„Santaka“ / Senosios bažnyčios bokštus papuošė stogai ir kryžiai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2021-05-03 16:06

Dalinkitės:  


Bartninkų bažnyčios bokštai uždengti žvynuota skarda, tokia, kokia buvo anksčiau.

Autoriaus nuotr.


Senosios bažnyčios bokštus papuošė stogai ir kryžiai

Andrius GRYGELAITIS


Įspūdingi Bartninkų Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios griuvėsiai visada traukė praeivių žvilgsnius, tačiau šventovės liekanų saugumas kėlė nemažai klausimų. Praėjusių metų antroje pusėje pradėti pastato konservavimo darbai jau eina į pabaigą. Neseniai bažnyčios bokštai uždengti piramidės formos skardiniais stogais su kryžiais.

Bartninkų Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios griuvėsiai ne kartą buvo pripažinti gražiausiais ir romantiškiausiais griuvėsiais Lietuvoje. Deja, jų būklė kėlė nemažai rūpesčių. Pastaraisiais metais ši unikali vieta buvo tapusi tikru turistų traukos centru: čia vyko įvairūs koncertai, rodyti kino filmai. Fotografuotis prie apgriuvusios bažnyčios sienų sustodavo ir pavieniai žmonės, ir įvairių švenčių dalyviai. Kaip pasakojo Bartninkų Šv. apaštalų Petro ir Povilo parapijos klebonas Alvydas Dvareckas, prie griuvėsių bent trumpam sustodavo kone visi, kas vykdavo į Ožkabaliuose esančią Jono Basanavičiaus gimtinę.

Visgi bėgant laikui šventovės liekanų saugumas ėmė kelti vis didesnį susirūpinimą. Dėl to kun. A. Dvarecko iniciatyva buvo parengtas konservavimo darbų projektas. Jiems atlikti skirtas daugiau nei 100 tūkst. eurų finansavimas. 70 proc. šios sumos – Kultūros paveldo departamento lėšos, 20 proc. prisidėjo Vilkaviškio rajono savivaldybė, 10 proc. – Bartninkų parapija, į kurios sąskaitą specialiai šiam tikslui aukojo ir tikintieji.


Šiuo metu restauravimo darbai jau eina į pabaigą. Juos vykdanti Marijampolės UAB „Vidara“ viską ketina užbaigti per artimiausias kelias savaites. Tikimasi, jog tuomet ši vietovė taps dar didesniu lankytojų traukos centru, nei buvo iki tol. Žmonės vėl galės ne tik vaikščioti po saugius bažnyčios griuvėsius, fotografuotis prie unikalios plytų ir akmenų sienos, bet net ir užlipti į vieną iš bokštų bei iš aukštai pažvelgti į Bartninkų apylinkes. Visa tai lankytojams nieko nekainuos.

Kun. A. Dvareckas prisipažino, jog buvo svarstyta šalimais pastatyti aukų dėžutę, tačiau bent kol kas šios minties atsisakyta. Anot jo, Lietuvoje ir taip beveik visi gražiausi objektai apmokestinti, tad šį norima palikti prieinamą visiems.

„Žinau, kad žmonės nemėgsta aukoti pinigų. Bijau, kad pastatę dėžutę tik sulauktume apkalbų, jog daug uždirbame, o to tikrai nebūtų“, – svarstė dvasininkas.

Kalbėdamas apie jau atliktus griuvėsių konservavimo darbus jis teigė esantis labai patenkintas jų rezultatais. Nors dalis darbų dar nepadaryta, kun. A. Dvareckas sakė neabejojantis, jog viskas bus taip, kaip reikia.

„Pamažu bažnyčia įgauna pirmykštį senovinį vaizdą. Bokštai uždengti žvynuota skarda, tokia, kokia buvo anksčiau. Manau, kad dabar ši vieta dar labiau dvelks senovine didybe“, – svarstė pašnekovas.


Jam antrino ir Bartninkų seniūnijos seniūnė Violeta Raulinaitienė. Ji teigė nekantraujanti, kada lankytojai vėl galės apžiūrėti užkonservuotas šventovės liekanas.

„Šitą unikalią vietą papuošime mūsų krašto skulptoriaus Valdo Šuliausko išdrožta Šv. Mergelės Marijos skulptūra. Ši šventovė – tikras mūsų krašto pasididžiavimas“, – sakė V. Raulinaitienė.

Kun. A. Dvareckas neatmeta galimybės, jog ateityje restauruotuose griuvėsiuose kartais galėtų būti aukojamos šv. Mišios. Taip jau buvo daryta prieš keletą metų. Tiesa, tuomet dalis tikinčiųjų netilpo į erdvę tarp griuvėsių, o likusieji šventoriuje prastai girdėjo pamaldų eigą.

„Kažkaip reikėtų išspręsti įgarsinimo klausimą. Visgi sunku pasakyti, ar dar kada nors į bažnyčią ateis tiek tikinčiųjų, kiek jų susirinkdavo anksčiau. Šiuo metu bažnyčią lanko labai mažai žmonių. Vyresnieji įprato šv. Mišias stebėti per televizorių, o anksčiau juos į maldos namus atveždavę vaikai ar anūkai dabar bažnyčią irgi aplenkia. Bijau, kad jau niekada nebus taip, kaip anksčiau. Tam įtakos turi ne vien pandeminė situacija, bet ir nuolat mažėjantis kaimo gyventojų skaičius. Neprapulsime, bet situacija labai liūdna“, – apgailestavo kun. A. Dvareckas.


Priminsime, kad Bartninkų Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia buvo pastatyta 1790 m., vėliau rekonstruota. Joje pakrikštytas tautos patriarchas Jonas Basanavičius. Per Antrąjį pasaulinį karą, 1944 m., bažnyčia buvo smarkiai apgriauta. Nepaisant to, iki pat šių dienų išliko vertingi pastato elementai: kapitalinių sienų fragmentai, smailiaarkės langų angos, vakarų fasado centre – frontonėlis su reljefiniu kryžiumi, metalinės langų konstrukcijos. Bažnyčia 2005 m. paskelbta valstybės saugomu kultūros paveldo objektu.





Galerija: Bartninkai




Publikuota: 2021-05-03 16:06:45

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai