„Santaka“ / A. Butkevičius: nesusikalbėjimas ima diskredituoti valstybę / Politika

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Politika

Dalinkitės:  


Premjeru, triskart ministru buvęs Algirdas Butkevičius gerai žino, koks tai sudėtingas, daug žinių ir jėgų reikalaujantis darbas.

R. DANISEVIČIAUS („Lietuvos rytas“) nuotr.


A. Butkevičius: nesusikalbėjimas ima diskredituoti valstybę

Dangyra APANAVIČIENĖ


Pakalbinome pastaruoju metu rajone dažnai besilankantį parlamentarą Algirdą BUTKEVIČIŲ, kuris neseniai tapo Seime susibūrusios opozicinės Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nariu. Politikas pasidalijo mintimis apie šiandieninę situaciją valstybėje, darbą Seime ir naujai kuriamą partiją.

– Situacija valstybėje sudėtinga. Migrantų krizė, neslūgstanti koronaviruso pandemija, įtempti Vyriausybės santykiai su šalies Prezidentu. Visi matome – sunkiai sekasi valdantiesiems susitvarkyti su iššūkiais. Kaip visa tai vertinate Jūs, kaip buvęs Vyriausybės vadovas?

– Be abejonės, vertinu neigiamai. Stebiuosi, kad Vyriausybės ir Prezidento santykiai pandemijos ir migrantų krizės valdymo, net užsienio politikos srityse yra pagrįsti ne komandiniu darbu, o nesveika konkurencija. Iš vienos pusės, Prezidentas pasitelkia sveikatos ekspertų grupę, kuri dubliuoja jau prie Vyriausybės dirbančią, nors visi koronaviruso valdymo įrankiai yra Vyriausybės rankose. Iš kitos pusės, matyti, kad Vyriausybė nėra linkusi koordinuoti visų užsienio politikos žingsnių su Prezidentu. Jis į tai atsako tuo pačiu.

Didesnių ar mažesnių nesutarimų tarp skirtingų valdžios šakų visuomet būdavo, tačiau jie paprastai apsiribodavo vidaus politikos lauku. Tuo tarpu dabar vyraujantis, švelniai tariant, nesusikalbėjimas užsienio politikos srityje peržengia visas anksčiau buvusias ribas, siunčia prieštaringus signalus tarptautinei bendruomenei, po truputį ima diskredituoti valstybę.


– Būdamas premjeru Jūs taip pat nebuvote itin „mylimas“ tuometinės Prezidentės Dalios Grybauskaitės. Koks buvo Jūsų bendravimas? Ar dabar tenka pabendrauti su buvusia šalies vadove?

– Mūsų bendravimas buvo dalykiškas. Taip, vienu metu mūsų periodiniai susitikimai buvo nutrūkę, tačiau įveikėme savo ambicijas, išdidumą, suprasdami, kad valstybės interesai yra aukščiau. Apskritai politikos koordinavimo su Prezidente būdavo gana daug. Nuolat ją informuodavau apie planuojamas Vyriausybės iniciatyvas, ji pateikdavo savo nuomonę, neretai ir dalykiškų, vertingų pasiūlymų, į kuriuos atsižvelgdavome. Aktyviai bendradarbiavo ir mūsų politinės komandos.

Būdavo ir labai gražių, šiltų bendravimo momentų. Ne kartą iš Prezidentės dovanų esu gavęs stiklainėlį jos virtos uogienės. Juokauju, kad ji taip bandydavo šiek tiek užglaistyti viešą kritiką, kurios neretai susilaukdavau ir, manau, ne visuomet pelnytai.

Pastarąjį kartą su Prezidente matėmės senokai, iki pandemijos neretai susitikdavome viešuose renginiuose. Tuomet tikrai labai šiltai pasisveikindavome ir pakalbėdavome. Laikui bėgant visos nuoskaudos nueina užmarštin. Šiandien jaučiu jai, kaip Prezidentei, pagarbą, manau, ir ji mano atžvilgiu taip pat.


– Dirbate Biudžeto ir finansų komitete, esate pirmininko pavaduotojas. Kiek Jūsų, kaip opozicijos atstovo, balsas girdimas šiame viename svarbiausių Seimo komitetų?

– Esu gana aktyvus komiteto narys, visuomet turiu galimybę išsakyti savo nuomonę, jaučiu, kad į ją įsiklausoma. Daliai mano pasiūlymų pritariama, daliai ne. Manau, kad tai normalu, nes skiriasi politinės programos. Tačiau niekada nepajutau, kad mano racionalus pasiūlymas būtų atmestas vien dėl to, kad esu iš opozicijos, tikrai ne.

Atvirai tariant, tikėjausi, kad naujoji Vyriausybė vykdys liberalesnę politiką, palankesnę verslui. Tačiau kol kas matau, kad planuose yra daugiau mokesčių didinimo nei mažinimo iniciatyvų. Netrukus Seimą turėtų pasiekti Vyriausybės rengiama mokesčių reforma. Laukia tikrai įdomus ir sunkus darbas. Neabejoju, kad daug iečių bus sulaužyta ne tik su opozicija, bet ir tarp pačių valdančiųjų.

– Seimas gegužę atmetė visuomenėje prieštaringai vertinamo Partnerystės įstatymo projektą, o neseniai – ir pataisas dėl nedidelio kiekio narkotikų dekriminalizavimo. Visgi daug politikų, tarp jų – net konservatoriai, palaiko šiuos jaunos Laisvės partijos inicijuotus įstatymus, kuriems priimti pritrūko vos keleto balsų. Kokia Jūsų nuomonė apie tai ir kaip Jūs balsavote?


– Esu kategoriškai prieš šias abi iniciatyvas. Partnerystės įstatymo projektui nepritariau ir nepritarsiu, koks jis bebūtų. Laikausi konservatyvaus, tradicinio požiūrio į šeimą, laiko patikrintų krikščioniškųjų vertybių.

Narkotikų dekriminalizavimui taip pat nepritariau ir nepritarsiu. Manęs tikrai neįtikina, kad kalbama apie mažus kiekius. Kiekvienas mažas kiekis yra didelio kiekio dalis. Net ir pats mažiausias kiekis yra didelis žingsnis į priklausomybę.
Nepakanka tik pasidalyti valdžios postus, reikia žinoti, ir ką juose veikti.


– Kai palikote Socialdemokratų partiją, ne paslaptis, kurį laiką blaškėtės politikos skersvėjuose. Panašu, kad dabar suradote bendraminčių būrį ir esate pasinėręs į naujos Demokratų partijos „Vardan Lietuvos“ kūrimą. Kaip sekasi?

– Iki šiol buvau tik vienos partijos – socialdemokratų – narys. Kuomet joje man neliko vietos, turėjau ieškoti kitos politinės komandos. Vienas lauke – ne karys, ypač politikoje.

Žaliųjų partija man imponavo perėjimo prie atsinaujinančios energetikos, žiedinės ekonomikos, ekologiško žemės ūkio, aplinkai draugiško transporto idėjomis. Manau, kad jie žiūrėjo šiek tiek toliau nei kiti. Tačiau dabar jau visos partijos į savo politines programas yra įtraukusios aplinkos tvarumo komponentus. Gyvenimas privertė, savo akimis matome, kaip drastiškai keičiasi klimatas.

O dėl kuriamos partijos tai galiu tik pasidžiaugti – susiformavo išskirtinai stipri komanda, turinti didžiulę darbo Seime ir Vyriausybėje patirtį. Tai ir buvę premjerai, ministrai, Seimo vadovybės atstovai, stiprūs savivaldybininkai. Turime ir labai perspektyvaus jaunimo.

Žmonės labai aktyviai registruojasi. Esu kiek nustebęs, bet ateina daug jokiai partijai iki šiol nepriklausiusių žmonių, nors manėme, kad tarp aktyvių žmonių tokių nedaug belikę. Vilkaviškyje jau turime branduolį, matau, kad bus tikrai stiprus skyrius.

– Naujoje partijoje, su kuria 2024 metais žygiuosite į Seimo rinkimus, yra net du ekspremjerai – Jūs ir Saulius Skvernelis. Jeigu laimėsite rinkimus, kaip pasidalysite valdžios postus?

– Nepakanka tik pasidalyti valdžios postus, reikia žinoti, ir ką juose veikti. Ypač dabar galime matyti, kas atsitinka, kai labai entuziastingi, bet mažai patirties, išmanymo turintys jauni žmonės užima aukštus postus. Aš esu buvęs premjeru, triskart ministru, žinau, koks tai yra sudėtingas darbas, kiek nepaprastai daug žinių ir jėgų jis pareikalauja.

Mūsų kuriamos partijos lyderiu matau Saulių Skvernelį, pats į postus netaikau. Apskritai dar negaliu pasakyti, ar kandidatuosiu 2024 metų Seimo rinkimuose. Reikės su šeima pasitarti, o ir pats esu sulaukęs pasiūlymų išbandyti save kitose sferose. Laikas parodys.


– Dabartinė Vyriausybė ypač kritikuojama, kad nesugeba suvaldyti COVID-19 pandemijos. Ką Jūs, kaip buvęs Vyriausybės vadovas, darytumėte kitaip?

– Kažkokių stebuklingų receptų nėra. Matome, kad visas pasaulis gana sunkiai su tuo tvarkosi. Visgi manau, kad situacija būtų kiek geresnė, jei nuo pat pradžios būtų kur kas labiau įtrauktos savivaldybės, suteikiant joms daugiau savarankiškumo. Atitinkamai ir karantinai ar kitos pandemijos valdymo priemonės galėjo būti taikomi savivaldybių lygmeniu.

Dabar gi buvo kone priešingai – savivaldybių iniciatyvos buvo netgi gniaužiamos. Pamename, kaip kai kurios savivaldybės buvo išpeiktos, kad ėmė skiepyti ne tik Vyriausybės nurodytai prioritetinei eilei priklausančius asmenis, bet ir kitus. Tas iniciatyvos baudimas, be abejo, savivaldą demotyvavo.

Tuo tarpu didesnis decentralizavimas būtų leidęs geriau įvertinti kiekvienos savivaldybės situaciją ir parinkti paveikiausias priemones.

– Ar Jūs pats esate pasiskiepijęs nuo COVID-19?

– Taip, be abejo. Tiek aš, tiek žmona jau esame gavę ir trečiąjį skiepą. Kai tik prasidės 5–11 metų amžiaus vaikų vakcinacija, dukra skiepys ir į šią grupę patenkančias anūkes. Mes dėl skiepų būtinumo abejonių neturime. Pasitikime medikais, mokslininkais, jų profesionalumu. Palikime darbą dirbti tiems, kurie jį išmano.




Publikuota: 2021-12-07 09:36:28

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai