„Santaka“ / Švietimo įstaigų būtinybė – nuolatinis socialinis ir emocinis ugdymas / Švietimas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Švietimas

Dalinkitės:  


Per seminarus Raimonda Kurauskienė naudodavo daug mokymo metodų.

Asmeninio albumo nuotr.


Švietimo įstaigų būtinybė – nuolatinis socialinis ir emocinis ugdymas

Toma BIRŠTONĖ


Vilkaviškio muzikos mokyklos mokytoja Raimonda Kurauskienė tapo viena iš socialinio ir emocinio ugdymo (SEU) „LIONS Quest“ programos instruktorių šalyje. Pedagogė per pustrečių metų pravedė daugiau nei pusšimtį seminarų ugdymo įstaigų darbuotojams.



Tapo instruktore

R. Kurauskienė džiaugiasi, kad Lietuvos švietimo sistema labai keičiasi, noriai priima naujoves ir kreipia didelį dėmesį į vaikų emocinę būklę, psichinę sveikatą. Nors prieš dešimtmetį SEU programos buvo dar visai naujovė, tačiau kaip mat išplito po visą šalį. Mokytoja nesitikėjo, kad ši daugiau nei 40 metų pasaulyje gyvuojanti „LIONS Quest“ programa ją taip įtrauks, jog pati plačiai kalbės apie socialinę ir emocinę mokinių būklę.

SEU programą sudaro trys dalys, vaikai pagal ją mokosi tik pradėję lankyti darželį, o baigia vyresnėse gimnazijos klasėse. Tapusi programos „Paauglystės kryžkelės“ instruktore, R. Kurauskienė važinėjo po Lietuvą ir vedė seminarus apie tai, kaip mokytojams kurti saugią mokymosi aplinką ir ugdyti gyvenimo įgūdžius, kurie padeda paauglystėje.


Pasak R. Kurauskienės, tris dienas trunkantys mokymai suvienija mokyklos bendruomenę siekti bendrų tikslų: padeda SEU integruoti ne tik į klasės valandėles, bet ir į visus mokomuosius dalykus, taikyti psichoaktyviųjų medžiagų ir patyčių prevenciją bei skatina tinkamą paauglių elgesį.



Svarbu nuoseklumas

Pasak R. Kurauskienės, sėkmingas SEU programų įgyvendinimas sietinas su nuoseklumu, nes tik tai gali duoti apčiuopiamų rezultatų. Savimonė, savitvarda, socialinis ugdymas, tarpusavio santykiai ir atsakingas sprendimų priėmimas – penkios kompetencijos, kuriomis reikia remtis norint ugdyti vaikų socialinius ir emocinius įgūdžius.

„Aš suprantu, kad pagrindinis mokytojų tikslas – perteikti žinias, bet labai svarbu atsižvelgti į tai, kokia vaiko emocinė būklė, kaip jis jaučiasi mokykloje, ar nepatiria streso, patyčių. Jausdamasis saugus, mokinys galės atsiverti, todėl tarpusavio santykiai yra labai svarbu. Net moksliniais tyrimais yra įrodyta, kad visi šie aspektai lemia ir aukštesnius akademinius pasiekimus“, – pasakojo R. Kurauskienė.

Pedagogė džiaugėsi, kad per pustrečių metų jai teko susipažinti su daugybe kūrybiškų mokytojų, tačiau neneigė to, jog kai kurie iš kolegų pradžioje skeptiškai vertino „Paauglystės kryžkelės“ mokymus. Vis dėlto prasidėjus veikloms pedagogų nuomonė pasikeisdavo.


„Į mokymus susirinkę mokytojai, pagalbos vaikui specialistai aktyviai dirbdavo grupėse, buvo naudojami interaktyvūs mokymosi metodai. Svarbiausia, jog pedagogai patys išbandydavo mokomąją medžiagą, kad kuo sėkmingiau galėtų ją taikyti savo pamokose“, – pasakojo R. Kurauskienė.

Anot R. Kurauskienės, šie kursai – ne tik apie paauglius užklumpančius sunkumus, jaunuolių išgyvenimus ar emocijas. Mokymai padeda švietimo įstaigoje dirbančiam kolektyvui prasmingai praleisti laiką, kolegoms leidžia vienas kitą geriau pažinti ir susitelkti bendroms veikloms. Svarbu, kad „LIONS Quest“ programą palaikytų ir ugdymo įstaigos administracija, todėl Raimonda labai džiaugdavosi, kai mokymuose dalyvaudavo ir švietimo įstaigų vadovai. Pasak jos, tai – raktas į sėkmę.



Bendruomenė ir tėvai

Ne ką mažesnį vaidmenį šiame ugdyme atlieka ir tėvai. Jie turi suprasti, kad mokykloje svarbu ne tik dėstomos pamokos, bet ir vaiko emocinė būklė. Tėvams taip pat rekomenduojama intensyviai dirbti su savo vaikais, daug bendrauti, nebijoti vieni kitiems išsakyti savo jausmus, nuomonę, mokytis spręsti konfliktus. O geriausių rezultatų, pasak R. Kurauskienės, galima pasiekti kartu bendradarbiaujant mokiniams, pedagogams bei tėvams. Moteris akcentavo, jog svarbiausia dirbti sistemingai, nes tik tada bus pasiekiama gerų rezultatų.


„Svarbu, kad ne tik mokiniai, bet ir mokytojai nebijotų parodyti savo jausmų, nebijotų pasakyti, kad suklydo, susierzino ar supyko, nes iš tokių mažų dalykų ir kuriami geri tarpusavio santykiai“, – teigė R. Kurauskienė.

Dabar, kai tiesioginis bendravimas su žmonėmis yra ribojamas arba visai uždraustas, ypač svarbu atkreipti dėmesį į emocinę vaikų ir suaugusiųjų būklę. Reikia leisti nebijoti vaikams išsišnekėti, išsakyti emocijas, pavyzdžiui, per kelias pirmąsias pamokos minutes. Patiems mokytojams taip pat yra labai svarbu nusibrėžti ribas ir darbų sūkuryje neužmiršti rasti laiko sau.



Mokymai nenutrūko

Prasidėjus pandemijai mokymai nebuvo nutraukti, viskas persikėlė į virtualią erdvę. Nors tiesioginis bendravimas neprilygsta darbui iš namų, tačiau R. Kurauskienė džiaugiasi, jog mokymai vyko taip pat sklandžiai: pavyko daug diskutuoti, naudoti kitus mokymo metodus. Nuotoliniuose seminaruose dalyvaudavo ne vienos ugdymo įstaigos bendruomenė, bet pedagogai iš įvairių mokyklų.

„Lions Quest“ programa Lietuvoje įgyvendinama jau dešimtmetį, todėl kai kurios šveitimo įstaigos su ja dirba jau ne vienus metus, kitos žengia tik pirmuosius žingsnius. Per mokymus teko išgirsti ne vieną sėkmės istoriją iš mokytojų. Tikiu, kad tokie gražūs pavyzdžiai įkvepia stengtis ir kitus“, – teigė R. Kurauskienė.



Padėjo ir pačiai

Būdama „LIONS Quest“ instruktore, R. Kurauskienė žinias atnaujindavo nuolat. Moteriai teko dalyvauti ne vienoje konferencijoje, kurios buvo surengtos Lietuvoje. O pernai aktyvi vilkaviškietė buvo nuvykus į Kijevą, kur vyko susitikimas su „LIONS Quest“ programos instruktoriais iš viso pasaulio. R. Kurauskienė džiaugiasi, jog turėjo galimybę susipažinti su Susan Keister. Tai ekspertė iš Amerikos, kuri vadinama „LIONS Quest“ mama. Ji buvo viena pirmųjų, prisidėjusių prie programos išplitimo po pasaulį.

Raimonda teigia, kad šie kursai – pati geriausia gyvenimo mokykla. Aktyvi moteris pripažįsta, kad jaučiasi stipriai patobulėjusi, tačiau neslepia, kad pradžioje ji jautė įtampą dirbdama šį darbą, nes išlaikyti auditorijos dėmesį net tris dienas buvo tikrai nelengvas iššūkis.

„Per šiuos dvejus su puse metų aš labai pasikeičiau, pažinau save visai kitokią. Esu dėkinga, kad man suteikė tokią galimybę mokytis ir mokyti. Nors nedirbu bendrojo lavinimo mokykloje, bet man visuomet buvo aktualu, kaip ugdyti vaiko protą per širdį. Man seniai rūpėjo šie dalykai. Po kursų atsirado didesnis pasitikėjimas savimi“, – teigė R. Kurauskienė.


Dabar didžiausias SEU programų instruktorės noras – jog pasibaigus šiai programai švietimo įstaigos sėkmingai įgyvendintų programą ir kad ji padėtų mokyklų bendruomenėms ugdyti stiprias asmenybes.



Publikuota: 2021-02-05 08:17:00

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai