„Santaka“ / Alvito sukaktį vainikuos Oninių šventė

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2021-07-22 16:36

Dalinkitės:  


Alvito bendruomenės namuose nuolat veikia įvairios parodos. Vieną iš jų neseniai apžiūrėjo (iš kairės) kun. Vytautas Kajokas, Rimvydas Palubinskas, Angelė Blažaitienė bei Gintas Bakūnas.

Autoriaus nuotr.


Alvito sukaktį vainikuos Oninių šventė

Andrius GRYGELAITIS


Šiemet Alvitas mini 515 metų sukaktį. Nuo seno kūrybingais žmonėmis garsėjantis kraštas jų nestokoja ir šiais laikais.


Dovanos miesteliui


Oninės Alvite visada pritraukdavo būrius žmonių. Tikimasi, kad šiais metais tradicijos nenutrūks ir rajono gyventojai bei svečiai vėl skubės į šį miestelį, kuriame vyks šventė „Kai kvepia duona ir žolynai“.

Alvitas žinomas ne vien įspūdingais Oninių atlaidais. Ne mažiau nei jie kraštą garsina ir iš paties miestelio ar jo apylinkių kilę rašytojai. Salomėja Nėris, Kazys Bradūnas, Vincas Kemežys, Juozas Tysliava, Juozapas Albinas Herbačiauskas, Bonaventūras Pauliukevičius, Vladas Buragas, Julija Švabaitė-Gylienė – tai tik keletas iš jų. O kur dar tokios asmenybės, kaip ekonomistas Kazys Kemežys ar kanklininkas Juozas Telešius, kurie taip pat prisidėjo prie krašto žinomumo. Kadaise Alvite mokytojavo ir žinomas rašytojas Petras Arminas-Trupinėlis.

„Alvitas – krikščioniškas, patriotiškas ir pilietiškas miestelis, garsus savo praeitimi. Kiekvieną istorinę vietą ar įvykį stengiamės įamžinti paminklais bei koplytstulpiais. Taip ne tik prisimename, kas buvo, bet kartu ir gražiname savo kraštą“, – teigė Šeimenos seniūnas Gintas Bakūnas.


Miestelio 515 metų sukaktis taip pat neliks neįamžinta. Visoje šalyje žinomas alvitietis tautodailininkas Raimundas Blažaitis gavo Lietuvos kultūros tarybos stipendiją, tad savo kraštui nutarė pagaminti tris dovanas – suolelius, skirtus ne tik miestelio sukakčiai, bet ir įprasminančius iš čia kilusių ar čia gyvenusių žinomų poetų atminimą. Vienas suolelis, skirtas S. Nėriai, jau stovi Tūkstantmečio parke, o antras, pagerbiantis P. Arminą-Trupinėlį bei S. Nėrį, – prie miestelio bendruomenės namų pastato. Trečias suolelis kol kas dar nepagamintas, sprendžiama, kuriam kūrėjui jį dedikuoti.


Traukos centras


Vietiniai gyventojai nuo seno įpratę, kad Alvitas – tai ne tik dabartinis miestelis, bet ir šalia esantys Maldėnai bei nedidelė dalis Čyčkų kaimo. Šioje teritorijoje gyvena apie tūkstantį žmonių. Įdomu tai, kad Alvite beveik nebūna parduodamų namų – jei ir atsiranda, juos kas nors greitai nuperka. Nemažai čia gyvenančių žmonių dirba Vilkaviškyje, Kybartuose bei Marijampolėje.

Alvitas daugeliui žinomas savo bažnyčia bei ežeru. Pastarasis yra viena iš tų retų vietų, kurioje peri į Lietuvos raudonąją knygą įrašytas didysis baublys. Seniūnas G. Bakūnas juokavo, kad alvitiečiai paprastai girdi du garsus – šio paukščio skleidžiamą išskirtinį baubimą bei bažnyčios varpo skambesį.


Miestelyje veikia mokykla, biblioteka, globos namai. Vis dėlto bene didžiausias krašto pasididžiavimas – praėjusiais metais duris atvėrusi naujoji bažnyčia. Klebonas Vytautas Kajokas pasakojo, kad naujieji maldos namai greitai tapo traukos centru, į juos nuolat užsuka tikinčiųjų iš visos Lietuvos.

„Esame labai laimingi gavę šią Dievo dovaną, kurią jis mums įteikė per geradarius rėmėjus. Naujojoje bažnyčioje išties jaučiame žmonių pagyvėjimą. Tik gaila, kad dar ne visi parapijiečiai suskubo joje apsilankyti“, – apmaudo neslėpė kun. V. Kajokas.

Jis kvietė visus tikinčiuosius jau poryt atvykti į titulinius šv. Onos atlaidus, kuriuose planuoja dalyvauti ir Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila. Šv. Mišių metu bus minimos pirmosios bažnyčios konsekracijos metinės, taip pat katalikų bažnyčioje švenčiami šv. Juozapo ir Šeimos metai, atiduodama pagarba seneliams ir pagyvenusiems žmonėms.

„Deja, neretai sulaukę garbaus amžiaus seneliai aplinkiniams tampa nereikalingi. Bažnyčia siekia, kad tai pasikeistų. Senelių sukaupta patirtis yra neįkainojama. Gaila, kad parapijoje apskritai mažėja gyventojų. Daug prie to prisideda emigracija. Visgi manau, kad tai – modernaus pasaulio pasekmė. Dabar neretai žmonės augina vieną vaiką ir tris šunis ar kates, tad natūralu, kad gyventojų skaičius mažėja“, – mintimis dalijosi kun. V. Kajokas.


Jis užsiminė ir apie Alvito Šv. Kazimiero namų situaciją. Dvasininkas neslėpė apmaudo, jog Vyriausybė laikosi pozicijos, kad Lietuvoje turi nelikti globos namų, o juose gyvenantys vaikai privalo būti išskaidyti į atskiras šeimynas, ne daugiau nei po 8 asmenis. Dėl šios priežasties prieš keletą metų pastatytuose moderniuose Šv. Kazimiero namuose vaikai gyventi greičiausiai nebegalės. Svarstoma šiame pastate įkurti senelių namus.


Literatūrinis takas


Pastaraisiais metais Alvitas išsiskiria ir aktyvia bendruomenės veikla. Vien šiais metais bendruomenė parengė keturis projektus. Planuojama miestelyje įrengti vaikų žaidimų aikštelę, pakeisti bendruomenės namų salės apšvietimą, norima sutvarkyti prie ežero esančią poilsio zoną, pastatyti joje gultus. Taip pat ketinama atnaujinti krepšinio aikštelę.

Šiuo metu Alvito bendruomenės nariais save laiko maždaug 110 žmonių. Jie stengiasi prisidėti prie įvairių kultūrinių renginių ar akcijų, kitų miestelyje vykdomų veiklų. Bendruomenės pirmininkas Rimvydas Palubinskas neslėpė, kad norint įgyvendinti visus sumanymus kartais pritrūksta žmogiškųjų išteklių, tačiau visada atsiranda bent grupelė asmenų, pasiruošusių padėti.

„Su bendruomene turime įvairių idėjų. Jau kurį laiką norime sukurti literatūrinį taką, kuris padėtų pritraukti daugiau turistų. Juk turime tiek daug iš mūsų krašto kilusių garsių poetų! O kur dar mūsų bažnyčia, Andriaus Milinkevičiaus molio namelis, tautodailininko Raimundo Blažaičio dirbtuvės ar Tūkstantmečio parkas? Turime ir savo gidę Radvilę Blažaitytę, kuri jau dabar vedžioja žmones po senuosius mūsų krašto objektus, pasakoja jų istoriją. Galbūt jau greitai galėsime svečiams suspausti Alvito sūrį, pavaišinti Salomėjos Nėries medumi ar Kazio Bradūno obuoliais. Norėtųsi, kad viskas vyktų greičiau, vis dėlto mažais žingsniais judame į priekį“, – kalbėjo R. Palubinskas.

Kalbant apie būsimus darbus, būtina paminėti ir prie bažnyčios esančio Liepų parko atnaujinimo planus. Su architektu Viliumi Urbonu jau projektuojamas naujas šios teritorijos įvaizdis.

Šiuo metu iškasinėta nemaža Maldėnų teritorijos dalis. Ten vyksta įvairūs melioracijos ir nuotekų tinklų tiesimo darbai. G. Bakūnas vylėsi, kad šie procesai persikels ir į Alvitą.


Ėmė švęsti anksčiau


Vienas iš Alvito traukos centrų – biblioteka. Tiesa, dabar jos paslaugomis naudojasi nepalyginamai mažiau žmonių nei seniau. Pasak bibliotekininkės ir kultūrinio darbo vadybininkės Angelės Blažaitienės, anksčiau jaunimą į biblioteką traukdavo galimybė naudotis internetu, o dabar kone visi vaikai prieigą prie interneto turi savo mobiliuosiuose įrenginiuose.

„Suaugusieji ir dabar dažnai užsuka į biblioteką, skaito įvairaus turinio leidinius. Jaunimas dažniausiai į rankas paima tik tas knygas, kurių reikalaujama mokykloje. Nepaisant visko, biblioteka tokiam miesteliui kaip Alvitas yra labai reikalinga. Mes taip pat teikiame spausdinimo, kopijavimo bei kai kurias kitas paslaugas“, – vardijo A. Blažaitienė.

Ji svastė, kad sumažėjusio bibliotekos populiarumo viena iš priežasčių – ne itin patrauklios patalpos. Būtina keisti grindis, sutvarkyti šildymo sistemą, mat žiemą viduje termometro stulpelis neretai pakyla vos iki 7 laipsnių.


Nepaisydama ne pačių geriausių sąlygų, A. Blažaitienė su bendraminčiais stengiasi organizuoti įvairius renginius. Alvite minimos religinės bei valstybinės šventės, rengiamos parodos, edukacijos. Čia vyksta ir autentiški renginiai. Pavyzdžiui, jau ketverius metus K. Bradūno tėviškėje rengiama literatūrinė popietė „Kiršų vasara“. Neretai prie įvairių renginių prisideda vietinė kaimo kapela „Širvinta“.

„Mėgstame įvairiomis progomis išdabinti visą miestelį. Ateityje planuojame Alvitą papuošti kabančiais sodais bei varpais. 515 metų gimtadienį pradėjome minėti jau prieš kurį laiką: visi vieningai trispalviais ornamentais išdailinome savo langus, sukūrėme proginę emblemą. Taip pat surengėme viktoriną „Alvitas. Laikas ir mes“. Jos nugalėtoja tapo Kaune gyvenanti alvitietė Irma Grigaitytė. Oninių šventė turėtų viską vainikuoti. Smagu, kad sulaukėme ir dovanų. Pavyzdžiui, Austrijoje gyvenanti kraštietė atsiuntė piniko technika padarytą medį, o Arūnas Lekešys sukūrė interneto svetainę www.alvitas.lt“, – džiaugėsi A. Blažaitienė.





Galerija: Oninės Alvite




Publikuota: 2021-07-22 16:36:17

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai