„Santaka“ / Pulmonologė Vilkaviškyje jaučiasi laukiama ir reikalinga / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda kalėdines sidabrines eglutes Pūstapėdžiuose. Tel. 0 698 41 635.
Galioja iki: 2024-12-09 13:08:10



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Medikė Aušra Kaletkienė ligoninės Konsultacinėje poliklinikoje pacientus konsultuos bent kartą per savaitę.

Autorės nuotr.


Pulmonologė Vilkaviškyje jaučiasi laukiama ir reikalinga

Eglė KVIESULAITIENĖ


Prie Vilkaviškio ligoninės Konsultacinio skyriaus medikų komandos prisijungė nauja narė – pulmonologė Aušra Kaletkienė. Iš Kauno atvykstanti medikė jau spėjo pajusti provincijos pranašumus.

Liko nustebinta

Atrasti Vilkaviškio ligoninę A. Kaletkienei padėjo taip pat iš Kauno į mūsų rajoną dirbti važinėjanti kolegė Rūta Nutautienė, ne kartą gyrusi gydymo įstaigą už sudarytas sąlygas ir kitus privalumus. Be to, ir pačiai ligoninei, prieš kurį laiką į užtarnautą poilsį išleidusiai ilgametį plaučių ligų gydytoją Vladą Rogalskį, labai trūko šios srities specialistų.

– Atvažiavau apsižiūrėti ir likau maloniai nustebinta – ligoninė moderni, aprūpinta įranga, kolektyvas be galo draugiškas, slaugytojos paslaugios, o pacientai – mieli ir labai šilti žmonės – kitokie nei miestiečiai, – pasakojo naujoji pulmonologė. – Džiaugiuosi kiekvieną dieną čia atvažiuodama, jaučiuosi laukiama, reikalinga ir galinti žmonėms padėti.

Anot A. Kaletkienės, mūsų rajono pacientai labai lepinami, nes turi galimybę per dieną atlikti tyrimus, rentgenogramą, o per savaitę – netgi kompiuterinę tomografiją, kai didžiuosiuose miestuose tas užtrunka mėnesiais. Tuo džiaugiasi ir gydytojai, nes greitai gavę tyrimų rezultatus gali skubiai skirti gydymą pacientams, liga neįsisenėja, geresnės jos prognozės.



Pulmonologė pastebėjo, kad provincijos pacientai noriai kreipiasi, pasitiki gydytojais ir medikai jiems – autoritetas. Dažnas rajono gyventojas prisimena nuoširdžiai ligoniais besirūpinusį pulmonologą V. Rogalskį, tad naujoji specialistė rado puikų kolegos įdirbį. Tačiau gydytoja pastebėjo, kad plaučių ligos mūsų rajono gyventojus kamuoja ne mažiau nei kitus.

– Dažniausiai pacientai kreipiasi dėl kosulio, kuris atšalus orams vargina ne vieną. Paūmėja bronchitas, lėtinės ligos – obstrukcinė plaučių liga, astma. Tad žmonėms prireikia pulmonologo pagalbos, – kalbėjo A. Kaletkienė. – Nors dirbu dar tik kiek ilgiau nei mėnuo, jau teko konstatuoti kelis tuberkuliozės atvejus. Taip pat kreipiasi nemažai žmonių, kurie persirgę COVID-19 jaučia liekamuosius reiškinius.

Pažeidžia plaučius

Šių dienų aktualija tapusi COVID-19 liga didžiausią grėsmę kelia plaučiams, todėl pulmonologė rekomenduoja nerizikuoti ir pasiskiepyti, kad, jei ir užsikrėstų, pacientai sirgtų kuo lengvesne forma.

Jei jau taip nutiks, kad susirgsite koronavirusu, plaučių ligų specialistė patartų nealinti organizmo – laikytis tausojančio režimo, ilsėtis, gerti daug skysčių, klausyti medikų rekomendacijų. Ši liga reikalauja poilsio, kuris suteiktų organizmui jėgų sveikti.



– Be visiems žinomų COVID-19 simptomų – karščiavimo, kosulio, nosies užgulimo, kvapo ir skonio praradimo, ši liga pasireiškia ir nuovargiu, bendru silpnumu, raumenų skausmu. Tad būtina įsiklausyti į savo organizmo siunčiamus signalus, – aiškino A. Kaletkienė.

Virusinės infekcijos atveju įprastai antibiotikai neskiriami, tačiau liga dažnai linkusi komplikuotis bakteriniu plaučių uždegimu. Tuomet reikia kuo anksčiau pradėti gydytis antibiotikais.

Įveikę COVID-19, net jei jaučiate liekamuosius reiškinius, savęs labai tausoti neturėtumėte – vertėtų palengva grįžti į normalų gyvenimą, neužsisėdėti, mankštintis. Po koronaviruso infekcijos dažnai juntamas nuovargis, bendras silpnumas, kamuoja kosulys, dusulys, sumažėja fizinio krūvio tolerancija. Rečiau pasitaiko neurologinių simptomų – nerimo atakų, miego, dėmesio koncentracijos sutrikimų.
Persirgus COVID-19 liekamieji reiškiniai gali kamuoti pusę metų, net jei ligos forma buvo lengva.


Jei liekamieji reiškiniai itin vargina, reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kad gautumėte siuntimą pas reabilitologus. Po sunkių ligos formų, kai tenka gydytis plaučių uždegimą ligoninėje, skiriama reabilitacija sanatorijose.



Visgi medikė pripažino, kad persirgus koronavirusu liekamieji reiškiniai gali kamuoti dar pusę metų, net jei ligos forma buvo lengva. O po respiracinio distreso sindromo organizmas gali atsistatyti tik per metus.

Sveika giliai kvėpuoti

Anot pulmonologės Aušros Kaletkienės, rūpintis plaučiais reikėtų ne tik persirgus COVID-19, bet nuolat. Svarbiausia plaučių nenuodyti, nes pažeistas organas nebeatsistato.

– Dabar populiarios elektroninės cigaretės, ir rūkaliai įsitikinę, kad jos kenkia mažiau nei tradicinės. Tačiau elektroniniai rūkalai atsirado palyginus neseniai, tad ilgalaikis jų poveikis dar neaiškus. Juk ir tradicinės cigaretės plaučiams nepakenkia per metus ar dvejus, bet po poros dešimtmečių rūkalių plaučiuose įvyksta akivaizdžių pokyčių. Medikai elektronines cigaretes rekomenduotų tik kaip perėjimo formą tiems, kas negali iškart mesti rūkyti, – kalbėjo A. Kaletkienė.

Tiems, kuriems rūpi plaučių sveikata, pulmonologė patartų daugiau fiziškai judėti, daryti kvėpavimo mankštas, lankyti jogos užsiėmimus. Mat civilizacija nulėmė, kad žmonės mažai juda, tolimesnius atstumus rieda automobiliais ar visuomeniniu transportu, o darbe sėdi prie kompiuterių, taigi dažniausiai kvėpuoja tik viršutine plaučių dalimi. Kad būtų aktyvios visos plaučių dalys ir jos treniruotųsi, reikia užsiimti veikla, kuri padidina deguonies poreikį – sportuoti, bėgioti ar daryti gilaus kvėpavimo pratimus.

– Gilus kvėpavimas ir organų aprūpinimas deguonimi teigiamai veikia visą organizmą, netgi nervų sistemą, suvaldo stresą.

Juk ne be reikalo patariama susinervinus pirmiausia giliai įkvėpti, – aiškino medikė.

Kasmet – rentgenograma

Vis dėlto netgi sveiką gyvenseną propaguojantys žmonės gali susirgti plaučių ligomis ir apie tai nė nežinoti, nes plaučiuose nėra skausmo receptorių. Dėl to kartą per metus rekomenduojama atlikti plaučių rentgenogramą.

Pas pulmonologą būtina kreiptis, jei atsiradęs kosulys užsitęsė daugiau nei savaitę, pakilo temperatūra, kuri laikosi ilgiau nei tris dienas, atsirado dusulys, skausmas krūtinėje, – tai simptomai, kurie signalizuoja apie ūmią plaučių ligą, kurią būtina gydyti.

Jei kamuoja bendras silpnumas, kosulys, atkosėjama su kraujo priemaiša, krenta svoris, pakilusi laikosi nedidelė temperatūra, atsiranda dusulys fizinio krūvio metu, tada galima įtarti tuberkuliozę ar onkologinę plaučių ligą, kurią reikia pradėti gydyti kuo anksčiau.

Taigi rūpintis savo plaučiais – būtina. Nes kvėpavimas – pagrindinė gyvybinė funkcija, tačiau jos dažniausiai nevertiname, kol neprarandame.



Publikuota: 2021-10-29 08:19:57

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kompensacijos bus mokamos tik įrodžius patirtus nuostolius
* Folkloro ansamblis savo kelionę tęsia trisdešimt penkerius metus
* Rudas vanduo: kada bus išspręsta problema?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip reagavote į Donaldo Trampo pergalę JAV prezidento rinkimuose?
Apsidžiaugiau.
Apėmė nerimas.
Laukiu, ką parodys ateitis.
Dėl to nesuku galvos.



Kalbos patarimai

Kokios žodžių išrišti, išrišimas vartojimo klaidos?
Veiksmažodis išrišti nevartojamas reikšme išspręsti: Visiems rūpi, kaip šį klausimą išriš (taisoma išspręs ) viršininkas.
Daiktavardis išrišimas nevartojamas reikšme išsprendimas: Gyventojams aktualus problemos išrišimas (taisoma išsprendimas ).


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai