„Santaka“ / Projektas, skirtas Pacų giminės paveldui, baigiasi. Nuveikti darbai, pasiekti tikslai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2022-12-19 17:35

Dalinkitės:  


Kulinarinėms dirbtuvėms „Istorinės virtuvės beieškant – pas Pacus ant stalo“ projekto dalyviai – pasirengę.

Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centro nuotr.


Projektas, skirtas Pacų giminės paveldui, baigiasi. Nuveikti darbai, pasiekti tikslai


Viešoji įstaiga Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras drauge su Prienų rajono savivaldybės administracija ir Suvalkų pavietu (Starostwo Powiatowe w Suwałkach) įgyvendina projektą „Pacų giminės paveldas kaip bendros turizmo plėtros abipus sienų pagrindas“ Nr. LT-PL-4R-312, parengtą pagal INTERREG V-A Lietuva – Lenkija bendradarbiavimo programą. Vienas iš pagrindinių uždavinių įgyvendinant minėtą projektą – sukurti bendrą Pacų giminės istoriją pristatantį maršrutą.



Kulinarinėse dirbtuvėse – didikų puotų kultūros akcentai

Stebėdami turistų poreikius matome išaugusį dėmesį degustacijoms, kulinariniam paveldui, todėl viena iš projekto veiklų buvo dviejų dienų kulinarinės dirbtuvės „Istorinės virtuvės beieškant – pas Pacus ant stalo“.

Gruodžio 7 dieną Lipniake (Lenkija) vykusiame renginyje po sveikinimo kalbų dr. Maciej Ambrosiewicz pristatė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų Pacų gyventą Abiejų Tautų Respublikos – Žečpospolitos – laikotarpį ir Pacų giminės svarbą Lenkijos ir Lietuvos kultūrai. Aptarta Augusto II karaliavimo laikotarpis ir to laiko didikų puotų kultūra. Apžvelgta Dovspudos rūmų atsiradimas ir jų reikšmė Suvalkų krašte.



Per kulinarines dirbtuves pristatyta dvarų aukštoji virtuvė Lenkijoje, pabrėžiant produktų įvairovės ir ypač mėsos gaminių (jautienos, avienos, kalakutienos, danielių ir ožkų mėsos) vietą to laiko virtuvėje.

Labai svarbu ir tai, kokiuose induose buvo patiekiami paruošti patiekalai. Tai buvo prabangių porceliano ir krištolo indų laikas – lėkštės ir salotinės, sidabriniai stalo įrankiai ir cukrinės. Šiuo kavos kultūros suklestėjimo laiku labai svarbu buvo ir puošnūs kavinukai, kavos puodeliai, indai desertui, kuris taip pat buvo neatskiriama ir labai svarbi puotų dalis.

Išklausę teorijos dalyviai pasidalino į penkias grupes ir mokėsi gaminti paukštienos sultinį su koldūnais, keptą žąsį su obuoliais ir burokėliais, karpį su miško grybais ir perlinėmis kruopomis, paštetą iš kiškio mėsos su spanguolių padažu ir vynu bei krembriulė su obuoliais ir migdolais.



Baroko virtuvės subtilybės

Antra kulinarinių dirbtuvių „Istorinės virtuvės beieškant – pas Pacus ant stalo“ dalis gruodžio 10 dieną vyko Vilkaviškyje.

Dalyviams profesorius dr. Rimvydas Laužikas pristatė baroko virtuvės subtilybes bei to meto sveikos gyvensenos principus. Kaip teigė lektorius, barokinės mitybos supratimu, riebus maistas buvo laikomas tinkamu, o stambus ir tvirtas žmogus vadinamas sveiku.



Baroko virtuvėje buvo natūralu maišyti, atrodytų, tarpusavyje nesuderinamus ingredientus – razinos, citrinos, krienai ir sūdyta žuvis viename patiekale puikiai tiko. Patiekalai ir ingredientai, turintys ne tik skonius, bet ir simbolines reikšmes, buvo spalvingi, prašmatnūs, įspūdingi.

Dalyvių dėmesį prikaustė paskaitos metu aptarta humoralinės dietetikos samprata apie keturis skysčius žmogaus organizme ir jų balansą, kuris priklauso nuo asmens lyties, amžiaus, charakterio savybių, metų laiko ir gali būti koreguojamas maistu.

Teorinę dalį prof. dr. R. Laužikas užbaigė pristatydamas keletą barokinės virtuvės receptų, kuriuos praktinių užsiėmimų metu renginio dalyviai patys ir išbandė. Buvo gaminamas jėzuitų bigosas, kuriame derėjo jautiena, citrina, razinos, alyvuogės ir svogūnai, virtinukai su varške, virti skiestame piene su šafranu ir prieskoniais bei obuolių tortas.



Knygoje – ne tik receptai

Kulinarinės dirbtuvės buvo rengiamos siekiant supažindinti turizmo paslaugų teikėjus su Pacų giminės laikotarpio patiekalais, kurių skonius ir gaminimo subtilybes jie pasiūlytų atrasti ir turistams. Tikimasi, kad naujus patiekalus turizmo sektoriaus darbuotojai įtrauks į savo siūlomus meniu ar rengdami edukacinius užsiėmimus.



Daug darbo buvo įdėta senose knygose ieškant nugulusių receptų, juos atkuriant, bandant pritaikyti prie šiuolaikinės produktų pasiūlos, todėl visa surinkta informacija sudėta į vieną leidinį. Jame rasite prof. dr. R. Laužiko parengtą straipsnį apie tai, kas būdinga baroko virtuvei, bei nuotraukomis iliustruotus 15-os patiekalų receptus, kuriuos galės išbandyti visi norintieji.



Veiklos apibendrintos baigiamojoje konferencijoje

Projektas, skirtas Pacų giminės paveldui, baigiasi kartu su kalendoriniais metais. Prieš atliekant paskutinius darbus, penktadienį (gruodžio 16 d.), Prienuose vyko baigiamoji šio projekto konferencija.

Visus susirinkusiuosius pasveikino Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas, Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka ir Suvalkų pavieto meras Witold Kowalewski.

Dr. Marius Daraškevičius dalyviams pristatė pranešimą tema „Jiezno dvaras: nuo itališkos vilos iki prancūziškos pilies“, o profesorė hab. dr. Anna Sylwia Czyż iš Varšuvos kalbėjo tema „Su Pacų gimine (Pacais) susiję paminklai Prienuose, Vilkaviškyje ir Suvalkuose“.

Diskusijos metu aptartos tolesnės šio projekto galimybės, dalyviai pateikė savo minčių ir pastebėjimų apie tai, kaip būtų galima pristatyti Pacų giminės kelią turistams.

Antroje konferencijos dalyje projekto partneriai pristatė nuveiktus darbus ir pasiektus tikslus.

Mūsų rajone vienas iš laukiamiausių šio projekto rezultatų – J. Basanavičiaus aikštėje pastatytas senasis Vilkaviškio miesto maketas, kuriame gyventojai ir svečiai galės apžiūrėti XVII–XIX a. menančius pastatus bei palyginti dabartinį Vilkaviškio centro planą su 1812 m. buvusiomis gatvėmis. Ne vienam vilkaviškiečiui atradimas bus tai, kad mieste stovėjo evangelikų liuteronų bažnyčia, kadangi dabar daugelis žino tik buvusią didžiąją sinagogą, Vilkaviškio Švč. Mergelės Marijos apsilankymo katedrą ir Šv. Kryžiaus bažnyčią.

Prie Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centro pastatytas išmanusis lauko ekranas, kuris leis turistams rasti visą reikiamą informaciją ir tuo metu, kai įstaiga nedirbs.

Buvo šiek tiek pagerintos sąlygos dviratininkams Vilkaviškio mieste įrengus remonto stotelę bei dviračių stovus. Taip pat rajone pastatyti 5 informaciniai stendai. Kaip galėjo atrodyti buvusi pilis ant Kaupiškių piliakalnio, vaizduoja ten esantis skaidrus stendas, o norint pasižvalgyti nuo kalvos galima pasinaudoti stacionariais žiūronais.

Turistai vis labiau naudojasi išmaniaisiais įrenginiais, todėl buvo sukurta interneto svetainė www.pacukelias.lt ir mobilioji programėlė. Tačiau nepamiršome ir tų, kurie mėgsta skaityti popieriuje, – išleisti penkių rūšių leidiniai.



Šis projektas įprasmina didikų Pacų palikimą Vilkaviškio, Prienų ir Suvalkų rajonuose ir Lietuvą bei Lenkiją siejančią bendrą istorinę atmintį, todėl sieksime, kad bronzinėmis lelijomis būtų pažymėti ir kiti objektai, susiję su Pacų giminės paveldu.

Projekto veiklas Vilkaviškio rajone finansuoja Europos regioninės plėtros fondas ir Vilkaviškio rajono savivaldybė.



Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centro informacija



Užsk. 2504





Galerija: Peojektas




Publikuota: 2022-12-19 17:35:08

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ministrė žada dar labiau stiprinti sienos apsaugą
* Malūno sienas virpino meistriškai valdomo akordeono muzika
* Trūksta ir gero kelio, ir veiklių žmonių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai