Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.
Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)
Redakcijos darbo laikas: Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.
|
Šių metų premijos laureatas – iš Kėdainių kilęs žurnalistas, poetas bei redaktorius Valdas Daškevičius. Autoriaus nuotr. Įteikta Salomėjos Nėries literatūrinė premija
Andrius GRYGELAITIS
Rajono literatūros mėgėjai turėjo dar vieną galimybę mėgautis poezija. Įvyko tradicinė mūsų krašto kultūrinė šventė „Poezijos pavasaris“, kurios metu skambėjo įvairių autorių eilės, o vienam iš jų buvo įteikta Salomėjos Nėries literatūrinė premija. |
Galėtų pakeisti požiūrį
„Poezijos pavasario“ renginiai vyksta visoje šalyje, tačiau Vilkaviškio krašte organizuojamas renginys – išskirtinis. Šiemet jo metu jau 53-iąjį kartą buvo įteikta Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos skiriama poetės Salomėjos Nėries literatūrinė premija. Ji atiteko iš Kėdainių kilusiam buvusiam žurnalistui, poetui, redaktoriui Valdui Daškevičiui. Apdovanojimas jam skirtas už praėjusiais metais išleistą eilėraščių knygą „Visas likęs laikas“. Laureatą sveikino ir premiją įteikė mero pavaduotojas Bernardas Marčiukonis bei Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiasis specialistas Artūras Blauzdžiūnas.
V. Daškevičius pasidžiaugė gauta premija. Jis taipogi išreiškė viltį, kad greitu metu bus surastas seniai pradingęs poetės S. Nėries dienoraštis su paskutine jos vieša išpažintimi. Pasak laureato, šie įrašai galėtų atsakyti į daugelį klausimų ir pakeisti visuomenės požiūrį į kontroversiškai vertinamą rašytoją. Spėjama, kad šis poetės dienoraštis slypi Didžiojoje Britanijoje esančio Oksfordo universiteto bibliotekos archyvuose.
Ukrainietiški akcentai
Į Vilkaviškio rajoną atvyko ne tik šių metų premijos laureatas V. Daškevičius, bet ir būrys kitų svečių: bardas bei dramaturgas Mindaugas Valiukas, poetas ir vertėjas Marius Burokas, 2017 m. Salomėjos Nėries literatūrinės premijos laureatas bei šių metų „Poezijos pavasario“ almanacho sudarytojas Aivaras Veiknys, poetė Laura Kromalcaitė. Pastaroji prisipažino, kad Vilkaviškio rajonas jai yra pakankamai artimas, kadangi moteris ne vienus metus gyveno kaimyninėje Marijampolėje, tad mūsų krašte anksčiau lankydavosi gana dažnai.
Baigiamasis renginys vyko Vilkaviškio kultūros centre, kuriame prie anksčiau minėtų kūrėjų prisijungė ir šių metų Mažojo poezijos pavasario laureatė Dalia Sakalauskienė, o eilės skambėjo ir kitose rajono erdvėse.
Tradiciškai „Poezijos pavasario“ dalyviai susitiko su Savivaldybės vadovais, lankėsi poeto Kazio Bradūno tėviškėje, pagerbdami Salomėjos Nėries sūnaus Sauliaus Bučo atminimą ant jo kapo padėjo gėlių.
Vėliau visi skubėjo į Kiršuose esančią Salomėjos Nėries gimtinę. Kas su dviračiais, kas su automobiliais, o kas pėsčiomis keliavo pasiklausyti deklamuojamosios ir dainuojamosios poezijos kūrinių. Jų atlikėjai dar prieš renginį vaikščiojo po sodybą, fotografavo šalia besiganančias karves, žydinčius laukus.
Renginį vedusi organizatorė Vilkaviškio viešosios bibliotekos direktorė Vilija Gilienė žiūrovus pakvietė susėsti po baltais obelų bei kriaušių žiedais, o dalyvius – tarp senojo namo pamatų. Ji pasidžiaugė, kad „Poezijos pavasaris“ sugrįžo į įprastą metų laiką, mat pastaruosius dvejus metus dėl pandemijos šiai progai skirti renginiai vykdavo vasarą.
Susirinkusiuosius pasveikinusi sodybos šeimininkė Laima Bučienė išreiškė viltį, kad poezijos mylėtojai niekada neaplenks Kiršų, o juose nuolat skambės ne tik Salomėjos Nėries, bet ir kitų poetų eilės.
Šiais metais Kiršuose vykę poezijos skaitymai turėjo ir ukrainietišką prieskonį, nes svečias Marius Burokas su susirinkusiaisiais pasidalijo ne tik savo, bet ir naujausiais ukrainiečių rašytojų kūriniais apie šių dienų aktualijas.
Trumpa istorija
Poetės vardo literatūrinė premija 1972 metais buvo įsteigta tuometinio Vilkaviškio rajono Salomėjos Nėries kolūkio vadovybės iniciatyva. Ji buvo teikiama iki 1993 metų, o 2002-aisiais vėl atgaivinta. Dabar premijos laureatus tradiciškai renka visuomenė bei Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus sudaryta komisija.
Pats „Poezijos pavasario“ festivalis organizuojamas nuo 1965 m., kai buvo minimos Salomėjos Nėries 20-osios mirties metinės. Pirmojo „Poezijos pavasario“ iniciatorius ir laureatas – poetas Justinas Marcinkevičius.
Pirmoji Salomėjos Nėries literatūrinė premija 1972 m. buvo skirta poetui Jonui Strielkūnui už rinkinyje „Vėjas rugiuos“ publikuotą eilėraštį „Lietuvai“. Pernai laureatu buvo pripažintas filosofas, astrofizikas, poetas, vertėjas, žurnalistas Vytautas Rubavičius už knygą „Smilgos šešėlis“.
Galerija: Poezijos pavasaris
Publikuota: 2022-05-30 10:35:21
Komentarai:
Jūs naršote standartinę svetainės versiją. Perjungti į mobiliąją versiją?
|
 
* „Rudens prijuostėje“ tilpo padėkos, vaišės ir laikraštis * Streikuojantys mokytojai nežada nusileisti * Karšta Tarybos mažumos valanda: gelbėjo meras ir vicemerė Laikraštis leidžiamas antradieniais ir penktadieniais.
Gladiolė ar kardelis? Šios vilkdalgių šeimos daugiametės svogūninės gėlės (lot. gladiolus ) lietuviškas botaninis pavadinimas – kardelis. Gladiolė – tarptautinis žodis. Taigi vartotini abu žodžiai.
Šūksniai
Statistika
|