„Santaka“ / Miesto bibliotekos sienos pasipuošė įvairiaspalviais audinių raštais / Kūryba

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kūryba

Dalinkitės:  


Parodos pristatyme dalyvavo audėjos (iš kairės) Janina Blažukienė, Vilija ir Edita Šūmakarienės bei joms aktyviai talkinantis Petras Blažukas.

Autorės nuotr.


Miesto bibliotekos sienos pasipuošė įvairiaspalviais audinių raštais


Vilkaviškio viešojoje bibliotekoje atidaryta paroda „Sūduva audimų raštuos“, skirta Sūduvos metams paminėti. Parodos lankytojai galės ne tik pamatyti tautinio paveldo produkto sertifikatą turinčius kūrinius, bet ir susipažinti su mūsų krašto audinių raštų išskirtinumu.

Išmokė viena kitą

Susirinkusiuosius į parodos bibliotekoje atidarymą Viešosios bibliografijos ir informacijos skyriaus vedėja Gitana Pumerytė-Vosylienė supažindino su audinių autorėmis: Vilija ir Edita Šūmakarienėmis, Janina Blažukiene ir Greta Jakimavičiūte. Įdomiausia tai, kad kone visos audėjos susijusios giminystės ryšiais ir audimo „liga“ užkrėtė viena kitą.

Istorijas ne teptuku ar rašikliu, o audimo staklėmis rašančios moterys parodos lankytojams papasakojo apie savo pirmąsias patirtis audėjos kelyje. „Nuo mažens matydavau, kaip audžia mano mama, – prisiminė J. Blažukienė. – Ji man pasiūlė pabandyti austi prijuostes – nuo jų viskas ir prasidėjo.“

Pamačiusi išskirtinius raštus kuriančią mamą išbandyti audimo stakles panoro jos dukra Edita. „Austi juostas pradėjau būdama šešiolikos metų. Pabandžiusi supratau, kad tai man be galo patinka. Nuo tada audimas keliauja kartu su manimi visur“, – šypsodamasi kalbėjo E. Šūmakarienė.



Vilkaviškietės V. Šūmakarienės audėjos kelias prasidėjo kiek vėliau, mat ją austi išmokė marti Edita. Parodoje auksarankė pasakojo, kad audėjos kelią, kaip ir marti, pradėjo nuo juostų. „Viskas prasidėjo sūnaus žmonos dėka, ji man pasiūlė pabandyti, o Editos mama J. Blažukienė parodė, kaip tai daryti. Vėliau audimo technikos mokiausi iš marčios“, – kalbėjo V. Šūmakarienė.

Pati jauniausia audėja Greta Jakimavičiūtė parodos pristatyme nedalyvavo, tačiau jos darbai puikuojasi kartu su kitų audėjų, kurias vadina savo šeima.

Mergina austi išmoko padėdama J. Blažukienei, savo vaikino mamai. Audimo subtilybes ji puikiai išmano, tad talkina edukacinėse programose. Greta sakė, kad viskas prasidėjo nuo to, kai J. Blažukienė pakvietė vesti juostelių audimo edukaciją vaikams. Pabandė, susidomėjo ir, anot Gretos, „užsikabino“.

„Iki šiol esu nuaudusi keletą dešimčių liemenių, skarų, sijonų, prijuosčių, juostų, suknelių. Kartu su kitomis audėjomis dalyvaujame mugėse, parodose, vedame edukacijas. Iš esmės tai yra šeimos verslas, tačiau mano mokytoja audėja J. Blažukienė šio amato moko ir kitus, norinčius puoselėti tautines tradicijas“, – kalbėjo jaunoji audėja G. Jakimavičiūtė.



Tautinis paveldas

Menininkės pasakojo, kad audimas yra tapęs neatsiejama jų gyvenimo dalimi, todėl širdžiai mielam užsiėmimui laiko neskaičiuoja. Įprastai turėdamos daug užsakymų auksarankės audimui skiria 8 valandas per dieną, tačiau būna ir išimčių. „Kai gauname labai didelius ir skubius užsakymus, austi tenka net ir po 12 valandų“, – neslėpė E. Šūmakarienė.

Paklausta, ką veiktų, jei vieną dieną nebegalėtų austi, J. Blažukienė juokavo, kad išeitį vis tiek rastų. „Jeigu taip nutiktų, kad vieną dieną negalėčiau atsistoti ant kojų, aš ir gulėdama lovoj prisitaikyčiau taip, kad galėčiau austi“, – linksmai kalbėjo moteris.

Audėjos atskleidė, kad vien gražiai ir tvarkingai išaustų raštų nepakanka siekiant, kad jų dirbiniai būtų sertifikuoti kaip tautinio paveldo produktai. E. Šūmakarienė parodos lankytojams pasakojo, kad norint tokio įvertinimo savo audinius reikia siųsti į Žemės ūkio ministeriją, kur susirinkusi komisija juos įvertina ir sprendžia, ar gaminiai atitinka tautinio paveldo produktui keliamus reikalavimus. „Galime pasidžiaugti, kad mūsų kolektyvas sertifikatą gavo iš pirmo karto“, – džiaugėsi audėjos.



Sunku įsivaizduoti, tačiau vien J. Blažukienė jau yra išaudusi 500 prijuosčių. Tai parodo moters meilę ir begalinę kantrybę puoselėti vieną iš seniausių amatų. J. Blažukienė svajoja vilkaviškiečius kada nors pakviesti į austų skarų parodą. „Kirba svajonė austi skaras. Dvi jų partijas jau išleidome ir galvojame skarose atkartoti dar nebandytus raštus. Dar tolesnėje ateityje svajoju labai daug priausti ir padaryti milžinišką parodą“, – sakė audėja.

Ne viena paroda

Senąjį amatą puoselėjančios moterys parodoje demonstravo etnografinių Lietuvos regionų raštus, papasakojo, kaip atpažinti Sūduvos krašto audeklus, atsakė į susirinkusių lankytojų klausimus.

„Tik dėl jūsų kantraus ir kruopštaus darbo ši paroda galėjo papuošti Vilkaviškio viešosios bibliotekos sienas“, – audėjoms dėkojo bibliotekininkė G. Pumerytė-Vosylienė.

Vilkaviškio viešojoje bibliotekoje paroda „Sūduva“ audimų raštuose“ veiks iki vasaros pabaigos.

Antradienį kitus darbus – prijuostes ir sijonus – J. Blažukienė ir E. Šūmakarienė išgabeno į Seimą, kur Vitražo galerijoje atidaryta liaudiškos tekstilės ir žalvario juvelyrikos paroda „Raštų margumas, parėdnių gražumas“, skirta Pasaulio lietuvių bendruomenės Seimo suvažiavimo dalyviams. Paroda veiks iki rugpjūčio 15 d.

Audėjos priminė, kad Vilkaviškio kultūros centre veikiančioje „Audimo artelėje“ Sūduvos metams paminėti audžiama juosta, tad kvietė visus norinčiuosius įausti ir savo dalelę.

Kotryna RAKAUSKAITĖ



Galerija: Audėjai




Publikuota: 2022-07-26 10:56:15

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai