„Santaka“ / Knygnešį primena unikali instaliacija / Kultūra

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kultūra

Dalinkitės:  


Prieš kelias dienas šalia Marijampolės viešosios bibliotekos pastatyta Petro Kriaučiūno atminimą įamžinanti meninė instaliacija.

Augustinos MIKNEVIČIŪTĖS nuotr.


Knygnešį primena unikali instaliacija

Renata VITKAUSKIENĖ


Šalia Marijampolės viešosios bibliotekos jau galima pamatyti meninę instaliaciją, šiuolaikiškai liudijančią apie Petro Kriaučiūno, kurio vardą turi ši įstaiga, asmenį ir veiklą.



Netradicinių portretų kūrėja Jolita Vaitkutė įamžino Lietuvos patrioto, Sūduvos krašto švietėjo ir lietuvybės žadintojo, knygnešio P. Kriaučiūno atminimą. Menininkė lietuvių kalbos puoselėtojo portretą kurti pasirinko būtent iš lotyniškos abėcėlės raidyno. Iš viso portrete panaudota apie 1200 raidžių nuo 2 cm iki 10 cm dydžio. Maždaug 100 raidžių pagaminta pagal autentišką P. Kriaučiūno raštą, kuris yra išlikęs rankraščiuose, saugomuose bibliotekoje.

Meninė instaliacija Marijampolėje pastatyta visuomenei priminti apie lietuvybei itin daug nusipelniusį asmenį ir kelias svarbias sukaktis. P. Kriaučiūnas savo asmeniniu pavyzdžiu, visuomenine veikla ir įtaigiu žodžiu uždegė lietuvybės ugnį Marijampolėje, paskleidė ją Sūduvoje, išugdė apie 80 žymių žmonių, tapusių mūsų tautinio atgimimo lyderiais, Lietuvos valstybės kūrėjais. Šiemet – P. Kriaučiūno 170-osios gimimo metinės bei 30 metų, kai Marijampolės bibliotekai sugrąžintas jo vardas. 2021-aisiais biblioteka minės 100-ąsias įkūrimo metines. Šioms reikšmingoms progoms ir skirta moderni instaliacija.


Priminsime, kad P. Kriaučiūnas, mokytojas ir pirmųjų lietuviškų leidinių „Aušros“ bei „Varpo“ rėmėjas, yra gimęs Vilkaviškio rajone. Iškilaus lietuvio gimtinė – Girėnų kaime (Vištyčio sen.). Tiesa, 1850 metais, kai gimė P. Kriaučiūnas, kaimas turėjo Papečkių vardą, šis vėliau buvo pakeistas. Kriaučiūnynę – istoriškai svarbią vietą prieš penkerius metus deramai sutvarkė susitelkusi vietos bendruomenė: girėniškiai, seniūnija, miškininkai, mokiniai ir pedagogai.

„Pats žymiausias lietuvis visoje Suvalkijoje yra Petras Kriaučiūnas“, – cituodamas kalbininką Joną Jablonskį apie visai tautai nusipelniusį žmogų girėniškiams yra pasakojęs istorikas Antanas Žilinskas. – Kuo buvo vyskupas Motiejus Valančius žemaičiams, tuo suvalkiečiams – Petras Kriaučiūnas. Tokio aukšto įvertinimo jis nusipelnė aplenkėjusioje Marijampolės gimnazijoje mokydamas lietuviško žodžio. Tada jo namai tapo lietuvybės, patriotizmo namais. Už asmenines lėšas P. Kriaučiūnas pirkdavo knygas, jas dalydavo mokiniams. Savo uždirbtus pinigus siuntė dr. Jono Basanavičiaus redaguojamai „Aušrai“, taisė jos rašinių stilių, vėliau aukojo lėšų dr. Vinco Kudirkos „Varpui“, redagavo šito laikraščio straipsnius. O kai dėl tautiškumo puoselėjimo priverstas palikti gimnaziją P. Kriaučiūnas nuvyko į Plokščių miestelį, šis pasidarė lietuvybės centru. Jeigu ne jis, mes, ko gero, šiandien nekalbėtume lietuviškai. Drįsčiau pasakyti, kad savo krašte turite patį žymiausią žmogų Lietuvoje.“


Šį rugsėjį Girėnų kaimo žmonės vėl buvo susitelkę paminėti knygnešio P. Kriaučiūno gimimo metines.

Į renginį buvo pakviesti ir Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos atstovai. Marijampoliečiai ne tik svečiavosi Girėnuose, bet ir suteikė galimybių žmonėms daugiau sužinoti apie P. Kriaučiūną ir jo gyvento laikotarpio istorinę situaciją.

Ateinantį sausį sueis 105 metai nuo lietuvybės tėvo vardą savo veikla pelniusio mūsų kraštiečio P. Kriaučiūno mirties.



Publikuota: 2020-12-22 09:07:20

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai