„Santaka“ / Sovietinis palikimas kelia aistras Vilkaviškio rajone

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2022-06-06 16:23

Dalinkitės:  


Didžioji Vilkaviškio V. Montvilos gatvės gyventojų dalis – senbuviai.

Autoriaus nuotr.


Sovietinis palikimas kelia aistras Vilkaviškio rajone

Andrius GRYGELAITIS


Rajono Savivaldybės administracija inicijavo sovietmetį garbinusio poeto Vytauto Montvilos gatvių Vilkaviškyje bei Kybartuose pavadinimo pakeitimo procesą. Visgi prieštaringai vertinamų to meto asmenų vardais pavadintų objektų mūsų rajone yra ir daugiau.



Poetas šlovino komunizmą

V. Montvilos vardu pavadintų gatvių yra visoje šalyje. Vienos savivaldybės dar prieš keletą metų nusprendė pakeisti jų pavadinimus, o kitos suskubo tai padaryti prasidėjus karui Ukrainoje. Pavyzdžiui, visai neseniai Biržuose sovietinio kolaboranto, poeto vardo gatvė buvo pervadinta Ukrainoje žuvusio garsaus režisieriaus Mariaus Kvedaravičiaus vardu.

Mūsų rajone yra dvi V. Montvilos gatvės – Vilkaviškyje bei Kybartuose. Neseniai Švietimo, mokslo ir sporto ministrės patarėjas Dainoras Lukas kreipėsi į mūsų Savivaldybės administracijos direktorių Vitą Gavėną, prašydamas pakeisti jų pavadinimus. Pagrindinis motyvas – noras atsikratyti bet kokiu sovietinius laikus menančiu palikimu.

V. Montvila savo eilėraščiuose sveikino sovietinės okupacinės valdžios vykdomas pertvarkas, šlovino komunistus, okupaciją bei „tautų tėvą ir mokytoją“ Josifą Staliną, smerkė praeitį, skelbė pasaulinę revoliuciją. Jam priskiriama ir viena žinomiausių sovietinių laikų frazių – „Ateina genijai ir vėl išnyksta, atėjo Leninas visiems laikams“.


Istoriniuose šaltiniuose yra išlikę poeto žmonos liudijimai, kuriuose ji teigė, kad V. Montvilai už komunizmą garbinančias eiles buvo mokama.



Vykdys apklausą

Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Pavadinimų gatvėms, pastatams, statiniams ir kitiems objektams, esantiems Vilkaviškio rajono savivaldybės teritorijoje, komisija apsvarstė D. Luko prašymą ir nusprendė siūlyti seniūnijoms apklausti gyventojus dėl V. Montvilos gatvių pavadinimų keitimo bei naujo gatvių pavadinimo pasiūlymo.

„Jei daugiau nei pusė tų gatvių gyventojų sutiks su pavadinimo keitimu, nedelsdami parengsime sprendimo projektą ir teiksime jį tvirtinti Tarybai. Iš tikrųjų labai sunku įvardyti, kurių gatvių pavadinimai turi sovietinių apraiškų, o kurie jų neturi. Vyriausybė planuoja priimti desovietizacijos įstatymą, kuriame turėtų būti įvardytos aiškios gairės“, – sakė minėtos komisijos pirmininkė Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė.

Jos teigimu, rajone yra ir daugiau prieštaringai vertinamų gatvių pavadinimų. Tai – Tarybų, Kosmonautų, S. Nėries, P. Cvirkos ir kt. Jose gyvenančius žmones ateityje taip pat planuojama apklausti dėl galimų pavadinimų keitimų.

„Esame sulaukę daug priekaištų net dėl neseniai prie Vilkaviškio viešosios bibliotekos pastatyto Salomėjos Nėries koplytstulpio. Visgi net dabartinis kultūros ministras Simonas Kairys yra pripažinęs, kad šalyje nėra nė vieno paminklo ar atminimo ženklo, kuris savo ideologija būtų nukreiptas prieš lietuvišką santvarką. Manau, jog desovietizacijos įstatymas padės daugeliui išsklaidyti abejones“, – svarstė D. Riklienė.


Desovietizacijos įstatymo projektas Seime buvo įregistruotas dar praėjusią savaitę. Pagal šį įstatymą, pripažinus, kad viešuoju objektu propaguojami autoritariniai ar totalitariniai režimai, vaizduojant jų asmenis, simbolius, objektas būtų pašalinamas arba keičiamas. Ši tvarka būtų taikoma paminklams, skulptūroms, aikštėms ir gatvių pavadinimams. Jeigu įstatymo projektui bus pritarta, jis įsigalios nuo lapkričio 1 d.



Turi patirties

Tiek Vilkaviškio, tiek Kybartų seniūnai pažadėjo gyventojus dėl gatvių pavadinimo keitimo apklausti birželį. Tai padaryti nebus labai sudėtinga, nes abiejų miestų V. Montvilos gatvėse yra vos po 16 namų. Kai kuriuose iš jų žmonės negyvena.

„Suteikti naujai gatvei pavadinimą yra lengviau nei pakeisti jau esamą. Daugelis gyventojų nenori pokyčių, nes tai susiję su daugybe biurokratinių dalykų. Juk pakeitus gatvės pavadinimą tenka koreguoti registrų centro duomenis, o dėl naujo adreso neretai iškyla įvairių nesusipratimų su laikraščių, laiškų, įvairių siuntų ar dokumentų pristatymu. Jei viskas būtų sutvarkyta automatiškai, greičiausiai žmonės į šį reikalą žiūrėtų palankiau“, – svarstė Vilkaviškio seniūnas Remigijus Kurauskas.

Jis prisiminė, kad prieš keletą metų praplėtus miesto ribas dalis sodų bendrijose gyvenusių asmenų taip pat turėjo apsispręsti dėl naujų savo gatvių pavadinimų. Tuomet didelių nesusipratimų buvo išvengta.


Kybartuose neseniai taip pat buvo inicijuotas gatvės pavadinimo keitimo procesas. Tąkart norėta Darvino gatvei grąžinti senąjį Bažnyčios gatvės pavadinimą. Visgi seniūnas Romas Šunokas iš mokslininkų sulaukė laiško, kuriame buvo prašoma nieko nekeisti. Laiške Darvino gatvė buvo vadinama unikalia ir neturinčia analogų visoje Lietuvoje. Nepaisydamas to, R. Šunokas vis tiek apklausė šios gatvės gyventojus, kurių didžioji dalis pavadinimo pakeisti nesutiko.

„Šįkart elgsimės taip pat. Aš pats su seniūnijos darbuotojais keliausiu į gyventojų namus ir teirausiuosi jų nuomonės dėl V. Montvilos gatvės pavadinimo keitimo. Jei žmonės sutiks, grąžinsime buvusį Pilėnų gatvės pavadinimą. Jei paprieštaraus, greičiausiai nieko nekeisime. Kol nėra įstatymiškai reglamentuotos tvarkos, tol negalime žmonių priversti ką nors keisti“, – teigė R. Šunokas.



Skirtingos nuomonės

Vilkaviškyje V. Montvilos gatvės gyventojai neturi vieningos nuomonės dėl šios gatvės pavadinimo keitimo. Porą metų šioje gatvėje gyvenantis Nerijus Stebulis teigė apskritai iki šiol nieko negirdėjęs apie planuojamus pokyčius. Vyras sakė jiems neprieštaraujantis, tačiau baiminosi, kad dėl įvairių dokumentų perregistravimo gali tekti išleisti nemažą pinigų sumą.

Panašios nuomonės laikėsi ir dešimtmetį šioje gatvėje gyvenanti Vilma Bindokienė. Moteris teigė nematanti reikalo keisti gatvės pavadinimą, nors pripažino, kad V. Montvila tikrai nenusipelnė, jog jo vardas būtų įamžintas tokiu būdu.

„Šioje gatvėje gyvename bemaž pusšimtį metų. Kai įsigijome sklypą ir pasistatėme namą, gatvė jau vadinosi V. Montvilos vardu. Keitėsi tik namų numeriai. Didžioji gatvės gyventojų dalis – senbuviai. Naujakurių čia yra vos vienas kitas. Žmonės jau pripratę prie šio pavadinimo. Vis dėlto sutinku, kad jį reikėtų pakeisti. Nemanau, kad V. Montvila vertas tokios garbės. Būsimos išlaidos dėl gatvės pavadinimo keitimo kažkiek neramina, tačiau teks susitaikyti. Girdėjau, kad ir kai kurių kitų rajono gatvių pavadinimus planuojama pakeisti“, – kalbėjo Vilkaviškyje, V. Montvilos gatvėje, gyvenanti Vanda Galinaitienė.



Laukia atsakymo iš ministerijos

Prasidėjus karui Ukrainoje šalyje atkreiptas dėmesys ne tik į gatvių pavadinimus, bet ir į sovietinius laikus menančius bei sovietine simbolika išsiskiriančius paminklus ir atminimo ženklus. Daugelyje šalies savivaldybių pradėti jų demontavimo darbai.

Mūsų rajone bent vienas toks paminklas taip pat yra. Tai – šalia Alvito geležinkelio stoties stovintis manomą tarybinių lakūnų Sergejaus Gerasimovo ir Aleksandro Zubkovo žūties vietą žymintis monumentas.


„Prie jo buvusią informacinę lentelę nuėmėme, o patį paminklą kol kas palikome. Ant jo galima pamatyti tarybinių simbolių – antpečius su sovietinėmis žvaigždėmis. Kreipėmės į Kultūros ministeriją, klausėme, ką turėtume toliau daryti. Kol kas atsakymo nesulaukėme. Jei gausime nurodymą paminklą nugriauti, taip ir padarysime“, – sakė Savivaldybės administracijos direktorius Vitas Gavėnas.





Galerija: sovietinis palikimas




Publikuota: 2022-06-06 16:23:56

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai