„Santaka“ / „Facebook“ eros pabaiga? Paaugliai renkasi kitas platformas / Technologijos

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Technologijos

Dalinkitės:  


„Facebook“ eros pabaiga? Paaugliai renkasi kitas platformas


Statistikos, kiek Lietuvos paauglių naudojasi socialiniais tinklais ir kokius renkasi, nėra, tačiau šalyje atsispindi pasaulinės tendencijos.

„Amerikiečių tyrimo rezultatai rodo, kad pusė paauglių turi „Facebook“ profilį, tačiau aktyviai juo naudojasi tik 10 proc. Tarp populiariausių socialinių tinklų šioje amžiaus grupėje pirmauja audiovizualiniai: „YouTube“, „Instagram“, „Snapchat“, – teigia socialinių tinklų ekspertas ir tyrėjas Denis Petrina.

Lietuvoje vis didesnį populiarumą įgyja „TikTok“: trečdalis jo vartotojų yra 10–19 metų amžiaus.

D. Petrina sako, kad paaugliai renkasi alternatyvas „Facebook“, siekdami privatumo ir nepriklausomybės. „Socialiniame tinkle „Facebook“ dažnai savo anketas turi tėvai, giminės ar mokytojai, galintys matyti, kuo dalijasi paauglys. Be to, visos paaugliams aktualios funkcijos, pvz., nuotraukų ir kitos vaizdinės medžiagos dalijimasis, susirašinėjimas, žymių asmenų sekimas, geriau ištobulintos kitose platformose“, – argumentuoja ekspertas.

Paaugliams svarbu, kad kituose socialiniuose tinkluose suteikiama anonimiškumo arba tik dalinio tapatybės atskleidimo galimybė. Dėl jos jaunuoliai gali jaustis laisvesni, nes žino, kad nebus diskriminuojami, vertinami ar išjuokiami, galės bendrauti temomis, kurių galbūt vengtų, jei būtų atpažįstami.


Be to, anonimiškumas dažniausiai reiškia mažiau rinkodaros tikslais platinamo turinio. „Net eiliniam vartotojui „Facebook“ reklama yra įkyri, o kadangi paaugliai dažniausiai patys dar negeneruoja pajamų, tai reklama jiems neaktuali ir tik erzina“, – teigia socialinių tinklų tyrėjas.

Vis dėlto anonimiškumas turi ir neigiamų aspektų: jis tampa priedanga, leidžiančia elgtis neetiškai, o kartais – net pažeisti įstatymus.

Nors pats vartotojas išlieka anonimiškas, jis gali skleisti informaciją apie kitus, neanoniminius žmones. Anot D. Petrinos, pasitaiko, kad paaugliai sukuria atskirą kanalą, kuriame grupė šaiposi iš vieno žmogaus.

Daug kalbama ir apie socialinių tinklų keliamą žalą, pvz., tam tikro kūno įvaizdžio propagavimą, tobulo gyvenimo iliuziją ir būdus lengvai užsidirbti. Tokių problemų sprendimas yra ne ribojimai, o edukacija. „Naudojimasis socialiniais tinklais reikalauja bent minimalaus skaitmeninio raštingumo, kita vertus – kritinio mąstymo ir suvokimo, kad ekrane matomas gražus paveiksliukas nebūtinai atspindi gyvenimą anapus ekrano. Mokykloje turėtų būti privalomas švietimas apie medijų įtaką, nes jos tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi“, – svarsto D. Petrina.


Edukuoti vartotojus padeda projekto „Prisijungusi Lietuva“ veiklos, kai skiriama dėmesio bendravimo skaitmeninėje erdvėje etikai, informacijos atrankai ir kritiniam vertinimui.

Ryškėja ir dar viena elgesio tendencija – sąmoningas pasitraukimas iš socialinių tinklų.

Nemažai žmonių renkasi skaitmeninės detoksikacijos strategiją, pvz., nevartoja skaitmeninio turinio tam tikromis savaitės dienomis arba padaro pertrauką nuo socialinių tinklų, taip bandydami pasislėpti nuo vis augančios informacijos lavinos.



Pagal pranešimą spaudai



Publikuota: 2021-02-01 09:25:52

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai