„Santaka“ / Naujųjų mokslo metų prioritetai – sveikata ir žinios / Švietimas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Švietimas

Dalinkitės:  


Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė visiems ugdymo proceso dalyviams, dirbsiantiems pandemijos sąlygomis, linki nepalūžti, tikėti savo jėgomis ir išlikti sveikiems.

Autoriaus nuotr.


Naujųjų mokslo metų prioritetai – sveikata ir žinios

Andrius GRYGELAITIS


Prasidedantys mokslo metai neabejotinai bus kitokie nei iki šiol – pilni iššūkių bei naujovių, prie kurių teks prisitaikyti ugdymo įstaigų bendruomenėms.



Laukiantys iššūkiai

„Šie mokslo metai turi prasidėti nuo susitarimų tarp pedagogų, vaikų ir tėvų. Kiekvienoje įstaigoje jie bus skirtingi, tačiau visų tikslas – tas pats. Svarbu, kad mokiniai žinotų, kur jie gali nusiplauti rankas, kaip saugiai jas dezinfekuoti, kaip mokykloje bus vykdomas klasių vėdinimas, kaip ir kur bus galima leisti pertraukas, kaip bus organizuojamas maitinimas, kaip saugiai ir pro kurias duris patekti į mokyklą, kaip elgtis autobuse ir laukiant jo“, – kalbėjo rajono Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė.

Akivaizdu, kad nuo rytojaus prasidėsiantis įprastas ugdymo procesas bus kitoks nei ankstesniais metais. Pagrindinis principas, kurio teks laikytis, – kiek įmanoma sumažinti skirtingų klasių, srautų kontaktus. A. Finagėjevienės teigimu, mokykloms tai nėra lengvas iššūkis. Tam reikia įsivertinti įstaigos pastato tinkamumą, atrasti netipinius sprendimus dėl klasių ar kabinetų paskirties pakeitimo bei mokinių judėjimo mokykloje.


Mokiniams pamokose dėvėti nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių nereikės, tačiau tai daryti teks bendrosiose erdvėse – koridoriuose, aktų salėse ir kt. Pedagogai, jei tarp savęs ir mokinių išlaikys ne mažesnį nei 2 metrų atstumą, taip pat galės dirbti be apsaugos priemonių, tačiau kitais atvejais jiems teks dėvėti nosį ir burną dengiančias kaukes ar skydelius.

„Žinome, kaip nepatogu dirbti su veido kaukėmis, todėl iš Savivaldybės administracijos lėšų visiems rajono pedagogams nupirksime apsauginius skydelius. Tikimės, jog jie bent kiek palengvins mokytojų darbą“, – vylėsi A. Finagėjevienė.



Reikia ruoštis

Praėjusius mokslo metus teko užbaigti nuotoliniu būdu. Neatmetama situacija, kad ir šiemet taip gali atsitikti, ugdymo įstaigos turėtų būti bet kada pasiruošusios vėl pereiti prie tokio mokymo. Jei vėl tektų ugdymo procesą organizuoti iš namų, A. Finagėjevienės nuomone, dabar visiems jau būtų šiek tiek lengviau nei pavasarį.

„Tuomet daugeliui streso buvo išties nemažai, o jį atlaikė tikrai ne visi. Keletas vyresnio amžiaus mokytojų net išėjo iš darbo, nes nesugebėjo prisitaikyti prie pasikeitusios situacijos. Apskritai mūsų rajonas su nuotolinio mokymo iššūkiais susitvarkė gana sėkmingai, nors, neneigsiu, buvo ir spragų. Keletas mokinių taip ir nesugebėjo įsijungti į nuotolinį ugdymą, gavome nusiskundimų, kad ne visi pedagogai produktyviai išnaudojo pamokos laiką“, – kalbėjo pašnekovė.


„Šiais mokslo metais švietimo įstaigos jau turės galimybę net iki 30 proc. savo ugdymo proceso organizuoti nuotoliniu būdu. Be abejo, privalės būti aiškūs susitarimai ir planai, kaip toks ugdymas turi vykti. Per šiuos metus visos įstaigos turės pakeisti savo nuostatus, įteisindamos nuotolinį ugdymą kaip vieną iš mokymo galimybių. Norint tai padaryti, reikės atitikti tam tikrus reikalavimus, gerai viską apgalvoti“, – pabrėžė A. Finagėjevienė.



Skyriuje neliko vaikų

Skaičiuojama, kad šiuos mokslo metus rajone turėjo pasitikti 5378 mokiniai. Iš jų – 980 ikimokyklinukų. Aišku, šie skaičiai dar bus patikslinti pirmosiomis rugsėjo dienomis. Tradiciškai daugiausiai mokinių (565) šiemet mokysis Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijoje.

Praėjusiais metais rugsėjo 1-ąją į rajono mokyklas sugužėjo 5452 vaikai.

„Nors mokinių kasmet mažėja, tačiau džiugina, kad ne pirmus metus auga rajono ugdymo įstaigas lankančių ikimokyklinukų skaičius. Šiemet jų turėtų būti maždaug trimis dešimtimis daugiau nei pernai“, – teigė Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja.

Planuojama, jog šiais metais rajono mokyklose bus suformuoti 238 klasių komplektai. A. Finagėjevienės teigimu, šiemet buvo stengiamasi neformuoti nepilnų klasių – tų, kuriose mokosi mažiau nei 8 mokiniai. Išimtys pritaikytos tik kai kurių mokyklų 9–10 klasėms, kurių negalima sujungti. Kitais atvejais, jei vienoje klasėje mokosi 7 ir mažiau mokinių, jos buvo prijungtos prie kitų klasių. Iš viso šiais metais rajono mokyklose turėtų būti apie 30 jungtinių klasių.


„Visi skaičiai kol kas tik preliminarūs. Pavyzdžiui, praėjusią savaitę iš Gražiškių gimnazijos Vištyčio skyriaus gavome informaciją, kad jie nesurinks planuotos devintokų klasės. Dar kovo mėnesį ketinome palikti Sūdavos pagrindinės mokyklos Žaliosios skyrių, tačiau visai neseniai paaiškėjo, kad to padaryti nepavyks. Jame nuo rudens būtų likę vos 14 mokinių, nors anksčiau ten žadėjo mokytis 24–26 vaikai. Išlaikyti tokį didelį pastatą su tiek mažai vaikų Savivaldybei – per didelė našta, tad buvusi Žaliosios Vinco Žemaičio pagrindinė mokykla šiais mokslo metais vaikų jau nesulauks“, – apgailestavo Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja.



Pokyčiai mokyklose

Dėl epidemiologinės situacijos šią vasarą rajono mokyklos buvo tvarkomos mažiau nei įprastai. Vis dėlto dalyje ugdymo įstaigų esama naujovių. Šiuo metu baigiamos įrengti naujos Pilviškių „Santakos“ gimnazijos ikimokyklinio ugdymo grupių patalpos ir mažyliai jas galės lankyti jau artimiausiu metu.

Gražiškių gimnazijos patalpose per vasarą įrengta treniruoklių salė, sporto įrenginių pastatyta ir lauke. Keturvalakių mokykloje-daugiafunkciame centre suremontuotos valgyklos patalpos.

Mokslo metų pradžioje valgykla kapitališkai bus remontuojama ir Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijoje. Dėl šios priežasties mokiniai vietoje įprasto maisto laikinai gaus sausus davinius. Ankstesniais metais šios gimnazijos valgykloje maistas buvo ruošiamas ir Vilkaviškio pradinę mokyklą lankantiems vaikams. Kad pradinukai nenukentėtų, laikinai jiems karštas maistas bus tiekiamas iš Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos bei Vilkaviškio „Ąžuolo“ progimnazijos valgyklų.

Į naujas erdves persikėlė Giedrių jaunimo ir suaugusiųjų mokykla. Buvusį Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos bendrabutį įstaiga iškeitė į Karalių kaimo bendruomenės namų patalpas, kuriose anksčiau dirbo Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centro atstovai.



Konkursai į vadovų vietas

Šiuos mokslo metus rajone pasitinka ir 722 pedagogai. Įdomu tai, kad beveik visus juos galima vadinti senbuviais. Vienintelė Pilviškių „Santakos“ gimnazijos technologijų mokytoja rajone dirbs pirmus metus.

Pamažu pradeda ryškėti kai kurių sričių pedagogų trūkumo problema. Šią vasarą rajono mokyklos daugiausiai ieškojo istorijos, geografijos, rusų kalbos, šokių, ikimokyklinio ugdymo, technologijų mokytojų, o šiuo metu labiausiai trūksta pagalbos mokiniui specialistų – psichologų, specialiųjų pedagogų, logopedų, socialinių pedagogų.


Dalis rajono mokyklų naujus mokslo metus pasitinka su pasikeitusiais vadovais. Į užtarnautą poilsį išėjusį Virbalio pagrindinės mokyklos direktorių Donatą Dambrauską laikinai pakeis Pajevonio pagrindinei mokyklai vadovaujantis Paulius Dausinas, o buvusį Giedrių jaunimo ir suaugusiųjų mokyklos direktorių Joną Perliubą taip pat laikinai pavaduos buvęs Vištyčio mokyklos-daugiafunkcio centro vadovas Zigmas Vasaitis. Sūdavos pagrindinei mokyklai laikinai vadovaus buvęs Žaliosios Vinco Žemaičio pagrindinės mokyklos direktorius Martynas Kasperaitis. Norėdami išlikti naujose pareigose, laikinieji įstaigų vadovai privalės dalyvauti gruodžio mėnesį vyksiančiuose konkursuose.

Iš viso šiuo metu į rajono švietimo įstaigų vadovų vietas yra paskelbta net 14 konkursų. Įteisinus švietimo įstaigų vadovų rotaciją, savivaldybės buvo įpareigotos organizuoti neterminuotai į pareigas priimtų direktorių konkursus. Šįmet skelbiami konkursai į vietas tų vadovų, kurie įstaigoms vadovavo 10 ir daugiau metų.

„Laukia tikrai neeiliniai metai, todėl visiems pedagogams linkiu nepalūžti, tikėti savo jėgomis ir žengti pirmyn. Po šių metų supratome, kad mokytojas yra pats svarbiausias ir reikalingiausias šeimai bei visuomenei ir niekam jau nereikia įrodinėti jo prestižo ir svarbos. Svarbiausia – išlikime sveiki“, – visiems linkėjo A. Finagėjevienė.




Publikuota: 2020-09-04 08:26:15

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai