„Santaka“ / Napoleono kelyje galėtų suskambėti ir Vilkaviškio vardas / Įdomu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Įdomu

Dalinkitės:  


Vilkaviškio dvaro gyvenamasis pastatas, nors ir nepritaikytas turizmui, traukia istorija besidominčius žmones.

Autorės nuotr.


Napoleono kelyje galėtų suskambėti ir Vilkaviškio vardas

Renata VITKAUSKIENĖ


Kultūros paveldo departamentas neseniai pristatė vieną iš Europos Tarybos kultūros kelių – 2015 m. sertifikuotą Napoleono kelią. Jam priartėjus iki Lietuvos įsijungti į šį kelią kviečiamos ir šalies savivaldybėms.

Istorinis pagrindas

Napoleono kultūros keliu siekiama apjungti miestus, kurių istorijai įtakos turėjo Prancūzijos imperatorius Napoleonas Bonapartas. Šis kelias jau apima daugiau kaip 60 miestų iš 13 šalių nuo Portugalijos iki Rusijos ir demonstruoja Napoleono istorinį palikimą europinėje plotmėje.

Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejaus istorikas Arvydas Pociūnas, apžvelgdamas Prancūzijos imperatoriaus Napoleono armijos kelius Lietuvoje 1812 m., akcentavo, kad mūsų istorijos specialistai juos gerai ištyrinėję.

„Pirmiausia Napoleonas atvyko į Vilkaviškį ir perskaitė pranešimą, kad Prancūzijos kariuomenė įžengė į Rusijos imperijos teritoriją. Vadinasi, jei tai įvyko Vilkaviškyje, to negalėjo būti kituose miesteliuose, – sakė A. Pociūnas. – Toliau jo kelias ėjo per Pilviškius, Antanavą, Strielčius, Veiverius, Garliavą, Aleksotą.“

Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras yra parengęs maršrutą „Napoleono keliais per Vilkaviškio miestą“. Patrauklų jo aprašymą galima rasti įstaigos interneto svetainėje https://www.vilkaviskisinfo.lt/marsrutai/napoleono-keliais-per-vilkaviskio-miesta/.



Finišo taškas šiame maršrute – Vilkaviškio dvaro sodyba, kur 1812 m. birželį keturias dienas buvo apsistojęs garsusis prancūzų karvedys. Teigiama, jog Vilkaviškio krašte išrikiuota pėsčioji, raitoji ir kitų rūšių kariuomenė bei artilerija užėmė 7 x 3, 5 km ploto žemės ruožą. Manoma, kad tai didžiausias kada nors dabartinėje Lietuvos teritorijoje, vienoje vietoje, buvęs kariuomenės susitelkimas.

Per tas kelias birželio vidurio dienas 25 tūkst. Napoleono karių Vilkaviškį gerokai nusiaubė. Neliko nė vieno šiaudinio ar medinių čerpių stogo – jie visi buvo nuplėšti ir kariuomenės stovyklų ugniavietėse sukūrenti.

Kareiviai pjovė paukščius, galvijus, grobė geresnius daiktus, buvo išniekintos miesto ir apylinkių bažnyčios, sinagogos paverstos arklidėmis. Vilkaviškio istorijoje išlikęs ir imperatoriaus pažadas šį miestą paversti mažuoju Paryžiumi.



Projektui svarbu plėstis į Lietuvą

Mūsų šalyje jau yra sukurta įstatyminė bazė plėsti kultūros kelių tinklą. Lietuva yra įsitraukusi į Šv. Jokūbo piligrimų kelio, taip pat į Europos žydų paveldo kelio projektus. Napoleono keliui per Europos šalis priartėjus iki Lietuvos sienų atsirado puiki galimybė jungtis į Europoje jau išpopuliarėjusį projektą. Juolab kad yra akcentuojama, jog Napoleono kelio projektui istoriniu požiūriu be galo svarbu plėstis į Lietuvą. Karybos specialistas A. Pociūnas yra akcentavęs, kad Napoleono kelias aprėpia daug Lietuvos savivaldybių.



Kalbant šia tema svarbiausias objektas mūsų krašte, be abejonės, yra Vilkaviškio dvaro sodybos gyvenamasis pastatas. Objektas, nors ir nepritaikytas turizmui, traukia istorija besidominčius žmones.

Šiuo metu svarstomoje Vilkaviškio rajono 2022–2027 m. turizmo strategijoje yra užfiksuotas siūlymas stiprinant su istorine atmintimi susijusį turizmą išspręsti Vilkaviškio dvaro grąžinimo į viešąjį gyvenimą problemą.

Verta žinoti, kad pagalbą savivaldybėms siūlo Kultūros paveldo departamentas (KPD).

„Būtų nepateisinama nepasinaudoti galimybe dirbti su kitais Europos miestais ir neprisijungti prie Napoleono kelio.

Siekis sudominti Napoleono paveldu būtų naudingas Lietuvai. Mūsų šalis, pritraukdama užsienio turistų dėmesį į su Napoleonu susijusį paveldą, galėtų jiems atverti ir kitus kultūros paveldo objektus, kurių pas mus gausu.

Lietuvoje Napoleono žygio tema yra nepakankamai išnaudojama ne tik kultūros paveldo pažinimo tikslais, tačiau ir turizmo paslaugų bei produktų srityje, – sakė KPD Tarptautinių ryšių ir paveldo sklaidos vedėjas Alfredas Jomantas. – Mes galime padėti parengti projektus, kuriuos ketins įgyvendinti savivaldybės.“



Napoleono kelio projekto idėjos gali būti finansuojamos per Europos regioninės plėtros fondo programą „Interreg“.



Publikuota: 2022-01-17 09:23:13

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai