„Santaka“ / Prasidėjo Sūduvos, Jaunimo ir Savanorystės metai / Mūsų rajone

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Mūsų rajone

Dalinkitės:  


Austi bandė net tik Europos Parlamento narys Juozas Olekas, bet ir jį atlydėję smalsūs anūkėliai.

Autorės nuotr.


Prasidėjo Sūduvos, Jaunimo ir Savanorystės metai

Simona SIMANAVIČIENĖ


Vilkaviškio kultūros centre buvo švenčiama Sūduvos, Jaunimo ir Savanorystės metų pradžia. Šioms progoms paminėti kultūros centras ir jame veikianti „Mažoji audimo artelė“ inicijavo akciją „Sūduvos juosta“. Gyventojai kviečiami registruotis austi savuosius juostos centimetrus visus metus Vilkaviškio kultūros centre veiksiančioje „Audimo artelėje“.



Simbolinė juosta

Renginio vedėja Daiva Kasulaitienė pasakojo, kad anuomet juosta turėjo didelę reikšmę lietuvio gyvenime, ji buvo svarbus atributas gimus vaikui, švenčiant jubiliejus, šokant vestuves, o laidotuvėse šalia velionio nuguldavo į kapą. „Juosta – tai tiltas, siejantis vieną kartą su kita, jungiantis praeitį su dabartimi. Šiandien mes irgi tiesime tiltą ausdami Sūduvos juostą“, – kalbėjo D. Kasulaitienė, kviesdama visus austi ir pasiimti atminimo ženklelį.

Audžiančius žmones šokiais džiugino kultūros centro merginų šokių kolektyvas, vadovaujamas Sonatos Jankienės. Šokėjos priminė laikus, kai jaunos merginos staklėmis audė juostas, drobeles, lovatieses.



Istorikas Paulius Galaunė audinį yra palyginęs su daina, nes abu reikalavo didelio kruopštumo dėliojant žodžius ir spalvas. Dainų audinį susirinkusiesiems dovanojo gražiškiečių folkloro ansamblis „Gražupis“, šiemet minintis 35-erių metų jubiliejų. Kolektyvo branda atsispindi ne tik dainose, bet ir tautiniuose kostiumuose. Viena gražupietė papasakojo, kad jos liemenį juosianti austa juosta – neeilinė, mena daugiau negu šimtmetį ir giminėje yra dovanojama iš kartos į kartą.

Sveikinimo žodį renginio dalyviams tarė ir pirmasis juostos centimetrus nuaudė Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka. Jis priminė, kad šįmet Vilkaviškio rajone ir visame regione bus organizuojamas ne vienas renginys Sūduvos, Jaunimo, Savanorystės ir Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos metams paminėti.

Austi taip pat prisėdo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė. Ji priminė a. a. audėjos Marijos Danilaitienės indėlį į audimo meno puoselėjimą ir džiaugėsi, kad prisilietimas prie juostos audimo tarsi nukelia keletą kartų atgal, todėl kvietė saugoti šią tradiciją. Sveikinimo kalbą sakė ir Europos Parlamento narys Juozas Olekas. Politiką atlydėjo anūkai. Jie seneliui padėjo įausti atminimo siūlą.



Savąją dalelę juostoje paliko jaunimo ir savanorių atstovai. Savivaldybės administracijos jaunimo reikalų koordinatorė Danguolė Gudeliauskienė kalbėjo, kad šiais sudėtingais laikais, ypač kovido pandemijos akivaizdoje, visuomenė neįsivaizduojama be savanorių. Jų indėlis svarbus ir kitose socialinėse akcijose. D. Gudeliauskienė pasidžiaugė, kad Suvalkijoje gyvena daug jaunų žmonių, kuriems rūpi gimtojo krašto tradicijų puoselėjimas. Linkėjimus visam kraštui siuntė Lietuvos moksleivių sąjungos Vilkaviškio mokinių savivaldų informavimo centro pirmininkas Titas Šūmakaris bei savanorė Evenika Mekšraitytė.

Po oficialios dalies kai kurie žiūrovai pasiliko ilgėliau ir sėdę prie staklių audė siūlą į Sūduvos juostą.



Šyvio šokdinimas

Renginio diena sutapo su Trijų karalių švente, tad organizatoriai pakvietė visus stebėti unikalų reginį – Šyvio šokdinimą.

Kiekvienas šokio personažas turėjo savo vaidmenį, todėl šventės dalyvius apdovanojo dėmesiu. Gudri čigonė kortomis varažijo mero ateitį, šyvis leidosi vaikų glostomas, meška siūlė drūtesniems vyrams pasigalynėti, daktaras gydė nuo visų ligų. Gražiškių kaimo bendruomenės narių puoselėjama tradicija atspindi vieną seniausių sūduvių tradicijų.



Anksčiau tarp Kalėdų ir Trijų karalių po sodybas vaikščiodavo persirengėliai. Kaimų gyventojams jie linkėdavo skalsos ir gerų metų, už tai iš namų šeimininkų gaudavo dovanų.

Gražiškių seniūnės pavaduotoja Rita Vasiliauskienė akcentavo, kad gražiškiečiai vieninteliai Lietuvoje tebepuoselėja šią, manoma, iš prūsų atkeliavusią tradiciją. „Šyvis yra šviesos simbolis, gandras – pilnatvės ir populiacijos, tikiuosi, kad jus pralinksminome. Linkime pasisemti mūsų skleistos šviesos ir tegul negandos aplenkia jūsų namus“, – linkėjo R. Vasiliauskienė.



Metų akcentai

2022-aisiais įvairiomis iniciatyvomis ir renginiais Vilkaviškio kraštas sieks atkreipti dėmesį į Sūduvos regiono svarbą Lietuvos valstybės formavimo istorijoje, bus žvelgiama į Sūduvos praeitį, pabrėžiant krašto įtaką lietuvių kultūrai, kalbai bei indėlį į lietuvybės sąjūdžio gaivinimą.

Jaunimo metai suteiks galimybę atkreipti dėmesį į jaunimo politikos tikslus ir jaunų žmonių problemas savivaldybėse, visoje šalyje ir užsienyje.

Savanorystei Lietuvoje švenčiant dešimtmetį, bus siekiama pažymėti visuomenės įsitraukimo į savanorišką veiklą svarbą.



Galerija: Šyvis




Publikuota: 2022-01-12 08:17:24

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai