„Santaka“ / Pasėlius deklaruojantiems ūkininkams neramu dėl ateities / Žemės ūkis

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Smulkus ūkis parduoda ekologiškai užaugintas daržoves: bulves (‚Anna‘ ‚Alouette‘, ‚Vineta‘, ‚Corinna‘), morkas, burokėlius. Tel. 0 617 39 115.
Galioja iki: 2024-09-19 11:34:45



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Žemės ūkis

Dalinkitės:  


Ūkininkas Virginijus Durneika šiais metais Bartninkų seniūnijoje pasėlius deklaravo tik dėl to, kad čia pradėjo dirbti jam puikiai pažįstama Žemės ūkio skyriaus vyresnioji specialistė Jovita Uldinskaitė.

Autoriaus nuotr.


Pasėlius deklaruojantiems ūkininkams neramu dėl ateities

Andrius GRYGELAITIS


Į pabaigą artėja kasmetinis pasėlių deklaravimas. Šiais metais daugiausiai problemų turi valstybine žeme besinaudojantys ūkininkai. Dalį žemdirbių jau dabar neramina kai kurie nuo kitų metų įsigaliosiantys reikalavimai.



Pas gerai pažįstamus specialistus

Iki pasėlių deklaravimo pabaigos liko vos kiek daugiau nei dvi savaitės. Šiemet ūkininkai plotus deklaruoti gali iki birželio 14 d. Pavėlavusiųjų paraiškas ketinama priimti iki liepos 8 d., tačiau už kiekvieną uždelstą dieną galutinė paramos suma tradiciškai bus mažinama 1 proc.

Iki vakar dienos pasėlius buvo deklaravę 2005 iš maždaug 3 700 rajono žemdirbių. Jie bendrai deklaravo kiek daugiau nei 38 tūkst. hektarų. Iš viso rajone yra apie 93 tūkst. ha deklaruojamos žemės, tačiau kasmet įprastai deklaruojama apie 85 tūkst. ha. Daugiausiai pareiškėjų pasėlius iki šiol deklaravo Bartninkų (359), Šeimenos (356) bei Pilviškių (228) seniūnijose.

Į Bartninkų seniūniją deklaruoti pasėlių užsukęs vilkaviškietis Virginijus Durneika teigė, jog visuomet iš pradžių stengiasi nudirbti lauko darbus, o tik po to vyksta pas Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus specialistus. Didžioji dalis ūkininko valdų yra Gražiškių seniūnijoje. Anksčiau jis pasėlius deklaruodavo būtent šioje seniūnijoje, tačiau šiemet nusprendė vykti kitur. To priežastis – iš Gražiškių į Bartninkus persikėlusi dirbti specialistė Jovita Uldinskaitė. Žemdirbio teigimu, deklaruoti pasėlius pas pažįstamą darbuotoją yra daug lengviau, kadangi ši gerai žino visus plotus, tad ir pats dokumentų tvarkymo procesas užtrunka trumpiau.



„Šiemet deklaravau žieminius rapsus bei kviečius, taip pat žirnius, pupas, žolinių mišinių ir pievų plotus. Kasmet stengiuosi taikyti sėjomainą. Pavyzdžiui, ten, kur anksčiau augo žirniai, vėliau labai gerai dera kviečiai“, – pasakojo V. Durneika.

Gražiškių seniūnijoje ūkininkaujantis Juozas Danilaitis taip pat tik dėl specialistės šiais metais savo plotus deklaravo ne arčiau namų esančioje, o Bartninkų seniūnijoje.

Taip pat elgiasi ir Kybartų seniūnijoje ūkininkaujantys Audronius bei Vilija Gelbūdai. Jiedu ne vienus metus deklaruoti pasėlių vyksta į Vištytį, kur dirba puikiai pažįstamas Žemės ūkio skyriaus vyresnysis specialistas Rimantas Liepuonius.

„Patys deklaruoti pasėlių nesiryžtame. Bijome suklysti. O atvykus pas specialistą viskas daug paprasčiau. Jis puikiai žino, kur išsidėsčiusios mūsų žemės, nereikia kaskart žemėlapyje jų ieškoti“, – sakė V. Gelbūdienė.



Panašios tendencijos

Kalbinti Žemės ūkio skyriaus specialistai teigė, jog šiemet pasėlių deklaravimas vyksta įprasta tvarka. Tendencijos taip pat išlieka panašios – iš pradžių plotus dažniau deklaravo smulkesni ūkininkai, o besibaigiant terminui tai daryti suskubo ir stambesni žemdirbiai.



„Nors šis pavasaris kiek vėsesnis nei būdavo įprastai, tačiau tai jokios įtakos deklaravimui neturėjo. Priešingai, daugelis ūkininkų laukus užsėjo net šiek tiek anksčiau. Kai kurie iš jų dar prieš deklaravimo pradžią skambino ir teiravosi, kada galėtų užsukti ir deklaruoti savo plotus. Iš pradžių darbas vyko labai intensyviai. Po to viskas buvo kiek aprimę, o dabar žmonių vėl netrūksta. Būna, kad per dieną ir po 20 asmenų aptarnauju. Kartais tenka dirbti net savaitgaliais“, – sakė R. Liepuonius.

Vištyčio ir Pajevonio seniūnijose dirbantis specialistas Rimantas Liepuonius pasakojo, kad šių kraštų reljefai yra panašūs, tad ir darbas su ūkininkais beveik niekuo nesiskiria. Jis pastebėjo, kad šiais metais nemažai ūkininkų džiaugiasi, jog juodojo pūdymo vietoje dėl galimo pasaulinio maisto trūkumo buvo leista pasėti vasarinių kultūrų ir jas deklaruoti. Tai daugeliui žemdirbių leido lengviau išpildyti žalinimo reikalavimus.



Tenka sugrįžti dar sykį

Šiais metais pasėlių deklaravimo laikotarpis yra išskirtinis tiems, kurie dirba valstybinę žemę. Šiemet paraiškos teikimo ir keitimo metu pareiškėjai gali deklaruoti tik tuos valstybinės žemės plotus, kuriuos teisėtai naudoja ar valdo. Valstybinės žemės valdymo teisę įrodantys dokumentai Valdų registre privalo būti įregistruoti iki paraiškos patvirtinimo ar keitimo datos. Kitu atveju įbraižyti laukų jau negalima.



Duomenys apie suteiktus laikinai naudotis valstybinės žemės plotus į Valdų registrą iki deklaravimo pradžios buvo sukelti automatiškai, juos gavus iš Nacionalinės žemės tarnybos. Visgi jei ūkininkai žemę išsinuomojo prieš pat deklaravimo pradžią, jiems dabar neretai tenka patiems Valdų registrui pateikti atitinkamus dokumentus. Dėl to žemdirbiams ne visada pavyksta iš pirmo karto deklaruoti visus plotus, tad jiems tenka dar sykį apsilankyti pas Žemės ūkio skyriaus specialistus.

„Kartais ūkininkai deklaruodami pasėlius apsižiūri, kad yra šiek tiek sumažėjusios jų valdos. Dažniausiai taip atsitinka tuomet, kai kaimynystėje esančių sklypų savininkai pasidaro kadastrinius matavimus. Tokiais atvejais mes jau nieko padaryti negalime. Tiesiog patariame situaciją bandyti išsiaiškinti su matininkais“, – pasakojo Jovita Uldinskaitė.



Vieni bijo, kiti problemų nemato

Žemės ūkio skyriaus specialistai pas juos atvykusius ūkininkus jau dabar perspėja, kad nuo kitų metų bus privaloma prie visų be išimties laukuose esančių melioracijos griovių palikti palaukes su žolės danga, neskaitant griovio šlaito. Minimalus palaukių plotis turės būti bent 3 metrai. Tai reiškia, kad jau rudenį sėdami žiemines kultūras žemdirbiai privalės atsižvelgti į šiuos reikalavimus. Nemaža dalis ūkininkų šių naujovių laukia su nerimu.

„Dirbame per 30 ha žemės. Kadangi laikome karvių, didžioji valdų dalis – pievos. Pašarams skirtų plotų daug neturime, o jie – kaip tyčia prie kanalo. Gaila, kad dalį jų teks užsėti žolėmis. Įprastomis sąlygomis to tikrai nedarytume“, – kalbėjo Vilija Gelbūdienė.

Panašiai šnekėjo ir Virginijus Durneika. Vilkaviškietis yra paskaičiavęs, kad jam dėl šio reikalavimo žoliniais augalais teks užsėti maždaug hektarą. Blogiausia, kad vyras neturi reikiamo pločio sėjamosios, tad žoles greičiausiai teks sėti rankomis.

Dar vienas žemdirbys, Bartninkų seniūnijoje ūkininkaujantis Vitas Ivanauskas, teigė didelės tragedijos dėl būsimo reikalavimo nematantis. Vyras yra paskaičiavęs, kad žoliniais augalais rudenį jam teks užsėti maždaug 200 metrų ilgio juostą.

„Kaimyninių sklypų savininkai galėtų susikooperuoti ir kartu ieškoti būdų, kaip užsėti visą šalia melioracijos griovio esančią palaukę, o ne tik rūpintis savo valdose esančia teritorija. Pastebėjau, kad ūkininkai šią naujovę sutinka su baime. Aš, kaip buvusi agronomė, čia matau vien teigiamas puses. Žemdirbiai labai dažnai suaria pakelių griovius, dėl to slenka jų šlaitai, o užnešamos vagos galiausiai tampa nepralaidžios. Šis reikalavimas taip pat padės užtikrinti vandens apsaugą, nes purkšdami laukus ūkininkai negalės privažiuoti prie pat melioracijos griovių. Apskritai, žoliniai augalai naudingi visai ekosistemai“, – kalbėjo Žemės ūkio skyriaus vyriausioji specialistė J. Uldinskaitė.





Galerija: Pasėlių deklaravimas




Publikuota: 2022-05-31 08:17:25

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pirmieji debatai: kandidatai į Seimą skaudžiai nesikapojo
* „Bruklinas“ dar kartą perrašė rajono sporto istoriją
* Vokietijos mokslininkai – apie viešnagę mūsų krašte, politiką ir Lietuvos perspektyvas
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar nuo rugsėjo 1-osios keisis Jūsų kasdienė rutina?
Keisis, ir stipriai.
Taip, padaugės darbo.
Viskas turėtų palengvėti.
Pasikeis nežymiai.
Nesikeis.



Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „piaras“?
Vadinamasis piaras (iš angl. PR – public relations ) pas mus yra įgijęs neigiamą konotaciją. O pats žodis vertinamas kaip nevartotina svetimybė. Piarą reikėtų keisti terminais ryšiai su visuomene, viešieji ryšiai, savireklama.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai