„Santaka“ / Vilkaviškio aikštę papuoš velykinės dekoracijos / Mūsų rajone

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Mūsų rajone

Dalinkitės:  


Margučių bendraautoriai pasidžiaugė rezultatu ir aptarė, kur mieste galėtų pastatyti dekoracijas.

Autorės nuotr.


Vilkaviškio aikštę papuoš velykinės dekoracijos

Simona SIMANAVIČIENĖ


UAB Vilkaviškio komunalinis ūkis drauge su rajono švietimo įstaigų dailės pedagogėmis ruošiasi pradžiuginti gyventojus įvairiaspalviais margučiais. Penki įspūdingo dydžio velykiniai kiaušiniai papuoš Jono Basanavičiaus aikštę prieš pat Verbų sekmadienį.



Tautiniai raštai

Kiekvienas margutis išsiskiria ne tik dydžiu, bet ir raštais. Didžiausias kiaušinis su stovu siekia beveik pustrečio metro, o mažiausias – pusantro. „Žmogui turi būti akies pamaloninimas. Norėjome sukurti šventinę nuotaiką, juk visi namuose marginsime kiaušinius, vėliau juos daušime, ridensime, tad kodėl gi jų nenumarginti ir miestui“, – kalbėjo Vilkaviškio komunalinio ūkio vadovas Valentinas Gražulis.

„Margučiai dekoruoti lašeliais, taškeliais ir linijomis. Spalvas irgi stengėmės išlaikyti autentiškas. Kokios Velykos be juodo margučio, simbolizuojančio žemę, gausumą ir pilnatvę?! Nenorėjome aklai kopijuoti raštų, todėl interpretavome, derinome kompozicijas, dėliojome ornamentus apskritimu, vertikaliai, horizontaliai“, – apie kūrybos procesą pasakojo Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centro neformaliojo švietimo mokytoja Audronė Gurinskienė.


Raštų idėjas pedagogės rinkosi iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus fonduose saugomų pavyzdžių, nes norėjo išlaikyti lietuviškas kiaušinių marginimo tradicijas. Margutis – mūsų tautinės kultūros paveldas, todėl buvo pasirinkta pati seniausia dailinimo vašku technika.

Kūrybinės dirbtuvės vyko komunalinio ūkio patalpose, ten plušėjo aštuonios mokytojos. Norimam rezultatui pasiekti prireikė įvairaus dydžio šepetėlių, bene dvylikos kibirų dažų ir, žinoma, – kūrybiškumo bei estetikos pajautimo, nes pedagogės pačios maišė įvairių spalvų dažus, taip išgaudamos norimus atspalvius. O ir kruopštumas buvo būtinas, nes reikėjo ne tik pasigaminti skirtingų dydžių trafaretus, bet ir suderinti elementus tarpusavyje, išlaikyti proporcijas.

„Labai džiaugiamės, kad turėjome galimybę padirbėti kartu, pabendrauti, nes susitikdavome tik dailės olimpiadose, menkai viena kitą pažinojome. Tai buvo savotiškos kūrybinės dirbtuvės. Radome bendrų interesų ir visai netyčia pačios susiskirstėme į komandas kiaušiniams dažyti. Vienoms patiko žalia, kitoms mėlyna ar juoda spalvos. Turbūt būtų buvę sudėtinga dirbti su nemiela spalva, todėl šis darbas mums buvo it spalvų terapija“, – mintimis dalijosi Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos dailės mokytoja Reda Viktažentienė.


Marginimo darbai ėjosi sklandžiai. Pedagogės startavo sutartinai – per Valentino dieną. Daug dirbo vasario mėnesį, kai buvo mokinių atostogos, o paskutinis margutis baigtas dekoruoti vos prieš savaitę.



Truko dvejus metus

Sumanymą Velykoms pagaminti margučių Vilkaviškio komunalinio ūkio direktorius Valentinas Gražulis brandino jau kurį laiką. Be abejo, jis turėjo įvertinti, kiek tai kainuotų finansiškai, todėl tarėsi su įmonės buhaltere. Idėją derino ir su meistru Ramūnu Buzaičiu, kad išsiaiškintų technines galimybes. Kai direktorius gavo pritarimą, komunalininkai ėmėsi darbo.

Pirmiausia buvo pritaikytos turimos tekinimo staklės, suskaičiuota, kiek reikės putų polistireno plokštės. „Patį pirmąjį ištekinome mažiausią – metro aukščio, buvo įdomu sužinoti, ar pavyks išgauti norimą formą, ar tikrai kiaušinis bus panašus į kiaušinį. Pavaduotojas Jonas Smelstorius atliko reikiamus apskaičiavimus, nedarėme aklai. Dirbo visas mūsų tandemas – pavaduotojas, meistras ir aš“, – kalbėjo V. Gražulis.

Kai vyrai tekino margučius, dirbtuvėse buvo tikra žiema – tik sniegas dirbtinis. Ištrupėję įsielektrinę putų polistireno gabaliukai nugulė grindis, stalus, apkibo pačius darbininkus, pynėsi į plaukus.


Pradėti marginti pirmuosius kiaušinius komunalininkų komanda nesiryžo, todėl V. Gražulis kreipėsi pagalbos į visuomenininkę Irmą Maurienę. „Viskas vyko žaibiškai: susisiekiau su Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Rikliene, ji greitai išsiuntinėjo pranešimus švietimo įstaigoms. Pirmasis susitikimas su mokytojais įvyko Vaikų ir jaunimo centre, o pagrindinis darbas virė komunalinio ūkio dirbtuvėlėse“, – prisiminė I. Maurienė.



Įteikė padėkas

Praeitą savaitę visoms idėją realizuoti padėjusioms rajono pedagogėms už velykinių dekoracijų sukūrimą, kūrybiškumą, etninių tradicijų puoselėjimą bei savanorišką veiklą įgyvendinant Sūduvos metų projektus Savivaldybės administracijos direktorius Vitas Gavėnas, jo pavaduotoja D. Riklienė bei Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė įteikė padėkos raštus. Jie skirti meninio ugdymo pedagogei Lidijai Černiauskienei iš vaikų lopšelio-darželio „Buratinas“, dailės mokytojai Daliai Lapaitienei iš Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos, „Pasakos“ vaikų lopšelio-darželio meninio ugdymo pedagogei Neringai Mikulytei bei ikimokyklinio ugdymo pedagogei Vidai Petrauskienei, Sūdavos pagrindinės mokyklos dailės mokytojai Dianai Maksimavičienei, vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ meninio ugdymo pedagogei Jolantai Daniliauskienei. Taip pat padėkomis įvertintos Audronė Gurinskienė, Irma Maurienė bei Reda Viktažentienė.

Savivaldybės atstovai pasidžiaugė pedagogių profesionalumu, komunalininkų darbštumu ir pastarųjų vadovo V. Gražulio iniciatyvumu.



Galerija: Margučiai




Publikuota: 2022-04-01 08:08:45

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai