„Santaka“ / Pėstieji ir dviratininkai: amžina kova dėl teisių takuose bei šaligatviuose / Kelyje

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kelyje

Dalinkitės:  


Prie naujojo palei Šeimenos upę einančio tako pastatytas ženklas liudija, kad jis skirtas ir pėstiesiems, ir dviratininkams.

Autorės nuotr.


Pėstieji ir dviratininkai: amžina kova dėl teisių takuose bei šaligatviuose

Eglė KVIESULAITIENĖ


Kas turi pirmenybę – pėstieji ar dviratininkai? Šis klausimas, ko gero, iškyla kiekvienam, priklausomai nuo to, kurioje barikadų pusėje tuo metu yra. Visgi pareigūnai tikina, kad abi pusės turi sugyventi draugiškai.



Nepaiso interesų

Į redakciją užsukusi „Santakos“ skaitytoja Gražina Dubickienė kėlė klausimą, kam yra skirti šaligatviai. Pasivaikščioti po Vilkaviškį mėgstanti ir ne vieną kilometrą kasdien nužingsniuojanti moteris sakė, kad visuomet šaligatvis jai asocijuodavosi su pėstiesiems vaikščioti skirta vieta.

– Kai buvome vaikai ir lakstydavome dviračiais, net į galvą nešaudavo važinėti šaligatviais. Mums buvo aišku kaip dukart du, kad ta vieta skirta tik pėstiesiems ir dviračiais ten važiuoti negalima, – prisiminė G. Dubickienė. – Dabar gi net takuose, kurie pažymėti pėsčiųjų ženklu, dviratininkai važiuoja ir dar signalizuoja pėstiesiems, kad šie trauktųsi į šoną.

Moteris sakė nekalbanti apie takus, vedančius palei Šeimenos upelį. Prieš juos pastatyti ženklai aiškiai liudija, kad takai skirti ir pėstiesiems, ir dviratininkams. Tik gaila, jog neaišku, kuria puse – tamsiąja ar šviesiąja – turėtų vaikščioti pėstieji, kad galėtų jaustis saugūs.



Tačiau labiausiai vilkaviškietę stebina taku, vedančiu nuo Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos stadiono Šeimenos upelio link, važinėjantys dviratininkai ir riedutininkai. Prie šio tako pastatytas ženklas informuoja, jog jis skirtas pėstiesiems. G. Dubickienė prisiminė ne kartą išsakiusi pastabų ratuotiesiems, tačiau šie tik išpučia akis, lyg pirmą kartą girdėtų, kad pėsčiųjų takais dviratininkams važinėti negalima.

– Suprantu dviratininkus, kuriems mūsų krašte skirta mažai erdvių, bet ką daryti mums, pėstiesiems? Kur mes galime jaustis saugūs? – klausė vilkaviškietė.

Ji iškėlė dar vieną problemą, dėl kurios naktimis negali miegoti greta didesnių gatvių gyvenantys vilkaviškiečiai. Anot G. Dubickienės, motociklininkai itin pamėgę plačią ir gan ilgą Nepriklausomybės gatvę, tad naktimis čia organizuoja lenktynes, kieno „britva“ garsiau užriaumos.

– Gal būtų galima apriboti šių transporto priemonių eismą miegamuosiuose kvartaluose bent naktimis? – svarstė G. Dubickienė. – Tie, kurie gyvena trumpose, siaurose gatvėse, su šia problema nesusiduria ir net neįsivaizduoja, ką reiškia, kai karštą vasarą per gatvės triukšmą neįmanoma atsidaryti langų.



Vilkaviškietė prašė pareigūnų dažniau pakontroliuoti triukšmaujančius motociklininkus ir motorolerininkus.



Važinėti nedraudžiama

Pakomentuoti situaciją paprašėme Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos skyriaus vyriausiojo specialisto Andriaus Klimaičio.

Pareigūnas patikino, kad visas pėsčiųjų ir dviratininkų pareigas numato Kelių eismo taisyklės, kuriomis ir reikėtų vadovautis.

– Šaligatviais važinėti dviratininkams draudžiama tik tuo atveju, jei greta yra dviračių takas, pažymėtas tai liudijančiu ženklu. Jei jo nėra, dviratininkams leidžiama važiuoti šaligatviu kuo arčiau dešiniojo krašto arba viena eile važiuojamosios dalies kraštine dešine eismo juosta, laikantis dešinės, – aiškino A. Klimaitis.

Važiuodamas šaligatviu ar pėsčiųjų ir dviračių taku dviračio vairuotojas privalo duoti kelią pėstiesiems, neturi jiems trukdyti ar kelti pavojaus, o pro pat žmogų leidžiama važiuoti greičiu, kuris yra artimas pėsčiojo judėjimo greičiui (3–7 km/h), paliekant tokį tarpą iš šono, kad eismas būtų saugus. Riedučiais, riedlentėmis, paspirtukais (be variklio) važiuojantys asmenys yra laikomi pėsčiaisiais.





Reikėtų pranešti

Pareigūnas pabrėžė, kad visuomet eismo dalyviams vertėtų gerbti vienas kitą ir suderinti interesus.

– Nereikėtų piktintis, jei artėdamas dviratininkas paspaudžia garso signalą. Dažnai ir pėstieji šaligatviu eina maigydami telefonus, negirdėdami, kas vyksta aplinkui. Taigi signalas padeda abiem pusėms išvengti nelaimės, – kalbėjo A. Klimaitis.

Pareigūnas išsakė nuomonę ir dėl motociklų keliamo garso. Pasak jo, yra galimybė gatvėse apriboti triukšmą kelio ženklais, tačiau patikrinti, ar transporto priemonės skleidžiami garsai neviršija leistinos normos, gali tik techninių apžiūrų stotys.

Kita vertus, jei transporto priemonė techniškai tvarkinga, atitinka keliamus reikalavimus, apskritai uždrausti jos eismą gatvėmis nėra jokio teisinio pagrindo.

Kas kita, jei siekiant sukelti kuo didesnį garsą iš transporto priemonės išimamas duslintuvas. Tokį pažeidimą pastebėję gyventojai turėtų pranešti policijai.



Atskirti negali

Kadangi prie naujojo palei Šeimenos upę einančio tako pastatytas ženklas liudija, kad jis skirtas ir pėstiesiems, ir dviratininkams, kas turi daugiau teisių, nediskutuojama. Visgi pamačius dvi skirtingų spalvų juostas kyla natūralus klausimas, kuri iš jų skirta dviračių mėgėjams, o kuri pėstiesiems.

Atrodytų, kad taip paprasta būtų tiesiog pastatyti ženklą, ir abi pusės žinos savo ribas paupio take.

Kaip paaiškino Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Vietinio ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Rūta Kiaulakienė, viskas yra ne taip paprasta.

– Tam, kad take būtų atskirtos atskiros dviračių ir pėsčiųjų juostos, būtina, jog kiekviena jų būtų ne siauresnė nei 1, 5 m. Deja, mūsų takas yra 2, 5 m, todėl pločio nepakanka, – aiškino Savivaldybės specialistė.

Anot jos, juostos atskirtos tik vizualiai, tačiau tai nereiškia, kad tamsioji skirta dviračiams, o šviesioji – pėstiesiems arba atvirkščiai.

Bendrame dviračių ir pėsčiųjų take galioja tos pačios taisyklės kaip ir važiuojant šaligatviu: dviračio vairuotojas privalo duoti kelią pėstiesiems, jiems netrukdyti, nekelti pavojaus, o pėstieji – pasisaugoti.



Publikuota: 2022-08-10 08:06:55

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai