojamas atliekas? / Aktualu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda dirbamos žemės Sausininkų k., Bartninkų sen. Tel. 0 614 06 069.
Galioja iki: 2024-09-29 09:16:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Aktualu

Dalinkitės:  


Kartą ir visiems laikams – plauti ar neplauti rūšiuojamas atliekas?


Vis daugiau gyventojų rūšiuoja atliekas ir daugiau dėmesio skiria aplinkos apsaugai. Dalis gyventojų yra įsitikinę, kad prieš metant plastikines, stiklines ar popierines pakuotes jas būtina išplauti, tačiau, „Ekonovus“ ekspertai patikina – tai perteklinis žingsnis. Bendrovės gamybos vadovas pasakoja, kad atliekų tvarkymo procesai vis tobulėja, atsiranda daugiau naujų technologijų, kurios padeda greičiau ir efektyviau pasirūpinti antrinėmis pakuotėmis, o atliekų plovimą pakanka pakeisti vienu paprastu žingsniu.

Dalis žmonių vis dar įsitikinę, kad panaudotas pakuotes, prieš metant į antrinių žaliavų konteinerius būtina išplauti, vis dėlto, anot „Ekonovus“ gamybos vadovo Mildoro Žeimio, tai tikrai perteklinis veiksmas, kurį verčiau pakeisti įpročiu įsitikinti, ar pakuotė tikrai tuščia.

„Mesdami atliekas į antrinių žaliavų konteinerius turėtumėme suprasti, kad išmesta atlieka iš karto tampa žaliava. Žinoma, norint gauti kokybišką produktą iš žaliavos, ji turi būti švari. Visgi plauti nėra būtina, bet prieš išmetant antrines žaliavas rekomenduojama jas ištuštinti, kartais gali prireikti iššluostyti ar išskalauti, bet preciziškai plauti tikrai nereikia“, – tvirtina M. Žeimys.



Pasirūpinti atliekų švara svarbu, siekiant saugoti ir kitų padarytą darbą. „Jei jūs išmetėte dešimt švarių aliejaus butelių ir kažkas į tą patį konteinerį įmetė butelį su aliejaus likučiu, ir iš jo skystis išsipylė, suteršdamas švarias atliekas, galiausiai turime vienuolika užterštų butelių“, – kalbėdamas apie pakuočių paruošimą perdirbti sako specialistas.

Atliekų švara yra svarbi ir siekiant pasirūpinti higiena, ypač karštuoju sezonu, kai išmestos pakuotės su maisto likučiais gali imti pūti, skleisti nemalonų kvapą, privilioti graužikus. Dar didesnis pavojus kyla išmetus pakuotes, kuriose yra likę buitinės chemijos ar kosmetikos likučių, anot M. Žeimio, toks turinys gali sukelti liūdnų pasekmių ir apgadinti netgi šalia esantį turtą ar pakenkti kitų žmonių sveikatai.

„Neištuštinus šių pakuočių didėja rizika, kad skysčiai išbėgs ir pradės tarpusavyje sąveikauti, dėl to gali kilti rimtų problemų – didėja sprogimų tikimybė, gali atsirasti gaisro židinių, didėja ir rūšiavimo centruose dirbančių žmonių apsinuodijimo garais rizika, atsiranda pavojus patirti nudegimus“, – perspėja specialistas. Tuštinant konteinerį, kuriame išmestos pakuotės su cheminių medžiagų likučiu, jos gali aptaškyti šalia esančius žmones, automobilius ar pastatus.



Dėmesys balansui

Verta pagalvoti ir apie tai, kad plaudami atliekas galime padaryti meškos paslaugą gamtai. Pasak specialisto, pagrindinė tvarumo idėja yra atstatyti išteklių balansą, todėl perplaudami kiekvieną išmetamą pakuotę galime be reikalo išnaudoti didelį kiekį gamtos resursų – vandens bei energijos, sunaudojamos jam šildyti. Skaičiuojama, kad vien indams plauti kas mėnesį namuose sueikvojama apie 2000 litrų vandens, o jeigu dar būtų plaunamos atliekos – šis kiekis šoktelėtų.

Dažnai ekologinių klausimų sulaukiantys ekspertai pirmiausiai atkreipia dėmesį, kad norint gyventi tvariai reikėtų imti galvoti, kaip atsirinkti produktus, kurie apskritai neturėtų pakuočių ar paliktų kuo mažiau atliekų. „Ekonovus“ gamybos vadovas M. Žeimys sako, kad žmonėms renkantis produktus be pakuotės arba naudojant daugkartinius daiktus sumažėja atliekų kiekis, natūraliai mažėja ir rūšiavimo apimtys bei ištekliai. Be to, didesnė tokių produktų paklausa skatina rinką kurti ir daugiau alternatyvų, todėl, tikėtina, ilgainiui rinkoje atsiras vis daugiau alternatyvų, mažės produktų su pakuotėmis.

Specialistas ragina vadovautis posakiu: „Tvarka yra ne ten kur nešiukšlinama, o ten kur nėra šiukšlių“ ir prisiminti, kad svarbu stengtis ne tik tinkamai tvarkyti atliekas, bet ir pagalvoti, kaip apskritai jų sumažinti, o tai, ką nusprendžiame išmesti, pabandyti prikelti naujam gyvenimui ir paversti žaliavomis kitam produktui.





Publikuota: 2023-02-28 10:50:19

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pirmieji debatai: kandidatai į Seimą skaudžiai nesikapojo
* „Bruklinas“ dar kartą perrašė rajono sporto istoriją
* Vokietijos mokslininkai – apie viešnagę mūsų krašte, politiką ir Lietuvos perspektyvas
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar šį sezoną skiepysitės nuo gripo ir nuo kovido?
Būtinai.
Nuo kovido jau pasiskiepijau.
Skiepysiuosi nuo gripo.
Taip, bet tik kovido skiepu.
Nesiskiepysiu nė viena vakcina.



Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „piaras“?
Vadinamasis piaras (iš angl. PR – public relations ) pas mus yra įgijęs neigiamą konotaciją. O pats žodis vertinamas kaip nevartotina svetimybė. Piarą reikėtų keisti terminais ryšiai su visuomene, viešieji ryšiai, savireklama.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai