„Santaka“ / Norintieji mokytis visuomet laukiami bibliotekoje / Naudinga

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Naudinga

Dalinkitės:  


Naudojant naują įrangą buvo organizuojami gyventojų mokymai.

Autorės nuotr.


Norintieji mokytis visuomet laukiami bibliotekoje


Šiuolaikinei visuomenei aktualu nuolat tobulėjančios išmaniosios technologijos ir gebėjimas jomis naudotis. Įgyti skaitmeninio raštingumo įgūdžių arba juos patobulinti rajono gyventojams padėjo bibliotekininkai. Jie ir ateityje nusiteikę konsultuoti bibliotekų lankytojus.

Įranga ir žinios

2018 m. Lietuvoje pradėtas įgyvendinti projektas „Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje viešosios prieigos infrastruktūroje“. Projekto vykdytoja – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, partnerė – Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija. Įgyvendinant projektą trimis etapais (2019, 2020 ir 2021 m.) atnaujinamos viešosios interneto prieigos Vilkaviškio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje ir jos filialuose. Atnaujintos įrangos vertė – apie 290 tūkst. Eur. Dabar projektas pratęstas iki 2022 m. sausio mėn., vis dar vykdomi įrangos atnaujinimo darbai.

Galimybę išmokti efektyviai, saugiai ir atsakingai naudotis informacinėmis technologijomis ir internetu suteikė taip pat 2018 m. prasidėjęs Informacinės visuomenės plėtros komiteto projektas „Prisijungusi Lietuva: efektyvi, saugi ir atsakinga Lietuvos skaitmeninė bendruomenė“, kuris truko trejus metus. Projekto partnerės – asociacija „Langas į ateitį“, Vidaus reikalų ministerija, Ryšių reguliavimo tarnyba ir Nacionalinė biblioteka. 2021 m. rugsėjo 30 d. buvo paskelbta šio projekto veiklų pabaiga.



Rimti iššūkiai

Įgyvendinant projektus teko susidurti su dideliais ir netikėtais iššūkiais. Visų pirma, mokymų pradžią pristabdė užsitęsęs naujos įrangos, būtinos užtikrinant išties kokybiškas paslaugas gyventojams, diegimas.

Sėkmingai startavus, teko stabtelėti, nes 2020 m. šalį sukaustė COVID-19 pandemija, atėmusi galimybę mokymų dalyviams mokytis bibliotekoje tiesioginio kontakto būdu. Buvo pratęstas projekto įgyvendinimo terminas, tačiau nebuvo aišku, kaip vykdyti mokymus, jei negalima kviesti lankytojų į bibliotekas.

Šios problemos sprendimas pareikalavo lankstumo, drąsos, greitos reakcijos ir gebėjimo keistis bei mokytis. Kaip ir mokyklose, taip ir bibliotekose buvo pritaikyta nuotolinio mokymo panaudojant informacines technologijas metodika. Patys mokymų lektoriai turėjo per trumpą laiką savarankiškai išmokti naudotis nuotolinio mokymo programomis, leidžiančiomis toliau įgyvendinti projektą gerinant jau šiek tiek pažengusių technologijų vartotojų gebėjimus.

Skaitmeninio raštingumo mokymų turinys

Tam, kad visuomenė išmoktų ir įprastų naudotis išmaniaisiais įrenginiais, nepakanka aprūpinti bibliotekas kompiuteriais. Todėl naudojant naują įrangą buvo organizuojami dviejų tipų mokymai: pradedantiems ir pažengusiems vartotojams.



Pradedančiųjų grupių mokymai truko 18 valandų. Juose buvo supažindinama su skaitmeninių įrenginių įvairove, jų funkcijų skirtumais ir panašumais, mokoma dirbti „Word“ programa, sukurti aplanką, išsaugoti dokumentą ar paveikslėlį, naudotis viešosiomis elektroninėmis paslaugomis, pirkti ir planuoti keliones internetu.

Pažengusiesiems buvo siūloma net vienuolika mokymų programų. Iš jų populiariausios – „Efektyvus laiko planavimas ir bendravimas“, „Skaičiuoklė darbui ir namams“, „Pristatymų rengimas“, „Dokumentų kūrimas internete ir dalijimasis su kitais“ bei „Skaitmeninių nuotraukų apdorojimas ir saugus dalijimasis“.

Projektų rezultatai

Be įrangos, kurios atnaujinimas vis dar vyksta, buvo užtikrintos ir gyventojų skaitmeninio raštingumo įgūdžių plėtojimo galimybės. Vilkaviškio viešoji biblioteka – viena iš 1 254 Lietuvos bibliotekų, kurios 2019–2021 m. kvietė rajono gyventojus pagerinti savo skaitmeninių technologijų naudojimo gebėjimus arba jų įgyti. Kaip žinome, nauji įgūdžiai svarbūs mažinant skaitmeninę ir socialinę gyventojų atskirtį, gerinant viešųjų paslaugų prieinamumą.



Iš viso Lietuvos viešosiose bibliotekose apmokyta 104 530 mokymų dalyvių. Tuo tarpu Vilkaviškio viešosios bibliotekos lektorės per šį laikotarpį organizavo mokymus 90-iai besimokančiųjų grupių ir padėjo pagerinti skaitmeninio raštingumo gebėjimus beveik 1 000 žmonių. Didžiausia mokymų dalyvių dalis buvo Vilkaviškio rajono gyventojai, tačiau per nuotolinius mokymus (jie surengti net 36 virtualioms grupėms) mokėsi ir kitų Lietuvos vietovių gyventojai. 25-ioms besimokiusiųjų grupėms buvo organizuoti pradedančiųjų mokymai, 65-ioms grupėms – pažengusiųjų mokymai.

Visi dalyviai gavo mokymų baigimo pažymėjimus. Didžiausią džiaugsmą ir pasididžiavimą kelia tai, kad mokymų dalyviai vėliau dar ne kartą sugrįžo prašyti pagalbos. Tai rodo užsimezgusius šiltus santykius ir pasitikėjimą biblioteka, kaip institucija, galinčia padėti.

O kas toliau?

Šiuo metu vis dar vyksta įrangos atnaujinimas. Gyventojų skaitmeninio raštingumo gebėjimų ugdymo projektas, įgyvendintas visoje Lietuvoje, pasibaigė, tad daugeliui tikriausiai kyla klausimų, ar galės ir toliau kreiptis į bibliotekos darbuotojus bei gauti reikalingos pagalbos, patarimų, išmokti naudotis skaitmeniniais įrenginiais. Tikrai taip. Bibliotekos durys visuomet atviros, o darbuotojai – visuomet pasirengę padėti. Taigi, laukiame Jūsų.



Gitana PUMERYTĖ-VOSYLIENĖ

Vilkaviškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos

Bibliografijos ir informacijos skyriaus vedėja



Publikuota: 2021-11-03 09:57:51

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Teikdami GPM deklaraciją paremiate tą patį ar vis kitą paramos gavėją?
Kasmet remiu tą patį.
Paremiu vis kitą.
Elgiuosi įvairiai.
Paramos neskiriu niekam.
Pajamų nedeklaruoju.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai