„Santaka“ / Geriausiai prižiūrimų privačių miškų dairytasi ir mūsų rajone

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2021-11-18 16:48

Dalinkitės:  


Dvaro parko-miško savininkas Vytautas Lekešius (dešinėje) aprodė savo valdas komisijos ekspertui Romui Kupstaičiui (centre) ir jį atlydėjusiam miškininkui Liudvikui Puskunigiui.

Autorės nuotr.


Geriausiai prižiūrimų privačių miškų dairytasi ir mūsų rajone

Eglė MIČIULIENĖ


Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija (LMSA) kasmet renka geriausiai tvarkomas privačias miško valdas. Atrinkdami pretendentus šių metų konkursui po Lietuvą važinėjo miškininkystės ekspertai. Jie užsuko ir į dviejų mūsų rajono miško savininkų valdas.



Rinks visoje Lietuvoje

Pastaruoju metu vis labiau akcentuojami darnumo bei tvarumo principai – jie neaplenkia ir miškininkystės. Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija, skatindama miško savininkus ne tik tausoti savo turtą, bet ir skleisti efektyvaus ūkininkavimo privačiuose miškuose patirtį, organizuoja tradicinį konkursą „Pavyzdingai tvarkoma privati miško valda“. Jame renkami geriausiai savo valdas prižiūrintys miško savininkai bei įmonės.

Konkursas rengiamas bendradarbiaujant su Aplinkos ministerija bei Valstybine miškų tarnyba.

Privačios miško valdos prieš konkursą apžiūrimos kompleksiškai: balais vertinamos ūkinės, ekologinės, sanitarinės ir kitos taikomos priemonės. Už išskirtinius sprendimus dalyviai gauna papildomų balų.

Kaip ir ankstesniuose „Pavyzdingai tvarkomos privačios miško valdos“ konkursuose, šiemet bus paskelbtas vienas geriausiai besitvarkantis miško savininkas Lietuvoje, o atskirose kategorijose bus išrinkta 20 nugalėtojų.




Pasiūlė du savininkus

„Šis konkursas ne vieną miško savininką paskatino stipriai pasitempti“, – sakė iš Šakių į mūsų rajoną atvykęs miškininkystės ekspertas Romas Kupstaitis. Anot jo, Lietuvoje yra daug privačių nedidelių miškų, nes vidutinė Lietuvos miško valda yra apie 3,6 ha.

Bet Vilkaviškio rajonas – mažiausiai miškingas visoje Lietuvoje, tad natūralu, kad ir privačių miško valdų pas mus yra mažiau nei kituose šalies rajonuose. Tačiau šiemet iš visos Marijampolės apskrities konkursui buvo pateiktos tik dvi valdos, ir abi – iš Vilkaviškio rajono. Miškininkų tai nestebina, mat konkursas vyksta kiekvienais metais ir nuolat atrasti naujų jo dalyvių nėra taip paprasta.

Valstybinės miškų tarnybos Miškų ūkio priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Liudvikas Puskunigis šiemet į konkursą pasiūlė įtraukti Šūklių k. (Kybartų sen.) esančią Vytauto Lekešiaus miško valdą ir Padvarniškių k. (Vištyčio sen.) žaliuojančius Vytauto ir Vidutės Onos Mielkaičių miško plotus.



Mišku virtęs parkas

Prie Šūklių dvaro esantis vilkaviškiečio Vytauto Lekešiaus prižiūrimas sklypas yra kiek kitoks, nei įprasti miškai: tai dvaro parkas-miškas, priklausantis rekreacinės paskirties II miškų grupei. Tokie miškai yra apsauginiai, juose numatyta daug apribojimų, leidžiami tik sanitariniai, kraštovaizdžio kirtimai.


Sklype įrengti takai, suoleliai, stovyklavietė, lentelėmis pažymėta alėja, vertingi medžiai: 32 m aukščio mažalapė liepa, gražuolis ąžuolas, dvi valstybės saugomos didžiulės tuopos. Teritorijai tvarkyti savininkas pasinaudojęs ir Europos Sąjungos fondų parama.

Sulaukėjusiame parke stūkso išlikę Gavronskių dvaro pastatai – apie juos, vaikščiodamas senų medžių apsupta alėja, V. Lekešius gali pasakoti ištisas istorijas. Teritorijoje tvarkomi tvenkiniai, čia pat savo vandenis į santaką sulieja Širvinta ir Šeimena.

Tiesa, tokį dvaro parką-mišką sunkiau priskirti prie tradiciškai konkurse dalyvaujančių miško valdų, kurias tvarkant taikomi šiek tiek kiti kriterijai ir reikalavimai. Tačiau, anot Romo Kupstaičio, savininką galima įvertinti už gražias pastangas tvarkyti rekreacinę teritoriją, iš kurios niekuomet nebus tokios materialinės naudos, kaip iš ūkinio miško.



Miškuose – nuo ryto

Vištyčio seniūnijoje gyvenantis Vytautas Mielkaitis taip pat rūpinasi II grupės rekreaciniu mišku. Dviejuose sklypuose vyras turi 6,5 ir 7,7 ha su didele meile prižiūrimo miško. Pasinaudojęs europine parama, V. Mielkaitis savo atsiimtose žemėse pasodino dar 24 ha jaunuolyno.

„Prieš 15 metų pradėjau genėti eglių apačias, nes buvo neįmanoma praeiti. Su dviem pagalbininkais atvažiavę dirbdavome nuo ryto iki vakaro“, – šypsodamasis pasakojo V. Mielkaitis.


Žmogus sakė didžiąją savo laiko dalį leidžiantis miškuose. Mielkaičių dukra iš medžių atliekų gamina puikius suvenyrus.

Liudvikas Puskunigis sakė, kad V. Mielkaitis rengė pirmuosius rajone miškotvarkos projektus, o vėliau pats tapo konsultantu kitiems miško savininkams.

„Užtenka pakalbėti su šiuo žmogumi keliolika minučių ir dar net neapžiūrėjęs visų valdų gali pasakyti, kad jis domisi miškininkyste, rūpestingai prižiūri savo mišką ir puikiausiai apie jį išmano“, – gerų žodžių miško savininkui negailėjo ir R. Kupsaitis.



Lauks gruodžio pabaigos

Abiejų savininkų miško valdas R. Kupstaitis įvertino balais pagal numatytus kriterijus (riboženklių ir ribinių linijų būklę, ugdymo kirtimus, atkūrimo priemones, sanitarinę miško valdos būklę ir kt.).

Ekspertų pateikti visų dešimties apskričių konkurso dalyvių vertinimai nulems nugalėtoją ir visus prizininkus, jie bus paskelbti respublikiniame renginyje gruodžio mėnesio pabaigoje.

Tiek R. Kusptaitis, tiek L. Puskunigis dar kartą pasidžiaugė gerai tvarkomais miško plotais. Abu miškininkystės žinovai pabrėžė, jog mūsų šalyje miškai tikrai neišnyks.

„Spaudoje dažnai klausiama, kodėl kertama tiek daug miškų. Bet Lietuvoje kertama 65–70 proc. metinės miško prieaugos. Tad jei iškertame 3,8 m³/ha, tai prieauga siekia 6–7 m³/ha. Tad Lietuva miškų tikrai neiškirs“, – tvirtino R. Kupstaitis.





Galerija: konkursas




Publikuota: 2021-11-18 16:48:36

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai