„Santaka“ / COVID-19 laimingus bilietus dalija ne visiems

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2021-01-18 16:08

Dalinkitės:  


Klausimas „Kaip kvėpuojate?“ – dažniausias, kurį medikai užduoda COVID-19 skyriuje gydomiems pacientams.

Dainiaus ČĖPLOS nuotr.


COVID-19 laimingus bilietus dalija ne visiems

Eglė KVIESULAITIENĖ


Žaislais, knygelių lentynomis ir mažylių piešiniais išpuoštas Vaikų ligų skyrius šiandien atrodo visai kitaip. Vietoj vaikų krykštavimo palatose girdėti dūstančių pacientų aimanos, aplink tvyro rimtis ir įtampa, nes čia gydomi COVID-19 sergantys sunkūs ligoniai.



Reikalingos kitiems

Vaikų ligų skyriaus vedėja Kristina Kubilienė sako, kad jai užsukus į savo skyriaus patalpas byra ašaros, tačiau ji puikiai supranta padėties rimtumą – jos skyriaus palatos dabar reikalingos sunkiai sergantiems rajono gyventojams. Nuo praėjusių metų kovo, pirmosios koronaviruso bangos, mažiesiems ligoniukams teko išsikraustyti ir vietą užleisti Karščiavimo klinikai. Tiesa, tuomet ji veikė labiau kaip priėmimo skyrius karščiuojantiems ligoniams, kuriems buvo imamas COVID-19 testas, bet koronavirusu segančių ligonių ten negydė.

Visgi medikai puikiai suprato, kad tai tik laiko klausimas, kada liga taip išplis, jog didžiųjų miestų ligoninės nebeturės galimybių gydyti sunkius ligonius. Todėl priimti „kovidinius“ ligonius buvo ruošiamasi: Vaikų ligų skyriaus palatose prie lovų buvo išvedžiota deguonį teikianti įranga, palatose palikta tik po vieną lovą.

Tos dienos, kai iš „žaliosios“ Vilkaviškio ligoninė taps „kovidine“, ilgai laukti neteko. Kilus koronaviruso protrūkiui Didvyžių socialinės globos namuose, paskutinėmis praėjusių metų dienomis ligoninė gavo įsakymą kurti COVID-19 skyrių ir Naujųjų išvakarėse jau buvo guldomi pirmieji sunkūs ligoniai.


Skyrius gali talpinti 10 ligonių, tačiau jis nepajėgus patenkinti viso mūsų rajono COVID-19 ligonių poreikių – dauguma sunkių pacientų vežami į Marijampolės ar Kauno ligonines. Skyrius turi savo reanimacinę palatą, mobilų rentgeno aparatą plaučių būklei stebėti.



Smogia iš pasalų

Per beveik tris savaites, kiek mūsų rajono ligoninėje veikia COVID-19 skyrius, buvo ir džiugių, ir labai liūdnų akimirkų.

Šiam skyriui vadovaujanti gydytoja Erika Tamaliūnaitė, pirmoji iš ligoninės medikų susidūrusi su COVID-19 sergančiais pacientais, sakė kas dieną į darbą einanti tarsi į karą, nes klastingojo koronaviruso eigos numatyti neįmanoma: atrodytų, iš mirties nagų jau ištrauktam pacientui liga smogia iš pasalų. Tada nusvyra rankos ir medikai pasijunta bejėgiai.

Šiuo metu COVID-19 skyriuje guli 9 pacientai, jiems reikalingas papildomas deguonis. Visi ligoniai – sunkūs, patys negali nei nueiti į tualetą, nei pavalgyti. Tad juos reikia vartyti, keisti sauskelnes, maitinti, lašinti vaistus. Paprastai COVID-19 sergančius pacientus labai troškina, todėl jiems lašinami skysčiai, skiriama medikamentų nuo tromboembolinių komplikacijų, gydoma hormoniniais vaistais ir kt.

Slaugytojos ir slaugytojų padėjėjos neturi laiko net atsipūsti, o visą pamainą dėvėdamos 5-o laipsnio apsaugos kostiumus neturi teisės jų nusirengti nė trumpai akimirkai. Gydytoja E. Tamaliūnaitė juokauja, kad jai pavykę labiau – gali nusirengti kombinezoną, kai pildo ligos istorijas kabinete. Tad visą dieną dirbti su varginančiu apsauginiu kostiumu jai nereikia.




Maldauja gelbėti

Koronavirusą gydytoja pavadino liga-chameleonu. Nors ji ir turi tam tikrus panašumus ir dėsningumus, tačiau dažnai ligos eiga labai skiriasi. Vieniems pasireiškia stiprus kvėpavimo nepakankamumas ir žmogus uždūsta, kitiems – susidaro trombai, kurie užkiša gyvybiškai svarbias kraujagysles ir žmogų ištinka mirtis. Be to, ši liga linkusi komplikuoti kitas lėtines ligas, dėl to taip pat gali ištikti mirtis.

– Kai išgirstu šnekant, kad tai – tik gripas, galvoju, jog žmonės taip tiesiog nori save apgauti, – svarstė E. Tamaliūnaitė. – Bet taip galima manyti tik tol, kol COVID-19 nepaliečia tavęs ar tavo artimos aplinkos. Džiaugiamės tais, kurie „ištraukia“ laimingą bilietą ir perserga lengvai ar net be simptomų. Tačiau kam taip nepasiseka, tai šią ligą atsimins visą gyvenimą.

Medikai matė skeptikų, kurie infekciją COVID-19 iki tol laikė tik gripu, bet kai patys susirgo, maldavo gelbėti, nes būklė buvo kritiškai sunki.

COVID-19 skyriaus medikai dabar kovoja dėl keturiasdešimtmetės moters gyvybės.

– Mums atrodo, kad šiandien jos būklė jau pagerėjo, tačiau nežinome, kas bus rytoj, – apie ligos klastą kalbėjo gydytoja E. Tamaliūnaitė. – Labai džiaugiamės, kai skyriuje ligonių sumažėja dėl to, kad jie išleidžiami gydytis namo. Bet, deja, jų sumažėja ir dėl kitos priežasties...




Kad nereikėtų gailėtis

Per pirmąją COVID-19 bangą apsirengti 5-o lygio apsaugos kostiumą medikams užtrukdavo pusvalandį ir vienas kitam padėdami jie atsakingai dėstė kostiumo sluoksnius, kad ko nesupainiotų, o dabar tai daro automatiškai. Anot E. Tamaliūnaitės, net prikelta iš miegų ji sugebėtų „įšokti“ į kostiumą ir nuskubėti į palatą.

Medikai jau įprato vienas kitą atpažinti ne iš veidų, bet iš vardų, užrašytų ant apsauginių kombinezonų ar skydelių, o anksčiau stresą kėlusių užrašų, informuojančių, kad eiliniam piliečiui net artintis prie šio skyriaus griežtai draudžiama, dabar nė nepastebi.

Alinantis ir įtemptas darbas taip išsunkia, kad kartais norisi tiesiog išsiverkti. Ypač tuomet, kai matai, kad visuomenė negirdi medikų pagalbos šauksmo, neatsakingai besielgdami žmonės pražūčiai pasmerkia savo artimuosius.

– Praėjusį savaitgalį turėjau labai sunkiai sergančių, dūstančių ir karščiuojančių pacientų iš tų, kuriuos per Kalėdas lankė anūkai. Du sunkūs ligoniai buvo iš tos pačios šeimos ir jiems abiem pasireiškė COVID-19 sukeltas abipusis plaučių uždegimas. Labai šviesūs žmonės... Pasakojo, kad per Kalėdas juos aplankė giminaitė, kurios darbovietėje kilo koronaviruso židinys. Prašė, kad nevažiuotų, bet ji labai norėjo susitikti... – nerimą keliančias sunkių pacientų istorijas pasakojo E. Tamaliūnaitė.

Gydytoja sakė, kad jai labai apmaudu ir skaudu, jog žmonės nepaiso medikų prašymų, valdžios draudimų ir visais įmanomais būdais bando apeiti įstatymus, susitikti su artimaisiais.

Tų susitikimų liudininkais vėliau tampa medikai, kuriems iš mirties nagų tenka traukti dūstančius, karščiuojančius, panikos priepuolių apimtus ligonius.

Į COVID-19 skyrių artimieji neįleidžiami, slaugyti ligonio ir net su juo atsisveikinti jie negali. Tad dažnai linksmas susitikimas per šventes būna paskutinis. O mirtiną ligą atnešusį žmogų kaltės jausmas smaugia visą likusį gyvenimą.

Tad gydytojai dar kartą prašo žmonių vengti kontaktų ir saugoti savo bei artimųjų gyvybes.





Galerija: covid-19 skyrius




Publikuota: 2021-01-18 16:08:29

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai