„Santaka“ / Plintanti koronaviruso Delta atmaina žada nemalonių siurprizų / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Plintanti koronaviruso Delta atmaina žada nemalonių siurprizų

Eglė KVIESULAITIENĖ


Nors koronavirusas šiuo metu mūsų šalyje suvaldytas, medikai ir mokslininkai įspėja, kad rudenį galime turėti kitokią situaciją. Tik laiko klausimas, kada pasaulį gąsdinanti Delta (indiškoji) atmaina taps ir Lietuvos problema.

Labiau užkrečiama

Nors mūsų rajone COVID-19 Delta atmaina dar nenustatyta nė vienam gyventojui, Lietuvoje ja sergančių jau 23. Tai gąsdina medikus ir mokslininkus, nes Delta atmaina yra labiau užkrečiama (infektabilesnė) ir lemia sunkesnę ligos eigą.

Kaip paaiškino nuodugniai COVID-19 atvejus tyrinėjantis Nacionalinio vėžio instituto onkoimunologas Marius Strioga, britiškoji Alfa atmaina buvo iki 60 proc. infektabilesnė už originaliąją viruso padermę, o Delta atmaina yra daugiau nei 60 proc. labiau užkrečiama už britiškąją Alfa atmainą. Indiškąja atmaina susirgusiems žmonėms dukart dažniau prireikia stacionarios pagalbos ligoninėje nei sergantiems britiškąja atmaina.

Delta atmaina pirmą kartą aptikta 2020 m. spalio mėn. Indijos Maharaštros provincijoje ir jau plačiai išplito pasaulyje – šiuo metu aptinkama daugiau nei 80 valstybių. Ši atmaina konkurencinėje kovoje „nugali“ kitas atmainas – infekuodama imlius žmones ji palaipsniui išstums kitas padermes ir ims dominuoti. Tai įrodo Jungtinės Karalystės pavyzdys. Ten anksčiau dominavo Alfa atmaina, o dabar 98 proc. naujų COVID-19 atvejų sudaro būtent Delta. Portugalijoje iš visų nustatytų naujų COVID-19 atvejų, kuriems buvo atlikta viruso genomo sekoskaita, indiškoji atmaina sudaro 96 proc. atvejų.



Išplis iki rudens

Skaičiuojama, kad per artimiausius du mėnesius Delta atmaina ims dominuoti Europoje bei visame pasaulyje.

Anot M. Striogos, Alfa atmainos plitimo ir dominavimo dinamika taip pat buvo panaši, kai ji praktiškai išstūmė originaliąją viruso padermę.

Delta atmaina 5 kartus labiau paplitusi tarp vaikų (5–12 metų amžiaus) ir jaunų žmonių (18–24 metų amžiaus), lyginant su 65 metų ir vyresniais žmonėmis.

Taip nutiko dėl to, kad jaunimas pradėtas vakcinuoti vėliausiai, o vaikai iki 12 metų dar išvis nevakcinuojami. Taigi jie neturi imuninės apsaugos, todėl viruso plitimo galimybės yra itin didelės.

Kol kas nėra patikimų duomenų, ar Delta atmaina susijusi su didesniu vaikų ir paauglių sergamumu, reikalaujančiu gydymo ligoninėje, ar mirtingumu.

Tačiau M. Strioga įspėja, kad vaikai gali tapti efektyviu viruso platinimo šaltiniu tokioje, kaip mūsų visuomenėje, kurioje imunizacijos lygis nepakankamas – esame dar tolokai nuo kolektyvinio imuniteto ribos.

Baiminamasi, kad leidus įsigalėti viruso mutacijoms ir toliau joms mutuojant, antikūnų, įgytų persirgus originaliąja ar britiškąja viruso atmainomis, ar susidariusių po vakcinacijos, neutralizuojančio poveikio gali nebepakakti.



Beje, praėjusią savaitę mūsų rajone koronavirusas nustatytas 57-erių vyrui, anksčiau jau sirgusiam COVID-19 ir turėjusiam antikūnų. Tiesa, ligos forma šįkart buvo besimptomė.

Apsauga pakankama

Delta atmainos sukeltai ligai yra būdinga savita klinikinė išraiška: į peršalimą panašūs simptomai (sloga, gerklės skausmas, galvos, kaulų, raumenų maudimas ar skausmas, karščiavimas, šaltkrėtis, apetito praradimas, viduriavimas), tačiau „klasikiniai“ COVID-19 simptomai (kosulys, dusulys, uoslės, skonio pojūčių praradimas) pasitaiko gerokai rečiau.

Anot M. Striogos, vakcinų sukuriama apsauga nuo Delta atmainos yra mažesnė, bet pakankama. Remiantis surinktais duomenimis, galima daryti išvadą, kad nuo simptominės ligos formos „Comirnaty“ (gamintojas „BioNTech“ ir „Pfizer“) vakcina po pirmosios dozės apsaugo 33–36 proc., po antrosios – 88 proc., „Vaxzevria“ (gamintojas „AstraZeneca“) – po pirmosios dozės 30–33 proc., po antrosios – 60–67 proc.). Nuo sunkios ligos formos „Comirnaty“ vakcinos po pirmosios dozės apsaugos efektyvumas siekia 94 proc., po antrosios – 96 proc., Vaxzevria“ analogiškai – 71 proc. ir 92 proc.



M. Strioga įspėja, kad apsauga nuo besimptomio užsikrėtimo ir tyliojo platinimo yra gerokai mažesnė, todėl, nors dauguma pasiskiepijusiųjų patys bus saugūs, tačiau perduoti ir užkrėsti nepaskiepytus žmones jie galės.

Žmonėms kartais kyla klausimų, kam reikia dviejų vakcinos dozių, jei ir po pirmosios apsauga pakankamai didelė. Imunologas paaiškino, kad po antrosios dozės organizme susidaro didesnis antikūnų kiekis, taigi jei jų gebėjimas jungtis prie S baltymo dėl mutacijos yra sumažėjęs (apsauginė kokybė yra prastesnė), tą gali kompensuoti kiekybė.

Neužteks abėcėlės

M. Strioga įsitikinęs, kad jau dabar būtina svarstyti, kada taikyti revakcinaciją pasiskiepijusiems žmonėms. Pats imunologas rekomenduotų tai daryti praėjus 9 mėnesiams po pirmosios vakcinos dozės. Nors dalis žmonių dar turės pakankamai antikūnų, bet, anot imunologo, geriau jau imuninį atsaką reaktyvuoti anksčiau ir dar labiau sustiprinti jo pajėgumus, nei kiek pavėluoti, dėl ko vėl įsisiūbuotų pandemija.

Imunologas patartų šią vasarą susilaikyti nuo kelionių po pasaulį ir per karantiną sutaupytus pinigus geriau išleisti savo pajūryje ar prie ežerų. Taip sumažintume SARS-Cov-2 atmainų atvežimo į Lietuvą tikimybę ir paskatintume savos ekonomikos atsigavimą.

COVID-19 situaciją pasaulyje tyrinėjantis duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius įsitikinęs, kad COVID-19 atvejų šiuo metu visame pasaulyje sumažėjo ne tik dėl prasidėjusios vakcinacijos, bet ir dėl sezoniškumo. Pernai tokiu metu visa Europa su COVID-19 taip pat tvarkėsi puikiai, o rudenį pandemija smogė iš naujo. Tiesa, tose šalyse, į kurias įsisuko Delta (indiškoji) atmaina (Rusijoje, Jungtinėje Karalystėje, kai kuriuose Ispanijos, Vokietijos, Prancūzijos regionuose) situacija ir vasarą sudėtinga. Lygindamas šių šalių statistiką mokslininkas atkreipė dėmesį, kad Delta atmaina plinta tarp neskiepytų asmenų.

Onkoimunologas M. Strioga neabejoja, kad pasaulinę pandemiją gali įveikti tik masinė vakcinacija ir kuo ilgiau leisime virusui cirkuliuoti tarp žmonių (t. y. kuo daugiau visuomenėje bus neskiepytų asmenų), tuo didesnė tikimybė, kad atsiras ne tik Alfa (britiškoji), Beta (Pietų Afrikos), Gama (braziliškoji) ir Delta (indiškoji), bet dar ir Epsilon, Sigma, Omega bei kitos atmainos, tad visoms joms įvardyti gali nepakakti net abėcėlės.



Publikuota: 2021-07-05 08:58:18

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Teikdami GPM deklaraciją paremiate tą patį ar vis kitą paramos gavėją?
Kasmet remiu tą patį.
Paremiu vis kitą.
Elgiuosi įvairiai.
Paramos neskiriu niekam.
Pajamų nedeklaruoju.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai