Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.
Parduoda kalėdines eglutes Pūstapėdžiuose. Tel. 8 698 41 635.
Galioja iki: 2023-12-07 09:16:32 Parduoda Renault SCENIC GRAND (2004 m., 1,6 l, benzinas, kablys, TA iki 2025 m. gegužės mėn., 7 vietos, tvarkingas, be defektų). Tel. 8 699 97 250.
Galioja iki: 2023-12-07 10:48:56 Veda ir groja įvairiuose pobūviuose, vestuvėse, jubiliejuose. Linksma muzika ir gera nuotaika Jūsų šventėse. Tel. 8 681 59 207.
Galioja iki: 2023-12-09 15:29:37
Redakcijos darbo laikas: Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.
|
Emocinės pagalbos reikia tik paprašyti
Renata VITKAUSKIENĖ
Pandemija atėjo visai netikėtai, o savo „lauktuves“ – baimę, nerimą, nežinią – dalija nežiūrėdama, ar žmogus pajėgs viską pakelti. Juolab kad ne vienas jau ir iki jos per gyvenimą ėjo nešinas nelengva našta – sirgo priklausomybe, buvo kamuojamas suicidinių minčių. Vis dėlto svarbu žinoti, kad net ir pačiais sudėtingiausiais atvejais pagalba gali būti suteikta, reikia tik kreiptis. |
Psichinė sveikata ir priklausomybės itin susijusios
Tuoj bus metai, kai gyvename rizikuodami užsikrėsti koronavirusu arba jau ir pabuvę šitos ligos naguose, baiminęsi netekti artimojo, galbūt su kažkuo ir atsisveikinę. Dažnas, net ir išvengęs infekcijos, junta suprastėjusias gyvenimo sąlygas, nežinią dėl ateities, riziką dėl fizinės sveikatos, patyrė nedarbą, pajamų sumažėjimą, sunkiai ištveria socialinių kontaktų apribojimą. Visa tai daro neigiamą poveikį žmogaus psichikos sveikatai. Dar sudėtingiau tvarkytis tiems, kuriems jau ir iki pandemijos reikėjo patarimo, pastiprinimo, palaikymo.
Viena tokia grupė – priklausomybių ligomis sergantys žmonės, siekiantys gyventi blaiviai, pasiryžę apginti teisę auginti vaikus, o galbūt išsaugoti ir savo gyvybę.
Šiems asmenims ir jų artimiesiems svarbu žinoti, kad pagalba teikiama net ir per karantiną. Bendraujama nuotoliniu būdu, tai yra internetu arba telefonu. Priklausomybių, savižudiškų minčių turintys žmonės drąsinami ieškoti pagalbos, nebesikliauti viltimi „susitvarkyti pačiam“.
„Mano klientams ryžtis paprašyti pagalbos dažniausiai yra sunku. Pastebėta, kad turintieji priklausomybę yra žymiai jautresni. Kita vertus, psichinė sveikata ir priklausomybės yra tarsi seserys, – pastebėjimais dalijosi priklausomybių ligų konsultantas Eimantas Botyrius. – Maždaug pusė mano klientų yra tiesiogiai arba netiesiogiai susidūrę su savižudybe, kalbėdamas su jais suprantu, kad būta ne tik suicidinių minčių, bet ir veiksmų. Sakyčiau, taip mąstoma, taip elgiamasi dėl žmogų prislėgusios egzistencinės baimės, nerimo.“
Iš pokalbių su konsultuojamais asmenimis E. Botyrius susidarė nuomonę, kad užklupus pandemijai žmonės jaučia paaštrėjusią mirties baimę, nerimą, yra pavargę nuo įtampos.
Konsultacijas siūlo biuras
Vis dėlto esama ir šviesesnės patirties. „Sveikstantieji nuo priklausomybės susitelkia, neneigia šių dienų realybės – koronaviruso, kaip neišvengiamas aplinkybes priima karantiną, jį natūraliai lydinčias trintį ir įtampą šeimoje. Sakyčiau, sveikstantys žmonės atsisuko į greta esančiuosius, girdėjau apie savanoriško rūpesčio kitu, jo buitimi gražius atvejus. Galiu pasakyti, kad nemažos dalies mano klientų šventės – Kalėdos, Naujieji metai – buvo blaivios“, – pasakojo E. Botyrius.
Kaip priklausomybių ligų konsultantas jis dirba ne tik asociacijoje „Keisk požiūrį“ – jau kuris laikas specialistas teikia konsultacijas Vilkaviškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure. Svarbu žinoti, kad į priklausomybių konsultantą gali kreiptis ne tik pats sergantis asmuo, bet ir jo artimieji, draugai, matantys, jog žmogui reikia pagalbos dėl žalingo svaigalų, kvaišalų vartojimo. Konsultuojama anonimiškai, ši paslauga yra nemokama. Tereikia kreiptis telefonu ir susitarti dėl susitikimo.
Vieniems asmenims per konsultaciją yra patariama ir suteikiama informacija, kitiems – padedama atpažinti ir įvertinti priklausomybę, motyvuojama keistis, o svarbiausia – nuoširdžiai palaikoma pokyčių metu.
Tik vyrams
Dėl karantino blogėjant gyventojų emocinei sveikatai neseniai įkurtos dvi nacionalinės emocinės paramos linijos, skirtos tik vyrams.
Į liniją „Nelik vienas“ galima skambinti tel. 8 604 11 119 kasdien, nuo 18 iki 21 val.
„Pats esu buvęs gilioje finansinėje, asmeninės krizės ir žalingų įpročių duobėje. Žinau ne iš pasakojimų, kaip jaučiasi vyras, patirdamas tokius smūgius. Noriu padėti vyrams nugalėti savo vyrišką ego, įveikti krizes ir atsistoti dar stipresniems. Kas benutiktų – visada yra išeitis. Visada“, – drąsina „Vyrų linijoje“ savanoriaujantis Tomas Kriščiūnas, vieniems mūsų rajono gyventojams pažįstamas asmeniškai, kitiems – iš straipsnių „Santakoje“. „Vyrų linijoje“ taip pat savanoriauja vilkaviškietis E. Botyrius.
Kaip ir kada gali padėti šios emocinės paramos linijos žmonės, išsamiai informuojama adresu www.vyrulinija.lt. Konsultuojantiems specialistams tam tikru laiku galima paskambinti, o savanoriams – parašyti elektroninį laišką.
Į „Aušrą“ galima paskambinti
Būtent moralinė parama, būtina siekiant pokyčių ir šiems jau vykstant, įsitvirtinant naujai gyvensenai, yra ta priežastis, dėl kurios jau ketvirtį amžiaus Vilkaviškyje gyvuoja anoniminių alkoholikų grupė „Aušra“. Ši draugija yra viena iš alternatyvų gauti palaikymą priklausomybę turinčiam žmogui.
Dėl bendravimo apribojimų narių susirinkimai laikinai nevyksta, tačiau grupės veikla nenutraukta. Esamomis sąlygomis vieni jos nariai renkasi bendrauti internetu, kiti palaikymo ir dabar gali kreiptis tel. 8 612 34 591. „Gatvėje grupės narį susitinki kaip giminę, būna tikrai smagu pasišnekėti“, – tvirtino apie dabartinę „Aušros“ situaciją papasakojęs kitas vilkaviškietis. Jis sakė, kad po pavasarinio karantino į „Aušros“ susirinkimus ateidavo 10–15 žmonių.
Beje, pirmasis karantinas sugriovė planus akcentuoti anoniminių alkoholikų grupės „Aušra“ 25 metų veiklos sukaktį, kuri „stuktelėjo“ balandžio pabaigoje. Grupės žmonės viliasi, kad jubiliejinę sukaktį galbūt galės paminėti šį pavasarį.
Anot „Aušros“ senbuvių, per visą šitą laiką nebuvo taip, kad neįvyktų susirinkimai. Tradiciškai jie būdavo dusyk per savaitę – trečiadienį ir sekmadienį. Karantinas gyvą bendravimą sustabdė tik laikinai, nes nei liga, nei savitarpio pagalbos poreikis tikrai nedingo.
Publikuota: 2021-02-02 09:36:22
Komentarai:
Jūs naršote standartinę svetainės versiją. Perjungti į mobiliąją versiją?
|
 
* Prie dvaro pražysiančios rožės vasarą sukvies į festivalį * Ūkininkų ir valdžios susitikime – noras bendradarbiauti glaudžiau * Geriatrijos dienos stacionare gydys vyresnio amžiaus pacientus Laikraštis leidžiamas antradieniais ir penktadieniais.
„Mirtis dėl“ ar „mirtis nuo“? Daiktavardis mirtis vartojamas žodžių junginiuose mirtis dėl ir mirtis nuo. Šių junginių vartojimas priklauso nuo reikšmės.
Žodžių junginys mirtis dėl vartojamas išorinei priežasčiai reikšti, pvz.: Gresia lėta mirtis dėl aplinkos taršos.
Vidinei priežasčiai reikšti vartojamas žodžių junginys mirtis nuo, pvz.: Jiems gresia lėta mirtis nuo juodligės.
Šūksniai
Statistika
|