„Santaka“ / Apie patriarchą Joną Basanavičių – kaskart vis kitaip

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2021-12-06 17:15

Dalinkitės:  


Įdomius pranešimus apie Joną Basanavičių konferencijoje skaitė patriarcho biografijos tyrinėtojas, knygų „Atsiskyrėlis iš Suvalkijos“ autorius Algirdas Grigaravičius (stovi) bei Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto doktorantas Vytautas Budvytis.

Kęstučio INKRATOS nuotr.


Apie patriarchą Joną Basanavičių – kaskart vis kitaip


Visus metus trukęs 170-ųjų mūsų tautos patriarcho Jono Basanavičiaus gimimo metinėms skirtų renginių ciklas „Sugrįžimai į tėviškę“ baigėsi. Lapkričio 23 dieną prasidėjusi šventinė savaitė J. Basanavičiaus atminimo puoselėtojams padovanojo ne vieną prasmingą ir džiugią akimirką.



Sutelkė konferencija

Jono Basanavičiaus įvairiapusiškumą, kūrybingumą, asmenybės iškilumą, jo santykį su kitomis to laikmečio istorinėmis asmenybėmis, svarų indėlį kuriant Lietuvos valstybę ir formuojant jos identitetą buvo mėginama atskleisti patriarcho gimtinėje vykusioje konferencijoje-skaitymuose.

Konferenciją pradėjęs istorikas, Lietuvos nacionalinio muziejaus direktoriaus pavaduotojas-vyr. fondų saugotojas dr. Žygintas Būčys pastebėjo, jog labai simboliška, kad renginys vysta ten, kur lygiai prieš 30 metų buvo atstatyti pirmieji J. Basanavičiaus gimtinės pastatai ir įkurtas muziejus, sėkmingai funkcionuojantis iki pat šių dienų. Būtent čia yra ta vieta, kurioje galima prisiminti, pagerbti ir bendram kultūriniam darbui suburti visus tuos, kurie prisidėjo prie patriarcho tėviškės atstatymo ir jo atminimo saugojimo.

Lyg Ž. Būčio žodžių patvirtinimas – nuskambėjusi „Tautiška giesmė“, kurią užvedė Bartninkų Jono Basanavičiaus mokyklos-daugiafunkcio centro mokytoja Loreta Kelnerienė bei Etninės kultūros globos tarybos pirmininkė, Valstybinės Jono Basanavičiaus premijos laureatė doc. dr. Dalia Urbanavičienė, kitų Jono Basanavičiaus premijos laureatų – dr. Martyno ir Marijos Purvinų, dr. Eligijaus Juvencijaus Morkūno prisiminimai ir pamąstymai, renginio svečių sveikinimo žodžiai.




Dovanos ir linkėjimai

Ypač svari dovana, kurią tądien muziejui perdavė dr. Dalia Bardauskienė, į Ožkabalius atkeliavo iš Vilniaus miesto savivaldybės. Tai aikštėje priešais Lietuvos nacionalinę filharmoniją 2018 metais atidengto paminklo, skirto Jonui Basanavičiui, kopija. Ši netikėta dovana papildys muziejaus ekspoziciją. Dar viena dovana, kurią muziejui įteikė Dalia Mačionytė, papildys Jono Basanavičiaus dokumentų archyvą. Viešnia perdavė visą savo mamos, architektės Živilės Mačionienės J. Basanavičiaus gimtinės pastatų atstatymo dokumentų archyvinę medžiagą.

Vilkaviškio rajono savivaldybės mero patarėjas Joris Juškauskas padėkojo muziejaus kolektyvui už patriotinį šio krašto žmonių ugdymą, patriarcho atminimo puoselėjimą, tikėdamasis, jog Savivaldybės ir Jono Basanavičiaus gimtinės draugystė, bendradarbiavimas sėkmingai tęsis ir toliau.

Lietuvos nacionalinio muziejaus etnologė, Jono Basanavičiaus premijos laureatė dr. Elvyda Lazauskaitė, kreipdamasi į konferenciją stebinčius muziejaus svečius, priminė, jog nors čia, patriarcho gimtinėje, apie jį kalbėta ne kartą, tačiau išpasakoti visko apie šią įvairialypę asmenybę tiesiog neįmanoma, todėl kaskart atsiranda vis kažkas naujo, ko dar nesame skaitę ar išgirdę. Jubiliejiniais metais pranešėjai daugiau dėmesio skyrė J. Basanavičiui kaip tautosakos rinkėjui, archeologui, antropologui, muziejininkui ir Lietuvių mokslo draugijos įkūrėjui.




Prasmingi pranešimai

Dr. Ž. Būčys savo išsamiame pranešime pristatė J. Basanavičių kaip muziejininką. Istorikas, archeologas doc. dr. Algimantas Merkevičius apžvelgė patriarcho vykdytus archeologinius tyrinėjimus, pažymėdamas, jog pastarasis niekuo nenusileidžia ir šių dienų archeologams – visa jo surinkta medžiaga tiksliai aprašyta, suklasifikuota, netgi puikiai iliustruota jo paties piešiniais ar net nuotraukomis.

J. Basanavičiaus biografijos tyrinėtojas, knygų „Atsiskyrėlis iš Suvalkijos“ autorius Algirdas Grigaravičius pasidalijo savo įžvalgomis apie J. Basanavičiaus santykį su jį supusiomis ir ryškesnį pėdsaką jo gyvenime palikusiomis moterimis. Istorikas, Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinio Signatarų namų vyresn. muziejininkas dr. Valdas Selenis savo pranešimą skyrė Lietuvių mokslo draugijos steigimo klausimams ir šią patriarcho idėją palaikiusių bendraminčių pristatymui. Kaišiadorių muziejaus muziejininkas, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto doktorantas Vytautas Budvytis kalbėjo apie J. Basanavičiaus, kaip lietuvių tautosakos rinkėjo, vaidmenį bei svarbą.

Tie, kas konferencijoje negalėjo dalyvauti tiesiogiai, ją stebėti galėjo Lietuvos nacionalinio muziejaus „YouTube“ paskyroje.




„Su gimtadieniu, Patriarche!“

Lapkričio 23-iąją muziejuje vyko ne tik konferencija – prasidėjo ir virtualus orientacinis žaidimas „Su gimtadieniu, Patriarche!“. Mėgstantiesiems iššūkius ir norintiesiems pasitikrinti savo jau turimas žinias apie J. Basanavičių teko atsakyti į 17 muziejininkų paruoštų klausimų, kurie buvo skelbiami gimtinės „Facebook“ paskyroje. Visi klausimai buvo susiję su patriarcho asmenybe ir jo pomėgiais. Įminus užuominas ir atsakius į klausimus buvo galima laimėti pačių įvairiausių prizų.

Tomis dienomis muziejaus telefonas tiesiog „kaito“ nuo žaidėjų skambučių! Vieni džiaugėsi laimėtais prizais, kiti – šaunia galimybe praplėsti savo žinias, na, o Jono Basanavičiaus gimtinės kolektyvas – po visą Lietuvą išsibarsčiusių rėmėjų dosnumu. Prie jubiliejiniams metams skirto orientacinio žaidimo prisidėjo 19 rėmėjų ir ištikimų muziejaus draugų, kurie įsteigė net 65 prizus.

Edukacinė programa ir asmeninių daiktų paroda

Šventinę savaitę Jono Basanavičiaus gimtinėje taip pat buvo galima nemokamai sudalyvauti naujoje, asmeninę patriarcho daiktų parodą lydinčioje edukacinėje programoje „Nuo Ožkabalių iki Vilniaus: Jono Basanavičiaus gyvenimo keliu“. Spalvingu, turiningu, įspūdžių ir netikėtumų kupinu patriarcho gyvenimo keliu tomis dienomis muziejuje „keliavo“ 152 moksleiviai ir juos lydintys mokytojai. Nuliūsti neturėtų ir tie, kurie šia galimybe pasinaudoti nespėjo. Žinių ir potyrių kupina šventinė edukacija tapo nuolatine programa, kurią muziejuje galima užsisakyti sau patogiu metu.

Iki vasario 16-osios gimtinėje veiks ir asmeninių patriarcho daiktų paroda. Verta suskubti ją aplankyti – pirmą kartą per 30 metų Ožkabaliuose galite išvysti tiek daug J. Basanavičiaus asmeninių daiktų. Kai kurie iš jų eksponuojami pirmą kartą.

Nuoširdžiai dėkojame visiems, prisidėjusiems prie jubiliejinių J. Basanavičiaus gimimo metinių paminėjimo.



Agnė BRAZAITIENĖ

Jono Basanavičiaus gimtinės vyresnioji muziejininkė





Galerija: Jonas Basanavičius




Publikuota: 2021-12-06 17:15:50

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai