„Santaka“ / Prasidedantys mokslo metai: džiaugsmai ir laukiantys iššūkiai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2022-08-29 16:33

Dalinkitės:  


Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė teigė, kad mokyklų tinklo pokyčiai vykdomi siekiant kokybiško ugdymo, o ne ekonominės naudos.

Autoriaus nuotr.


Prasidedantys mokslo metai: džiaugsmai ir laukiantys iššūkiai

Andrius GRYGELAITIS


Jau poryt – rugsėjo 1-oji, Mokslo ir žinių diena. Ji turėtų būti kiek kitokia nei įprastai. Po ilgos pertraukos rajone naujus mokslo metus vėl pasitinka daugiau mokinių nei buvo pernai.


Optimistinės prognozės


5 148 – tiek vaikų naujus mokslo metus turėtų pradėti rajono bendrojo ugdymo ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Pernai šis skaičius buvo maždaug dešimtimi mažesnis.

Planuojama, kad šiais metais bendrojo ugdymo įstaigose žinias krims 3 886 mokiniai, o ikimokyklinukų bus 1 262. Aišku, rugsėjo pradžioje šie skaičiai dar bus patikslinti, tačiau pirminės prognozės išties nuteikia optimistiškai. Verta paminėti, kad pastarąjį dešimtmetį rajone kasmet sumažėdavo bent po šimtą ar net kelis šimtus vaikų.

Tradiciškai daugiausiai mokinių (578) bus ugdoma Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijoje. Šis skaičius taip pat net keliomis dešimtimis didesnis nei buvo praėjusiais metais.

Kaip ir pernai, rajone turėtų dirbti apie 700 pedagogų. Vasarą įstaigos ieškojo lietuvių kalbos ir literatūros, rusų kalbos, matematikos, choreografijos, biologijos, technologijų, pradinio ugdymo, muzikos bei kai kurių kitų disciplinų mokytojų, ikimokyklinio ugdymo pedagogų, taip pat pagalbos mokiniui specialistų. Šiuo metu dauguma mokyklų laisvas darbo vietas jau yra užpildžiusios.




Ukrainiečių situacija


Kol kas į rajono mokinių registrą yra įtraukti 64 ukrainiečiai vaikai, tačiau prasidėjus mokslo metams jų taip pat turėtų padaugėti. Pasak Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjos Almos Finagėjevienės, pagal turimus duomenis, dar tikrai ne visi mūsų rajone apsistoję ukrainiečiai suskubo pateikti prašymus dėl vaikų ugdymo.

Nemažai šios nuo karo kenčiančios tautos atstovų vasarą paskyrė mokytis lietuvių kalbos. Suaugusiuosius Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centre savanorystės pagrindais mokė pedagogė Vanda Unguraitienė, o nepilnamečiai su lietuvių kalba buvo supažindinami Vilkaviškio pradinėje mokykloje, „Aušros“ bei Gražiškių gimnazijose, Kybartų „Saulės“ progimnazijoje bei Virbalio pagrindinėje mokykloje veikusiuose centruose.

Nuo rudens pilnamečiai ukrainiečiai lietuvių kalbos bus mokomi Vilkaviškio suaugusiųjų ir jaunimo mokykloje, o juos ugdantiems pedagogams darbas jau bus apmokamas. Tuo tarpu didžioji dalis mokyklinio amžiaus ukrainiečių bus ugdomi kartu su lietuviais bendraamžiais bendrojo ugdymo klasėse. Keletas ukrainiečių išreiškė norą nuotoliniu būdu mokytis savo gimtosios šalies mokyklose.




Tinklo pokyčiai


Deja, šį rugsėjį durų jau neatvers Gražiškių gimnazijos Vištyčio bei Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos Paežerių skyriai. Pernai juose mokėsi vos po kiek daugiau nei 20 vaikų.

„Sprendimas uždaryti šias įstaigas nebuvo lengvas, tačiau būtinas. Tokių sprendimų ekonominė nauda galbūt ir nėra labai didelė, nes vis tiek reikia mokytojams išmokėti išeitines kompensacijas, pasirūpinti vaikų pavėžėjimu, o likusius tuščius pastatus toliau išlaikyti. Vis dėlto mums rūpi mokiniai, o ne pastatai. Ugdymas šiose įstaigose jau nebuvo toks kokybiškas, koks galėtų būti. Vaikai čia tikrai neturėdavo tiek galimybių, kiek didesnių mokyklų ugdytiniai“, – sakė Alma Finagėjevienė.

Mokyklų tinklo pertvarka palietė ir visas rajone buvusias mokyklas-daugiafunkcius centrus. Bartninkų Jono Basanavičiaus mokykla-daugiafunkcis centras tapo Gražiškių gimnazijos skyriumi, o įstaigos Gižuose, Alvite bei Keturvalakiuose susijungė į vieną darinį ir tapo Vilkaviškio rajono Kazimiero Baršausko mokykla-daugiafunkciu centru. Jam vadovaus buvusi Gižų ugdymo įstaigos direktorė Sidutė Černauskienė. Iki šiol Alvito mokyklai vadovavęs Rolandas Bulkauskas ir Keturvalakių mokyklos direktorės pareigas ėjusi Neringa Jankauskienė tapo S. Černauskienės pavaduotojais.



Įvykdžius pertvarką bus sutaupyta šiek tiek lėšų: nebeliko dalies buhalterių, sekretorių, ūkio darbuotojų etatų.

„Dalyvaudami „Kokybės krepšelio“ projekte esame įsipareigoję mažinti mokyklų, kuriose ugdoma po mažiau nei 120 vaikų, skaičių. Jei būtume neįvykdę šios reorganizacijos, greičiausiai būtume netekę dalies lėšų. Bet vėlgi – ne tai svarbiausia. Mažoms mokykloms savarankiškai funkcionuoti yra labai sunku. Iki šiol Alvito ir Gižų įstaigos įgyvendino nemažai bendrų projektų, tad dabar joms tą padaryti bus dar lengviau. Į didesnę mokyklą visuomet būna paprasčiau pritraukti lėšų, o vadovams tampa daug lengviau skirstyti darbo krūvius, formuoti klasių komplektus“, – teigė Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja.


Vyko darbai


Šiuos mokslo metus rajone pasitinka net 5 naujos ikimokyklinio ugdymo grupės. Viena iš jų bus Gižuose, o po dvi – Klausučiuose bei Paežeriuose (Šeimenos sen.).

Klausučiuose įrengiant vaikučiams pritaikytas patalpas reikėjo atlikti kapitalinį remontą. Kitos ugdymo įstaigos vasarą taip pat pagal išgales tvarkė savo aplinkas, ruošė jas naujiems mokslo metams. Pavyzdžiui, Virbalyje bus įrengta sporto aikštelė. Šiam tikslui įstaiga lėšų gavo iš Sporto rėmimo fondo. Vasarą taip pat pabaigtas Vilkaviškio pradinės mokyklos antrojo korpuso remontas.

Galbūt šiokių tokių nepatogumų dėl tebesitęsiančių statybos darbų turės Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos ugdytiniai. Per vasarą nespėta pakeisti visų įstaigos langų, tad jau prasidėjus mokslo metams vaikai savaitę turėtų būti ugdomi nuotoliniu būdu, kol darbai bus baigti. Tiesa, mokyklos renovacija tęsis toliau, tačiau ji neturėtų trukdyti ugdymo procesui.


Pasikeitimai valgyklose


Daugiausiai pokyčių įvyko kai kurių mokyklų valgyklose. Pavyzdžiui, visose Vilkaviškio ugdymo įstaigose nuo rudens nebeliks privataus tiekėjo. Maistas bus gaminamas „Aušros“ gimnazijoje bei Salomėjos Nėries pagrindinėje mokykloje bei termosuose pristatomas į abu pradinės mokyklos korpusus bei „Ąžuolo“ progimnaziją. Į Bartninkus nuo šių mokslo metų maistas taip pat bus gabenamas iš Gražiškių gimnazijos.

„Abiejuose Vilkaviškio pradinės mokyklos korpusuose bei „Ąžuolo“ progimnazijoje teko perdaryti maitinimo patalpas. Buvęs maitintojas išsivežė visą jam priklausiusią įrangą, indus, tad visa tai teko įsigyti patiems. Siekiame, kad mokyklos visiškai į savo rankas perimtų maisto gaminimą. Taip turėtų pagerėti jo kokybė“, – kalbėjo Švietimo, kultūros ir sporto vedėja.


Pirks autobusus



Artėjančiais mokslo metais rajono bendrojo ugdymo įstaigose liks vos dvi jungtinės klasės. Abi jos – Virbalio pagrindinės mokyklos Pajevonio skyriuje. Tai dar vienas geras ženklas, siekiant kokybiško ugdymo.

Tiesa, keletas jungtinių klasių dar bus Vilkaviškio suaugusiųjų ir jaunimo bei Kybartų „Rasos“ mokyklose, tačiau šių įstaigų specifika tokiam ugdymui neprieštarauja.

Dėl puikiai tvarkomo mokyklų tinklo rajono Savivaldybė šių metų pradžioje iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos jau buvo gavusi 30 tūkst. eurų tinklo skatinimo lėšų, o rudenį rajoną turėtų pasiekti dar daugiau papildomų pinigų. Už juos planuojama įsigyti mokyklinių autobusų, ypač reikalingų Gižų bei Gražiškių ugdymo įstaigoms.


Laukiantys iššūkiai


Artėjančiais mokslo metais švietimo bendruomenės laukia nemažai iššūkių. Ketinama dalyvauti „Tūkstantmečio mokyklų“ projekte, dar daugiau dėmesio numatoma skirti švietimo pagalbos stiprinimui. Jau praėjusiais mokslo metais rajono Tarybos nariai keletą sykių didino pagalbos mokiniui specialistų etatų skaičių. Gali būti, kad tą teks daryti ir šiemet.

Vis daugiau dėmesio kreipiama į ikimokyklinio ugdymo užtikrinimą socialinę atskirtį patiriančiose šeimose augantiems vaikams. Nuo šių metų pradžios Savivaldybės vaiko gerovės komisija devyniems tokiose šeimose augantiems mažyliams nustatė privalomą ikimokyklinį ugdymą ir jį finansavo.



Nuo rudens šiems vaikams išlaikymą jau skirs valstybė. Taip pat nuo rugsėjo privalomas ikimokyklinis ugdymas skirtas dar dviem dešimtims mūsų rajono vaikučių. Jų išlaikymas taip pat guls ant valstybės ir Savivaldybės pečių.

„Artėja laikas, kai ikimokyklinis ugdymas bus privalomas visiems. Procentiškai mūsų rajone darželius lankančiųjų skaičiai iki šiol nebuvo patys geriausi, tačiau dedame visas pastangas, kad tai pasikeistų“, – užtikrino pašnekovė.

Anot jos, artimiausiu metu iššūkių numatoma ir daugiau.

Gali būti, kad Kybartų Kristijono Donelaičio ir Gražiškių gimnazijos nuo 2025 m. neteks dabartinio statuso. Šiuo metu joms taikomi supaprastinti pasienio mokyklų reikalavimai, leidžiantys formuoti mažiau klasių komplektų nei kitose gimnazijose.

„Būtų labai apmaudu, jei šios įstaigos netektų gimnazijų vardų. Geografiškai jų padėtis nėra pati geriausia, tad pritraukti mokinių joms išties yra daug sunkiau nei kitoms mokykloms.

Šią problemą keliame nacionaliniu lygiu, tad tikimės, kad į mūsų prašymus bus atsižvelgta“, – tikėdamasi palankių sprendimų kalbėjo A. Finagėjevienė.

Ji pasidžiaugė, kad visos rajono ugdymo įstaigos bendradarbiauja tarpusavyje ir vienos kitų nelaiko konkurentėmis.



„Prasidedančių mokslo metų proga norisi visiems palinkėti dar glaudesnio bendravimo ir bendradarbiavimo. Kartais technologijas reikėtų bent trumpam nustumti į šalį ir pabandyti pajusti bei pamatyti esantįjį šalia, skirti jam dėmesio“, – visai bendruomenei linkėjo Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja.





Galerija: Mokslai




Publikuota: 2022-08-29 16:33:52

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai