„Santaka“ / 112 dirbanti kraštietė suvalkiečius atpažįsta ne tik iš tarmės / Kraštiečiai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kraštiečiai

Dalinkitės:  


Vilkaviškiečiams Tėvelytės pavarde labiau pažįstama Aistė pripažįsta, kad darbas prie pulto iš pradžių jai kėlė stresą.

Asmeninio albumo nuotr.


112 dirbanti kraštietė suvalkiečius atpažįsta ne tik iš tarmės

Eglė KVIESULAITIENĖ


Bendrajame pagalbos centre (BPC) dirbanti vilkaviškietė Aistė Skukauskienė įprato prie nuolatinės įtampos ir atsakomybės. Ne vienus metus prie skubiosios pagalbos telefono 112 budinti moteris jau numano, koks scenarijus laukia šią Naujųjų metų naktį. Ir viliasi, kad dėl karantino ji bus ramesnė tiek jų tarnybai, tiek visai Lietuvai.

Neramus laikas

Aistė mintyse jau dabar braižo scenarijų, kokių iškvietimų galima tikėtis per Naujuosius, mat jis kartojasi metai iš metų. Iki vidurnakčio vyrauja ramybė ir euforija, mat visi džiaugiasi ir švenčia. Tačiau priartėjus metų virsmui pablogėja lėtinių ligų kamuojamų žmonių sveikata, o vidurnaktį pradeda skambinti tie, kurių ramybę trikdo fejerverkai.

Tačiau tikrosios „linksmybės“ prasideda praėjus pusvalandžiui po vidurnakčio. Tada BPC darbuotojai jaučiasi taip, tarsi visi Lietuvos gyventojai nuo Kalėdų Senelio dovanų gavo mobiliuosius telefonus – skambučiai pasipila iš visų Lietuvos rajonų ir tęsiasi iki ryto. Vieni skundžiasi dėl kaimynų keliamo triukšmo, kiti susimuša švęsdami ir pan. Visgi ši metų sandūra turėtų būti kitokia, mat švęsti kompanijose draudžiama, tad tikimasi sulaukti daugiau pranešimų apie nelegalų būriavimąsi ir įtartinus svečius.


Paskatino nelaimė

Aistė puikiai prisimena įvykį, paskatinusį ją keisti profesiją ir priimti naujus gyvenimo iššūkius.

– Daugelis kauniečių, ko gero, dar prisimena skaudų įvykį, kai prieš kelerius metus, grįžusi po sunkios darbo pamainos, neišlaikiusi emocinės įtampos pro daugiabučio langą iššoko jauna policininkė. Tuo metu atsitiktinai važiavau pro nelaimės vietą ir mačiau sulėkusius pagalbos tarnybų automobilius, skubančius pareigūnus ir medikus, raudančius artimuosius. Mane tas įvykis labai sukrėtė, svarsčiau, koks atsakingas skubiosios pagalbos tarnybų darbas, kaip svarbu, kad jos atvyktų laiku. Todėl grįžusi namo kompiuterio ekrane atsiverčiau 112 internetinę svetainę, – pasakojo A. Skukauskienė. – Pagalvojau, kad norėčiau pati prisidėti prie šios atsakingos veiklos.

Moteris prisiminė dažnai iš bendraamžių girdėdavusi pasvarstymus, jog „perlipęs“ į penktąją dešimtį darbo rinkoje esi nurašytas, tad tai dar labiau paskatino pabandyti ir paneigti šį mitą. Ji užpildė internete karjeros anketą, išsiuntė savo CV ir netrukus sulaukė skambučio.

Per darbo pokalbį su Aiste bendravo ne tik jos būsima tiesioginė viršininkė – Bendrojo pagalbos centro Vilniaus skyriaus vadovė, bet ir psichologė, kuri vertino, ar pretendentė sugebės dirbti tokį atsakingą, emociškai sunkų darbą. Po pokalbio A. Skukauskienė sulaukė teigiamo įvertinimo ir jau keleri metai į darbą Vilniuje važinėja iš Kauno.


Kamavo stresas

Bendrojo pagalbos centro operatoriaus darbas nėra paprastas: reikia greitos nuovokos, šalto proto ir psichologinio tvirtumo. Tiesa, darbui operatorius ruošia psichologai, šios tarnybos darbuotojai nuolat dalyvauja mokymuose, tobulinasi.

– Laikui bėgant išmoksti atpažinti ir įvertinti situacijas, nors kiekviena jų – skirtinga, nes ir žmonės į bet kokį įvykį reaguoja skirtingai, – pasakojo Aistė. – Net ir atpažinęs situaciją niekada negali būti tikras, kad yra būtent taip, kaip manai, tad negali pokalbio stabdyti ar nutraukti – turi viską išklausyti iki galo. Mat kartais išaiškėja tokie niuansai, kuriuos būtina pažymėti siunčiant pajėgas. Pašnekovas negali padėti ragelio, kol operatorius nepasako, kad pokalbis baigtas. Kitu atveju teks susisiekti š naujo.

Aistė prisipažįsta, kad įsidarbinusi BPC iš pradžių manė nepajėgsianti čia dirbti, nes kiekvienas pagalbos skambutis jai sukeldavo stresą, ypač tie, kurie susiję su žmogaus sveikata. Vis atrodydavo, kad kažko nespės padaryti ir dėl to žus žmogus. Tačiau tai buvo laikina būsena, prie kurios priprato.

Būtina informacija


Nors kartais žmonėms atrodo, kad 112 operatoriai uždavinėja mažareikšmius klausimus, o vietoj to geriau skubėtų siųsti pagalbą, iš tiesų taip nėra. Anot Aistės, operatoriai neužduoda nė vieno klausimo, kuris nesuteiktų būtinos informacijos. Jei operatorius perklausia, vadinasi, jis nesuprato, ką į kritinę situaciją patekęs, dažnai nerišliai kalbantis žmogus norėjo pasakyti.

– Mums svarbiausia išsiaiškinti adresą, kur įvyko nelaimė, ir kas nutiko, kad žinotume, kokias pajėgas siųsti. Kalbėdami mes kompiuteryje iškart sutartiniais ženklais pildome kortelę ir ją iškart siunčiame skubiosios pagalbos tarnyboms, – pasakojo Aistė.
Suvalkijos žmonės linkę slapukauti, kalbėti aptakiai, tarsi kokie informaciją koduojantys partizanai, tad iš jų tenka traukti žodį po žodžio.


Anot jos, didžiausia problema, kad pagalbos telefonu skambinantys žmonės iš streso pamiršta savo adresą ar tiesiog nežino, kur yra. Tačiau kartais tokiais atvejais žmogaus buvimo vietą gali padėti nustatyti ir šiuolaikinės technologijos. Jei žmogus turi išmanųjį telefoną su atnaujinta „Android“ ar „iOS“ operacine sistema, toks telefonas, skambinant numeriu 112, pats gali nustatyti savo buvimo vietą ir jos koordinates išsiųsti BPC.

Todėl Aistė skatintų visus įsigyti patikimų gamintojų išmaniuosius telefonus, turinčius „Android“ arba „iOS“ operacinę sistemą. Kai žmogus paklysta, patenka į bėdą nepažįstamoje vietoje ar iš streso viską pamiršta, būtent tokie telefonai gali padėti nustatyti jo buvimo vietą.

– Turėdami tokią informaciją pajėgas galime išsiųsti per 15 sekundžių. Net jei ir toliau užduodame klausimus, pagalba tuo metu jau vyksta į vietą, – aiškino A. Skukauskienė. – Pagal mūsų standartus, BPC operatorius turi per minutę surinkti visą reikiamą informaciją ir perduoti skubiosios pagalbos tarnyboms. Todėl labai svarbu, kad kviečiantis pagalbą žmogus bendradarbiautų su operatoriumi, padėtų gauti kuo daugiau svarbios informacijos, bet neteiktų pašalinės, nereikalingos ir negaišintų brangaus laiko.

Valdo situacijas

Aistė pasakojo, kad kviečiantieji pagalbą labai įvairiai reaguoja į stresą: vieni sugeba pakankamai aiškiai išdėstyti informaciją, kiti tik klykia į ragelį arba rėkia: „Važiuokit!“ Streso būsenoje žmonės praranda laiko nuovoką. Jiems atrodo, kad praėjo labai daug laiko, nors pokalbis vyko vos keliolika sekundžių. Operatoriaus informacijos, kad pajėgos jau išsiųstos, šoko ištikti žmonės tiesiog nesugeba išgirsti.


Aistė aiškino, kad dažnai žmonės piktinasi, jog BPC operatoriams sujungus su greitosios pagalbos tarnyba tą pačią informaciją reikia kartoti dar kartą.

– Dažnai pasitaiko, kad kviečiantysis pagalbą pirminę informaciją pateikia klaidingai dėl to paties streso: nurodo kitokį adresą ar durų kodą ir tik kiek atlėgus įtampai tai prisimena. Todėl dispečeriams dar kartą pasitikslinti įvykio vietą tiesiog būtina, – darbo subtilybes aiškino A. Skukauskienė.

Nors operatoriai parengti valdyti situacijas, išklausti informaciją ir kuo greičiau ją perduoti skubiosios pagalbos tarnyboms, yra atvejų, kai privalu ne skubėti, o kuo ilgiau palaikyti pokalbį, kad suspėtų atvykti pagalba. Vieni iš tokių – apie ketinimą nusižudyti pranešantys asmenys. Aistei pačiai ne kartą tekę valdyti tokią situaciją ir tęsti pokalbį, kol nuvyks policijos pareigūnai. Tokiais atvejais vienintelis operatoriaus įrankis situacijai valdyti – kantrybė, psichologinis pasirengimas ir ramus balsas.

Tačiau operatorių darbe būna ir pakankamai linksmų situacijų. Aistė puikiai prisimena, kai moteris pagalbą kvietė savo vyrui. Ji prašė išvežti vyrą iš namų, nes galinti nesusivaldyti ir jį užmušti. Mat vyras – smulkaus sudėjimo, tarsi „vabaliukas“, o ji tai moteris „ohoho“. Pasitaiko ir visiškai absurdiškų skambučių, kai žmonės į BPC skambina dingus elektrai ar sugedus kanalizacijai.


– Norėčiau, kad visi įsimintų, jog telefonu 112 galima kviesti tik skubiosios pagalbos tarnybas – policiją, ugniagesius gelbėtojus, medikus, taip pat aplinkosaugininkus, – aiškino Aistė. – Prakiurusio vamzdžio ar sugedusios elektros instaliacijos pareigūnai nesutaisys.

Tarsi partizanai

Žmonių, kurie 112 telefonu skambina dėl kažkam kitam nutikusios nelaimės, Aistė prašytų nebūti vien stebėtojais, bet ir patiems pasirūpinti situacija, prieiti prie sukniubusio žmogaus ar į griovį įvažiavusio automobilio. Geriau žinodami situaciją BPC operatoriai galėtų išsiųsti tik tą pagalbos tarnybą, kurios iš tiesų reikia.

– Sužinoję apie automobilio avariją mes iškart siunčiame medikus, policiją ir ugniagesius gelbėtojus, o galbūt tai eilinis techninis eismo įvykis, kur pakaktų mašiną ištraukti iš griovio. Taip švaistomi tarnybų resursai ir brangus laikas, kai tuo metu galbūt pagalbos tarnybų labiau reikia kitur, – aiškino A. Skukauskienė.

Aistė juokiasi, kad 112 skambinančius saviškius, suvalkiečius, ji atpažįsta ne tik iš tarmės, bet ir iš kalbėjimo manieros. Mat Suvalkijos žmonės linkę slapukauti, kalbėti aptakiai, tarsi kokie informaciją koduojantys partizanai, tad iš jų tenka traukti žodį po žodžio.


BPC operatorė prisiminė keletą atvejų, kai tik po kelinto klausimo pavyko sužinoti, dėl ko jos kraštiečiai kviečia pagalbą. Tokiose situacijose Aistei padeda nuojauta, nes ji geriau nei kiti operatoriai pažįsta savo krašto žmones.

Naujųjų išvakarėse Aistė savo kraštiečiams linki ramių ir saugių metų, kad numerį 112 tektų rinkti kuo rečiau. O jei visgi tektų rinkti, žinokite, kad čia dirbantys žmonės visada pasirengę jums padėti.



Publikuota: 2021-01-03 10:34:12

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai