„Santaka“ / Į futbolininkų racioną kraštietė įtraukia ir lietuviškų patiekalų

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2020-12-21 17:28

Dalinkitės:  


Nuo mažens gaminti mėgstanti Giedrė Gedgaudienė beveik du dešimtmečius sukasi profesionalioje virtuvėje.

Asmeninio albumo nuotr.


Į futbolininkų racioną kraštietė įtraukia ir lietuviškų patiekalų

Toma BIRŠTONĖ


Prieš septyniolika metų į Londoną emigravusi vilkaviškietė Giedrė Gedgaudienė, tuomet Mieldažytė, atkakliai siekė įgyvendinti savo profesinę svajonę tapti virtuvės šefe. Tačiau ji net nemanė, kad maistą teks gaminti garsiems futbolininkams.



Dėl profesinių siekių

Giedrės pažintis su kulinarija prasidėjo dar vaikystėje. Pabaigusi mokyklą profesinių aukštumų ji norėjo siekti būtent šioje srityje. Tačiau likimas sudėliojo kiek kitaip. Abiturientė įstojo į tuometį Vilniaus pedagoginį universitetą ir ketino įgyti socialinės darbuotojos specialybę. Vis dėlto šios studijos Giedrės nesužavėjo, todėl ji nusprendė emigruoti ir profesinių svajonių siekti Jungtinėje Karalystėje.

„Beveik prieš dvidešimtmetį Lietuvoje maisto kultūra nebuvo populiari ir kulinarijos galėjome mokytis tik profesinėse mokyklose. Vedina noro įgyti geresnį išsilavinimą emigravau. Žinoma, niekada neplanavau likti gyventi šioje šalyje, norėjau baigti mokslus, užsidirbti ir pakeliauti“, – pasakojo G. Gedgaudienė.

Atvykusi į Londoną Giedrė įsidarbino Britų muziejuje esančioje greitojo maisto užkandinėje ir gamino sumuštinius. Kompanija „Do & Co“, kuriai priklausė užkandinė, yra gerai žinoma pasaulyje ir ten dirbdama vilkaviškietė išnaudojo visas galimybes. Per penkerius metus Giedrei pavyko pasisemti daug patirties ir apkeliauti nemažai pasaulio šalių. Tačiau didžiausiu profesiniu laimėjimu vilkaviškietė laiko tai, jog tarptautinė kompanija apmokėjo kulinarijos meno studijas prestižiniame Vestminsterio koledže.





Įrodė, jog gaminti moka

Dirbdama užkandinėje Giedrė suprato, kad turi neskaičiuoti darbo valandų ir pavestas užduotis atlikti nepriekaištingai, nes tik taip bus pastebėta vadovų ir galės įsidarbinti restorane. Kraštietė neslepia, jog pradžioje kolegos ją vertino skeptiškai ir teko susidurti su aplinkinių nuomone, jog moteriai virtuvėje – ne vieta. Tačiau užsispyrusi vilkaviškietė įrodė kolegoms, jog gaminti moka, ir praėjus trims mėnesiams jau sukosi restorano virtuvėje.

Tarptautinė kompanija, kurioje dirbo Giedrė, tiekia maistą kelioms pasaulio avialinijoms, aptarnauja didelių renginių dalyvius. Moteris puikiai prisimena, kai ji maistą ruošė „Formulės-1“ varžybų dalyviams.

„Aš ne kartą prašiau vadovo, kad leistų dirbti tokio didelio masto renginyje. Jis stengėsi mane atkalbėti sakydamas, jog tai labai sunku, nes laukia ilgos darbo valandos. Tačiau buvau atkakli ir pasiekiau savo“, – prisiminė G. Gedgaudienė.

Kulinarė pasakojo, jog kai ruošė maistą „Formulės-1“ varžybų dalyviams, darbuotis tekdavo net po 20 valandų. Reikėjo paruošti daugybę porcijų užkandžių, salotų, karštųjų patiekalų, desertų ir aptarnauti beveik tūkstantį žmonių. Tačiau jauna mergina nesiskundė didžiuliu darbo krūviu, priešingai – ji džiaugėsi, kad gali pasisemti patirties iš kolegų, kurie atvykę iš įvairių pasaulio kampelių. Nors Giedrė buvo atsakinga už karštųjų patiekalų gaminimą, tačiau tekdavo imtis ir paprastų darbų.



„Prieš pradėdami darbą tokiame renginyje pasirašydavome griežtą darbo sutartį, kuri neleisdavo kišti nosies iš virtuvės. Aptarnaujantis personalas buvo įspėtas, jog pažeidę darbo sutartį darbuotojai išsyk metami lauk. O už vėlavimą vadovai iš atlyginimo išskaičiuodavo net šimtą svarų“, – pasakojo G. Gedgaudienė.



Arbatpinigių negailėdavo

Keletą metų iš eilės su ta pačia kompanija Giedrė vyko padirbėti į aviacijos parodas Paryžiuje. Ten ji maistą ruošė ne tik aukštiems pareigūnams, lakūnams, pramogų pasaulyje žinomiems žmonėms, bet ir Kataro šeichui. Nors per trejus darbo metus lietuvė šeicho nė karto nematė, tačiau apibūdino jį kaip labai dosnų žmogų, kuris gerbė aptarnaujantį personalą ir negailėdavo arbatpinigių.

„Vaišes ruošiau kelioms asmeninėms šeicho šventėms. Jis mėgo pasirodyti prieš kitus ir geriems produktams pinigų tikrai negailėdavo. Prabangūs ikrai, kokybiškos žuvys atkeliaudavo iš įvairių Europos kampelių“, – pasakojo G. Gedgaudienė.

Nusprendusi pakeisti darbovietę ji įsidarbino Karališkojo nacionalinio teatro restorane.

„Pradžioje gaminau grilio patiekalus, vėliau buvau paaukštinta ir vadovavau restoranui. Virtuvės darbuotojai žinojo, kad darbo vietoje man svarbiausia yra tvarka. Negalėjau pakęsti nešvarių indų ant stalų ir stengiausi komandai įdiegti tai, jog kiekvienas daiktas privalo turėti savo vietą. Buvau reikli ir griežta, todėl iš pradžių darbuotojai mane vertino skeptiškai, bet bėgant laikui susidraugavome“, – pasakojo emigrantė.





Tariasi su dietologais

Prieš kelerius metus Giedrė su vyru Eigirdu susilaukė dukrelės Nidos. Jauna mama suprato, kad nori daugiau laiko skirti šeimai, todėl nusprendė į restoraną negrįžti. Pernai ji gavo netikėtą pasiūlymą – gaminti maistą Anglijos futbolo komandos „Crystal Palace“ žaidėjams.

Giedrė kasryt skuba į darbą, nes nemažai komandai turi paruošti pusryčius, pietus ir vakarienę. Pagaminti maistą didelei komandai nėra taip jau paprasta. Kiekvieną penktadienį Giedrė susitinka su dietologu ir aptaria savaitės meniu.

„Nors dažniausiai gaminu maistą visiems kartu, bet pasitaiko išimčių. Dietolgas mane įspėja, kad reikia stebėti sportininkus ir atidžiai rūpintis jų mityba. Patiekalai turi būti ne tik skanūs, bet ir maistingi. Iš atletų meniu išbrauktas sviestas, grietinėlė, saldumynai ir kiti greitieji angliavandeniai. Jie gali valgyti mėsos, žuvies ar vegetariškus patiekalus, o garnyrui dažniausiai patiekiame garais apdorotas daržoves“, – pasakojo kulinarė.

Giedrė ne kartą susidūrė su iššūkiais, teko suktis iš keblių situacijų. Vėluojant užsakytoms prekėms teko skubėti namo ir gaminti iš to, ką rado savo virtuvėje.

„Turėjau paruošti vegetariškų patiekalų, o produktai buvo pasibaigę. Kadangi namie turiu nemažą daržą, kuriame auginu įvairias daržoves, grįžusi griebiau kopūstą, iš spintelės – grikių pakelį ir pagaminau balandėlius. Jaudinausi, kad šis patiekalas sportininkams gali nepatikti, tačiau jie pagyrė mane ir nuo to karto grikius aš dažniau įtraukiu į atletų racioną“, – pasakojo Giedrė Gedgaudienė.



Skirtingų šalių virtuvė

Pasak kraštietės, sportininkai nemėgsta beskonio maisto. Jiems patinka vietnamietiškos, tailandietiškos virtuvės patiekalai. Giedrė retkarčiais pietums paruošia ir lietuviškų patiekalų, sportininkus palepina bulvių plokštainiu, bulviniais blynais, šaltibarščiais. Nors piktnaudžiauti saldumynais sportininkams negalima, tačiau jie yra ragavę gerai žinomo torto „Medutis“, o artėjant didžiosioms metų šventėms Giedrė planuoja futbolininkus pavaišint šimtalapiu.

Garsius sportininkus greitai papirko lietuvės kulinariniai sugebėjimai, nors iš pradžių atrodė, kad bendrauti bus sudėtinga. Futbolininkai retkarčiai netgi paprašo lietuvės atvykti į jų asmenines šventes ir paruošti vaišes.






Giedrė Gedgaudienė siūlo skaitytojams išbandyti kelis firminius receptus



Sumuštiniai su lašiša



PRODUKTAI

4 graikiškos duonelės (pitos),

2 lašišos gabalėliai,

raudonasis svogūnas,

pomidoras,

100 g natūralaus jogurto,

nedidelis agurkas,

aitrioji paprika,

ryšelis kalendrų,

žalioji citrina.




GAMINIMAS

Lašišos gabalėlius pagardinkite druska bei pipirais ir kepkite 175 laipsnių orkaitėje 15 minučių.



Pomidorus supjaustykite riekelėmis. Į stiklainį sudėkite pusžiedžiais supjaustytą svogūną, įspauskite žaliosios citrinos sulčių ir palikite pasimarinuoti. Smulkiai supjaustytą agurką bei kalendras sumaišykite su jogurtu. Į padažą įtarkuokite žaliosios citrinos žievelės.

Duoneles kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 5 minutes. Vėliau įpjaukite, padarydami kišenėles, į šias įdėkite šaukštą padažo, keptos lašišos gabalėlių, pomidoro ir raudonojo svogūno.





Kuskusu įdarytos paprikos



PRODUKTAI

4 nedidelės paprikos,

8 vyšniniai pomidorai,

100 g kuskuso,

140 ml vandens,

sauja špinatų,

parmezano sūrio,

druskos, pipirų,

balzaminio acto,

alyvuogių aliejaus.




GAMINIMAS

Karštu vandeniu užpilkite kuskusą ir sandariai uždarykite indą. Kai kuskusas išbrinks, pagardinkite jį druska, pipirais, šaukštu alyvuogių aliejaus ir viską išmaišykite.

Išskobtas paprikas įdarykite kuskusu ir kepkite įkaitintoje keptuvėje iš abiejų pusių apie 5 minutes. Vėliau sudėkite vyšninius pomidorus, špinatus ir pakepinkite dar kelias minutes.

Keptas daržoves sudėkite į lėkštę, pagardinkite balzaminiu actu, o ant viršaus pabarstykite parmezano sūrio.





Kepti svogūnai



PRODUKTAI

1 kg valgomųjų svogūnėlių,

keletas lauro ir šalavijo lapelių,

rozmarino šakelė,

šaukštelis džiovinto oregano,

šaukštas jūros druskos,

žiupsnelis aitriosios paprikos ir

juodųjų pipirų,

3 šaukštai alyvuogių aliejaus.




GAMINIMAS

Visus ingredientus sumaišykite, užpilkite ant svogūnėlių, pašaukite į orkaitę ir kepkite 185 laipsnių orkaitėje 40 minučių. Šis garnyras puikiai tinka prie mėsos ar žuvies patiekalų.





Galerija: Siūlome paragauti




Publikuota: 2020-12-21 17:28:33

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai