„Santaka“ / Prisimintos skaudžios mūsų tautos istorijos dienos / Istorija

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Istorija

Dalinkitės:  


Prie paminklo genocido aukoms atminti – būrys buvusių tremtinių, jų artimųjų, garbių renginio svečių.

Airūnės JARAŠIŪNAITĖS nuotr.


Prisimintos skaudžios mūsų tautos istorijos dienos


Šeštadienį renginiu „Išplėšti iš Tėvynės delnų“ Vilkaviškyje paminėtas sovietinės okupacijos 80-metis ir gyventojų trėmimų pradžia. Gedulo ir vilties dienai skirti renginiai įvyko Pilviškiuose ir kai kuriose kitose rajono vietose.

Minėjimas „Išplėšti iš Tėvynės delnų“ prasidėjo šv. Mišiomis Vilkaviškio katedroje. Buvo meldžiamasi ir už mirusiuosius tremties vietose, ir už tuos, kuriems pavyko sugrįžti į tėvynę.

Po pamaldų renginio dalyviai rinkosi prie genocido aukoms skirto paminklo, esančio šalia Vilkaviškio viešosios bibliotekos. Čia skambėjo „Tautiška giesmė“, Petro Karužos 406-osios kuopos šaulių patriotiška kompozicija, Gintauto Turonio birbynės melodija, renginio vedėjos muziejininkės Elenos Rupeikienės skaitomos elės, su tremtimi susidūrusių žmonių prisiminimai.

Renginio dalyviai akcentavo šią datą ne vien kaip netekčių, bet ir kaip tautos stiprybės simbolį. Bibliotekininkė Gitana Pumerytė-Vosylienė prisiminė savo tėčio tremtinio Alfonso Jono Pumerio pasakojimus.

„Mano tėtis buvo labai ramus žmogus, tremtyje neišmoko nei keiktis, nei smurtauti. Tos patirties jis niekada nesureikšmindavo. Sakydavo, jog rudenį pakabintas aukštyn kojom ir aplietas lediniu vandeniu būdavo tik dėl to, kad atsibustų. Piršto irgi neteko neva stipriai prisivėręs durimis... “ – pasakojo moteris.



Savo ir artimųjų išgyvenimais pasidalijo tremtinė Regina Neiberkienė ir politinės kalinės Marijonos Želvytės dukra Lina Skrinskienė.

Buvęs Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos mokytojas, vienas iš 1941 metų tremtinių Kęstutis Dambrava trumpai papasakojo paminklo, prie kurio susirinko minėjimo dalyviai, istoriją.

„Mes norėjome įprasminti šį gyvenimo etapą. Iš kiekvieno mūsų rajono kaimo, iš kurio bent vienas žmogus buvo ištremtas, atvežėme po akmenį. Ilgalaikiu tušu užrašėme, iš kur akmuo atkeliavo. Vėliau tie akmenys virto paminklu, tik tušas, gaila, greit nusitrynė“, – kalbėjo vyras.

Renginyje dalyvavo Vilkaviškio rajono meras Algirdas Neiberka, Seimo nariai Kęstutis Smirnovas ir Paulius Saudargas, ekspedicijos „Misija Sibiras“ dalyvė Goda Karazijaitė-Krukauskienė bei Europos Parlamento narys Juozas Olekas. Europarlamentaras sakė, kad Europos Parlamente įkūrė atminties grupę, kurioje kartu su kitų Baltijos valstybių atstovais dalijasi tremčių istorijomis. Politiko teigimu, itin svarbu jaunajai kartai pasakoti apie šiuos svarbius ir skaudžius Pabaltijo tautoms įvykius, kad jie niekada neliktų užmarštyje.



Prie paminklo padėję gėles renginio dalyviai aplankė Vilkaviškio geležinkelio stotį, iš kurios prieš 79 metus pajudėjo į šiaurę tremtinių vagonai, kapinėse meldėsi prie paminklo tremtiniams, Paežerių dvaro ledainėje apžiūrėjo parodą „Išplėšti iš Tėvynės delnų“, kurią pristatė jos rengėja E. Rupeikienė. Muziejininkų pavaišinti arbata žmonės neskubėjo skirstytis, kalbėjosi apie patirtas negandas, žadėjo parodos ekspoziciją papildyti savo saugomomis tremties relikvijomis.



Lukas RAKAUSKAS



Publikuota: 2020-06-16 09:29:09

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai