„Santaka“ / Svarbiausi žingsniai mokykloje nustačius COVID-19 atvejį / Aktualu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Vilkaviškyje dovanoja slyvas. Pasiskinti reikia patiems. Tel. 8 652 28 667.
Galioja iki: 2021-10-01 13:01:01

Spaudžia sultis. Pasterizuoja, pilsto į 3–5 l pakuotes su integruotu kraneliu. Kreiptis adresu: Kybeikių k., Vilkaviškio r. Tel. 8 687 75 441.
Galioja iki: 2021-10-04 08:25:57Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Aktualu

Dalinkitės:  


Epidemiologai primena: kad sugrįžę į klases vaikai galėtų ir toliau mokytis, reikia visų susitelkimo. Visų pirma – pasiskiepyti ir suaugusiesiems, ir vaikams nuo 12-os metų bei nepamiršti prevencijos priemonių.

Eglės MIČIULIENĖS nuotr.


Svarbiausi žingsniai mokykloje nustačius COVID-19 atvejį


Kaip elgtis mokykloje patvirtinus koronaviruso infekcijos (COVID-19 ligos) atvejį arba nustačius, jog vaikas arba darbuotojas turėjo didelės rizikos sąlytį su sergančiuoju – svarbiausi klausimai, į kuriuos atsakymus būtina pasikartoti tam, kad infekcijos išplitimo rizika mokyklų bendruomenėse būtų kuo mažesnė. Į dažniausiai iškylančius klausimus atsako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) gydytoja epidemiologė Daiva RAZMUVIENĖ.Atsakymai tėvams

– Ką daryti tėvams, kurių vaikui patvirtinta COVID-19?

– Apie tai, jog vaikui diagnozuota liga COVID-19 vaiko tėvai pirmiausiai turėtų informuoti ugdymo įstaigą, kurią vaikas lanko, taip pat susisiekti su šeimos gydytoju.

– Kas atliks epidemiologinį tyrimą ir nustatys sąlytį turėjusius žmones?

– Užsikrėtusio vaiko apklausą, t. y. epidemiologinį tyrimą, atliks mokykloje dirbantis visuomenės sveikatos specialistas. Jis susisieks su užsikrėtusiu vaiku arba jo tėvais ir išsiaiškins užsikrėtimo aplinkybes, nustatys, ar yra kitų susijusių užsikrėtimo koronavirusine infekcija atvejų, kas su užsikrėtusiuoju turėjo didelės rizikos sąlytį bei atliks veiksmus, kad sąlytį turėjusieji būtų informuoti apie jiems privalomą izoliaciją.


– Ar tėvams ir kitiems kartu gyvenantiems asmenims reikia izoliuotis?

– Tėvai, sužinoję, jog vaikui patvirtinta COVID-19 liga, turi izoliuotis 14 dienų, skaičiuojant nuo paskutinės sąlyčio su užsikrėtusiuoju dienos. Taip pat izoliuotis turi ir kiti namuose gyvenantys šeimos nariai, su kuriais užsikrėtęs vaikas bendravo.

Tuo atveju, jei vienas iš tėvų turi prižiūrėti užsikrėtusį vaiką, izoliacijos terminas skaičiuojamas kitaip. Kai vienas iš tėvų (tėtis, mama, globėjas ar kitas asmuo, kuris rūpinasi vaiku) gyvena kartu vienoje patalpoje su užsikrėtusiuoju, izoliacija tokiam asmeniui pradedama skaičiuoti nuo dienos, kai vertinama, jog baigiasi užkrečiamasis vaiko periodas. Paskutiniu kontaktu laikoma 10-a ligos diena, kuri, vertinama, teoriškai yra paskutinė užkrečiamojo periodo diena. Tokiu atveju vienam iš tėvų izoliacija bus skaičiuojama pagal formulę „10 dienų plius 13 dienų imtinai“.

– Jeigu tėvai ir kiti kartu gyvenantys asmenys yra paskiepyti arba persirgę, ar vis tiek reikia izoliuotis?

– Dėl iki galo paskiepytų ar COVID-19 liga persirgusių sąlytį su sergančiuoju turėjusių asmenų izoliacijos sprendžiama individuliai. Izoliacija visiškai paskiepytiesiems gali būti netaikoma, jei sąlyčio metu jau buvo praėję daugiau nei 14 dienų nuo visiško vakcinavimo, arba persirgusiesiems, jei nuo teigiamo PGR ar antigeno testo praėjo mažiau nei 210 dienų, arba turintiesiems per pastarąsias 60 dienų atlikto kiekybinio arba pusiau kiekybinio antikūnų testo teigiamą atsakymą.


– Ar sąlytį turėjusiajam izoliacijos terminas gali būti trumpinimas?

– Izoliacijos terminas gali būti trumpinamas iki 10 dienų, ne anksčiau kaip 7-ą izoliavimosi dieną atlikus PGR tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą, jei nepasireiškia ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Prašymą sutrumpinti izoliaciją galima pateikti internetu Nacionalinio visuomenės sveikatos centro interneto svetainėje www.nvsc.lt.

– Kiek vaikas, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, turės izoliuotis?

– Vaikui, kuriam diagnozuota COVID-19 liga, izoliavimosi trukmę nustato šeimos gydytojas, t. y. jis patvirtina, kada vaikas laikomas pasveikusiu. Įprastai – sergant lengva COVID-19 ligos forma – vaikas laikomas pasveikusiu praėjus 10-čiai dienų nuo simptomų atsiradimo, jei išnyksta ligos simptomai, sergant besimptome forma – praėjus 10-čiai dienų nuo ėminio paėmimo dienos. Tačiau kiekvienas atvejis individualus, dėl kiekvieno sprendžia gydantis gydytojas, o ne NVSC ar visuomenės sveikatos biurų specialistai.

Atsakymai mokyklų bendruomenėms

– Ką daryti mokyklos bendruomenei – mokytojams, bendraklasiams, jų tėvams?


– Vaiko tėvams informavus apie tai, kad susirgo mokinys, mokykloje dirbantis visuomenės sveikatos specialistas privalo įvertinti, kurie vaikai ir mokytojai turėjo didelės rizikos sąlytį, sudaryti tokių asmenų sąrašus, nurodant vardus, pavardes, kontaktinius telefono numerius (vaikų arba tėvų, jei vaikai yra jaunesnio amžiaus).

Pagal pateiktą informaciją vaikams ir mokytojams, turėjusiems didelės rizikos sąlytį, bus paskirta izoliacija, apie tai jie bus informuoti trumposiomis SMS žinutėmis tais telefono numeriais, kurie bus nurodyti sąrašuose. Šiose žinutėse didelės rizikos sąlytį turėjusieji ras anketą, kurią reikės užpildyti, pažymėti, ar sutinka atlikti testą dėl COVID-19 ligos ir kt. Svarbu: jei anketą pildo tėvai, nurodomi vaiko duomenys.

Kaip bus vertinama rizika?

Didelės rizikos sąlyčiu laikoma, jei su užsikrėtusiuoju bendrauta ilgiau kaip 15 min. mažesniu nei 2 metrų atstumu, turėtas tiesioginis sąlytis su jo kūno skysčiais arba tiesioginis fizinis sąlytis (pvz., rankos paspaudimas).

Dienos, kada asmuo yra pavojingas (t. y. platina virusą) ir kuriomis sąlytis gali būti laikomas didelės rizikos, skaičiuojamos taip: jeigu asmuo jaučia simptomus – 72 val. iki simptomų atsiradimo pradžios ir 10 dienų po simptomų atsiradimo pradžios, o jeigu neturi simptomų – 72 val. iki tepinėlio, kuris buvo teigiamas, paėmimo dienos ir 10 dienų po tepinėlio paėmimo.

– Kokia izoliacijos trukmė mokytojams ir bendraklasiams?

– Sąlytį su užsikrėtusiuoju COVID-19 turėjusiems žmonėms taikoma 14 dienų izoliacija, skaičiuojant nuo paskutinės sąlyčio dienos (įskaitant).

– Ar tokiu atveju, jei mokytojas, vaikas yra paskiepytas ar persirgęs, jis taip pat bus izoliuojamas?

– Dėl visiškai paskiepytų ar COVID-19 liga persirgusių sąlytį su sergančiuoju turėjusių asmenų izoliacijos sprendžiama individuliai. Izoliacija paskiepytiesiems gali būti netaikoma, jei sąlyčio metu jau buvo praėję daugiau nei 14 dienų nuo visiško vakcinavimo, arba persirgusiesiems, jei nuo teigiamo PGR ar antigeno testo praėjo mažiau nei 210 dienų, arba turintiesiems per pastarąsias 60 dienų atlikto kiekybinio arba pusiau kiekybinio antikūnų testo teigiamą atsakymą.

– Ar sąlytį turėjusiam asmeniui izoliacijos terminas gali būti trumpinimas?

– Izoliavimosi terminas gali būti trumpinamas iki 10 dienų, ne anksčiau kaip 7-ąją izoliavimosi dieną atlikus PGR tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą, jei nepasireiškia ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Prašymą sutrumpinti izoliaciją mūsų centrui reikia pateikti internetu.


– Ar tėvai, kurių vaikas yra izoliacijoje dėl sąlyčio su užsikrėtusiuoju, taip pat kiti šeimos nariai turi izoliuotis?

– Šiuo atveju tėvai yra vadinamasis kontakto kontaktas. Tai reiškia, kad jie neturėjo sąlyčio su COVID-19 užsikrėtusiuoju arba, kitaip sakant, infekcijos šaltiniu, todėl izoliuotis jiems nereikia.

– Kaip elgtis, jei vienas vaikas iš vienos šeimos ugdymo įstaigoje turėjo didelės rizikos sąlytį ir turi brolių ar seserų, kurie lanko tą pačią ugdymo įstaigą?

– Šiuo atveju broliai ar seserys yra vadinamasis kontakto kontaktas. Tad tiesioginį sąlytį su užsikrėtusiuoju turėjęs vaikas turi izoliuotis, o jo broliai, seserys gali eiti į ugdymo įstaigą.

– Ar reikia dezinfekuoti patalpas?

– Mokykloje nustačius COVID-19 atvejį, patalpas būtina dezinfekuoti, vadovaujantis Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijomis.

– Kaip mokysis vaikai, jei klasėje yra užsikrėtęs mokinys, kiti vaikai – izoliacijoje?

– Kiekvienos mokyklos administracija, atsižvelgusi į situaciją, sprendžia, kaip kiekvienu konkrečiu atveju geriausia organizuoti ugdymo procesą.


Testavimasis kaupinių metodu ir greitaisiais antigeno testais

– Kaip elgtis, jeigu testuojant kaupinių metodu gaunamas teigiamas atsakymas?

– Tokiu atveju atliekami PGR tyrimai kiekvienam vaikui iš teigiamo kaupinio. Visi vaikai, dalyvavę šio kaupinio tyrime, ir jų tėvai, kol bus gauti PGR tyrimo rezultatai, privalo izoliuotis. Taip pat izoliuojami visi klasės vaikai, tuo metu lankę mokyklą, kol bus gauti PGR tyrimo rezultatai.

Jeigu visų vaikų PGR tyrimo rezultatai neigiami, izoliacija nutraukiama visiems. Jeigu bent vieno iš kaupinio vaiko PGR tyrimo rezultatas teigiamas, izoliacijoje lieka vaikas, kurio rezultatas yra teigiamas, jo tėvai ir visi klasės vaikai, tuo metu lankę mokyklą, nes jie turėjo sąlytį su sergančiuoju.

Izoliacija nutraukiama vaikų (iš teigiamo kaupinio), kurių individualių PGR tyrimų atsakymai yra neigiami, tėvams (nes jie šiuo atveju tampa kontakto kontaktu, kuriam izoliacija netaikoma).

– Kaip elgtis, jeigu testuojantis greitaisiais antigenų testais gaunamas teigiamas atsakymas?

– Toks asmuo yra izoliuojamas, izoliuojami ir didelės rizikos sąlytį su juo turėję asmenys.

Žmogus, kurio atlikto greitojo antigeno testo rezultatas yra teigiamas, registruojasi tyrimui PGR metodu.


Jei po teigiamo antigeno testo atliekamas patvirtinamasis PGR tyrimas (užtikrinant, kad ėminio paėmimas atliekamas per 48 val. nuo antigeno testo rezultato gavimo), gavus neigiamą PGR tyrimo atsakymą izoliacija nutraukiama tiek tirtam asmeniui, tiek sąlytį su juo turėjusiems asmenims.Parengta pagal Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacijąPublikuota: 2021-09-13 08:03:06

Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi pagerbti aštuoni vilkaviškiečiai
* Paminėta Holokausto 80 metų sukaktis
* Metų ūkio savininkai stengiasi numatyti kelis žingsnius į priekį
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar šį rudenį skiepysitės nuo gripo?
Taip, kaip ir kasmet.
Šiemet ne – užteks skiepo nuo koronaviruso.
Nuo gripo nesiskiepiju.
Dar neapsisprendžiau.Kalbos patarimai

Kaip vertinamas žodis „brukas“?
Brukas – senoji svetimybė, dabar vartotina grindinys: Pirmasis sustojimas turistus pradžiugino gražiu ir gerai išsilaikiusiu grindiniu. Senosios svetimybės įmanomos meninio ar publicistinio stiliaus tekstuose kaip motyvuota stilistinė priemonė.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2021 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas