„Santaka“ / Tyrimas atskleidė vaikų gyvensenos ypatumus / Aktualu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Smulkus ūkis parduoda ekologiškai užaugintas daržoves: bulves (‚Anna‘ ‚Alouette‘, ‚Vineta‘, ‚Corinna‘), morkas, burokėlius. Tel. 0 617 39 115.
Galioja iki: 2024-09-19 11:34:45



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Aktualu

Dalinkitės:  


Tyrimas atskleidė vaikų gyvensenos ypatumus


Praeitais metais visose Lietuvos savivaldybėse buvo atliekamas mokyklinio amžiaus 5, 7, 9 (pirmų gimnazijos) klasių mokinių gyvensenos tyrimas. Vilkaviškio rajono savivaldybės ugdymo įstaigose jį organizavo ir atliko visuomenės sveikatos specialistai, vykdantys sveikatos priežiūrą mokyklose. Jie apklausė per 700 mokinių, rajono rezultatus palygino su šalies vidurkiu.

Trys amžiaus grupės

Šalyje mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos tyrimas vyksta kas ketveri metai. Apklausos buvo pradėtos vykdyti kovo mėnesį, tačiau dėl COVID-19 ligos epidemiologinės situacijos ir Lietuvoje paskelbto visuotinio karantino jos kuriam laikui buvo sustabdytos. Apklausos tęstos rugsėjo ir spalio mėnesiais.

Šiame tyrime buvo apklausti 35 562 šalies mokyklinio amžiaus vaikai. Vilkaviškio rajono savivaldybėje tyrime dalyvavo 707 mokyklinio amžiaus vaikai: 247 penktokai, 242 septintokai, 208 devintokai (gimnazistai). 10 mokinių nenurodė, kurioje klasėje mokosi. Tyrimo rezultatų patikimumui užtikrinti buvo sudaroma reprezentatyvi imtis.

Tyrimo klausimyną sudarė dvi dalys. Viena dalis – klausimai apie gyvenseną, tai yra apie fizinį aktyvumą, mitybos ypatumus, televizoriaus žiūrėjimą bei naudojimąsi kompiuteriu, alkoholio ir tabako gaminių, elektroninių cigarečių, narkotikų vartojimą, prevencijos programas mokyklose, patyčias, smurtą šeimoje ir traumas, saugumą kelyje, asmens higieną, savo sveikatos vertinimą. Antrosios dalies klausimais buvo siekiama gauti informacijos apie pagrindinius demografinius veiksnius (lytį, amžių, klasę, gyvenamąją vietą) ir apie šeimą, namų aplinką.



Tyrimo rezultatai aptariami remiantis Higienos instituto visuomenės sveikatos technologijų centro leidiniu „Mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos tyrimas 2020 m. Rodiklių suvestinė-ataskaita“.

Laimingumas, sveikatos ir išvaizdos vertinimas

Mūsų savivaldybėje pakankamai laimingų arba labai laimingų mokyklinio amžiaus vaikų dalis (73, 8 proc.) yra didesnė už Lietuvos vidurkį (73, 2 proc.). Vertindami savo dabartinį gyvenimą pačiais laimingiausiais jaučiasi penktokai (81, 9 proc.).

Savo sveikatą geriausiai vertina taip pat penktų klasių mokiniai (84, 5 proc.), prasčiausiai – devintokai (69, 7 proc.).

Išvaizda patenkintų mokinių dalis mūsų rajono mokyklose yra labai nežymiai mažesnė už Lietuvos vidurkį (atitinkamai 40, 1 proc. ir 40, 8 proc.). Savo išvaizda labiausiai patenkinti penktokai (49 proc.), mažiausiai – devintokai (27, 1 proc.).

Sveikatos elgsena (fizinis aktyvumas, mityba)

Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, 5–17 metų vaikai ir paaugliai kasdien mažiausiai 60 minučių turi skirti vidutinio ar didelio intensyvumo fizinei veiklai. Lyginant su šalies vidurkiu (38, 1 proc.), Vilkaviškio rajono savivaldybėje mokyklinio amžiaus vaikų, kurie penkias ir daugiau dienų mankštinasi bei sportuoja bent 60 minučių (skaičiuojant kartu su fizinio ugdymo pamokomis), dalis yra mažesnė, sudaro 35, 8 proc.



Didžiausia dalis rajono mokinių, kurie kasdien, ne pamokų metu, mankštinasi ar sportuoja bent 60 minučių, yra penktokai (19, 6 proc.).

Vidutiniškai keturias ir daugiau valandų per dieną prie ekranų (televizoriaus, kompiuterio, planšetės, išmaniojo telefono) praleidžia ir yra ypač pasyvūs rajono devintokai (33, 3 proc.). Mažiausiai laiko prie ekranų praleidžia penktokai (18, 4 proc.).

Sveikatos apsaugos ministerija pateikia informaciją, kad reguliarus pusryčių valgymas ne tik užtikrina mineralų, vitaminų, baltymų, riebalų, angliavandenių, skaidulinių medžiagų maistingųjų medžiagų pasisavinimą, bet ir yra siejamas su pažangiu mokymusi, tinkamu psichosocialiniu elgesiu bei vaikų vystymusi.

Mokyklinio amžiaus vaikų, kurie kasdien valgo pusryčius, dalis Vilkaviškio rajone yra 42, 7 proc., t. y. 2, 8 proc. mažiau už Lietuvos vidurkį. Dažniausiai pusryčiauja rajono ugdymo įstaigų penktų klasių mokiniai (49, 1 proc.), mažiausiai valgančiųjų pusryčius yra septintose klasėse (38, 3 proc.). Tiek vaisius, tiek daržoves daugiausiai valgo penktokai (vaisius (neskaitant sulčių) – 38, 2 proc., daržoves (neskaitant bulvių) – 31 proc.). Saldumynų daugiausiai per dieną valgo devintokai (20, 2 proc.). Tiek gazuotų, tiek energinių gėrimų per dieną daugiausiai vartoja taip pat 9 klasės mokiniai (atitinkamai 17, 1 proc. ir 5, 3 proc.). Septintose klasėse yra didžiausia dalis vaikų (34, 6 proc.), kurie nededa druskos į paruoštą maistą.



56 proc. rajono mokyklinio amžiaus vaikų valosi dantis kelis kartus per dieną su dantų šepetėliu ir pasta. Lietuvos vidurkis kiek aukštesnis – 57 proc. Rečiausiai dantis valosi septintokai (51, 3 proc.).

Rizikingas elgesys

Mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos tyrime buvo skiriamas didelis dėmesys rizikingam elgesiui. Jam priskiriamas tabako, elektroninių cigarečių rūkymas, alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimas, patyčios.

Statistika rodo, kad apie 80 proc. žmonių rūkyti pradeda dar iki 18 metų. Pats pavojingiausias laikas yra paauglystė, nes dažniausiai šiuo laikotarpiu paaugliai stengiasi elgtis kaip suaugusieji, jie lengvai pasiduoda kitų asmenų įtakai, nori pritapti prie kitų ir išbandyti įvairias svaiginimosi priemones.

Mokyklinio amžiaus vaikų, kurie per paskutines 30 dienų bent kartą rūkė tabako gaminius, rajone tokia pat dalis, kaip ir Lietuvos vidurkis, tai yra 7 proc. Devintose klasėse yra didžiausia dalis (17, 3 proc.) savivaldybės mokinių, kurie buvo bandę tabako gaminius, elektronines cigaretes (29, 6 proc.). Didžiausias skaičius vaikų, kurie bent kartą per 30 dienų vartojo alkoholį, taip pat yra devintose klasėse (20, 9 proc.).

Vilkaviškio rajono savivaldybėje mokyklinio amžiaus vaikų, kurie bent kartą per savo gyvenimą vartojo kanapes („žolę“, marihuaną, hašišą), bandė kitas narkotines medžiagas, didžiausias skaičius taip pat yra devintose klasėse (atitinkamai 6, 8 proc. ir 2, 9 proc.).

Lietuvoje tik kas ketvirtas vaikas tamsiu paros metu būdamas lauke nešioja atšvaitus. Vilkaviškio rajone tą daro kas trečias mokyklinio amžiaus vaikas. Daugiausiai atšvaitus tiek rajone, tiek žiūrint šalies mastu nešioja jaunesnio amžiaus mokiniai, tai yra penktokai, mažiausiai – vyresnio amžiaus mokiniai, devintokai.

Mūsų rajone 78, 3 proc. vaikų segi saugos diržą važiuodami automobiliu, o Lietuvos vidurkis – 80, 3 proc. Rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, dažniausiai saugos diržą segi penktų klasių mokiniai (84 proc.). Jie taip pat dažniau dėvi šalmą važiuodami dviračiu (11, 5 proc.).

Per paskutinius 2 mėnesius 34 proc. rajono mokinių ir 33 proc. visos Lietuvos vaikų patyrė patyčias (iš jų tyčiojosi kiti mokiniai). Tiek rajone, tiek šalyje dažniausiai patyčias patiria penktokai (36, 7 proc. ir 33 proc.). Mažiausiai patyčių patiriama 9 klasėje. Tiek mūsų savivaldybėje, tiek visoje Lietuvoje dažniausiai iš kitų mokinių tyčiojasi septintokai.

Vilkaviškio rajono savivaldybėje didžiausias skaičius mokyklinio amžiaus vaikų, kurie per paskutinius 12 mėnesių patyrė patyčias per socialinius tinklus, elektroniniu paštu, telefonu, pastebėtas tarp septintokų (20, 2 proc.).

Tėvų fizines bausmes patyrė 7, 1 proc. mūsų rajono mokyklinio amžiaus vaikų, o Lietuvos mastu jų buvo 8, 2 proc. Rajone didžiausia mokinių dalis, patirianti tėvų taikomas fizines bausmes, yra penktokai (10, 8 proc.), mažiausiai patiriančiųjų fizines bausmes – devintose klasėse (3, 4 proc.).



Mūsų savivaldybėje ir visoje Lietuvoje 96, 2 proc. mokinių jaučiasi saugūs namuose. Mokyklos aplinkoje saugūs jaučiasi 90, 2 proc. rajone apklaustų mokyklinio amžiaus vaikų.

Daugiau informacijos apie vaikų gyvensenos tyrimą galima rasti Vilkaviškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklalapyje ( https://vilkaviskiovsb.lt/stebesena-svietimo-istaigose/ ) arba Higienos instituto tinklalapyje ( https://www.hi.lt/lt/gs-ataskaitos.html ).

Eglė KAZAKEVIČIENĖ

Vilkaviškio rajono savivaldybės

visuomenės sveikatos biuro

visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną



Publikuota: 2021-03-01 09:12:36

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Vilkaviškio autobusų stotis – tvariausias pastatas Pabaltijy
* Sostinė nesužavėjo: kybartietis į gimtinę parsivežė ir žmoną
* Augant susirgimų skaičiui žmonės turi patys apsispręsti dėl skiepų
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar nuo rugsėjo 1-osios keisis Jūsų kasdienė rutina?
Keisis, ir stipriai.
Taip, padaugės darbo.
Viskas turėtų palengvėti.
Pasikeis nežymiai.
Nesikeis.



Kalbos patarimai

Ar taisyklinga sakyti „pamatuota nuomonė“?
„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ teikiama antroji žodžio pamatuoti reikšmė „remti, grįsti“ (pvz., pamatuoti teiginius ), taip pat žodžio pamatuotas reikšmė „pagrįstas“ (pvz., pamatuota išvada ).
Taigi pasakymai nepamatuotai didelės lėšos, pamatuota nuomonė ir panašūs yra visiškai taisyklingi ir vartotini.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai