„Santaka“ / Rodomi Sūduvos krašto keramikų darbai / Parodos

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Parodos

Dalinkitės:  


Parodoje eksponuojama įvairiaspalvių žuvų kolekcija, rodoma tradicinė puodininkystė.

Kęstučio INKRATOS nuotr.


Rodomi Sūduvos krašto keramikų darbai


Minint skulptoriaus Petro Rimšos 140-ąsias gimimo metines Paežerių dvaro ledainėje eksponuojama paroda „Iš to pačio molio drėbti“, pristatanti Sūduvos krašto keramikų darbus.

Gimęs 1881 metais Naudžių kaime, Paežerių seniūnijoje, Petras Rimša tapo vienu iškiliausių Lietuvos menininkų. Būdamas dar vaikas pradėjo drožinėti, lipdyti iš molio ir greitai atsiskleidė kaip nepaprastų gabumų turintis talentas. Jau 1900-aisiais jo drožinėtos lazdos keliavo į tarptautinę parodą Paryžiuje ir su kitais liaudies meno meistrais pristatė Lietuvos tautodailę. Vėliau, įgijęs išsilavinimą Varšuvoje, Krokuvoje, Paryžiuje, Peterburge, menininkas skulptorius P. Rimša sukūrė daugybę neįkainojamų, lietuvių tautos dvasią ir savitą pasaulėjautą atskleidžiančių darbų. Jo kūrybos ir pavyzdžio įkvėpti, parodoje pristatome ne tik keramikus profesionalus, bet ir liaudies meistrus, savo kelią dar tik atrandančius jaunuosius talentus.

Vienas ryškiausių parodos dalyvių yra Andrius Janulaitis, keramikas, nuo 2002 m. – Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Autoriaus meniniam mąstymui būdingas veržlumas, dinamiškumas, savitas kalbėjimo būdas. Būdamas skulptūrinės keramikos šalininkas, molio lipdiniuose temperamentinga lipdyba jis sprendžia plastinės formos uždavinius. A. Janulaičio sukurti objektai išsiskiria paryškintos ekspresijos raiška, netradiciniais kontrastingų medžiagų – molio, stiklo, medžio, kaulo, durpių – sugretinimais. Šio keramiko kūriniai atkreipia dėmesį įvairiai modeliuotomis formomis, faktūriškai niuansuotais paviršiais. Kūriniuose autorius ekspresyvia plastine kalba išsako jam rūpimus egzistencinius klausimus, šviesiąsias ir tamsiąsias gyvenimo puses.



Greta savo darbus eksponuoja keramikas Virgilijus Bespalovas, gyvenantis Liubave, Kalvarijos savivaldybėje. Darbų autorius sako: „Keramika man ne hobis ir ne verslas, o tiesiog – gyvenimo būdas. Noriu jums parodyti, ką galiu sukurti iš suploto molio blyno.“ Parodoje eksponuojama įvairiaspalvių žuvų kolekcija.

Kitas parodos dalyvis – Artūras Matonis, gyvenantis Puskelniuose, Marijampolės savivaldybėje. Autorius pabrėžia: „Keramika, medžio drožimas, dainavimas, gėrybių rinkimas yra pragyvenimo šaltinis ir dvasinis pasitenkinimas, kurį paveldėjau ir kuris patiko. Daugiausiai naudoju molį ir medį. Gaminu indus, vazas, dubenėlius, vazonus, medalius ir kt. Graži gamta ir mokytojai paskatino mane užsiimti kūryba“.

Akį džiugina ir marijampolietės, kilusios iš Marcinkonių, Angelės Česonienės darbai. Darbo paslapčių išmokusi iš sutuoktinio keramiko Kęstučio, ji savo kūrybai minčių sėmėsi gamtoje. Kruopščiai, su didele meile išdailintuose kūriniuose – medžiai, šakos ir būtinai paukšteliai. Dirba A. Česonienė su lietuvišku moliu, kūriniuose atsispindi gamtos grožis ir harmonija.
Paroda „Iš to pačio molio drėbti“ Paežerių dvare veiks iki gruodžio 31 dienos.



Tradicinę puodininkystę parodoje pristato Liudvinave, (Marijampolės sav.) gyvenantys Arūnas Matulevičius ir jo žmona Asta. Puodynes, ąsočius, dubenėlius, puodelius jie puošia spalvoto molio dekoru, išmargina Suvalkijos krašto ornamentais – laukinėmis lelijomis, saulutėmis, gyvybės medžiais. Arūno vizitinė kortelė yra varpai – dideli ir maži, išmarginti raštais. Vienas mėgstamiausių Astos Matulevičienė darbų – dekoruoti suvenyrinius varpelius, juos komponuoti su medžio šakomis.

Didžiuojamės galėdami Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centre-muziejuje parodyti ir jaunųjų lipdytojų darbus. Parodoje matysite trisdešimtmetį švenčiančios Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centro dailės studijos auklėtinių kruopščiai sukurtus darbelius. Savo margaspalvius lipdinius taip pat pristato „Menų mokyklėlė“, o greta – ne mažiau įdomūs Vilkaviškio socialinės pagalbos centro neįgalaus jaunimo dienos užimtumo padalinio lipdytojų kūriniai.



Andrius MILINKEVIČIUS

Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro- muziejaus etninės kultūros specialistas



Galerija: Paroda




Publikuota: 2021-10-06 10:42:44

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai