„Santaka“ / Neįperkama odinė rankinė tapo paskata kurti verslą

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2022-01-27 17:07

Dalinkitės:  


Rankdarbius mėgstančiai Nijolei Tamašauskienei siūti rankines – vienas malonumas.

Autorės nuotr.


Neįperkama odinė rankinė tapo paskata kurti verslą

Eglė KVIESULAITIENĖ


NODI ženklu pažymėtos natūralios odos rankinės pasiekia klientes net Italijoje. Tačiau nedaug kas žino, kad jos atkeliauja iš nedidelio Lietuvos miesto Vilkaviškio, kur rankines bei kitus odinius aksesuarus savo namuose kuria ir siuva Nijolė Tamašauskienė.



Gimė idėja

Nuo mažumės megzti, siūti, nerti mėgusi Nijolė juokiasi, kad jos verslas gimė iš hobio, mat krapštytis prie rankdarbių jai – didelis malonumas. Moteris puikiai prisimena, kaip atsirado jos pirmosios pačios siūtos rankinės.

Odinėms rankinėms neabejinga vilkaviškietė pamena, kaip pamačiusi ją pakerėjusį modelį davė sau žodį, kad panašų tikrai turės. Rankinė buvo didelė, talpi, susiūta iš skirtingų spalvų odos trikampėlių ir galėjo atstoti pirkinių krepšį. Visgi prabangus aksesuaras kainavo 1 000 dolerių, tad mokėti tiek pinigų neatrodė logiška. Tačiau daiktas jai taip patiko, kad Nijolė nusprendė pabandyti pasisiūti pati.

Nusipirkusi odos atraižų, vilkaviškietė iš jų pasisiuvo tokią rankinę, apie kokią svajojo.

Pavykus pirmajam gaminiui, N. Tamašauskienė pradėjo siūti ir kitokius modelius, rankinių sukurdavo ne tik sau, bet ir šeimos nariams. Informacijos, kaip dirbti su oda, moteris ieškojo internete – rusiškuose ir angliškuose tinklalapiuose. Tai padėjo tobulėti ir leido sukurti vis įmantresnių gaminių.


Kartą dukra sumanė mamos siūtą rankinę parduoti per internetinę „Vinted“ platformą. Kadangi gaminys buvo nupirktas labai greitai, įdėjo daugiau savo gaminių nuotraukų. Taip gimė verslo idėja ir padedama vaikų Nijolė prieš septynerius metus susikūrė savo internetinį puslapį „NODI odinės rankinės“.



Nijolės odinukės

Ko gero, nesunku iššifruoti, kad prekinis ženklas NODI reiškia Nijolės siuvamas odinukes. Šiais laikais lietuviai labai vertina rankų darbo gaminius, kokybę, ilgaamžiškumą, todėl NODI prekės ženklas sulaukė dėmesio ir dabar vilkaviškietės siūtos rankinės, kuprinės, krepšiai keliauja į įvairius miestus bei miestelius.

Nors užsieniečiai prekės ženklo reikšmės suprasti nepajėgtų, juos taip pat domina Nijolės gaminiai. Vilkaviškietės siūtos rankinės keliauja į Švediją, Angliją, Vokietiją ir net Italiją, kurioje mados prekių, tarp jų ir rankinių, pasiūla – milžiniška.

Moteris siuva ne tik pačios sugalvotus modelius, bet ir užsakovų pageidaujamus. Klientas gali pasirinkti rankinės dydį, modelį, odos spalvą, faktūrą, kišenėlių skaičių, rankenų ilgį, sagtelę ir pan. Vieni pageidauja, kad rankinėje būtų skyrius kompiuteriui, kiti – vandens buteliui įsidėti, treti išvis nenori skyrelių ir kišenėlių, tad Nijolė išpildo kiekvieno kliento pageidavimus, prieš tai juos smulkiai aptarusi. Yra tokių, kurie atsiveža jau pasiūtą rankinę ar kuprinę ir pageidauja tokio paties modelio, bet kitokių spalvų.




Namų fabrikėlis

Kadangi prekyba vyksta daugiausiai internetu, Nijolė juokiasi, kad ilgą laiką net kaimynai nežinojo, jog jos namuose įsikūręs tikras odos gaminių fabrikėlis. Kai meistrė su savo gaminiais pasirodė Vilkaviškyje vykusiose mugėse, žinia, kad Nijolė siuva rankines, daugeliui ją pažinojusių žmonių tapo staigmena.

Iš tiesų, sunku įsivaizduoti, kiek įvairių įrankių ir įrenginių reikia odos gaminiams siūti. Vien siuvimo mašinų Nijolės darbo kambaryje stovi trys, mat dvi pritaikytos odai, o viena – pamušalams siūti. Didžiulis reguliuojamo aukščio stalas būtinas brėžiniams daryti, lekalams ir odoms kirpti.

Įrankių lentynoje – aibė skirtingų žirklių, peiliukų, ylų, kaltų, liniuočių, plaktukų, elektrinių gręžtuvų, namuose net įrengta fotostudija, kur Nijolė Tamašauskienė fotografuoja savo gaminius, kad nuotraukas galėtų įkelti į NODI svetainę. O pažvelgus į kambarį, kur laikomos odos atsargos, akys raibsta nuo spalvų ir faktūrų.

Nijolė prisipažįsta, kad įsigydama odų ne visuomet žino, kas iš jų gims. Tiesiog pamačiusi gražią spalvą ar faktūrą negali atsispirti pagundai. Tik vėliau atsiranda idėja, kokiai rankinei tiks akį patraukusi medžiaga.

Didžioji dalis odų į Lietuvos rinką atkeliauja iš Italijos, tačiau yra ir ispaniškų, braziliškų. Natūralios odos yra ne tik išdirbtos ir nudažytos, bet ir presavimo būdu išgauta faktūra. Todėl gyvulio oda gali imituoti krokodilo, gyvatės ar kito egzotiško gyvūno odos raštą, būti matinė, lakuota, blizgi ar net turėti spalvų raštą.


Rankinėms siūti dažniausiai naudojama jaučio oda, o kiaulės, avies skirtos pamušalui. Tiesa, Lietuvoje galima įsigyti ir krokodilo odos, tačiau Nijolė abejoja, ar rastų klientą, kuris už rankinę norėtų mokėti 500 eurų ar dar daugiau.



Siūlės neišardysi

Kadangi vilkaviškietė masine gamyba neužsiima, pasiūti kiekvieną individualų modelį užtrunka daug laiko – darbas reikalauja didelio atidumo ir kruopštumo. Jei siuva naują modelį, N. Tamašauskienė pirmiausia pasigamina lekalus.

Dažnai tenka pasiūti eksperimentinę rankinę iš prastesnės odos, kad būtų aišku, kaip padaryti originalų modelį. Juk oda – ne audinys, kur nepavykus siūlei gali ją išardyti ir siūti iš naujo. Odoje nuo adatos dūrių lieka skylutės, todėl gaminys turi pavykti iš pirmo karto.

Labai svarbu sekti darbo eigą, nes pamiršus prisiūti kokią detalę, kišenę ar užtrauktuką vėliau to padaryti nebegalėsi. Tik tada, kai suklijuotos ir prisiūtos visos detalės, rankenos, pamušalas, sudėtos kniedės, sagtelės, užtrauktukai, susiuvamas rankinės korpusas.

Kiekvieną odos kraštelį Nijolė aptepa specialia medžiaga, kuri padengia ir saugo nuo trinties bei susidėvėjimo. Tad visi meistrės gaminiai – iščiupinėti rankomis ir išpuoselėti.

– Daugelis net neįsivaizduoja, kad, pavyzdžiui, nusiūti siūlę užtrunka trumpiau, nei paslėpti siūlų galus, juos prideginti, – darbo subtilybes pasakojo N. Tamašauskienė. – Pasiūti vieną rankinę užtrunka apie dvi darbo dienas. Tačiau yra ir mažesnių gaminių – kosmetinių, telefonų dėklų, padėkliukų, servetėlių, kurių gamyba užtrunka trumpiau.



Mažiau taršos

Nijolė pasakojo, kad neseniai sulaukė užsakymo pasiūti odinę prijuostę. Pasirodo, tokie aksesuarai labai paklausūs, mat vis daugiau žmonių vasaromis stoja prie lauko kepsninių, tokias prijuostes jau pamėgo ir namuose prie viryklės besisukiojančios šeimininkės.

Pati Nijolė nešioja tik savo siūtas natūralios odos rankines ir nėra, anot patarlės, tas batsiuvys, kuris vaikščioja be batų. Vilkaviškietė sako visai nebijanti gyvūnų teisių gynėjų, nes savo gaminiams nenaudoja gyvūnų, kurie tik dėl to ir auginami, kailių ar odos.

– Jaučiai, kiaulės, avys ar ožiukai auginami mėsai, o oda – tik antrinė žaliava, kurią tiesiog reikėtų išmesti lauk. Todėl džiaugiuosi, kad ją išdirba ir galima naudoti kuriant gražius daiktus, – kalbėjo Nijolė. – Juolab kad gaminant sintetines medžiagas, iš kurių siuvamos rankinės, gamta teršiama labiau. Be to, natūralios odos gaminiai yra ilgaamžiškesni ir patvaresni.


Nijolė sako, kad idėjų ir minčių jos galvoje – aibės. Tiesiog paroje nėra tiek valandų, kad viską pavyktų įgyvendinti. Tačiau peržvelgus jos odų atsargas akivaizdu, kad nagingos vilkaviškietės dirbtuvėse gražių gaminių gims dar ne vienas.





Galerija: Rankinės




Publikuota: 2022-01-27 17:07:47

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai