„Santaka“ / Gripo sezonas ant kulnų mina ir medikams, ir pacientams / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Dėl sunkių gripo komplikacijų ligoniams prireikia net intensyvios terapijos.

Autorės nuotr.


Gripo sezonas ant kulnų mina ir medikams, ir pacientams

Eglė KVIESULAITIENĖ


Neįprastai anksti prasidėjęs gripo ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų sezonas išaugino eiles pas medikus ir užkimšo ligoninės Vaikų ligų skyrių. Sveikatos priežiūros ekspertai ragina skiepytis nuo gripo, kad ir taip didžiulė našta sveikatos sektoriui netaptų nepakeliama.



Pilnos palatos

Tradiciškai gripo ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų bangą pirmieji pajunta pediatrai, mat atsparumo virusams dar neišsiugdę mažieji ligoniukai suserga pirmieji. Ligoninės Vaikų ligų skyriaus vedėja Kristina Kubilienė sakė, kad medikai dirba be atokvėpio – vienus ligonius keičia kiti, tad palatų lovos užpildytos. Serga ir ikimokyklinio amžiaus vaikai, ir moksleiviai.

– Kai pareiškia pageidavimą, ligonius testuojame dėl gripo ir COVID-19. Įdomiausia, kad COVID-19 jau nepasitaikė gal mėnesį ar pusantro, o gripas „šienauja“ ištisas klases. Labai daug sergančiųjų Pilviškių, Kybartų ugdymo įstaigose, – pasakojo medikė. – Turime komplikacijų į plaučių uždegimus, bronchiolitų, bronchitų, vaikus vargina aukšta temperatūra, dusulys.


Anot K. Kubilienės, dauguma tėvų pripažįsta, kad ketino vaikus paskiepyti nuo gripo, bet taip ir neprisiruošė. Tad tuos, kurie dar nepersirgo, gydytoja ragina paskubėti ir pasiskiepyti.



Skiepijasi aktyviau

Rajono medikai pastebi, kad peršalimo ligomis bei gripu susirgusiųjų daugėja ir tarp suaugusių pacientų. Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centro direktorę vaduojanti jos pavaduotoja Milda Žemavičienė sakė, kad kol kas gripo atvejų nėra daug, pacientai vis dar skiepijasi.

Medikė pastebėjo, kad šiemet tiek nemokamų, tiek mokamų vakcinų poreikis buvo didelis. Pastarųjų jau likusios vos kelios, nes išgirdę apie didėjantį sergamumą kituose miestuose vilkaviškiečiai paskutinėmis savaitėmis suskubo skiepytis. Kadangi gripas gali pateikti tikrai nemalonių staigmenų, M. Žemavičienė džiaugėsi dėl sąmoningų, atsakingai grėsmę sveikatai vertinančių poliklinikos pacientų.

Padidėjusį besiskiepijančiųjų aktyvumą pajuto ir „InMedica“ personalas. Visgi tiek mokamų, tiek nemokamų vakcinų įstaiga dar turi.

Vilkaviškio šeimos klinikos vadovė Rimanta Sruoginienė sakė, kad jų įstaiga šiuo metu per dieną sulaukia apie 15 karščiuojančių pacientų, tad prasidedantį gripo ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų sezoną jaučia. Medikei neramu, kad ne visi į rizikos grupę patenkantys asmenys jau pasiskiepijo, todėl ragina jų klinikoje prisirašiusius žmones atvykti.


Kybartų pirminės sveikatos priežiūros centrui vadovaujanti Danguolė Sutkaitienė pasidžiaugė, kad gripo atvejų tarp suaugusiųjų dar neregistravo, nors ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų jau pasitaikė.

– Mūsų pacientai šiemet labai aktyviai skiepijosi – kompensuojamų vakcinų jau nebeturime, likusios tik 8 mokamos. Gal dėl to gripu ir neserga, – kalbėjo gydytoja.



Didžiausia našta

Ekspertų teigimu, po silpnesnių gripo sezonų, susijusių su COVID-19 pandemija ir papildomomis saugumo priemonėmis, šiemet gripo banga bus daug stipresnė. Per pastaruosius du sezonus pandemija ir priemonės, kurių buvo imtasi prieš ją, labai pakeitė įprastą sergamumo eigą.

Anot medikų, gripas sudaro didžiausią naštą visuomenei palyginti su kitomis užkrečiamosiomis ligomis. Vos vienas sergantysis gali užkrėsti keturis ar net daugiau žmonių. Pavojinga ne tiek pati liga, kuri plinta labai greitai, bet galimos sudėtingos komplikacijos.

Statistika rodo, kad vakcinacija nuo gripo 34–44 proc. sumažina vizitų pas gydytojus skaičių, 32–45 proc. – prarastų darbingų darbo dienų ir 25 proc. – antibiotikų, skirtų bakterinėms gripo komplikacijoms gydyti, suvartojimą. Tarp vyresnio amžiaus žmonių 50–60 proc. sumažėja hospitalizacijos atvejų ir 80 proc. – mirtingumo. Didėjant atsparumui antibiotikams, vakcinacija laikoma veiksminga priemone, mažinančia jų vartojimą.




Sustabdė koronavirusas

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 infekcija rodiklis Lietuvoje šiuo metu siekia apie 90 atvejų 10 tūkst. gyventojų. NVSC duomenimis, 2021–2022 m. sezonu Lietuvoje buvo registruota net 20 kartų daugiau gripo atvejų nei 2020–2021 m. – atitinkamai 6 032 ir 302 atvejai.

Sergamumas buvo sumažėjęs dėl COVID-19 pandemijos pradžioje itin apriboto socialinio gyvenimo. Žmonės mažiau bendravo, mokėsi ir dirbo nuotoliniu būdu, laikėsi prevencijos priemonių, todėl mažas sergamumas buvo registruojamas ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje.

Mirties atvejų per pastaruosius du gripo sezonus fiksuota nebuvo. Tačiau per aštuonis gripo sezonus iki pandemijos šalyje kasmet buvo registruojama vidutiniškai apie 15 mirties atvejų. Pagal vakcinacijos nuo gripo rodiklius Lietuva yra Europos šalių sąrašo gale – pasiskiepija tik apie 10 proc. šalies populiacijos.

Didėjantį sergančiųjų peršalimo ligomis skaičių pastebi ir vaistininkai. Per pirmąsias gruodžio dienas nereceptinių vaistų nuo peršalimo ligų žmonės įsigijo net 44 proc. daugiau negu pernai tokiu pat metu, vaistinėse vis dažniau įsigyjama receptinių preparatų gripui gydyti.

Vienas ryškiausių gripo simptomų – staigi ligos pradžia, 38 laipsnių ar dar aukštesnė temperatūra, kuri laikosi 3–4 dienas. Gripas išsiskiria šaltkrėčiu, kaulų laužymu, galvos ir raumenų skausmais, sausu ir sunkiu kosuliu, stipriu gerklės skausmu.



...



Publikuota: 2022-12-13 11:22:21

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai