„Santaka“ / Maisto produktai keliavo ne į globotinių lėkštes

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 2 kambarių tvarkingą vidinį butą Maironio g., Vilkaviškyje (49 m², IV a., namas renovuotas, pilnai išmokėta renovacija, langai plastikiniai, pakeisti radiatoriai, įstiklintas balkonas, kambariai nepereinami, durys šarvuotos, dvigubos, signalizacija, 56 000 Eur). Tel. 0 614 82 403.
Galioja iki: 2024-10-19 16:04:57

Parduoda dirbamą žemę Sausininkų k., Bartninkų sen. Tel. 0 614 06 069.
Galioja iki: 2024-10-20 08:58:54

Parduoda atjunkytus paršelius. Tel. 0 614 11 665.
Galioja iki: 2024-10-20 14:10:20



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2023-02-23 17:01

Dalinkitės:  


Skydine pavadintoje patalpoje Maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai aptiko 320 kg paslėptų maisto produktų.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nuotr.


Maisto produktai keliavo ne į globotinių lėkštes

Eglė MIČIULIENĖ


„Maistas turėjo būti puode, o ne skydinėje“, – taip situaciją dėl globos namų patalpose rastų paslėptų maisto produktų pakomentavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Marijampolės departamento vadovas.



Rado ne vieną pažeidimą

Šios savaitės pradžioje per žiniasklaidos priemones nuvilnijo nemaloni žinia apie Vilkaviškio rajono globos namų patalpoje, neskirtoje maistui laikyti, rastą didelį kiekį produktų.

Šį pirmadienį Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba išplatino pranešimą apie tai, kad Marijampolės departamento inspektoriai Didvyžių socialinės globos namuose esančioje patalpoje aptiko virš trijų šimtų kilogramų, kaip įtariama, iš globotinių pasisavintų maisto produktų.

Socialinės globos įstaigą patikrinę VMVT inspektoriai rado ne vieną maisto tvarkymo ir saugos reikalavimų pažeidimą. Nustatyta, jog daugiau nei du šimtai globotinių buvo maitinami nekokybiškai, patiekalai buvo ruošiami nesilaikant receptūrose, maisto produktų patiekalų gamybos žiniaraščiuose nurodytų žaliavinių produktų, jų kiekių. Be to, pranešime teigiama, kad ruošiant patiekalus globotiniams buvo naudojami seni, nekokybiški maisto produktai.

Be kitų pažeidimų, tikrinimo metu taip pat buvo nustatyta ir tai, kad daliai globotinių, kuriems buvo skirtos diabetinės dietos, nebuvo parengti specialūs valgiaraščiai: diabetu sergantys žmonės buvo maitinami kaip ir visi kiti globos namų gyventojai.



Patikrinimo dieną pagal cukrinio diabeto dietą besimaitinantiems globotiniams vakarienei patiektos varškės su grietine gamybai nurodyta naudoti ir išduota cukraus. Sultys buvo skiedžiamos vandeniu.



Dešra – „skydinėje“ be rankenos

Turėdami informacijos apie slepiamą maistą, neplaninio patikrinimo metu VMVT darbuotojai apžiūrėjo ir tarp sandėlio bei tualeto esančią ne maisto produktams sandėliuoti skirtą patalpą.

Nors ant jos yra pritvirtintas užrašas „Skydinė“, kambarėlis su durimis be rankenos elektros skydinės nė kiek nepriminė ir pasitarnavo visai kitoms reikmėms.

Patalpoje pareigūnai aptiko paslėptų globotiniams maitinti skirtų, bet gamyboje dar nepanaudotų produktų, kurie buvo sukrauti netvarkingai, kartu su pašaliniais daiktais, maistui laikyti netinkamomis sąlygomis.

Malta mėsos masė, atvėsinta kiaulienos šoninė, šaltai rūkytos lašišos filė gabaliukai, virtos dešros, plokštainis „Medutis“, pjaustyti virti burokėliai, pieno produktai, įvairūs pusgaminiai buvo laikomi ne šaldymo įrenginyje, neapsaugant nuo išorinės taršos. Lentynose gulėjo ir sausainiai, saldainiai, sultys, kruopos, rauginti ir marinuoti gaminiai, iš viso – net 320 kg įvairių maisto produktų. Daliai jų nebuvo pateikti produktų įsigijimą patvirtinantys dokumentai.





Netinkamoje vietoje

VMVT Marijampolės departamento direktorius Gediminas Gvazdaitis sakė, jog pastarasis kartas buvo jau trečias, kai tarnyba dėl šios globos įstaigos gavo pranešimą apie su mityba susijusius pažeidimus.

Kaip „Santakai“ teigė departamento vadovas, į visus pranešimus tarnybos inspektoriai reagavo operatyviai, surengė patikrinimus ir visus tris kartus globos įstaigos valgykloje bei virtuvėje nustatė pažeidimų. Ankstesnieji pažeidimai, susiję su Didvyžių socialinės globos namų gyventojų maitinimu, buvo nustatyti ne taip ir seniai – 2022 m. sausio ir liepos mėnesiais.

„Gaudavome informacijos, kad globotiniai maitinami netinkamai, kad prasta maisto kokybė, per mažos porcijos. Tačiau ankstesniais kartais nustatydavome tik neatitiktis dėl receptūrų, jų nesilaikymo, todėl buvo taikomos tiktai administracinės nuobaudos. Bet šįkart radome patalpą su slepiamais produktais, o tai – jau visai kas kita. Įstaigos direktorius aiškino, kad produktai buvo tik netinkamai padėti. Galiu pasakyti tiek: tikrai netinkamai, nes jie turėjo būti sudėti į puodą, o ne kažkur ant lentynų. Jei pagal receptūrą buvo numatyta į bendrą masę įdėti 28 kg mėsos, bet jos buvo įdėta tik 14 kg, o dar 14 kg atsidūrė skydinėje, tai mėsa tikrai padėta ne vietoje. Ten pat radome ir žuvies gaminių, pieno produktų. Tačiau gendančius maisto produktus laikyti skydinėje nėra reikalo, juolab kai stovi tušti šaldytuvai. Todėl galime drąsiai teigti, kad maisto produktai buvo slepiami. O nuo ko ir kodėl juos norėta paslėpti – čia jau aiškinsis teisėsauga“, – kalbėjo G. Gvazdaitis.





320 kilogramų... atliekų

Patikrinimo metu radus patalpoje sukrautas maisto žaliavas buvo iškviestas Didvyžių socialinės globos namų direktorius Rimvydas Žiemys. Situaciją pamatęs, o vėliau ir VMVT inspektorių surašytą protokolą perskaitęs įstaigos vadovas kreipėsi į prokuratūrą, o ši tyrimą perdavė policijai.

Savo ruožtu įstaigoje buvo sudaryta komisija vidiniam patikrinimui, tačiau ji neskubės daryti išvadų, kol nebus gauti ikiteisminio tyrimo rezultatai.

Kol kas R. Žiemys aiškino pasirūpinęs, kad pamainomis dirbančios virėjos būtų „pamaišytos“, nebedirbtų kartu su buvusia pamaina. Tačiau atleisti virtuvės darbuotojų neskubama, nes, anot įstaigos vadovo, globotiniai liktų be maisto.

„O tos atliekos, kurios rastos skydinėje, buvo išvežtos stebint Maisto ir veterinarijos tarnybai“, – aiškino R. Žiemys.

Pasiteiravus, kodėl maltą mėsą, žuvį, tortus ir kitus puikius maisto produktus su tinkamu galiojimo terminu vadina atliekomis, direktorius atsakė: „Jei produktai buvo laikomi netinkamomis sąlygomis, tai yra atliekos, jų maisto gamybai naudoti negalima. Be to, ten buvo ir tokių produktų, kur patys darbuotojai buvo atsinešę, kokių mes net neperkame.“

Dėl kokių priežasčių darbuotojams reikėjo atsigabenti savo produktus ir laikyti juos netvarkingoje „skydinėje“, o ne nuosavame šaldytuve – tikėkimės, atsakys tyrimas.

Klausėme globos namų direktoriaus, ar praėjusius kartus, kai buvo nustatyti pažeidimai, buvo imtasi kažkokių priemonių, kad ateityje panašių nemalonumų būtų išvengta.

„Anksčiau pažeidimai buvo tik dėl valgiaraščio, kalorijų neatitikimų. Bet dietistė ir visi kiti dirbo, pažeidimai lyg ir buvo pašalinti, VMVT apie tai pranešta. Tačiau tokių dalykų, kaip atsitiko dabar, niekas nesitikėjo“, – kalbėjo R. Žiemys.

Kodėl ant maisto produktų sandėliuku tapusios tarnybinės patalpos yra užrašas „Skydinė“, direktorius paaiškinti negalėjo. „Niekas neįsivaizdavo, kad ten taip gali būti. Durų rankena išimta, tai niekam nešovė į galvą pažiūrėti“, – dėstė R. Žiemys.



Kenčia tie, kuriems reikia pagalbos

Anot VMVT Marijampolės departamento vadovo G. Gvazdaičio, Didvyžiuose užfiksuotas atvejis šokiruoja cinizmu bei aplaidumu – ypač kai pažeidimai šioje įstaigoje nustatomi nebe pirmą kartą ir dar žinant, kad nukenčia jau ir taip likimo nuskriausti asmenys.

„Ir ankstesniais kartais apie mūsų specialistų užfiksuotus pažeidimus, nekokybišką Didvyžių socialinės globos namų gyventojų maitinimą buvome informavę Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją. Dabar taip pat pranešėme apie situaciją, paprašėme atkreipti dėmesį, įvertinti situaciją. Tikimės, kad šį kartą bus labai nuoširdžiai pasidomėta tuo, kas vyksta socialinės globos namuose“, – kalbėjo G. Gvazdaitis.



Pagal Administracinių nusižengimų kodeksą, Visuomenės sveikatos srities ES reglamentų ar sprendimų, higienos norminių aktų ar kitų visuomenės sveikatos srities teisės aktų, LR Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimai užtraukia įspėjimą arba baudą asmenims nuo 60 iki 140 eurų ir baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 140 iki 600 eurų.

Baudos, reikia sutikti, šiuo atveju atrodo graudžiai nedidelės.

Tačiau kur kas didesni nemalonumai gresia dėl galimos vagystės, dėl kurios Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Ekonominių nusikaltimų skyriaus pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą.





Galerija: incidentas




Publikuota: 2023-02-23 17:01:14

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Debatų dalyvius užklupo nepatogūs klausimai
* Sodai ūkininkus nustebino gausiu šiemetiniu obuolių derliumi
* Dienos kaime: tarp neįprastų agurkų ir... nuotaikingų eilėraščių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar šį sezoną skiepysitės nuo gripo ir nuo kovido?
Būtinai.
Nuo kovido jau pasiskiepijau.
Skiepysiuosi nuo gripo.
Taip, bet tik kovido skiepu.
Nesiskiepysiu nė viena vakcina.



Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „piaras“?
Vadinamasis piaras (iš angl. PR – public relations ) pas mus yra įgijęs neigiamą konotaciją. O pats žodis vertinamas kaip nevartotina svetimybė. Piarą reikėtų keisti terminais ryšiai su visuomene, viešieji ryšiai, savireklama.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai