Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.
Parduoda kalėdines eglutes Pūstapėdžiuose. Tel. 8 698 41 635.
Galioja iki: 2023-12-07 09:16:32 Parduoda Renault SCENIC GRAND (2004 m., 1,6 l, benzinas, kablys, TA iki 2025 m. gegužės mėn., 7 vietos, tvarkingas, be defektų). Tel. 8 699 97 250.
Galioja iki: 2023-12-07 10:48:56 Veda ir groja įvairiuose pobūviuose, vestuvėse, jubiliejuose. Linksma muzika ir gera nuotaika Jūsų šventėse. Tel. 8 681 59 207.
Galioja iki: 2023-12-09 15:29:37
Redakcijos darbo laikas: Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.
|
Vaistai nuo skausmo profilaktikai netinka
Skausmas yra nemalonus potyris, kurį norisi kuo greičiau pašalinti, todėl turbūt kiekvienoje namų vaistinėlėje galima rasti vaistų nuo skausmo. |
Būtina konsultuotis
Vieną kartą išgertas vaistas nuo skausmo suteiks reikiamą pagalbą ir žalos nepridarys. Tačiau problemų atsiranda tada, kai šie medikamentai geriami ilgą laiką, netinkamomis dozėmis ir nepasitarus su specialistais, kurie padėtų pašalinti skausmo priežastį ar bent jau parinktų tinkamiausius vaistus konkrečiam skausmui malšinti.
Vaistininkė Kristina Šnirpūnienė įsitikinusi, kad kamuojant skausmui nemaža dalis žmonių pirmiausiai ieško pagalbos vaistinėje, tačiau neteisingai sau paskyrus vaistus galima ir nusigydyti.
„Pavyzdžiui, 50-metis vyras savaitę savarankiškai gėrė vaistus nuo rankos skausmo galvodamas, kad tai peties sąnario uždegimas. Bet kai atsidūrė ligoninėje ištiktas infarkto, paaiškėjo, kad šis skausmas buvo priešinfarktinės būklės simptomas. Kitas vyriškis, kažkada turėjęs stuburo traumą, nutarė, kad jam vėl paūmėjo seniai turėta išvarža. Kai jis vis tik kreipėsi į gydytoją, paaiškėjo, kad skausmas plito iš didelės opos skrandyje. Dar vienas jaunas vaikinas vis pirko įvairius vaistus galvos skausmui malšinti, kol atsidūrė ant operacinio stalo dėl skrandžio opos. Šie atvejai rodo, kad vaistai nuo skausmo turi būti vartojami atsakingai“, – pavyzdžius iš savo darbo praktikos pasakojo K. Šnirpūnienė.
Pasitariant su gydytoju
Pagal trukmę skausmas skirstomas į ūmų ir lėtinį. Ūmus skausmas gali būti dantų, galvos, ausų, mėnesinių, potrauminis. Šiam skausmui malšinti tinka visi nereceptiniai analgetikai. Lėtinio skausmo valdymas – kur kas sudėtingesnis. Gydytojas nustato diagnozę ir parenka receptinius vaistus nuo skausmo, derindamas juos su kitais, atsižvelgdamas į gretutines ligas.
„Deja, dauguma pacientų patys nusprendžia, kokie analgetikai jiems tinkamiausi ir kaip dažnai juos vartoti. Dar blogiau, kai vaistai nuo skausmo geriami ne pagal paskirtį. Pasitaiko atvejų, kai pacientai prašo šių vaistų kaip „profilaktinės priemonės nuo uždegimo“, vos pajutę pirmuosius paprasto virusinio peršalimo simptomus. Kartais būna sunku įtikinti, kad norint užkirsti kelią virusui reikia pagulėti lovoje, leisti organizmui nugalėti virusą, pagerti arbatų, o jų prašomi vaistai nebent numalšins galvos skausmą“, – pabrėžė K. Šnirpūnienė.
Šalutinis poveikis
Geriant vaistus nuo skausmo reikia atkreipti dėmesį į galimą jų šalutinį poveikį. Kaip vieną iš saugiausių vaistų vaistininkė įvardijo paracetamolį, kuris neblogai nuskausmina, o šalutinis poveikis kepenims pasireiškia tik jo perdozavus. Pagal vaisto aprašą, per 24 valandas negalima išgerti daugiau nei 8 tablečių, tačiau K. Šnirpūnienė rekomenduotų vartoti ne daugiau kaip 2 tabletes vienu metu ir ne dažniau kaip 3 kartus per dieną.
„Visi kiti nereceptiniai vaistai nuo skausmo turi mažesnį ar didesnį šalutinį poveikį skrandžiui, todėl jei pacientą kamuoja padidėjęs skrandžio rūgštingumas, jis turi skrandžio erozijų ar yra buvusi opaligė, rekomenduočiau tuo pačiu metu vartoti vaistus, saugančius skrandį nuo padidėjusio rūgštingumo“, – atkreipė dėmesį vaistininkė.
Vyrauja mitas, jog vaistai kapsulėse arba leidžiami į raumenis neturi šalutinio poveikio skrandžiui. Deja, šalutinis poveikis skrandžiui išlieka vartojant ir šias vaisto formas.
„Dar vienas šalutinis analgetikų poveikis – kardiologinis. Šį poveikį gali turėti ir daugelio senyvo amžiaus žmonių pamėgtas diklofenakas. Ar šalutinis poveikis pasireikš, priklauso ir nuo to, kaip ilgai ir kokiomis dozėmis bus vartojamas vaistas“, – aiškino K. Šnirpūnienė.
Perdozavimo pavojus
Nemaža dalis pacientų jau žino, kad į daugumos cheminių sudėtinių vaistų nuo peršalimo sudėtį įeina paracetamolis, todėl kitų analgetikų tuo pačiu metu vartoti negalima. Perdozavimo pavojus atsiranda, kai neatidžiai perskaitomas vaisto aprašas arba skausmas būna ypač stiprus.
„Jei skausmas tikrai toks stiprus, kad geriant vaistus nuo skausmo tinkamomis dozėmis ir intervalais vis tiek labai skauda, siūlau nerizikuoti perdozuoti vaistų, o geriau ieškoti skubios gydytojo pagalbos“, – patarė ji.
Dalis žmonių, vengdami vartoti analgetikus, kenčia skausmą tol, kol jis tampa ypač stiprus. Tačiau geriau vaistą išgerti, kol skausmas dar nėra labai stiprus – taip analgetikas suveiks greičiau ir neprireiks didelių jo dozių.
„Jei gydytojas paskyrė vartoti vaistus ne tik skausmui, bet ir uždegimui malšinti, svarbu netrumpinti vartojimo laiko ir nemažinti paskirtos paros dozės, nes bus pasiektas tik laikinas poveikis“, – sakė vaistininkė.
Kiti būdai
Ūmiam, bet nestipriam skausmui malšinti ne visada reikia geriamųjų medikamentų. Kartais saugiau pasirinkti vietinio poveikio vaistus.
„Dantų skausmą gerai malšina gvazdikėlių eterinis aliejus, taip pat burnos skalavimo skysčiai su skausmą malšinančiomis medžiagomis, chlorheksidinu. Mėnesinių skausmus malšina ant pilvo uždėti šildantys kompresai. Galvos skausmo atsikratyti kartais užtenka pavalgyti, atsigerti vandens, atsipalaiduoti ir sureguliuoti savo dienotvarkę. Nugaros skausmui įveikti verta išbandyti pleistrus ar tepalus, taip pat aptarti su gydytoju, kokius mankštos pratimus daryti, kad sustiprėtų nugaros raumenys“, – rekomendavo vaistininkė.
Pagal pranešimus spaudai
Publikuota: 2021-02-19 09:28:21
Komentarai:
Jūs naršote standartinę svetainės versiją. Perjungti į mobiliąją versiją?
|
 
* Prie dvaro pražysiančios rožės vasarą sukvies į festivalį * Ūkininkų ir valdžios susitikime – noras bendradarbiauti glaudžiau * Geriatrijos dienos stacionare gydys vyresnio amžiaus pacientus Laikraštis leidžiamas antradieniais ir penktadieniais.
„Mirtis dėl“ ar „mirtis nuo“? Daiktavardis mirtis vartojamas žodžių junginiuose mirtis dėl ir mirtis nuo. Šių junginių vartojimas priklauso nuo reikšmės.
Žodžių junginys mirtis dėl vartojamas išorinei priežasčiai reikšti, pvz.: Gresia lėta mirtis dėl aplinkos taršos.
Vidinei priežasčiai reikšti vartojamas žodžių junginys mirtis nuo, pvz.: Jiems gresia lėta mirtis nuo juodligės.
Šūksniai
Statistika
|