„Santaka“ / Taupymo režimu – šalčiau ir tamsiau / Mūsų rajone

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Mūsų rajone

Dalinkitės:  


Savaitgalį vilkaviškiečių ir miesto svečių akis dar džiuginsiąs fontanas nuo pirmadienio taupymo sumetimais išjungtas.

Eglės MIČIULIENĖS nuotr.


Taupymo režimu – šalčiau ir tamsiau

Eglė MIČIULIENĖ


Didėjančios energijos išteklių kainos verčia imtis priemonių ir šalies, ir rajono valdžią. Pirmuosius pokyčius kai kurie rajono gyventojai pajuto jau praeitos savaitės pradžioje.



Švies trumpiau

Elektros kainoms kylant į neregėtas aukštumas nutarta taupyti mažinant energijos sąnaudas. Mūsų rajone tai pirmiausia daroma gatvių apšvietimo sąskaita.

Vien Vilkaviškio apšvietimas vasarą, kai dienos ilgos, per mėnesį atsieidavo apie 11 tūkst. eurų.

Naktinėti mėgstantys vilkaviškiečiai, ko gero, jau pastebėjo, kad baigiantis rugsėjo 5 d., vidurnaktį, daugumoje miesto gatvių užgeso žibintai. Jie vėl buvo įžiebti tik 5 val. ryto. Tokia tvarka dabar bus kasnakt. Tiesa, pats miesto centras ir pagrindinės gatvės – Gedimino, Vytauto, Maironio, S. Nėries – liks apšviestos visą naktį. Trumpiau vilkaviškiečių bei miesto svečių akis džiugins ir vakarais nušvintantis Vilkaviškio Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo katedros pastatas. Jo apšvietimo žibintai užges kiek po vidurnakčio.

Naujajame paupio take taupymo sumetimais planuojama atjungti kas antrą žibintą, mat naujai tiestoje linijoje tokia galimybė yra. Miesto sodas naktimis taip pat nelauks lankytojų, mat skęs tamsoje.


Tiesa, vandalai dėl tokių valdžios sprendimų džiaugtis neturėtų, mat mieste įrengtos vaizdo stebėjimo kameros „mato“ ir tamsoje.

Tokia pati apšvietimo tvarka įsigaliojo ir Kybartuose, Virbalyje bei Pilviškiuose. Kaimo gyvenvietėse apšvietimas vasaros vakarais nebuvo jungiamas, tad su seniūnais dar bus sprendžiama, kokiomis valandomis žibintai degs ilgėjant rudens vakarams.



Gelbės biokuras

Patys Savivaldybės administracijos darbuotojai taip pat jungiasi prie taupymo akcijos ir stengsis kabinetuose apšvietimą jungti tik tuomet, kai jis būtinas.

– Bendrosiose Savivaldybės administracijos patalpose, koridoriuose, tualetuose jau prieš porą metų įrengėme energiją taupančią sistemą su judesio davikliais, tad šviesa nuolat nešviečia – įsižiebia tik reikiamais momentais, – kalbėjo Savivaldybės administracijos vadovas Vitas Gavėnas.

Nemažiau nerimo kelia ir artėjantis šildymo sezonas. Tiesa, mūsų rajono katilinėms Rusijos grasinimai nutraukti dujų tiekimą nelabai aktualūs, mat jos kūrenamos biokuru. Nors pastarasis taip pat brangsta, rajono vadovai tikisi racionalių šalies valdžios sprendimų. Anot V. Gavėno, Lietuva turi pakankamai medienos, kad galėtų pasigaminti biokuro ir jo nereikėtų pirkti iš užsienio.




Greičio neribos

Šalies valdžia taip pat sukruto ruoštis sunkmečiui. Trečiadienį Vyriausybė gyventojus, verslą ir viešąjį sektorių bei savivaldą skatino imtis skubių taupymo priemonių, per dvejus metus siekiant energijos vartojimą sumažinti 20 proc.

Energetikos ministras Dainius Kreivys trečiadienį vykusiame Vyriausybės pasitarime tvirtino, jog įvedus taupymo režimą ir kitas numatytas priemones per porą metų būtų galima sutaupyti iki 800 mln. eurų energetinių išteklių. Apie 100 mln. eurų planuojama sutaupyti viešajame sektoriuje, versle – apie 300 mln. eurų, dar 400 tūkst. eurų turėtų sutaupyti gyventojai.

Didžiausia dalis energijos sunaudojama pastatuose ir transporte, todėl ir taupymo priemonės nukreiptos į šiuos sektorius. Susisiekimo ministerijai pavesta iki spalio 1 d. parengti kuro taupymo priemonių paketą. Tiesa, anksčiau buvusio siūlymo dviem mėnesiais ilgiau iki 110 km per valandą riboti leistiną greitį autostradose atsisakyta nepritarus Susisiekimo ministerijai. Šios nuomone, toks greičio ribojimas būtų perteklinis – Lietuvos automobilių kelių direkcijos duomenimis, vidutinis metinis greitis automagistralėse ir taip yra 110 km per valandą.




Mažins temperatūrą

Valstybės institucijoms šildymo sezono metu patalpose temperatūrą reikės sumažinti iki 19 laipsnių, vasarą riboti kondicionierių darbą, viešojo sektoriaus pastatuose išvis išjungti karštą vandenį.

Taip pat siūloma penktadieniais ir pirmadieniais darbuotojams leisti dirbti nuotoliniu būdu. Darbuotojams dirbant namuose, keturias dienas iš eilės – nuo penktadienio iki pirmadienio – patalpose šildymo temperatūrą būtų galima sumažinti iki 16–17 laipsnių.

Viena iš galimybių sutaupyti lėšų energetikos sektoriuje – atnaujinti ir modernizuoti šilumos punktus, prijungti pastatus su dujiniais katilais prie centralizuoto šilumos tinklo. Dar vieną siūlymą – naktimis sumažinti gatvių apšvietimo intensyvumą – mūsų rajono Savivaldybė jau įgyvendino.

Verslui siūloma taikyti tokias pat priemones kaip ir viešajam sektoriui, taip pat veikti subalansuotai ir lanksčiai – susimažinti vartojimą ypač pikų, kurių metu yra aukščiausia elektros kaina, laiku.

Gyventojams Vyriausybė pataria keisti įpročius: bent 2–3 dienas per savaitę dirbti nuotoliniu būdu, kaip ir viešojo sektoriaus įstaigose, mažinti temperatūrą patalpose, apšvietimo intensyvumą, automobilius keisti viešuoju transportu, atnaujinti senus šilumos punktus, pakeisti neefektyvius šilumos siurblius, apšvietimą, langus, naudoti taupius vandens prietaisus. Tiesa, tiek verslui, tiek gyventojams energetikos taupymo ribojimai – tik rekomendacinio pobūdžio.



Siūlo paramą

Energetikos ministerijos duomenimis, didžiausi nuostoliai patiriami dėl senos statybos neapšiltintų ir nerenovuotų pastatų, tad didžiausią taupymo efektą duotų energijos nuostolių mažinimas, investicijos, taip pat greito poveikio priemonės, pavyzdžiui, karšto vandens išjungimas, šildymo temperatūros, perteklinės elektros galios, apšvietimo intensyvumo sumažinimas bei vartotojų elgsenos keitimas.

Taip pat siūloma atnaujinti individualius ir daugiabučius namus, įsigyti elektromobilius. Daugeliui tokių priemonių galima gauti finansinę paramą. 2021–2027 metais energijos efektyvumo priemonėms numatyta 1, 332 mlrd. eurų finansinė parama, iš jų viešajam sektoriui – 207 mln. eurų, verslui – 225 mln. eurų, o gyventojams – 900 mln. eurų.

Preliminariais skaičiavimais, augant energijos kainoms ir nesiėmus jokių priemonių valstybės sąnaudos vien už šilumą ir elektrą šiemet gali siekti 250 mln. eurų. Turto banko duomenimis, dar 2021 metais jos buvo 98 mln. eurų.



Publikuota: 2022-09-13 08:11:09

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai