„Santaka“ / Aklavietėje atsidūrę ūkininkai šviežią pieną dalija dykai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 2 kambarių tvarkingą vidinį butą Maironio g., Vilkaviškyje (49 m², IV a., namas renovuotas, pilnai išmokėta renovacija, langai plastikiniai, pakeisti radiatoriai, įstiklintas balkonas, kambariai nepereinami, durys šarvuotos, dvigubos, signalizacija, 56 000 Eur). Tel. 0 614 82 403.
Galioja iki: 2024-10-19 16:04:57



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2023-02-20 16:57

Dalinkitės:  


Vienas iš akcijos iniciatorių Linas Aidukonis ilgose eilėse besibūriavusiems kybartiečiams per dvi dienas išdalijo keletą tonų pieno.

Autoriaus nuotr.


Aklavietėje atsidūrę ūkininkai šviežią pieną dalija dykai

Andrius GRYGELAITIS


Praėjusią savaitę šimtai žmonių, norėdami iš ūkininkų gauti nemokamo pieno, rikiavosi eilėse Kybartuose bei Vilkaviškyje. Pienas buvo dalijamas ir kai kuriose kitose rajono vietose.



Išdalyta ne viena tona

Drastiškai kritus pieno supirkimo kainoms visoje šalyje ūkininkai pradėjo rengti įvairias protesto akcijas. Prie kolegų nusprendė prisijungti ir kai kurie mūsų rajono žemdirbiai. Keletas didžiausių krašto pienininkų pasiryžo kurį laiką žaliavos nevežti į supirkimo punktus. Šviežią pieną jie dykai dalijo visiems norintiesiems. O tokių atsirado ne viena dešimtis.

Daugiausiai pieno išdalyta kybartiečiams. Čia ūkininkų surengta akcija vyko net dvi dienas. Pirmą dieną gyventojams buvo dovanota daugiau nei dvi tonos pieno. Taip pasielgė Vilkupių krašto (Kybartų sen.) ūkininkai Linas Aidukonis, Lilija ir Kęstutis Margevičiai, Rolandas ir Algina Takulinskai bei Rolandas Gutauskas.

L. Aidukonis kybartiečius pakvietė ir antrą dieną, tuo tarpu Margevičiai bei Takulinskai keletą tonų pieno nuvežė į Vilkaviškį. L. Margevičienė pasakojo, kad vien per pirmąją akcijos valandą vilkaviškiečiams buvo išdalyta daugiau nei 700 litrų pieno, tad jo teko atvežti papildomai.

Prie akcijos prisijungė ir kai kurie kiti ūkininkai. Pavyzdžiui, Šūklių kaimo (Kybartų sen.) gyventojas Rimgaudas Aušiūra pieno į supirkimo punktus nevežė visą praėjusią savaitę, o jį nemokamai dalijo Alvito, Virbalio bei kai kurių kitų rajono vietovių gyventojams, vežė ir į gretimas savivaldybes.



Dar vienas Kybartų seniūnijos Gudkaimio kaimo ūkininkas Juozas Sakalauskas aplinkinius gyventojus kvietė atvykti į savo namus, kuriuose išdalijo maždaug 700 litrų pieno. Tvirtai pasiryžęs bent kurį laiką supirkėjams nepristatyti savo laikomų karvių pieno, žemdirbys dalį jo net buvo priverstas išlieti. Panašiais būdais prie akcijos prisidėjo ir kai kurie Keturvalakių, Pilviškių bei kitų seniūnijų pieno gamintojai.



Niūri ateitis

Suburti mūsų krašto ūkininkus ryžosi Vilkupiuose maždaug pusšimtį karvių laikantis Linas Aidukonis. Anot jo, jei visi ūkininkai susivienytų ir bent savaitę neparduotų pieno, supirkėjai neturėtų kitos išeities, kaip tik kelti kainą.

„Dalinti pieną dykai pirmieji pasiryžo Žemaitijos ūkininkai. Nusprendėme nuo jų neatsilikti. Iš tikrųjų dabartinės sąlygos – nepavydėtinos. Per pastaruosius du mėnesius pieno kaina krito daugiau nei 20 centų. Pernai tuo pačiu metu už litrą pieno gaudavau po 34 centus. Dabar – dešimčia centų mažiau. Turbūt net nereikia sakyti, kaip per metus viskas pabrango. Pavyzdžiui, pašarai mėnesiui dabar kainuoja maždaug 1,5 tūkst. eurų, o pernai mokėdavau po 700–800. Už elektrą sumokėdavau po 300 eurų, dabar – po 800. Jau nekalbu apie išaugusias degalų, galvijams reikalingų vaistų kainas, veterinarų paslaugas ir kitus dalykus. Dabar visi ūkininkai patiria didžiulių nuostolių“, – kalbėjo L. Aidukonis.



Jis neslėpė, kad kuo toliau, tuo vis dažniau kyla minčių apskritai trauktis iš pienininkystės sektoriaus. Vyras prisiminė, kad panašios problemos tęsiasi maždaug nuo 2007-ųjų. Tuomet už pieną žemdirbys gaudavo daugiau nei po litą, todėl ryžosi investuoti į ūkio plėtrą, tvartų statybas. Deja, jau netrukus pieno kainos krito drastiškai. Jis pripažino, kad per daugiau nei 15 metų pasitaikydavo kainų pakilimų, tačiau jie būdavo trumpalaikiai.

Šią vasarą Lietuvos ūkininkams už pieną buvo mokamos rekordinės sumos. Tuomet L. Aidukonis vėl ėmė svarstyti apie naujų ūkinių pastatų statybas, planavo pasinaudoti ūkio modernizavimui skirta parama. Visgi greitai tokių minčių buvo atsisakyta. Vyrui nesinorėjo prisiimti ilgalaikių įsipareigojimų. Dabar jis jau džiaugiasi šiuo sprendimu.

„Jei situacija greitai nesikeis, tuoj Lietuvoje apskritai neliks pieno ūkių. Jau birželį, kai reikės pjauti žolę ir gaminti žiemai pašarus, dalis ūkininkų tikrai rimtai pagalvos, ar verta toliau likti pienininkystės sektoriuje. Manau, kad rudenį prasidės masiniai karvių pardavimai“, – prognozavo Algina Takulinskienė.



Vadina propaganda

Visoje šalyje ūkininkams pradėjus nemokamai dalyti pieną, žiniasklaidoje nuvilnijo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) perspėjimai atsargiai vartoti „gaunamas dovanas“. Specialistai patarė žmonėms prieš naudojant žalią pieną jį pakaitinti iki virimo, priešingu atveju rizikuojama užsikrėsti sunkiomis ligomis.



Visgi patys ūkininkai tokius perspėjimus vadino propagandiniais. Anot jų, tai tik dar vienas perdirbėjų ir pardavėjų bandymas derėtis dėl mažesnių pieno supirkimo kainų.

„Pas mus pienas jau seniai linijomis patenka tiesiai iš karvės į šaldytuvus. Nėra jokio sąlyčio su žmogumi. Pieno linijas nuolat plauname specialiais rūgštiniais ir šarminiais plovikliais. Karvėms nuolat atliekami įvairūs kraujo tyrimai, jos tikrai yra švarios. VMVT mus dažnai tikrina, laikomės visų jų rekomendacijų“, – garantavo L. Aidukonis.



Palaiko ūkininkus

Prie dalijamo pieno mūsų rajone išsirikiavo dešimtys žmonių. Vieni atsinešė 2–5 litrų indus, kiti – dar didesnius. Nemažai asmenų žemdirbiams atsidėkojo, paaukodami vieną kitą eurą už pieną. Žmonės teigė suprantantys ūkininkų sunkumus bei linkėjo jiems stiprybės.

„Puikiai žinau, kaip gyvulių augintojai sunkiai dirba ir kiek turi įdėti pastangų, kad mes galėtume gerti šviežią pieną. Maždaug prieš 20 metų pats iš ūkininkų supirkinėjau pieną, jį perdirbau – dariau sūrius, varškę, sviestą, grietinę, pardavinėjau viename Kauno turguje. Žmonės visą produkciją labai greitai išpirkdavo. Niekas tada nekalbėjo, kad tie produktai gali būti pavojingi sveikatai. Dabartiniai perspėjimai neimti iš žemdirbių pieno man skamba juokingai. Nenustebčiau, kad jei ūkininkai ir toliau tęstų savo pieno dalijimo akcijas, juos pradėtų vaikyti policijos pareigūnai“, – mintimis dalijosi kybartietis Petras Žemereika.

Aliumi prisistatęs Kybartų gyventojas taip pat teigė palaikantis ūkininkus ir suprantantis dabartines jų problemas. Vyras tikino, jog mielai pieną pirktų tiesiai iš pačių žemdirbių, o ne iš parduotuvių. Anot jo, pirktinis pienas ne toks skanus, o ir jo kokybė kelia abejonių.

Panašiai kalbėjo ir specialiai iš Žaliosios kaimo (Klausučių sen.) į Vilkaviškį dėl ūkininkų rengiamos akcijos atvykusi Ona Ramanauskienė. Anot jos, iš parduotuvių pirktą pieną galima gerti tik šaltą, tačiau jį pašildžius ima jaustis pieno miltelių skonis.

„Kadaise pati auginau gyvulius. Jų tikrai niekas taip netikrindavo kaip dabar. Vaikai gerdavo ką tik pamelžtą dar šiltą pieną ir užaugo visiškai sveiki. Absurdiškai skamba, kad dabar ūkininkų dovanojamą pieną gerti pavojinga“, – kalbėjo vilkaviškietė Roma Juodaitienė.

Dauguma kalbintų kitų pašnekovų taip pat teigė nė kiek nesibaiminantys gerti ūkininkų atvežtą pieną. Visgi kai kuriuos iš jų stebino ilgos eilės. Žmonės svarstė, ar tiek pat norinčiųjų susirinktų, jei ūkininkai kviestų į talkas.

Patys žemdirbiai teigė kol kas šviesos tunelio gale nematantys. Dabartinę padėtį gyvulių augintojai vadino aklaviete. Jie užtikrino, kad jei situacija pieno sektoriuje nesikeis, jau artimiausiu metu bus galima tikėtis dar ne vienos panašios akcijos.







Galerija: dalija pieną




Publikuota: 2023-02-20 16:57:21

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Debatų dalyvius užklupo nepatogūs klausimai
* Sodai ūkininkus nustebino gausiu šiemetiniu obuolių derliumi
* Dienos kaime: tarp neįprastų agurkų ir... nuotaikingų eilėraščių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar šį sezoną skiepysitės nuo gripo ir nuo kovido?
Būtinai.
Nuo kovido jau pasiskiepijau.
Skiepysiuosi nuo gripo.
Taip, bet tik kovido skiepu.
Nesiskiepysiu nė viena vakcina.



Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „piaras“?
Vadinamasis piaras (iš angl. PR – public relations ) pas mus yra įgijęs neigiamą konotaciją. O pats žodis vertinamas kaip nevartotina svetimybė. Piarą reikėtų keisti terminais ryšiai su visuomene, viešieji ryšiai, savireklama.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai