Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.
Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)
Redakcijos darbo laikas: Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.
|
Alvito bažnyčios šventoriuje klojamos plytelės, kurių spalvos priderintos prie maldos namų sienų. Autorės nuotr. Geradarių lėšomis tvarkomi bažnyčių šventoriai
Birutė NENĖNIENĖ
Vasarą atšventus Alvito ir Alksnėnų parapijų titulinius (Šv. Onos ir Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų – Žolinės) atlaidus, abiejų bažnyčių šventoriuose netrukus prasidėjo dideli tvarkymo darbai. Palyginti gražūs rugsėjo orai leido technikai ir žmonėms ruošti pagrindą takams, kloti plyteles. |
Pagalbą pasiūlė mecenatas
Pernai, prieš Alvito naujosios bažnyčios konsekravimą, statybų mecenatas Arvydas Paukštys (UAB „Teltonika“) geranoriškai skyrė iš anksto nenumatytų lėšų tam, kad plytelėmis būtų išklota fasadinė šventoriaus dalis. Tai visus džiugino, o klebonas Vytautas Kajokas vylėsi, kad artimoje ateityje pavyks sukaupti parapijos lėšų, kad gal prisidės rajono Savivaldybė, parems ūkininkai ir naujosios bažnyčios aplinką pavyks pasipuošti savo ištekliais. Tačiau ruošiantis pirmosioms konsekracijos metinėms užteko pasidžiaugti Šeimenos seniūno Ginto Bakūno rūpesčiu komunalininkų sutvarkytomis šventoriaus prieigomis, užveistu ir prižiūrimu rožynu, o bažnyčios šventoriui lėšų neužteko.
Šiemet dalyvaudamas bažnyčios konsekracijos metinių iškilmėse mecenatas A. Paukštys pasidžiaugė žmonių gausa. Sakė, kad jo, rėmėjo, troškimas ir buvo, jog šventovė nestovėtų tuščia, kad žmonės joje melstųsi. Matydamas, jog atlaidų procesija aplink bažnyčią eina dar pro sustumdytas statybų atliekas, A. Paukštys nusprendė prisidėti ir prie aplinkos sutvarkymo. Su statybos darbus vykdžiusia UAB „Archis“ jis tuojau pat aptarė galimybes ir darbų apimtis.
Funkciniai takai
Architektas Vilius Urbonas parengė aplinkos sutvarkymo projektą, priderintą prie savo paties projektuotos bažnyčios architektūros. Svarbiausia architekto mintis – takus pritaikyti procesijoms aplink bažnyčią.
Kadangi bažnyčia yra ovali, tai ir takai suformuoti ovalios formos. „Šventorius didelis, užima maždaug 50 arų, tai takus atitraukiau kiek įmanoma toliau nuo bažnyčios, kad apeinant būtų galima stebėti statinio architektūrą, o ne tik matyti sieną“, – savo sumanymą komentavo architektas.
Kiti takai šventoriuje turi funkcinę paskirtį – veda Šv. Kazimiero namų link. Apėjimo prašėsi ir Marijos skulptūra, kuri pastatyta ant senos bažnyčios griuvėsių. Atiduodant pagarbą senajai koplytėlei, prie jos numatyta įrengti aikštelę. Bus pastatyta keletas stacionarių suoliukų, apšvietimo stulpų. „Pirmasis tvarkymo etapas bus iškloti trinkelėmis, sutvarkyti aplinką, o toliau esu atviras alvitiečių siūlymams, norams, patarimams dėl želdinių paliktuose laisvuose plotuose“, – sakė architektas Vilius. Jis pasidžiaugė, kad kiek buvo įmanoma, pavyko išsaugoti senų medžių. Prie šventoriaus, patvoriuose, palikta didžiulių riedulių iš senosios bažnyčios pamatų, kad žmonės turėtų galimybę prisiliesti prie buvusios šventovės.
Koplytėlei – naują gyvenimą
Allvito parapijos žmonės, kurie visą gyvenimą neturėjo kitos bažnyčios, per 70 metų meldėsi koplytėlėje. Ir būtų liūdna, jei ji liktų tuščia ir pamiršta. Senieji alvitiečiai vis drąsiau išsako savo norą būti joje pašarvoti.
Klebonas Vytautas Kajokas stengsis išpildyti žmonių lūkesčius. Buvusios bažnytėlės erdvėje planuoja pritaikyti patalpą šarvojimui, priestatą skirti poilsio zonai, o zakristijoje įrengti tualetą ir praustuvą. Jau atvestas vanduo, reikia prijungti kanalizaciją.
Koplytėlės tvarkymo darbai atliekami iš kaupiamų parapijos lėšų, atsisakant kai kurių kitų dalykų, kaip antai klebonijos remonto. Pasak kun. V. Kajoko, toks kelias buvo būtinas, nes suklojus trinkeles būtų neekonomiška laukti, kol atsiras lėšų, o po to vėl viską ardyti, kasinėti. Klebonas planuoja, kad taip pertvarkytos koplytėlės patalpas būtų galima panaudoti ir kitoms reikmėms – konferencijoms, rožinio maldai.
Kilnus alksnėniečių sprendimas
Tuoj po Žolinės atlaidų darbai prasidėjo ir prie Alksnėnų bažnyčios. Prie šventoriaus vartų prieigų buvo perklotos plytelės, laiptai, įrengta nuovaža neįgaliesiems. Pačiame šventoriuje pirmiausia technika buvo „išpjauti“ takai – pagrindiniai bažnyčios link bei vedantys link kapų ir pro juos, suvirtintas žemės pagrindas, sudėti borteliai. Darbus atliekančios UAB Vilkaviškio komunalinio ūkio vadovas Valentinas Gražulis sakė, kad numatyta nutiesti 250 kv. m takų, bus išlyginta žemė, pasėta žolė. Tad dėl laikinų nepatogumų žmonių prašoma supratimo ir kantrybės. Žinoma, darbų tolesnė sparta bei pabaiga priklausys ir nuo gamtos.
Šventoriaus aplinkos tvarkymo projektą, pasitarę su architektu Zigmu Brazaičiu, Pilviškių seniūnu Vytautu Judicku, klebonu Mindaugu Martinaičiu, ėmėsi finansuoti pasiturintys Alksnėnų krašto žmonės – ūkininkai, verslininkai. Kol darbai nebaigti iki galo, geradariai nenori būti įvardyti.
Galerija: Šventoriai
Publikuota: 2021-10-01 08:22:11
Komentarai:
Jūs naršote standartinę svetainės versiją. Perjungti į mobiliąją versiją?
|
 
* Jauni kopūstų augintojai sunkumams nepasiduoda * Remontuojamos gatvės vienus piktina, kitus džiugina * Universitete susitelkusiems senjorams svarbu, ką vertingo jie padaro miestui Laikraštis leidžiamas antradieniais ir penktadieniais.
Gladiolė ar kardelis? Šios vilkdalgių šeimos daugiametės svogūninės gėlės (lot. gladiolus ) lietuviškas botaninis pavadinimas – kardelis. Gladiolė – tarptautinis žodis. Taigi vartotini abu žodžiai.
Šūksniai
Statistika
|