„Santaka“ / Originalūs darbai – iš stručių kiaušinių ir medžioklės trofėjų

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2022-07-14 17:02

Dalinkitės:  


Verslininko Vido Venckevičiaus darbų kolekcija gimė per karantiną.

Autorės nuotr.


Originalūs darbai – iš stručių kiaušinių ir medžioklės trofėjų

Eglė MIČIULIENĖ


Ilgas karantinas Vidui Venckevičiui išėjo į naudą. Iki šiol kaip verslo žmogus, paežerės poilsiavietės savininkas žinomas vilkaviškietis atskleidė ir savo meninius gabumus.



Pomėgis, kuriam nelikdavo laiko

Net ir tie, kas anksčiau nebuvo „Pušelės“ kempinge, pasukę jo link jau žino, kad pamatys metalo dirbinių muziejų: apie „Metalo fantaziją“ aiškiai byloja ženklas pakelėje. Poilsiavietės teritorijoje eksponuojamų metalo dirbinių skaičius iš lėto artėja prie tūkstančio.

Tačiau pastaruoju metu į kempingą prie Vištyčio ežero užsukančius turistus dar labiau nustebina kita neįprasta ekspozicija. Namelyje, kuriame įsikūrusi „Pušelės“ registratūra, dėmesį prikausto ant sienos sukabinti medžioklės trofėjai ir palubėje kybantys stručio kiaušinių vėriniai.

Visi eksponatai kruopščiai išpjaustyti įvairiais smulkiausiais raštais.

Tokių neįprastų dirbinių autorius – pats poilsiavietės šeimininkas Vidas Venckevičius. Savo kūrinius vyras išpjaustinėjo tuo metu, kai visu greičiu besisukantį pasaulį kuriam laikui pristabdė karantinas.

„Anksčiau per verslą nebuvo kada tokiais darbais užsiimti, o karantino metu prisiminiau Dievo duotą ir mano apleistą pomėgį. Man reikia kažkuo užsiimti, aš negaliu ištisai sėdėti prie televizoriaus“, – kalbėjo kempingo šeimininkas.


Rodydamas vieną iš eksponatų – ant sienos kabantį medinį dekoratyvų paveikslėlį – V. Venckevičius sako, kad jį išpjaustė dar vaikystėje. Nuo medžio pjaustymo pradėjo ir brandžiame amžiuje: savo poilsiavietės medines informacines rodykles vyras taip pat padarė pats.

Dabar registratūros patalpoje įrengtoje darbų ekspozicijoje įvairių išpjaustytų, išdegintų ir nulakuotų medinių dekoracijų – ne viena. Jos puoštos įvairiomis detalėmis: akmenukais, grikiais, kriauklytėmis ir netgi... medvaržčiais.



Neįprasti trofėjai

Vis dėlto įdomiausia ekspozicijos dalis – meno dirbiniais virtę įvairūs medžioklės trofėjai. Žvilgsnį prikausto smulkiu ažūru išpjaustinėtos lapių, šernų, stirninų kaukolės, bebro dantys, šerno žandikauliai, avino, jaučio ragai ir kiti įdomūs eksponatai. Žvėries kaule išpjaustinėtą raštą dar labiau išryškina į vidų instaliuoti LED apšvietimai.

Didžiąją šių trofėjų dalį vyras pats sukaupė per 45 savo medžioklės metus, bet kai ką pirko ir turguje, parsisiuntė iš užsienio. Pavyzdžiui, įspūdingai atrodančių škotiškųjų hailendo jaučių kaukolių V. Venckevičius pirko iš vietinio ūkininko, o jauno briedžio ragus rado pas sendaikčių pardavėjus.


Kolekcijos šeimininkas pripažįsta, jog medžiotojai kartais suabejoja, ar jų kolega teisingai pasielgė pjaustinėdamas, pavyzdžiui, trofėjinio stirnino kaukolę, kuri parodoje buvo įvertinta medaliu. Juk medžiotojui tai – kone relikvija.

„Vienas medžiotojas man pareiškė, kad sugadinau trofėjų. Bet aš atsakau: anksčiau tai buvo tik trofėjinė kaukolė, o dabar ji – dar ir meno kūrinys!“ – kalbėjo V. Venckevičius.

Liaudies meistrų išpjaustinėtų vištų, žąsų ar net stručio kiaušinių gali pamatyti, bet tokiu būdu dekoruotų žvėrių trofėjų Lietuvoje V. Venckevičiui dar neteko matyti. „Į kempingą užsukę vokiečiai prašė parduoti – nesutikau“, – pasakojo vyras.



Tuo pat metu – ir kieti, ir trapūs

Vėliausiai verslininko darbų kolekcijoje atsirado puošnūs stručio kiaušiniai. Sunku patikėti, bet vien per karantiną Vidas Venckevičius jų yra išpjaustinėjęs jau gerokai per 100.

Ažūrinis it mezginys kiaušinis, daili atidaroma ovali dėžutė, krepšelis-pintinėlė, milžiniška gilė, laikrodis, stalinė lempa, kaukė, suklijuota iš išpjautų stambių lukšto dalių, – įvairūs V. Venckevičiaus kūriniai gimsta po kelių dienų labai kruopštaus triūso. Toks darbas reikalauja ne tik daug kantrybės, bet ir išmanymo.


Nors stručio kiaušinio lukštas meistro įrankiui pasiduoda sunkiai, nes yra labai kietas, bet pjaustant sudėtingą kiauraraštį jis gali nesunkiai lūžti. Kuo grakštesnį, sudėtingesnį ažūrą pjaustinėji, tuo didesnė rizika, kad dirbinys ploniausioje vietoje lūš.

Kolekcijos šeimininkas prisiminė, kaip vieną kartą bekabinant jau išpjaustytų kiaušinių vėrinį trosas nutrūko ir šeši dirbiniai pokštelėjo ant žemės...

„Prie žmonių gi nesikeiksi, bet mintyse tąkart išsakiau visus keiksmažodžius, kokius tik tuo metu prisiminiau. Penkiolika dienų darbo nuėjo šuniui ant uodegos! Aišku, gaila buvo ne tik darbo, bet ir pačių dirbinių – juk antro tokio jau nepakartosi. Ir sudėtinga, ir neįdomu antrąkart daryti tą patį, dingsta azartas. Be to, pats kūrinys man gražus kokias dvi tris dienas, o paskui vėl norisi kažko naujo, dar gražesnio“, – pasakojo V. Venckevičius.

Visą darbo metodiką ir įrankius jis po truputį atrado pats, nes nebuvę kam pamokyti ar patarti. Stručio kiaušinius vyras pjaustinėja freza su plonyčiais, bet labai tvirtais antgaliais, panašiais į odontologų grąžtus – tik tokie gali įveikti kietą lukštą.

Dirbant šį darbą būtina dėvėti respiratorių, nes aplink sklinda dulkės, todėl toks darbas kenksmingas plaučiams.

„Įsivaizduokite – dvylika valandų išsėdėti su respiratoriumi! Bet nieko nepadarysi, dulksta tikrai smarkiai. Mano žmona gali papasakoti – per mane du kambariai dulkėmis nusėdo“, – šypteli V. Venckevičius.



Visi skirtingi

Vienas sunkiausių momentų, anot V. Venckevičiaus, – sugalvoti piešinį.

„Man visada norisi ko nors naujo. Būna, jau einant miegoti prieš akis iššoka kažkoks raštas – ir miegu su juo galvoje visą naktį. Ryte atsikėlęs bėgu nusipiešti ir pjaustau“, – pasakojo V. Venckevičius.

Iš pradžių savo kūrinius vilkaviškietis palikdavo tik išpjaustinėtus, tačiau pačiam vis atrodė, jog kažko trūksta. Tad vėliau sugalvojo kiaušinius puošti kristaliukais, kad šie suteiktų dirbiniui dekoratyvumo.

Dalis V. Venckevičaus išpjaustinėtų kiaušinių, kaip jau minėta, eksponuojama „Pušelės“ registratūroje, dalis puošia kempingo kavinę, o gražiausi, anot paties savininko, – namuose Vilkaviškyje, ten, kur jiems saugiau.

Tačiau ateityje savo kolekciją V. Venckevičius norėtų įkurdinti specialiai tam skirtoje patalpoje – taip būtų patogiau, ir daugiau žmonių galėtų pasigrožėti originaliais darbais, gimusiais iš gamtos ir žmogaus rankų darbo sintezės.





Galerija: Pomėgis




Publikuota: 2022-07-14 17:02:52

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai