„Santaka“ / Per griežti įstatymai neretai sugriauna jaunų žmonių gyvenimus / Teisėtvarka

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Teisėtvarka

Dalinkitės:  


Nors narkotikus vartoja įvairaus amžiaus žmonės, su mažais kiekiais kanapių įkliūna išskirtinai tik jauni vaikinai.

Shutterstock nuotr.


Per griežti įstatymai neretai sugriauna jaunų žmonių gyvenimus

Eglė KVIESULAITIENĖ


Kas mėnesį bent keli rajono jaunuoliai į teisiamųjų suolą sėda dėl to, kad bandė parūkyti „žolės“. Mūsų šalies įstatymai už tai numato baudžiamąją atsakomybę, tad vos pilnametystės slenkstį perkopusių jaunų žmonių biografijose atsiranda įrašas „teistas“, kuris visam gyvenimui sujaukia ateities planus.



Apklausos nepalankios

Liberalesnių pažiūrų dabartinė Lietuvos valdžia jau kuris laikas bando įtikinti oponentus, kad verta priimti įstatymą, kuris už nedideles dozes narkotikų taikytų administracinę, o ne baudžiamąją atsakomybę. Tai reiškia, kad su kanapių suktine pagautas jaunuolis nebūtų laikomas kriminaliniu nusikaltėliu, o atsipirktų bauda.

Tačiau politikai galutinio žodžio dar netarė, nes visuomenės apklausos rodo, kad trys iš keturių Lietuvos gyventojų nepritaria mažo kiekio narkotinių medžiagų dekriminalizavimui.

Atidžiau panagrinėjus apklausos rezultatus matyti, kad dekriminalizavimo projekto labiau linkusios nepalaikyti moterys – teigiamai pasisakė 16 proc. apklaustųjų, o 77 proc. buvo prieš. Vyrų auditorijoje įstatymo projektui pritarė 22 proc., o 70 proc. buvo prieš.



Apklausa taip pat parodė, kad kriminalinės atsakomybės už mažą kiekį narkotinių medžiagų labiau netaikytų jaunimas. Amžiaus grupėje nuo 18 iki 29 metų palankiai apie projektą pasisakė 35 proc. respondentų, prieš buvo 55 proc. Mažiausiai pritariančiųjų yra vyresnių nei 50 metų amžiaus grupėje: pritaria vos 10 proc.

Besipriešinantieji tam, kad už mažą kiekį narkotikų baudžiamoji atsakomybė nebūtų taikoma, mano, jog tokiais įstatymais siekiama legalizuoti narkotikus, o bausmių švelninimas skatina narkomaniją.

Visgi tyrimai rodo ką kita. Iki 2017 m. už mažą kiekį narkotinių medžiagų buvo taikoma administracinė atsakomybė, o prieš penkerius metus tokį nusižengimą kriminalizavus narkotikų vartojimas mūsų šalyje ne tik nesumažėjo, bet netgi paaugo. Taip pat padaugėjo jaunų žmonių su teistumu biografijoje.



Už gramą kanapių

Kas mėnesį žymą „teistas“ teismas įrašo į bent kelių mūsų rajono jaunuolių biografijas. Visų pagal Baudžiamojo kodekso 259 straipsnį vertinamų nusikaltimų aplinkybės labai panašios.

Neseniai nuosprendį išgirdo devyniolikmetis pilviškietis Nedas. Vaikinas nuteistas už tai, kad pareigūnai pas jį aptiko dvi kanapių suktines. Tuomet dar abitūros egzaminams ruošęsis jaunuolis penktadienio vakarą planavo susitikti su pora metų vyresniu draugu, kuris savaitgaliui ketino grįžti iš dalinio – karinės tarnybos.



Tad Nedas iš vakaro pas romų tautybės asmenį įsigijo du folijos paketėlius, kurių kiekviename buvo buvo po 0, 8 g smulkintų kanapių. Kad tėvai nesužinotų, moksleivis suktines paslėpė lauke, prie namų. Kitą dieną eidamas susitikti su draugu jas pasiėmė ir įsidėjo į kišenę.

21-erių draugas atvyko su automobiliu. Abu nuvažiavo į atokesnę vietą. Abu rūkė vieną suktinę. Pasiplepėję porą valandų vaikinai nuvažiavo į parduotuvę nusipirkti ledų ir nežinia, kiek dar laiko būtų bendravę, jei apie 20.30 val. jų automobilio nebūtų sustabdę pareigūnai.

Patikrinę alkotesteriu patruliai įsitikino, kad vaikinai blaivūs, tačiau drebančios Nedo rankos ir nekoordinuoti judesiai sukėlė įtarimų, kad galimai vartotos narkotinės ar psichotropinės medžiagos. Patikrinę daiktus policininkai pas Nedą rado dvi suktines „žolės“. Kaip vėliau patvirtino ekspertizė, – iš viso 1, 1 g kanapių.

Patikrinus medicinos įstaigoje Nedo šlapime rasta tetrahidrokanabinolio karboksirūgšties, o tai liudijo, kad vaikinas svaiginosi „žole“. Automobilį vairavusio draugo organizme narkotinių medžiagų nerasta.

Įvertinęs visas įvykio aplinkybes teismas Nedui skyrė keturis mėnesius viešųjų darbų, įpareigodamas jį per mėnesį išdirbti po 30 val. visuomenės labui.





Teisininkų pozicija

Tą pačią dieną policijos pareigūnams įkliuvo dar du rajono jaunuoliai. Lukas ir Mangirdas automobiliu važinėjo po Kisiniškių kaimą (Šeimenos sen.). Abu neteisti, dirbantys dvidešimtmečiai kišenėse turėjo po suktinę. Dar vienas folijos ritinėlis rastas Luko mamai priklausančios mašinos vaistinėlėje, o atlikus kratą dar 0, 4 g kanapių rasta Mangirdo namuose. Taigi iš viso Mangirdas turėjo 0, 5 g, o Lukas – 0, 9 g smulkintų kanapių.

Teismas nusprendė dirbantiems vaikinams skirti pinigines baudas – abiem po 500 eurų. Beje, Baudžiamasis kodeksas už disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti numato ir griežtesnių bausmių – netgi laisvės atėmimą iki dvejų metų.

Galima tikėtis, kad šios istorijos jauniems žmonėms bus gera pamoka ir atgrasys juos nuo bandymo svaigintis, visgi įrašas apie teistumą gali sugriauti svajones kada nors siekti karjeros.

Ar jaunuolio kišenėje rastą suktinę teisininkai linkę vertinti kaip kriminalinį nusikaltimą, paklausėme ilgamečio Vilkaviškio teismo rūmų teisėjo Laimučio Vaitkaus.

– Teisininkai savo poziciją yra išsakę ne kartą, tačiau politikai jos negirdi. Bausmių griežtinimas norimų rezultatų neduoda. Kiekvienas nusikaltimas turi turėti savo svorį ir pagal tai atitinkamą bausmę. O dabartiniuose įstatymuose to nėra – už lengvus nusikaltimus kartais baudžiama griežčiau nei už nužudymą, – kalbėjo L. Vaitkus.

Teisėjas sakė nemanantis, jog už kanapių suktinę vertėtų bausti taip, kad žmogus bausmės pasekmes jaustų visą gyvenimą. Nes teistam asmeniui užsidaro kelias ne tik į aukštesnius valdžios postus, bet ir į statutines struktūras, taip pat kitas pareigas, kur reikalaujama nepriekaištingos reputacijos.

O jei susiklostė situacija, kad žmogus jau tampa priklausomas nuo narkotikų, jį reikia gydyti – ne bausti.

– Man tikrai gaila tų mokinukų, kurie sėda į teisiamųjų suolą už tai, kad iš smalsumo išbandė draudžiamą vaisių: draugas rūkė, pasiūlė, jaunuolis susidomėjo... Nekalbu apie tuos, kurie veža, platina narkotikus. Su tokiais reikia kovoti ir labai griežtai. Bet sugadinti gyvenimą vaikinukui, kuris tik norėjo suprasti, ką jaučia „žolę“ rūkantis draugas, tikrai neverta. Gal pabandęs jis patirs nemalonių pojūčių ir daugiau gyvenime nerūkys.

O mes jauną žmogų paverčiame kriminaliniu nusikaltėliu, – poziciją išsakė teisėjas.

Jis teigė nesuprantantis, kodėl seimūnai žiūri tik savo politinių interesų ir reitingų, bet nesirūpina žmonių gyvenimus griaunančiais įstatymais.



Publikuota: 2022-10-26 15:01:06

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai